Yaptığı İşe Değer Katmak İsteyen Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Etkili 10 Dijital Pazarlama Aracı 10

Eğer bir girişimciyseniz ve yeni bir iş başlatacaksanız, her bir kuruşun değerini bilirsiniz. Nereye ne için harcama yaptığınızı ve size olan dönüşünü hesaplamak zorunda kalırsınız. Ayrıca zaman da en az para kadar, hatta paradan daha önemlidir.

İşin çekirdek kısmındaki temel aşamaları o işin başarısı için düzenli şekilde yürütmek önemlidir. Fakat bir diğer önemli konu da işinizi pazarlama aşaması. Neyse ki işinizin en iyi şekilde etki uyandırmasına yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz dijital pazarlama aracı var. Aşağıda on madde halinde, girişimcilerin işini fazlasıyla görecek ücretsiz çevrimiçi pazarlama araçlarını listeledim:

1. Sosyal medya yönetimi için Buffer kullanın.

Buffer sosyal medya paylaşımlarınızı düzene koyacak bir sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medyanın, bir pazarlama planı için ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz, ama Buffer gibi bir araca vakit ayırmak, takipçilerinizin sayısını arttırmanızda, kitlenizle bağlantı kurmanızda ve markanızı büyütmenizde size yardımcı olur.

Buffer kullanmanızın en büyük faydası size çoklu hesap yönetimini bir gösterge panelinde sağlamasıdır. Gönderileri planlama, çok zamanlı kampanyalar oluşturma ve gönderilerinizin başarısını ölçme gibi imkânlara sahip olursunuz. Buffer’ın ücretsiz planı yeni girişimlerin büyümesi için oldukça yararlı. Ama tam hizmet almak isteyen ve bütçe derdi olmayan veya belli bir ivme kazanmış girişimler için ücretli planlar daha yararlı olacaktır.

2. Ya da sosyal medya yönetimi için Hootsuite kullanın.

Eğer bu listeye Buffer’ı koyup da Hootsuite’i koymazsam bencillik etmiş olurum. Her ne kadar Buffer bu konuda iyi bir isim yapmış olsa da Hootsuite hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir araç.

Ücretsiz plan sosyal medya hesaplarını kolaylıkla eşitlemenizi sağlıyor. Birçok girişimciye başlangıç için ideal imkânlar sunuyor. Hootsuite’in en iyi yanı size tek bir gösterge panelinde tüm hesaplarınızda aynı anda ve rahatlıkla cevaplama ve gönderi paylaşma imkânı sunması.

3. Spaces’in logo tasarlama aracıyla bir logo oluşturun.

Markalaştırma, işinizi pazarlama aşamasında en kritik adımlardan biri ve bence logo marka çalışması sürecindeki en önemli aşama. Neyse ki fikriniz sağlamsa Spaces’in logo tasarımı aracı sayesinde bu masraflı süreçte bir tasarımcı tutup hem vakit hem de para kaybı yaşamak yerine kendi logonuzu tasarlayıp işinizi başlatabilirsiniz.

Kolay kullanımı, ikon arşivi, yazı tipi seçenekleri ve ekstra imkânlarıyla, hiç para harcamadan, bir tasarım bilginiz olmadan kısa sürede basit bir logo tasarlayabilirsiniz.

4. Kolay bir tasarım için Canva kullanın.

Görsel içerik, pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip. Görsel tasarımlar, infografikler, illüstrasyonlar ve bu gibi içerikler yeni girişimler için itibar ve profesyonel bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Piyasada birçok ücretsiz tasarım imkanı sunan araç var ama Canva kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir araç. Ücretsiz yazı tipi, illüstrasyon, şablon ve fotoğraflarıyla size geniş bir görsel tasarım havuzu sunuyor. Göze hoş gelen bir tasarım için sadece sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. El ilanlarından posterlere, sosyal medya gönderilerinden e-posta şablonlarına kadar birçok tasarımı elde edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

5. Organize olmak için Evernote kullanın.

Sıra işinizi pazarlamaya geldiğinde plan ve program en kritik aşamalardan biri oluyor. Fikirler günün herhangi bir vaktinde aklınıza gelebilir. Eğer not tutmaya önem vermiyorsanız ve fikirlerinizi yazmıyorsanız, hayatın birçok fırsatını kaçırıyorsunuz demekir

Evernote size fikirlerinizi en iyi şekilde not almanızda yardımcı olur. İster fotoğraflarla, ister çizimle, ister metin veya yapılacaklar listesiyle fikirlerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da tabletinizden kolayca erişim imkanı bulabilirsiniz. İçerik fikirleri, piyasa araştırmaları, beyin fırtınaları ve rakip analizleri gibi organize etmeniz gereken her şey için ideal bir araç.

6. Güvenli müşteri geribildirimi için SurveyMonkey kullanın.

SurveyMonkey en popüler ücretsiz anket araçlarından bir tanesi. Anketler tüketici verilerini toplamak, müşterilerle etkileşim sağlamak, trendleri ortaya çıkarmak gibi maddelerde size yardımcı olabilir. SurveyMonkey’in yazılımı oldukça basit. Anketinizi dakikalar içinde tasarlayıp, düzenleyerek yayınlayabilirsiniz. Ayrıca anket ölçümünüz gerçekleşirken arka planda anketinizin analizini yapabilirsiniz.

7. E-posta pazarlaması için Mailchimp kullanın.

E-posta pazarlama birçok iş fikri için zorunlu bir yöntem haline geldi. Marka bilinirliğini artırma aşamasında YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter önemli kanallardır. Fakat bu kanallarla ve bu kanalların imkanlarıyla kısıtlı kalmak müşterilere veya hedef kitleye ulaşmada, sınıflandırma yapmada ve kontrol altında tutmada işinizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte e-posta, kontrolü size verir ve sınırsız seçenekleriyle marka ve müşteri arasında daha samimi bir ilişki sağlar. Mailchimp ücretsiz ve harika bir e-posta pazarlama aracı. Ayrıca yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay.

Bu alanda Mailchimp ile yarışabilecek bir diğer servis ise Sendloop.

8. Growth hacking için Sniply kullanın.

İşiniz için sosyal medyayı düzenli olarak kullandığınızda, hedef kitleniz için faydalı olabilecek içerikleri, size ait bir site veya blog olmasa bile paylaşırsınız. Bu hedef kitlenizle aranızda bir güven bağının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı sektörün iyileriyle birlikte bir uyum inşa etmenize de yararlı olur.

Sniply, paylaştığınız her içeriğe kendinize ait bir eylem çağrısı (call-to-action) eklemenize yardımcı olur. Sizin kontrolünüzde olmayan bir internet sites vela blog içeriğini okuyan kullanıcı, makaleyi veya haberi okuduktan sonra sizin içeriğinize veya eylem çağrınıza ilgi gösterebilir. Mesela bir göz polikliniği takipçileriyle göz hastalıklarıyla ilgili bir makale paylaştığında, sayfanın alt kısmında bulunan bir “Hemen ücretsiz göz kontrolünüzü yaptırın!” butonu ekleyebilir ve kullanıcıları polikliniğin internet sitesine yönlendirebilir.

Kullanmanızı kesinlikle önerdiğim bu araç oldukça basit ve kullanışlı. Üstelik tıklama eğlemlerini ve diğer verileri analiz etmenize yardımcı bir paneli bile var.

9. İnternet sitelerinden içerik ve veri çekmek için Scraper kullanın.

Scraper, bir internet sitesinde bulunan içeriği çekip Excel dosyasına arşivleme imkanı sunan bir Chrome eklentisi. İletişim bilgileri veya rakiplerin verilerini edinmek için mükemmel bir araç. Bu verilere sahip olduğunuzda, e-posta listeleri, içerik konuları gibi bir çok şey elde etmiş olursunuz. Ayrıca veriye dayalı her türlü pazarlama tekniğiniz için ideal bir uygulama.

10. Doğru bilgiyi doğru yerde kullanmak için Rapportive kullanın.

Rapportive, güçlü ve ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Pazarlama, doğru hamleleri doğru kişilere yapmanın çok önemli olduğu bir alan ve Rapportive bu konuda size yardımcı olabilir. Araç Gmail hesabınıza bağlı şekilde çalışıyor ve neredeyse çoğu kişinin e-posta adresini bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağlantılarınızın tüm bilgilerini panelde görme imkanı da sunuyor. Rapportive de bir Chrome eklentisi.

Gördüğünüz gibi işinizi geliştirmeniz için bir çok ücretsiz pazarlama aracı ve yardımcı araç mevcut. Sizin de kullandığınız ve girişimciler için önerebileceğiniz uygulamalar varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

10 Comments

 1. Link kısaltma uygulaması olan bit.ly de gayet iş görür ve başucu olabilecek bir uygulama. Linklere tıklama oranı ve linkleri düzenleme seçenekleriyle benim çok işimi görüyor.

  1. Kesinlikle çok yararlı bir araç. Bahsettiğiniz özellikleri de kullanıyorum. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 2. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan videolar için çok kullanışlı bulduğum ve pratik olan iMovie var. Sanki basic ayarlarla donatılmış Finalcut :) özellikle 6s ve sonrası cihazlarda 4K görüntüleri bu kadar kolay işleyip çıktı almak harika. Kesinlikle araç takımında bulunması gerek.

  1. Size katılıyorum. Materyal olduğu sürece bilgisayardan veya mobilden pratik sosyal medya video içeriği üretmek için bire bir. Üstelik sağladığı özellikler de oldukça pratik. Paylaşım için teşekkürler!

 3. Gerçekten çok faydalı ve anlaşılır bir yazı olmuş, öncelikle tebrikler. Listenen çevrimiçi araçların her biri farklı bir ihtiyaç için çözüm olabilecek nitelikte. Sizin de bahsettiğiniz kullanımı oldukça kolay olan ve birçok tasarım sunan “canva” ise benim için farklı bir yerde. Listenize ilave edebileceğim bir araç veya uygulama paylaşımım olmayacak fakat bu yazıdan yararlanabileceğim çok güzel araçlar not ettim. Bu paylaşımı bu alanla ilgilenen herkese “girişimciliğe giriş” yazısı niteliğinde önerebilirim.

 4. Mural vardı bir online board uygulaması, beyaz tahta nın online versiyonu herkez bir şeyler yapabiliyor ve beyin fırtınası yapılabiliyor çok iyi araçlar ve iş geliştirme modelleri hazır mevcut, ama satıldı ve paralı oldu şimdi :/

Bir Cevap Yazın

Dijital Strateji Kullanılarak Bilişsel(Kognitif) Bir Kuruluş Nasıl Oluşturulur? 0

IBM Türk Kognitif Çözümler Ülke Lideri Nick Anderson dijital strateji kullanılarak kognitif bir kuruluş nasıl oluşturulur sorusunun cevabını veriyor.

Günümüzde dünya genelinde yöneticilerin artık yapay zekâ ve kognitif bilişim kavramlarını benimsediklerini söylemek mümkün. Pek çok yönetici; müşterileriyle, ortaklarıyla ve diğer paydaşlarıyla etkileşim kurma yöntemlerini yeniden tanımlarken, iş operasyonlarını iyileştirmek için halihazırda kognitif teknolojileri kullanıyor.

Yakın zamanda yapılan bir IDC harcama kılavuzuna göre, kognitif platformlara ilişkin küresel harcamaların 2019 yılına kadar 31 milyar ABD Dolarını aşması bekleniyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün yeni bir araştırmasına göre ise yöneticiler, dijital istihbarat yatırımlarını önceliklendirmek için bir yönteme ihtiyaç duyuyorlar. İş Değerleri Enstitüsü’nün Oxford Economics ile işbirliği içinde, devlet birimleri ve eğitim kurumlarının liderleri de dahil olmak üzere dünya genelinde 18 sektörde 6.000’den fazla üst düzey yönetici ile yaptığı ankette kuruluşların; geleneksel iş olanaklarını, ürünlerini, hizmetlerini ve süreçlerini, ister arka ofis sistemlerinde ister orta ofis yeteneklerinde veya ön ofis işlevlerinde olsun, kognitif bilişimi kullanarak yeniden tanımlayabilecekleri öne sürülüyor.

Geleneksel analitik, veri tabanlı öngörüler sunarken, kognitif bilişim ise bu öngörüleri önerilere dönüştürüyor. Kognitif bilişim; kitaplarda, e-postalarda, tweet’lerde, web günlüklerinde, resimlerde, ses ve video dosyalarında yer alan görüntüler, doğal dil ve sesler gibi yapılandırılmamış bilgileri anlayabiliyor. Kognitif sistemler, anlamı ortaya çıkarmak, daha bilgiye dayalı eylemler gerçekleştirmek için tekrarlayarak öğrenmek ve insanlar ile makineler arasındaki engelleri ortadan kaldıran yöntemlerle etkileşim kurmak için verilerden akıl yürütebiliyor.

Bu doğrultuda İş Değerleri Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma aşağıda belirtilenleri saptıyor:

 • Dünya çapındaki CEO’ların yüzde 73’ü; kognitif bilişimin, kuruluşlarının geleceğinde önemli bir rol oynayacağını belirtiyorlar.
 • Ankete katılan dünya çapındaki CEO’ların yüzde 50’si, kognitif bilişimi 2019 yılına kadar kullanmayı planladıklarını belirtiyorlar.
 • Yöneticiler, kognitif girişimlerinden yüzde 15’lik bir yatırım getirisi öngördüklerini ifade ediyorlar.

Bu bilgiler ışığında; İş Değerleri Enstitüsü, kurumların kognitif destekli bir dijital strateji oluşturmak için üç aşamalı bir yaklaşımı kullanmalarını öneriyor.

1) Geleceğin öngörülmesi: İş liderleri, kuruluşları için hem iş hem de teknoloji özelliklerini içeren bir stratejiyi uygulamak üzere kognitif yeteneklerden yararlanmalı. Liderler, sınırlı nitelikte bir dizi girişimle, 18-24 aylık bir dijital stratejiyi kullanmayı düşünmek isteyebilirler. Bu girişimler, sınırlı hedefler ve zaman dilimleri ile daha küçük, daha keşfedilebilir yatırımlar olabilir. Bu gibi girişimlerde; farklı işlevsel ekipler, beceri grupları ve iş ortağı ekosistemlerinden elde edilen kaynaklardan yararlanılabilir.

2) Pazarın ve kullanıcıların değerlendirilmesi: Kuruluşlar; kognitif bir stratejiyi uygulamaya koyduktan sonra, tanımlanmış bir yatırım profili ve girişimler sayesinde, pazara ve hedef kullanıcılara yönelik kapsamlı ve periyodik değerlendirmelere odaklanmalı. Böyle bir kullanıcı odaklı yaklaşım, Mükemmellik Merkezlerinden yararlanılarak oluşturulabilir.

Kuruluşlar, bir Mükemmellik Merkezi’nden yararlanarak, büyük miktarda veri kullanımı ve analizi için doğal dil işleme veya makine öğrenimi gibi yeni kognitif yetenekler bulmak için deney yapabilirler. Bu yaklaşım, ortak kullanım senaryoları ve uygulamaları oluşturur. Temel standartlar ve mimari hususlar, tek bir kuruluş için uyarlanabilir.

3) Hızlı bir şekilde genişleme: İşletmeler, bir kuruluşun planlama ve tasarımdan yürütmeye geçişi sırasında, kuruluşun kognitif projeleri ölçülebilir iş hedefleriyle uyumlu hale getirmesine olanak tanıyacak yeni girişimleri hızla keşfetmeli ve bunlara ilişkin ön ürün oluşturmalıdır. Bununla birlikte, bu tür pilot çalışmalar, mevcut müşteriler ve operasyonlar için sınırlı bir riskle tasarlanmalıdır.

Kognitif yetenekler olgunlaştıkça, işletmeler başarılı programları kuruluşlarının diğer bölümlerinde yeniden kullanmalıdır. Ayrıca, yeni kognitif bölümler, kaynaklar ve beceriler geliştirmelidir. İşletmeler, pazar başarısı hakkında sürekli geri bildirim sağlayarak, kognitif girişimleri sona erdirme veya ölçekleme konusunda kararlar almak için bu girdileri kullanmalıdır. Kuruluşlar, kognitif bilişimin, gelir fırsatlarını genişleten tamamen yeni inovasyon biçimlerine de imkân sağlayabileceğini öğrenmekten memnuniyet duyabilir.

İçerikle Pazarlama Workshop’ı Başlıyor 0

İçerik pazarlaması, günümüz dünyasında her geçen gün artan rekabet ortamının hiç olmadığı kadar önemli bir olgusu olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlarsanız, sizlerle de daha önce içerik pazarlaması ile ilgili çeşitli istatistikler paylaşmıştık. Pazarlama alanında en çok merak edilen konuların başında gelen içerik pazarlamasından bahsedeceğimiz ve dolu dolu geçecek olan İçerikle Pazarlama Workshop‘ını bu konuya detaylı şekilde değinebilmek için kurguladık.

Pazarlamasyon Akademi olarak, bu yıl ilk kez gerçekleştireceğimiz ve yemek.com Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile kurguladığımız İçerikle Pazarlama Workshop’ı bu cumartesi başlıyor. Bu eğitimimizde, pazarlama alanında en çok merak edilen İçerik Pazarlaması’ndan ve bir markanın amacına göre nasıl içerik üretebileceğine dair stratejilerden bahsedeceğiz.

Siz de içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmek istiyorsanız, İçerikle Pazarlama Eğitim ve Workshop’ının son kontenjanlarına 399 TL + KDV fiyatı ile kaydolabilirsiniz ve detaylı bilgi alabilirsiniz. 7 Ekim’de görüşmek dileğiyle!

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

Marketing Meetup Intelligence

Erken Kayıt için Son Tarih: 30 Ekim
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Zekanın Pazarlama ve Teknoloji Dünyasına Neler Getireceğini Konuşuyoruz
close-link