Yaptığı İşe Değer Katmak İsteyen Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Etkili 10 Dijital Pazarlama Aracı

Eğer bir girişimciyseniz ve yeni bir iş başlatacaksanız, her bir kuruşun değerini bilirsiniz. Nereye ne için harcama yaptığınızı ve size olan dönüşünü hesaplamak zorunda kalırsınız. Ayrıca zaman da en az para kadar, hatta paradan daha önemlidir.

İşin çekirdek kısmındaki temel aşamaları o işin başarısı için düzenli şekilde yürütmek önemlidir. Fakat bir diğer önemli konu da işinizi pazarlama aşaması. Neyse ki işinizin en iyi şekilde etki uyandırmasına yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz dijital pazarlama aracı var. Aşağıda on madde halinde, girişimcilerin işini fazlasıyla görecek ücretsiz çevrimiçi pazarlama araçlarını listeledim:

1. Sosyal medya yönetimi için Buffer kullanın.

Buffer sosyal medya paylaşımlarınızı düzene koyacak bir sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medyanın, bir pazarlama planı için ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz, ama Buffer gibi bir araca vakit ayırmak, takipçilerinizin sayısını arttırmanızda, kitlenizle bağlantı kurmanızda ve markanızı büyütmenizde size yardımcı olur.

Buffer kullanmanızın en büyük faydası size çoklu hesap yönetimini bir gösterge panelinde sağlamasıdır. Gönderileri planlama, çok zamanlı kampanyalar oluşturma ve gönderilerinizin başarısını ölçme gibi imkânlara sahip olursunuz. Buffer’ın ücretsiz planı yeni girişimlerin büyümesi için oldukça yararlı. Ama tam hizmet almak isteyen ve bütçe derdi olmayan veya belli bir ivme kazanmış girişimler için ücretli planlar daha yararlı olacaktır.

2. Ya da sosyal medya yönetimi için Hootsuite kullanın.

Eğer bu listeye Buffer’ı koyup da Hootsuite’i koymazsam bencillik etmiş olurum. Her ne kadar Buffer bu konuda iyi bir isim yapmış olsa da Hootsuite hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir araç.

Ücretsiz plan sosyal medya hesaplarını kolaylıkla eşitlemenizi sağlıyor. Birçok girişimciye başlangıç için ideal imkânlar sunuyor. Hootsuite’in en iyi yanı size tek bir gösterge panelinde tüm hesaplarınızda aynı anda ve rahatlıkla cevaplama ve gönderi paylaşma imkânı sunması.

3. Spaces’in logo tasarlama aracıyla bir logo oluşturun.

Markalaştırma, işinizi pazarlama aşamasında en kritik adımlardan biri ve bence logo marka çalışması sürecindeki en önemli aşama. Neyse ki fikriniz sağlamsa Spaces’in logo tasarımı aracı sayesinde bu masraflı süreçte bir tasarımcı tutup hem vakit hem de para kaybı yaşamak yerine kendi logonuzu tasarlayıp işinizi başlatabilirsiniz.

Kolay kullanımı, ikon arşivi, yazı tipi seçenekleri ve ekstra imkânlarıyla, hiç para harcamadan, bir tasarım bilginiz olmadan kısa sürede basit bir logo tasarlayabilirsiniz.

4. Kolay bir tasarım için Canva kullanın.

Görsel içerik, pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip. Görsel tasarımlar, infografikler, illüstrasyonlar ve bu gibi içerikler yeni girişimler için itibar ve profesyonel bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Piyasada birçok ücretsiz tasarım imkanı sunan araç var ama Canva kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir araç. Ücretsiz yazı tipi, illüstrasyon, şablon ve fotoğraflarıyla size geniş bir görsel tasarım havuzu sunuyor. Göze hoş gelen bir tasarım için sadece sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. El ilanlarından posterlere, sosyal medya gönderilerinden e-posta şablonlarına kadar birçok tasarımı elde edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

5. Organize olmak için Evernote kullanın.

Sıra işinizi pazarlamaya geldiğinde plan ve program en kritik aşamalardan biri oluyor. Fikirler günün herhangi bir vaktinde aklınıza gelebilir. Eğer not tutmaya önem vermiyorsanız ve fikirlerinizi yazmıyorsanız, hayatın birçok fırsatını kaçırıyorsunuz demekir

Evernote size fikirlerinizi en iyi şekilde not almanızda yardımcı olur. İster fotoğraflarla, ister çizimle, ister metin veya yapılacaklar listesiyle fikirlerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da tabletinizden kolayca erişim imkanı bulabilirsiniz. İçerik fikirleri, piyasa araştırmaları, beyin fırtınaları ve rakip analizleri gibi organize etmeniz gereken her şey için ideal bir araç.

6. Güvenli müşteri geribildirimi için SurveyMonkey kullanın.

SurveyMonkey en popüler ücretsiz anket araçlarından bir tanesi. Anketler tüketici verilerini toplamak, müşterilerle etkileşim sağlamak, trendleri ortaya çıkarmak gibi maddelerde size yardımcı olabilir. SurveyMonkey’in yazılımı oldukça basit. Anketinizi dakikalar içinde tasarlayıp, düzenleyerek yayınlayabilirsiniz. Ayrıca anket ölçümünüz gerçekleşirken arka planda anketinizin analizini yapabilirsiniz.

7. E-posta pazarlaması için Mailchimp kullanın.

E-posta pazarlama birçok iş fikri için zorunlu bir yöntem haline geldi. Marka bilinirliğini artırma aşamasında YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter önemli kanallardır. Fakat bu kanallarla ve bu kanalların imkanlarıyla kısıtlı kalmak müşterilere veya hedef kitleye ulaşmada, sınıflandırma yapmada ve kontrol altında tutmada işinizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte e-posta, kontrolü size verir ve sınırsız seçenekleriyle marka ve müşteri arasında daha samimi bir ilişki sağlar. Mailchimp ücretsiz ve harika bir e-posta pazarlama aracı. Ayrıca yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay.

Bu alanda Mailchimp ile yarışabilecek bir diğer servis ise Sendloop.

8. Growth hacking için Sniply kullanın.

İşiniz için sosyal medyayı düzenli olarak kullandığınızda, hedef kitleniz için faydalı olabilecek içerikleri, size ait bir site veya blog olmasa bile paylaşırsınız. Bu hedef kitlenizle aranızda bir güven bağının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı sektörün iyileriyle birlikte bir uyum inşa etmenize de yararlı olur.

Sniply, paylaştığınız her içeriğe kendinize ait bir eylem çağrısı (call-to-action) eklemenize yardımcı olur. Sizin kontrolünüzde olmayan bir internet sites vela blog içeriğini okuyan kullanıcı, makaleyi veya haberi okuduktan sonra sizin içeriğinize veya eylem çağrınıza ilgi gösterebilir. Mesela bir göz polikliniği takipçileriyle göz hastalıklarıyla ilgili bir makale paylaştığında, sayfanın alt kısmında bulunan bir “Hemen ücretsiz göz kontrolünüzü yaptırın!” butonu ekleyebilir ve kullanıcıları polikliniğin internet sitesine yönlendirebilir.

Kullanmanızı kesinlikle önerdiğim bu araç oldukça basit ve kullanışlı. Üstelik tıklama eğlemlerini ve diğer verileri analiz etmenize yardımcı bir paneli bile var.

9. İnternet sitelerinden içerik ve veri çekmek için Scraper kullanın.

Scraper, bir internet sitesinde bulunan içeriği çekip Excel dosyasına arşivleme imkanı sunan bir Chrome eklentisi. İletişim bilgileri veya rakiplerin verilerini edinmek için mükemmel bir araç. Bu verilere sahip olduğunuzda, e-posta listeleri, içerik konuları gibi bir çok şey elde etmiş olursunuz. Ayrıca veriye dayalı her türlü pazarlama tekniğiniz için ideal bir uygulama.

10. Doğru bilgiyi doğru yerde kullanmak için Rapportive kullanın.

Rapportive, güçlü ve ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Pazarlama, doğru hamleleri doğru kişilere yapmanın çok önemli olduğu bir alan ve Rapportive bu konuda size yardımcı olabilir. Araç Gmail hesabınıza bağlı şekilde çalışıyor ve neredeyse çoğu kişinin e-posta adresini bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağlantılarınızın tüm bilgilerini panelde görme imkanı da sunuyor. Rapportive de bir Chrome eklentisi.

Gördüğünüz gibi işinizi geliştirmeniz için bir çok ücretsiz pazarlama aracı ve yardımcı araç mevcut. Sizin de kullandığınız ve girişimciler için önerebileceğiniz uygulamalar varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

10 Comments

  1. Link kısaltma uygulaması olan bit.ly de gayet iş görür ve başucu olabilecek bir uygulama. Linklere tıklama oranı ve linkleri düzenleme seçenekleriyle benim çok işimi görüyor.

    1. Kesinlikle çok yararlı bir araç. Bahsettiğiniz özellikleri de kullanıyorum. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan videolar için çok kullanışlı bulduğum ve pratik olan iMovie var. Sanki basic ayarlarla donatılmış Finalcut :) özellikle 6s ve sonrası cihazlarda 4K görüntüleri bu kadar kolay işleyip çıktı almak harika. Kesinlikle araç takımında bulunması gerek.

    1. Size katılıyorum. Materyal olduğu sürece bilgisayardan veya mobilden pratik sosyal medya video içeriği üretmek için bire bir. Üstelik sağladığı özellikler de oldukça pratik. Paylaşım için teşekkürler!

  3. Gerçekten çok faydalı ve anlaşılır bir yazı olmuş, öncelikle tebrikler. Listenen çevrimiçi araçların her biri farklı bir ihtiyaç için çözüm olabilecek nitelikte. Sizin de bahsettiğiniz kullanımı oldukça kolay olan ve birçok tasarım sunan “canva” ise benim için farklı bir yerde. Listenize ilave edebileceğim bir araç veya uygulama paylaşımım olmayacak fakat bu yazıdan yararlanabileceğim çok güzel araçlar not ettim. Bu paylaşımı bu alanla ilgilenen herkese “girişimciliğe giriş” yazısı niteliğinde önerebilirim.

  4. Mural vardı bir online board uygulaması, beyaz tahta nın online versiyonu herkez bir şeyler yapabiliyor ve beyin fırtınası yapılabiliyor çok iyi araçlar ve iş geliştirme modelleri hazır mevcut, ama satıldı ve paralı oldu şimdi :/

Bir Cevap Yazın

Ve Welder Moody, Tahminine Güvenene Gidiyor…

90. Akademi Ödülleri, 4 Mart 2018’de sahiplerine kavuşacak. Welder Watch, dünya çapında tüm filmseverlerin göz diktiği ve sonuçlarını her yıl merakla beklediği bu ödül törenini, Instagram üzerinden gerçekleştirdiği yeni yarışmasına entegre etti.

Markanın yaratıcı ajansı Promoqube tarafından hayata geçirilen yarışmada katılımcılar, yılın “En İyi Film” ödülüne kavuşacak filmi tahmin etmeye davet ediliyor. Yarışmaya katılmak için kullanıcıların Welder Watch’un Instagram hesabını takip etmeleri ve yarışma gönderisinin altına tahminlerini yorum olarak yazmaları gerekiyor.

Oscar ödüllerinin her yıl büyük heyecanla beklenen En İyi Film kategorisinde, ödülün sahibi olacak filmi doğru tahmin edenler arasında gerçekleşecek çekilişte, bir kişi dilediği Welder Moody saatin sahibi olacak! 4 Mart 2018 Pazar günü yerel saatle 23.59’a kadar devam edecek yarışmanın sonucu, 6 Mart 2018 Salı günü markanın Instagram hesabından yayınlayacağı hikaye ile açıklanacak.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki Instagram postunun altına yorumlarınızı yazmanız gerekiyor.

🏆CONTEST🏆 Who will be the winner of The Best Picture category at the 90th Academy Awards? Guess the winner, win a Welder Moody watch! Nominees: 📌#CallMeByYourName 📌#DarkestHour 📌#Dunkirk 📌#GetOut 📌#LadyBird 📌#PhantomThread 📌#ThePost 📌#TheShapeOfWater 📌#ThreeBillboardsOutsideEbbingMissouri Here's what you need to do 👇 ➡ Make sure you follow Welder Watch Instagram account! 😊 ➡ Write your best guess at who will win at The Best Picture category as a comment! ✏ ➡ If your guess is correct, follow our stories! 📍 ➡Be the winner, choose your favorite #WelderMoody watch! 🎁 🔎Check Terms&Conditions from our FB page! ** The contest will end on Sunday, March 4, 2018. We will announce the winners on Tuesday, March 6th at Instastory ** #contest #90thAcademyAwards #oscars #oscars2018 #shareyourmood

A post shared by Welder (@welderwatch) on

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook ve Google’ın Siyasi Reklamlarla Başı Dertte

Facebook

Facebook, Google ve diğer çevrimiçi platformlarda yayınlanan siyasi propaganda içerikli reklamlar, artık Federal Seçim Komisyonu tarafından çizilen çerçeve kapsamında ve daha sıkı kurallarla denetlenmek isteniyor.

Komisyonda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Demokrat Parti üyesi Ellen Weintraub’un paylaştığı teklif radyoda, televizyonda ve basılı reklamlarda yayınlanan siyasi içerikli reklamlarda olduğu gibi, internette yer alan politik reklamların da kaynağının açıklanmasını şart koşuyor. Kongre, konuyla ilgili ciddi bir düzenleme olarak kabul edilen tasarıyı, 8 Mart’taki halka açık oturumda tartışacak.

Siyasi içerikli internet reklamları ABD’de oldukça popüler durumda.

Hatırlayacağınız üzere, Rusya’nın Donald Trump’ın kazandığı 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimi‘ni sosyal ağlarda ve dijital ortamlarda manipüle ettiğine, Amerikan halkı üzerinde algı operasyonu yaptığına, hatta belli yöndeki propagandalara seçim sonuçlarını değiştirecek derecede maddi destek verdiğine dair iddialar hâlen sürüyor.

Kongrenin gündemine getirilen tasarı buradan hareketle, hem bu iddiaları daha yakından inceleyebilmek hem de benzer şüphelerin tekrarlanmaması için Facebook ve Google gibi dijital alandaki dev platformların, yayınladıkları siyasi içerikli reklamların sponsorlarının kim olduğu, bu reklamlara ne kadar para harcandığı, reklamların hangi kesimleri hedeflediği ve benzeri birçok noktada hem Beyaz Saray’a hem de Kongre’ye açıklama yapması kuralını getiriyor.

Federal Election Commission
Federal Seçim Komisyonu’nun gündeme getirdiği tasarı, siyasi içerikli internet reklamlarına sıkı denetim getiriyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun teklifi, siyasal propaganda çalışmalarını, siyasi partileri ve teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere federal seçimleri etkileyebilecek diğer kurumları kapsıyor. Bu durumda, söz konusu kapsamda faaliyet gösteren taraflara ait platformların ilgili mevzuata uyum sağlayacak hâle gelmesi gerekecek.

Yine de hikâyenin burada başlamadığını, konunun tâ 2011’e kadar uzandığını da belirtmemiz gerekiyor. Facebook o yıl, reklamlardaki “sponsorlu” ifadesinin sponsorun kimliğine dair bilgi vermediğini ve sponsorun internet sitesine yönlendirme yapmadığını belirterek Federal Seçim Komisyonu’ndan bu konuda muafiyet talep etmişti. Konu komisyonda görüşülmüş ama herhangi bir karar bağlanamamıştı.

Vladimir Putin
Rus manipülasyonuyla ilgili başı en çok ağrıyan platformlardan biri de Facebook.

2015 ve 2016 yıllarında Facebook, Google ve diğer bazı önemli internet sitelerinin Ruslar tarafından, Amerikan halkını politik konularda etkilemek amacıyla kullanıldığının ortaya çıkması, doğal olarak bu konunun komisyon tarafından yeniden gündeme getirilmesine yol açtı. Açıkçası komisyon bu sefer, sert kurallar koymakta ve sıkı denetim getirmekte kararlı görünüyor.

Nitekim söz konusu tasarı, internette metin veya görsel grafik biçimindeki siyasi içerikli reklamlarda reklamverenin adının yeterli büyüklükte ve açıkça okunabilir harflerle yazılmasını zorunlu tutuyor. Dijital müzik platformları ve internet radyolarında verilen politik reklamlar da düzenlemeden nasibini alacak. Zira buralarda verilen siyasi reklamlar sözlü feragatnameleri içermek zorunda olacak ve çevrimiçi video ve sesli mesaj yoluyla reklam veren adayların ad ve soyadlarını tam olarak belirterek “Bu mesajı onaylıyorum” ifadesini ekleyecek. Tasarı yasalaşırsa, internetteki ücretsiz içerikleri de etkileyecek. Örneğin YouTube’a ücretsiz bir şekilde video yükleyen siyasi kuruluş veya kişi, içerikten sorumlu olduğunu belirtecek. Mevcut yasada bu durum yalnızca reklamlı olarak paylaşılan politik videolarda sınırlı.

Tasarı yasalaşırsa, yeni düzenlemeden YouTube da derinden etkilenecek. Sponsorlu ya da sponsorsuz her siyasi reklamda yeni kıstaslar aranacak.

Komisyondan geçmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin desteği gereken tasarı, sanal ve artırılmış gerçeklik konuları da dahil olmak üzere, teknolojik gelişmelerin yasal çerçevede düzenlenmesi yolunda önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun (FEC) internetteki politik reklamların yasal yönden düzenlenmesine ilişkin ilk girişimi elbette bu değil. Komisyon 2006 yılında Youtube’dan, bu platformda bireyler veya kimi gruplar tarafından satın alınan çevrimiçi siyasi reklamların ne kadara mal olduğuna dair bilgi vermesini istemişti. Hatta bu istek, başka sitelerde banner olarak bulunan ücretli politik reklamların tamamını da kapsar nitelikteydi. Komisyon, blog ve benzeri kişisel görüş içeren bazı dijital iletişim kanallarını ise bundan muaf tutmuştu.

Görünüşe göre, 2011 yılında FEC’in taleplerine direnen Facebook’u bu sefer daha zor bir mücadele bekliyor.

Tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı şimdilik meçhul. Fakat kendi durumumuza dönüp baktığımızda, bilişim hukuku konusunda henüz yeterli sayıda ve nitelikte insan kaynağının bile olmadığı ülkemizde, buna benzer çalışmaları görmek şimdilik yalnızca bir hayal olarak duruyor. Çünkü bilişim hukukunun genellikle sansüre yasal dayanak olarak kullanıldığı ve bunun kanıksandığı bir ortamda, politik reklamların kaynağını sorgulamak üst düzeyde bir şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışı ile özel uzmanlık gerektiren kalifiye insan kaynağına ihtiyaç duyar.

Peki, ABD’de gündeme gelen bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siyasi amaçla verilen çevrimiçi reklamların kaynağının ayrıntılı bir şekilde sorgulanması ve en derin noktalarına kadar devlet kurumlarına bilgi verilmesi bir şeffaflık göstergesi mi, yoksa siyasi propaganda özgürlüğünü gelecekte kısıtlayabilecek bir düzenleme mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link