Yaptığı İşe Değer Katmak İsteyen Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Etkili 10 Dijital Pazarlama Aracı

Eğer bir girişimciyseniz ve yeni bir iş başlatacaksanız, her bir kuruşun değerini bilirsiniz. Nereye ne için harcama yaptığınızı ve size olan dönüşünü hesaplamak zorunda kalırsınız. Ayrıca zaman da en az para kadar, hatta paradan daha önemlidir.

İşin çekirdek kısmındaki temel aşamaları o işin başarısı için düzenli şekilde yürütmek önemlidir. Fakat bir diğer önemli konu da işinizi pazarlama aşaması. Neyse ki işinizin en iyi şekilde etki uyandırmasına yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz dijital pazarlama aracı var. Aşağıda on madde halinde, girişimcilerin işini fazlasıyla görecek ücretsiz çevrimiçi pazarlama araçlarını listeledim:

1. Sosyal medya yönetimi için Buffer kullanın.

Buffer sosyal medya paylaşımlarınızı düzene koyacak bir sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medyanın, bir pazarlama planı için ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz, ama Buffer gibi bir araca vakit ayırmak, takipçilerinizin sayısını arttırmanızda, kitlenizle bağlantı kurmanızda ve markanızı büyütmenizde size yardımcı olur.

Buffer kullanmanızın en büyük faydası size çoklu hesap yönetimini bir gösterge panelinde sağlamasıdır. Gönderileri planlama, çok zamanlı kampanyalar oluşturma ve gönderilerinizin başarısını ölçme gibi imkânlara sahip olursunuz. Buffer’ın ücretsiz planı yeni girişimlerin büyümesi için oldukça yararlı. Ama tam hizmet almak isteyen ve bütçe derdi olmayan veya belli bir ivme kazanmış girişimler için ücretli planlar daha yararlı olacaktır.

2. Ya da sosyal medya yönetimi için Hootsuite kullanın.

Eğer bu listeye Buffer’ı koyup da Hootsuite’i koymazsam bencillik etmiş olurum. Her ne kadar Buffer bu konuda iyi bir isim yapmış olsa da Hootsuite hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir araç.

Ücretsiz plan sosyal medya hesaplarını kolaylıkla eşitlemenizi sağlıyor. Birçok girişimciye başlangıç için ideal imkânlar sunuyor. Hootsuite’in en iyi yanı size tek bir gösterge panelinde tüm hesaplarınızda aynı anda ve rahatlıkla cevaplama ve gönderi paylaşma imkânı sunması.

3. Spaces’in logo tasarlama aracıyla bir logo oluşturun.

Markalaştırma, işinizi pazarlama aşamasında en kritik adımlardan biri ve bence logo marka çalışması sürecindeki en önemli aşama. Neyse ki fikriniz sağlamsa Spaces’in logo tasarımı aracı sayesinde bu masraflı süreçte bir tasarımcı tutup hem vakit hem de para kaybı yaşamak yerine kendi logonuzu tasarlayıp işinizi başlatabilirsiniz.

Kolay kullanımı, ikon arşivi, yazı tipi seçenekleri ve ekstra imkânlarıyla, hiç para harcamadan, bir tasarım bilginiz olmadan kısa sürede basit bir logo tasarlayabilirsiniz.

4. Kolay bir tasarım için Canva kullanın.

Görsel içerik, pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip. Görsel tasarımlar, infografikler, illüstrasyonlar ve bu gibi içerikler yeni girişimler için itibar ve profesyonel bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Piyasada birçok ücretsiz tasarım imkanı sunan araç var ama Canva kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir araç. Ücretsiz yazı tipi, illüstrasyon, şablon ve fotoğraflarıyla size geniş bir görsel tasarım havuzu sunuyor. Göze hoş gelen bir tasarım için sadece sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. El ilanlarından posterlere, sosyal medya gönderilerinden e-posta şablonlarına kadar birçok tasarımı elde edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

5. Organize olmak için Evernote kullanın.

Sıra işinizi pazarlamaya geldiğinde plan ve program en kritik aşamalardan biri oluyor. Fikirler günün herhangi bir vaktinde aklınıza gelebilir. Eğer not tutmaya önem vermiyorsanız ve fikirlerinizi yazmıyorsanız, hayatın birçok fırsatını kaçırıyorsunuz demekir

Evernote size fikirlerinizi en iyi şekilde not almanızda yardımcı olur. İster fotoğraflarla, ister çizimle, ister metin veya yapılacaklar listesiyle fikirlerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da tabletinizden kolayca erişim imkanı bulabilirsiniz. İçerik fikirleri, piyasa araştırmaları, beyin fırtınaları ve rakip analizleri gibi organize etmeniz gereken her şey için ideal bir araç.

6. Güvenli müşteri geribildirimi için SurveyMonkey kullanın.

SurveyMonkey en popüler ücretsiz anket araçlarından bir tanesi. Anketler tüketici verilerini toplamak, müşterilerle etkileşim sağlamak, trendleri ortaya çıkarmak gibi maddelerde size yardımcı olabilir. SurveyMonkey’in yazılımı oldukça basit. Anketinizi dakikalar içinde tasarlayıp, düzenleyerek yayınlayabilirsiniz. Ayrıca anket ölçümünüz gerçekleşirken arka planda anketinizin analizini yapabilirsiniz.

7. E-posta pazarlaması için Mailchimp kullanın.

E-posta pazarlama birçok iş fikri için zorunlu bir yöntem haline geldi. Marka bilinirliğini artırma aşamasında YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter önemli kanallardır. Fakat bu kanallarla ve bu kanalların imkanlarıyla kısıtlı kalmak müşterilere veya hedef kitleye ulaşmada, sınıflandırma yapmada ve kontrol altında tutmada işinizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte e-posta, kontrolü size verir ve sınırsız seçenekleriyle marka ve müşteri arasında daha samimi bir ilişki sağlar. Mailchimp ücretsiz ve harika bir e-posta pazarlama aracı. Ayrıca yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay.

Bu alanda Mailchimp ile yarışabilecek bir diğer servis ise Sendloop.

8. Growth hacking için Sniply kullanın.

İşiniz için sosyal medyayı düzenli olarak kullandığınızda, hedef kitleniz için faydalı olabilecek içerikleri, size ait bir site veya blog olmasa bile paylaşırsınız. Bu hedef kitlenizle aranızda bir güven bağının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı sektörün iyileriyle birlikte bir uyum inşa etmenize de yararlı olur.

Sniply, paylaştığınız her içeriğe kendinize ait bir eylem çağrısı (call-to-action) eklemenize yardımcı olur. Sizin kontrolünüzde olmayan bir internet sites vela blog içeriğini okuyan kullanıcı, makaleyi veya haberi okuduktan sonra sizin içeriğinize veya eylem çağrınıza ilgi gösterebilir. Mesela bir göz polikliniği takipçileriyle göz hastalıklarıyla ilgili bir makale paylaştığında, sayfanın alt kısmında bulunan bir “Hemen ücretsiz göz kontrolünüzü yaptırın!” butonu ekleyebilir ve kullanıcıları polikliniğin internet sitesine yönlendirebilir.

Kullanmanızı kesinlikle önerdiğim bu araç oldukça basit ve kullanışlı. Üstelik tıklama eğlemlerini ve diğer verileri analiz etmenize yardımcı bir paneli bile var.

9. İnternet sitelerinden içerik ve veri çekmek için Scraper kullanın.

Scraper, bir internet sitesinde bulunan içeriği çekip Excel dosyasına arşivleme imkanı sunan bir Chrome eklentisi. İletişim bilgileri veya rakiplerin verilerini edinmek için mükemmel bir araç. Bu verilere sahip olduğunuzda, e-posta listeleri, içerik konuları gibi bir çok şey elde etmiş olursunuz. Ayrıca veriye dayalı her türlü pazarlama tekniğiniz için ideal bir uygulama.

10. Doğru bilgiyi doğru yerde kullanmak için Rapportive kullanın.

Rapportive, güçlü ve ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Pazarlama, doğru hamleleri doğru kişilere yapmanın çok önemli olduğu bir alan ve Rapportive bu konuda size yardımcı olabilir. Araç Gmail hesabınıza bağlı şekilde çalışıyor ve neredeyse çoğu kişinin e-posta adresini bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağlantılarınızın tüm bilgilerini panelde görme imkanı da sunuyor. Rapportive de bir Chrome eklentisi.

Gördüğünüz gibi işinizi geliştirmeniz için bir çok ücretsiz pazarlama aracı ve yardımcı araç mevcut. Sizin de kullandığınız ve girişimciler için önerebileceğiniz uygulamalar varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

10 Comments

  1. Link kısaltma uygulaması olan bit.ly de gayet iş görür ve başucu olabilecek bir uygulama. Linklere tıklama oranı ve linkleri düzenleme seçenekleriyle benim çok işimi görüyor.

    1. Kesinlikle çok yararlı bir araç. Bahsettiğiniz özellikleri de kullanıyorum. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan videolar için çok kullanışlı bulduğum ve pratik olan iMovie var. Sanki basic ayarlarla donatılmış Finalcut :) özellikle 6s ve sonrası cihazlarda 4K görüntüleri bu kadar kolay işleyip çıktı almak harika. Kesinlikle araç takımında bulunması gerek.

    1. Size katılıyorum. Materyal olduğu sürece bilgisayardan veya mobilden pratik sosyal medya video içeriği üretmek için bire bir. Üstelik sağladığı özellikler de oldukça pratik. Paylaşım için teşekkürler!

  3. Gerçekten çok faydalı ve anlaşılır bir yazı olmuş, öncelikle tebrikler. Listenen çevrimiçi araçların her biri farklı bir ihtiyaç için çözüm olabilecek nitelikte. Sizin de bahsettiğiniz kullanımı oldukça kolay olan ve birçok tasarım sunan “canva” ise benim için farklı bir yerde. Listenize ilave edebileceğim bir araç veya uygulama paylaşımım olmayacak fakat bu yazıdan yararlanabileceğim çok güzel araçlar not ettim. Bu paylaşımı bu alanla ilgilenen herkese “girişimciliğe giriş” yazısı niteliğinde önerebilirim.

  4. Mural vardı bir online board uygulaması, beyaz tahta nın online versiyonu herkez bir şeyler yapabiliyor ve beyin fırtınası yapılabiliyor çok iyi araçlar ve iş geliştirme modelleri hazır mevcut, ama satıldı ve paralı oldu şimdi :/

Bir Cevap Yazın

Marka Mutfağı Ankara’da Bir İlki Gerçekleştiriyor: Marka Mutfağı Yaz Okulu!

Ocak 2016’dan bu yana çalışmalarına devam eden ve 60’dan fazla üniversite öğrencisine pazarlama ve marka yönetimi konusunda tecrübe kazanma imkanı sağlayan Marka Mutfağı, eğitim ve uygulama atölyelerinden oluşacak ¨Yaz Okulu¨ ile gençlere yepyeni bir fırsat sunuyor.

Pazarlama alanında ilerlemek isteyen gençlere yönelik düzenlenecek ve tamamen ücretsiz şekilde gerçekleşecek 4 haftalık ¨Marka Mutfağı Yaz Okulu¨ bünyesinde katılımcılar 6 farklı eğitime katılıp, 7 uzmandan özel mentörlük alabilecek ve 5 ajans başkanı ve uluslararası düzeydeki markalardan 3 farklı yönetici ile görüşme imkanına sahip olacak. Bunların yanı sıra katılımcılar hafta sonlarında gerçekleşecek atölyeler ile de öğrenilen bilgileri uygulayabilme imkanına da sahip olacaklar.

28 Haziran’a kadar ücretsiz bir şekilde başvurabileceğiniz Marka Mutfağı Yaz Okulu hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için: markamutfagi.co/yazokulu

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Silolama Nedir? Web Silolama SEO İçin Hâlâ Gerekli mi?

Silolama, arama motoru optimizasyonu (SEO) için uzunca bir süredir kullanılan ve gelişen trend haline dönüşmüş, web sayfalarının arama motorundaki sıralamasını ve görünürlüğünü önemli ölçüde geliştiren içerik kategorizasyon yaklaşımı olarak tanımlanır. Silo kavramı aslında tarımda, aynı tahıl ürünlerinin depolanarak korunduğu büyük dairesel yapılara verilen isimdir. Buradan esinlenerek adlandırılan SEO veya Web Silolama da benzer içerikleri aynı kategori altında toplayarak yapısal bir bütünlük oluşturmayı ve böylelikle arama motoru sonuçlarında kullanıcı deneyimini de artırarak SERP’lerin ön plana çıkmasını hedefler.

Nereden Başlamalı?

Başlarken ilk olarak yapılması gereken ana sayfaya birinci derecede bağıntılı Silo sayfalarının neler olacağının belirlenmesidir. Silo sayfaları; altında birbiriyle benzer konuları barındırabilecek ve yeterince içerik oluşturmaya müsait ana kategori sayfası niteliğinde olmalıdır. Belirli seviyede içerik oluşturulamayan  sayfaları arama motorları tarafından fark edilecek ve bu sanal yapılanma arzu edilen sonuçlar getirmeyecektir. Özellikle e-ticaret ya da pazaryeri (marketplace) sitelerinde bu yapıda yer alan web silo mantığı net bir şekilde görülebilmektedir.

Gittigidiyor.com adresindeki Silo yapısına uygun kategori sayfaları

 

Standart web sayfası yaklaşımı; düz bir yapıda (flat structure) tüm içerikleri birer tekil sayfa olarak ana dizin altında konumlandırırken, silolama yapılmış bir web sayfası (silo structure) bunun yerine bütünleşik temaları içinde barındırmakta ve temaya ait her bir kategoriyi alt birimlere  ayırarak temel içerik sayfaları oluşturmaktadır. Kategori altındaki bazı sayfalar kendi alt sayfalarını barındırıyor ise bu Silo yapısının bir kademe daha derin olduğunu gösterir. Eğer yeterince arama hacmi olmayan bir konu söz konusu ise kategori sayfalarının çok fazla derin olması anlamlı değildir.  Bu nedenle Silo ve içerik sayfalarını gerektiği kadar ve doğru trafik sağlayacak şekilde belirlemek gerekir. Google’ın giderek içerikleri anlama konusunda kendini geliştirdiğini düşünecek olursak birbirine benzer veya tekrar eden metinleri barındıran  sayfalardan  uzak durmanın ve gerçekten altı doldurulamayacak nitelikte olan kategorileri mümkünse hiç oluşturmamanın önemini vurgulamakta yarar var.

Düz ve Silo Web Sitesi Adres Yapısı

Sanal ve Fizksel Web Silolama

SEO siloları fiziksel ve sanal olmak üzere ikiye ayrılır.  Web sitesi yapısı içerisinde  sadece  ilişkili sayfaların birbirine linklendirilmesi ile oluşturulan silolar sanal (virtual siloing),  Web sitesinin dosya yapılanması içerisinde benzer kategorilerin aynı klasörler altında derlenerek birbirleriyle ilişkilendirilmesi ile oluşturulanlar ise fizikseldir (physical siloing). Örneğin bisikletleri konu alan bir web sitesini ele aldığımızda; bisiklet tamiri ile ilgili bir sayfanın alt kısmında yer alan ve diğer bir tamir sayfasına/sayfalarına bağlantı veren (internal linking) her bir içerik sanal silolama örneğidir.

http://bisikletdunyasi.com/bisiklet-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/zincir-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/pedal-tamiri

Aynı sitenin satışa sunduğu yeni bisikletleri bir kategoride, indirimli fiyata sahip olanları başka bir kategoride ve tamir hizmetini farklı bir başlık altında ele alarak, bunu bağlı alt sayfalara indirgeyen yapısı ise fiziksel silolama örneğidir.

http://bisikletdunyasi.com/yeni-biskletler/
http://bisikletdunyasi.com/indirimdekiler/
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/pedal-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/zincir-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/genel-tamir

Bir web sayfasında hem fiziksel hem de sanal silolama bir arada yapılabilir. Bununla birlikte dahili yönlendirmenin (internal linking) kesinlikle sadece aynı silo içerisindeki sayfalar arasında olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin Yeni Bisikletler silosundaki bir mikro sayfa asla Onarım Hizmetleri silosundaki bir başka mikro sayfaya yönlendirilmemelidir.

Web Silolamanın Faydaları

Bir web sayfasının Silo olarak yapılandırılabilmesi için, birbiri ile ilişkili olabilecek konuları kapsayacak kategorizasyona uygun içeriklerden oluşması gerekir. Kısaca site bütünleşik bir temayı barındırıyor olmalı, bu temanın içerisinde farklı alt konular yer alabilmelidir. Bu yapıya uygun olacak türdeki siteler için silolama yapmak şu faydaları sağlar:

1- Birbiriyle ilişkili içeriklerin gruplanarak sistemli bir konseptin oluşturulması
2- Web sayfasının sunduğu konu hakkında başvuru kaynağı (authority site) haline dönüşmesi
3- Silo yapısı nedeniyle sitenin uzun vadede geliştirilmeye uygun bir yapıya kavuşması
4- Hedef kitlenin arzu ettiği içeriğe doğru şekilde ulaşabilmesinin sağlanması

Google Webmaster Guidelines (Google Web Yöneticisi Yönergeleri) içerisinde yer alan Sitenizi, açık bir kavramsal sayfa hiyerarşisine sahip olacağı şekilde tasarlayın. önerisi, her ne kadar kafalarda SEO silolamanın hala geçerliliğini taşıdığına dair soru işaretleri olsa da, web sitenizin yapısal düzeni açısından fayda sağlamaktadır.

Kategorileri Belirleme

Web sayfasının SEO silolama  stratejisini belirlerken öncelikle içeriklerin doğru bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir.  Bu amaçla sitede yer alacak ana konuların veya en sık kullanılan sözcüklerin belirlenmesi gerekir. Bunu belirledikten sonra hemen uygulamaya geçmek yerine, her konu veya anahtar sözcüğün gerçekten gerekli olup olmadığını veya hangi konuların birbirini kapsayacağını belirleyerek, bunları birbiriyle ilişkilendirmek için; Keywordtool.io, Google Keyword Planner, Ahrefs gibi çeşitli araçlardan destek almak, bu ana başlıkların arama hacimlerini öğrenmek önemlidir. Böylelikle daha çok arama hacmine sahip anahtar kelimeleri belirleyip Silo sayfalarını buna göre seçmek isabetli olacaktır. Aynı zamanda popüler aramaları takip etmek ve değişen gündeme göre kategorilerde yer alan içerik sayfalarını güncelleyerek değişiklikler yapmak, arama motoru sıralamasında elde edilen pozisyonun devamı için oldukça kritiktir. Bu yaklaşımı hakkı ile benimseyen önemli e-ticaret sitelerinde popüler aramaların listelendiği dahi görmek mümkündür.

Hepsiburada.com popüler aramalar

İçerik sayfalarını oluştururken özellikle birbirinin tekrarı olan başlıkları bulundurmak, haddinden fazla optimizasyon (overly optimized-siloing) yapmış olmak anlamına gelir. Bu da  sayfalarımızın hızla pozisyon kaybetmesine neden olacaktır. Örnekteki gibi birbiriyle anlamsal ve yapısal olarak benzer sayfaları aynı Silo içerisinde konumlandırmak, arama motoru sıralaması açısından faydadan çok zarar getirir.

http://hizlikredi.com/hizli-kredi-almak/nasil-hizli-kredi-alinir
http://hizlikredi.com/hizli-kredi-almak/hemen-hizli-kredi-alin

Silolama Yöntemi Hala SEO İçin Verimli Mi?

Silolamanın son dönemde SEO açısından halen etkin olup olmadığı tartışılan bir konu. Buraya kadar yazılanlardan ve verdiğimiz örneklerden silolamanın; sadece web sayfamız içerisindeki  adreslerin kategorize edilmesinden ibaret olduğunu ve bunu yaparak Google’da üst sıralara tırmanacağımızı düşünmemek gerekir. Yine de Silolama; web içeriklerini doğru bir şekilde sınıflandırmak, zamanla bunlara yenilerini eklemeyi veya kaldırmayı kolaylaştırmak, giderek insansı bir kavrama seviyesine yaklaşan Google tarafından içeriklerin daha kolay anlaşılmasına yardımcı olmak adına halen geçerli bir yaklaşım. Ancak kullanıcıların aradığı bilgiyi sunmaktan uzak ve doğru içerikten yoksun bir siteyi silolama yaparak, sadece birbiri ile girift hale getirilmiş adresler bütünü olarak konumlandırmaktan öteye geçemeyiz.

Nitekim Google’da “bayan giyim modelleri” olarak yapılan bir aramada ilk sıralarda çıkan sonuçlara baktığımızda, hiçbir SERP’de adres uzantısının bu terimi birebir içermediğini, ancak tüm başlıkların (title) bu ifadeyi içermekte olduğunu görüyoruz. Bu da aslında Google arama sonuçlarının site yapısından çok içerik bütünlüğüne odaklandığını ve web silolamanın bu amaca hizmet edecek bir strateji olarak kurgulandığında işe yarayacağını bizlere kanıtlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link