Yaptığı İşe Değer Katmak İsteyen Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Etkili 10 Dijital Pazarlama Aracı

Eğer bir girişimciyseniz ve yeni bir iş başlatacaksanız, her bir kuruşun değerini bilirsiniz. Nereye ne için harcama yaptığınızı ve size olan dönüşünü hesaplamak zorunda kalırsınız. Ayrıca zaman da en az para kadar, hatta paradan daha önemlidir.

İşin çekirdek kısmındaki temel aşamaları o işin başarısı için düzenli şekilde yürütmek önemlidir. Fakat bir diğer önemli konu da işinizi pazarlama aşaması. Neyse ki işinizin en iyi şekilde etki uyandırmasına yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz dijital pazarlama aracı var. Aşağıda on madde halinde, girişimcilerin işini fazlasıyla görecek ücretsiz çevrimiçi pazarlama araçlarını listeledim:

1. Sosyal medya yönetimi için Buffer kullanın.

Buffer sosyal medya paylaşımlarınızı düzene koyacak bir sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medyanın, bir pazarlama planı için ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz, ama Buffer gibi bir araca vakit ayırmak, takipçilerinizin sayısını arttırmanızda, kitlenizle bağlantı kurmanızda ve markanızı büyütmenizde size yardımcı olur.

Buffer kullanmanızın en büyük faydası size çoklu hesap yönetimini bir gösterge panelinde sağlamasıdır. Gönderileri planlama, çok zamanlı kampanyalar oluşturma ve gönderilerinizin başarısını ölçme gibi imkânlara sahip olursunuz. Buffer’ın ücretsiz planı yeni girişimlerin büyümesi için oldukça yararlı. Ama tam hizmet almak isteyen ve bütçe derdi olmayan veya belli bir ivme kazanmış girişimler için ücretli planlar daha yararlı olacaktır.

2. Ya da sosyal medya yönetimi için Hootsuite kullanın.

Eğer bu listeye Buffer’ı koyup da Hootsuite’i koymazsam bencillik etmiş olurum. Her ne kadar Buffer bu konuda iyi bir isim yapmış olsa da Hootsuite hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir araç.

Ücretsiz plan sosyal medya hesaplarını kolaylıkla eşitlemenizi sağlıyor. Birçok girişimciye başlangıç için ideal imkânlar sunuyor. Hootsuite’in en iyi yanı size tek bir gösterge panelinde tüm hesaplarınızda aynı anda ve rahatlıkla cevaplama ve gönderi paylaşma imkânı sunması.

3. Spaces’in logo tasarlama aracıyla bir logo oluşturun.

Markalaştırma, işinizi pazarlama aşamasında en kritik adımlardan biri ve bence logo marka çalışması sürecindeki en önemli aşama. Neyse ki fikriniz sağlamsa Spaces’in logo tasarımı aracı sayesinde bu masraflı süreçte bir tasarımcı tutup hem vakit hem de para kaybı yaşamak yerine kendi logonuzu tasarlayıp işinizi başlatabilirsiniz.

Kolay kullanımı, ikon arşivi, yazı tipi seçenekleri ve ekstra imkânlarıyla, hiç para harcamadan, bir tasarım bilginiz olmadan kısa sürede basit bir logo tasarlayabilirsiniz.

4. Kolay bir tasarım için Canva kullanın.

Görsel içerik, pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip. Görsel tasarımlar, infografikler, illüstrasyonlar ve bu gibi içerikler yeni girişimler için itibar ve profesyonel bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Piyasada birçok ücretsiz tasarım imkanı sunan araç var ama Canva kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir araç. Ücretsiz yazı tipi, illüstrasyon, şablon ve fotoğraflarıyla size geniş bir görsel tasarım havuzu sunuyor. Göze hoş gelen bir tasarım için sadece sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. El ilanlarından posterlere, sosyal medya gönderilerinden e-posta şablonlarına kadar birçok tasarımı elde edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

5. Organize olmak için Evernote kullanın.

Sıra işinizi pazarlamaya geldiğinde plan ve program en kritik aşamalardan biri oluyor. Fikirler günün herhangi bir vaktinde aklınıza gelebilir. Eğer not tutmaya önem vermiyorsanız ve fikirlerinizi yazmıyorsanız, hayatın birçok fırsatını kaçırıyorsunuz demekir

Evernote size fikirlerinizi en iyi şekilde not almanızda yardımcı olur. İster fotoğraflarla, ister çizimle, ister metin veya yapılacaklar listesiyle fikirlerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da tabletinizden kolayca erişim imkanı bulabilirsiniz. İçerik fikirleri, piyasa araştırmaları, beyin fırtınaları ve rakip analizleri gibi organize etmeniz gereken her şey için ideal bir araç.

6. Güvenli müşteri geribildirimi için SurveyMonkey kullanın.

SurveyMonkey en popüler ücretsiz anket araçlarından bir tanesi. Anketler tüketici verilerini toplamak, müşterilerle etkileşim sağlamak, trendleri ortaya çıkarmak gibi maddelerde size yardımcı olabilir. SurveyMonkey’in yazılımı oldukça basit. Anketinizi dakikalar içinde tasarlayıp, düzenleyerek yayınlayabilirsiniz. Ayrıca anket ölçümünüz gerçekleşirken arka planda anketinizin analizini yapabilirsiniz.

7. E-posta pazarlaması için Mailchimp kullanın.

E-posta pazarlama birçok iş fikri için zorunlu bir yöntem haline geldi. Marka bilinirliğini artırma aşamasında YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter önemli kanallardır. Fakat bu kanallarla ve bu kanalların imkanlarıyla kısıtlı kalmak müşterilere veya hedef kitleye ulaşmada, sınıflandırma yapmada ve kontrol altında tutmada işinizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte e-posta, kontrolü size verir ve sınırsız seçenekleriyle marka ve müşteri arasında daha samimi bir ilişki sağlar. Mailchimp ücretsiz ve harika bir e-posta pazarlama aracı. Ayrıca yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay.

Bu alanda Mailchimp ile yarışabilecek bir diğer servis ise Sendloop.

8. Growth hacking için Sniply kullanın.

İşiniz için sosyal medyayı düzenli olarak kullandığınızda, hedef kitleniz için faydalı olabilecek içerikleri, size ait bir site veya blog olmasa bile paylaşırsınız. Bu hedef kitlenizle aranızda bir güven bağının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı sektörün iyileriyle birlikte bir uyum inşa etmenize de yararlı olur.

Sniply, paylaştığınız her içeriğe kendinize ait bir eylem çağrısı (call-to-action) eklemenize yardımcı olur. Sizin kontrolünüzde olmayan bir internet sites vela blog içeriğini okuyan kullanıcı, makaleyi veya haberi okuduktan sonra sizin içeriğinize veya eylem çağrınıza ilgi gösterebilir. Mesela bir göz polikliniği takipçileriyle göz hastalıklarıyla ilgili bir makale paylaştığında, sayfanın alt kısmında bulunan bir “Hemen ücretsiz göz kontrolünüzü yaptırın!” butonu ekleyebilir ve kullanıcıları polikliniğin internet sitesine yönlendirebilir.

Kullanmanızı kesinlikle önerdiğim bu araç oldukça basit ve kullanışlı. Üstelik tıklama eğlemlerini ve diğer verileri analiz etmenize yardımcı bir paneli bile var.

9. İnternet sitelerinden içerik ve veri çekmek için Scraper kullanın.

Scraper, bir internet sitesinde bulunan içeriği çekip Excel dosyasına arşivleme imkanı sunan bir Chrome eklentisi. İletişim bilgileri veya rakiplerin verilerini edinmek için mükemmel bir araç. Bu verilere sahip olduğunuzda, e-posta listeleri, içerik konuları gibi bir çok şey elde etmiş olursunuz. Ayrıca veriye dayalı her türlü pazarlama tekniğiniz için ideal bir uygulama.

10. Doğru bilgiyi doğru yerde kullanmak için Rapportive kullanın.

Rapportive, güçlü ve ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Pazarlama, doğru hamleleri doğru kişilere yapmanın çok önemli olduğu bir alan ve Rapportive bu konuda size yardımcı olabilir. Araç Gmail hesabınıza bağlı şekilde çalışıyor ve neredeyse çoğu kişinin e-posta adresini bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağlantılarınızın tüm bilgilerini panelde görme imkanı da sunuyor. Rapportive de bir Chrome eklentisi.

Gördüğünüz gibi işinizi geliştirmeniz için bir çok ücretsiz pazarlama aracı ve yardımcı araç mevcut. Sizin de kullandığınız ve girişimciler için önerebileceğiniz uygulamalar varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

10 Comments

  1. Link kısaltma uygulaması olan bit.ly de gayet iş görür ve başucu olabilecek bir uygulama. Linklere tıklama oranı ve linkleri düzenleme seçenekleriyle benim çok işimi görüyor.

    1. Kesinlikle çok yararlı bir araç. Bahsettiğiniz özellikleri de kullanıyorum. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan videolar için çok kullanışlı bulduğum ve pratik olan iMovie var. Sanki basic ayarlarla donatılmış Finalcut :) özellikle 6s ve sonrası cihazlarda 4K görüntüleri bu kadar kolay işleyip çıktı almak harika. Kesinlikle araç takımında bulunması gerek.

    1. Size katılıyorum. Materyal olduğu sürece bilgisayardan veya mobilden pratik sosyal medya video içeriği üretmek için bire bir. Üstelik sağladığı özellikler de oldukça pratik. Paylaşım için teşekkürler!

  3. Gerçekten çok faydalı ve anlaşılır bir yazı olmuş, öncelikle tebrikler. Listenen çevrimiçi araçların her biri farklı bir ihtiyaç için çözüm olabilecek nitelikte. Sizin de bahsettiğiniz kullanımı oldukça kolay olan ve birçok tasarım sunan “canva” ise benim için farklı bir yerde. Listenize ilave edebileceğim bir araç veya uygulama paylaşımım olmayacak fakat bu yazıdan yararlanabileceğim çok güzel araçlar not ettim. Bu paylaşımı bu alanla ilgilenen herkese “girişimciliğe giriş” yazısı niteliğinde önerebilirim.

  4. Mural vardı bir online board uygulaması, beyaz tahta nın online versiyonu herkez bir şeyler yapabiliyor ve beyin fırtınası yapılabiliyor çok iyi araçlar ve iş geliştirme modelleri hazır mevcut, ama satıldı ve paralı oldu şimdi :/

Bir Cevap Yazın

2018’de Gerçekleşmesi Beklenen Dijital Pazarlama Trendleri

2017 yılının bitmesine sayılı gün kala, çeşitli sektörlerdeki ve alanlardaki 2018 tahminlerine yönelik birçok araştırma raporu paylaşılıyor. Ascend2 isimli araştırmaya dayalı pazarlama firması da dijital pazarlama alanındaki 2018 öngörülerinin yer aldığı bir araştırma raporu hazırladı. Bu rapor, aralık ayı içerisinde toplamda 217 pazarlama firmasının katıldığı bir araştırma sonucunda elde edilen verilere dayanıyor.

Ascend2 firmasının hazırladığı rapora göre araştırmaya katılan firmaların %93’ü, 2018 yılında dijital pazarlama alanında daha fazla harcama yapmayı planladıklarını belirtti. Firmaların %%52’si, önümüzdeki yıl dijital pazarlama bütçelerinin az bir miktar artmasını beklediklerini dile getirirken %41’i ise dijital pazarlama bütçelerinin önemli ölçüde artmasını ümit ettiklerini söyledi. Araştırmaya katılan firmaların sadece %7’si, gelecek yıl dijital pazarlama bütçelerinin azalmasını beklediklerini ifade etti.

Katılımcıların %18’i, 2018 yılındaki en etkili dijital pazarlama taktiğinin sosyal medya pazarlaması olacağını düşünürken %17’si ise içerik pazarlaması olacağını düşünüyor. 2018 yılındaki en etkili dijital pazarlama taktikleri listesinde, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlamasının ardından %16 ile pazarlama teknolojisi, %15 ile arama motoru optimizasyonu (SEO), %13 ile e-posta pazarlaması, %11 ile arama ve sosyal reklamlar ve son olarak da %9 ile veri yönetimi yer alıyor.

Araştırmaya katılan firmaların çoğunluğunun görüşüne göre bu dijital pazarlama taktikleri içinde uygulanması en zor olanlar veri yönetimi ve pazarlama teknolojisi olacak. Bu iki taktik de %18 ile 2018 yılında uygulanması en zor olan dijital pazarlama taktikleri listesinin en üst sırasında yer alıyor. Bu ikisinin ardından ise %16 ile içerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu geliyor. Bunların ardından da %11 ile sosyal medya pazarlaması, %10 ile e-posta pazarlaması ve %9 ile arama ve sosyal reklamlar yer alıyor.

2018 yılında iş dünyasındaki trendlerin neler olacağına dair öngörüler ilginizi çekiyorsa “2018’de Dijital Ajansların Hazırlanması Gereken 5 Trend“, “2018’e Damgasını Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak?” ve “2018’de Takip Edilmesi Gereken 4 Mobil Doğal Reklam Trendi” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markalar İçin Renk Psikolojisini Rekabet Avantajı Olarak Kullanmanın 4 Yolu

Markanızı geliştirerek müşteri ağınızı genişletmek mi istiyorsunuz? O zaman renkleri kullanma şeklinizi bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

İnsanoğlu görsel bir varlık ve insan beyni, resimsel verileri yazılı verilere oranla 60 bin kat daha hızlı işliyor. Ayrıca, beynimize giden enformasyonun %90’ı görsel verilerden oluşuyor ve bu verinin önemli bir kısmını renkler teşkil ediyor.

Renklerin insan davranışı üzerindeki etkisini inceleyen bir alan olan renk psikolojisi, oldukça tartışmalı bir konu. Renklerin insanı etkileyip etkilemediği tartışması en az renk kavramı kadar eski bir mesele. Hatta bazı çevreler, renklerin davranışa olan etkilerinin yalnızca kişisel deneyimler ve bireysel algı düzeyinde kişinin geçmiş yaşamına bağlı olduğunu savunarak renk psikolojisi kavramını tümden reddediyor.

Diğer yandan renklerin hayatlarımız üzerinde etkisi olduğu bir gerçek. Pazarlama ve branding faaliyetlerinde renkler, ‘akılda kalıcılık’ açısından oldukça önemli bir rol oynuyor. Örnek olarak Coca-Cola’ya ait kırmızıyı bir düşünün.

Markaların, tüketicide istenen algıyı uyandıracak olan renkleri belirlerken renk psikolojisini dikkate alması, rekabetin çok yüksek olduğu pazarlama dünyasında üstünlük elde etmelerine yardımcı olabilir.

Markaların renk psikolojisini kendi faydalarına kullanabilecekleri alanlardan bazılarına şöyle bir bakalım.

Görsel Kimlik Oluşturma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, markaların renk psikolojisini iyi kullanarak rekabet avantajı sağlamalarının yollarından biri markaya ait bir görsel kimlik oluşturmaktır. Görsel kimlik, yalnızca markanın farklılaşarak öne çıkmasını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda rakipleri arasında markanın akılda kalıcılığını arttırır.

Peki, markalar görsel kimliklerini nasıl oluşturuyor? Bunu yapmak için atılacak ilk adım, marka kişiliğinin temel bileşenlerini belirlemektir.

Stanford Üniversitesi profesörü psikolog Jennifer Aaker, ‘Dimensions of Brand Personality’ (Marka Kişiliğinin Boyutları) isimli kitabında bir markanın kişiliğinde rol oynayan beş temel boyutu şu şekilde açıklıyor: samimiyet, coşku, güç, zerafet ve sağlamlık.

Markanızın kişiliğinin temel bileşenlerini belirledikten sonra yapmanız gereken bu özellikleri ortaya çıkaran renk şemasını ortaya çıkararak en doğru bileşeni oluşturmaktır.

Belirli Kitlelere Hitap Etme

Renk psikolojisinin en önemli taraflarından biri insanların cinsiyet, yaş ve kültürel geçmişlerine dayalı olarak renklere farklı tepkiler gösterebilmesidir.

Araştırma gösteriyor ki kadınların pembe, erkeklerinse mavi renge yönelme eğilimi var. Büyük markalar bu tip araştırmaları doğru stratejilere dönüştürmeyi iyi biliyorlar. Bunlardan biri Victoria’s Secret. Markanın hedef kitlesini düşünün ve pembe rengini kullanımına bir bakın. Kısacası hedef kitlenizin eğilimini iyi bilmek, renk seçiminde size yardımcı olacaktır.

Markanızı Belirli Bir Ruh Hali ile İlişkilendirme

Renk psikolojisine ait bir diğer önemli ipucu ise, belirli renklerin insanların ruh haline etki edebiliyor olması.

Marka stratejisti Thomson Dawson bu durumu şöyle açıklıyor: “Bütün renkler insanlar için belirli bir zihin çerçevesi yaratıyor; buna da bir ruh hali adı veriliyor. İnsanları kavrama ve algılamaya en açık ruh haline getirmek, markanızla etkileşim kurmaları için birincil şart.”

Bir başka araştırma, kırmızı renginin insanların atletik faaliyetlerde yararlı olabilecek yüksek hız ve kuvvetle ilişki kurmasına neden olduğunu gösteriyor. Ferrari ve Lamborghini gibi araba şirketleri, güçlü ve lüks arasında bir denge kurmak içinse kırmızı ve siyahı birleştiriyor.

Burada anahtar, kitlenizin bir renkle ilgili nasıl hissedeceğini anlamak ve bunu markanızın mesajına uygun hale getirmenin doğru bileşenini bulmaktır.

Geri Dönüş ve Link-Tıklama Oranlanlarını Arttırma

Renk psikolojisinin pazarlamayla özellikle alâkalı olduğu bir başka alan ise: call-to-action butonlarıdır. Call-to-action butonları için en doğru rengin seçilmesinin önemi üzerine çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların temel nedeni, pazarlamanın amacının, tüketicinin istenen hareketi gerçekleştirmesini sağlamak olmasıdır.

Örneğin, Hubspot‘un  gerçekleştirmiş olduğu kırmızıya karşı yeşil buton çalışması, yeşil olan A butonunun kırmızı olan B butonuna karşı ne kadar tercih edilip edilmediğini ortaya koymaktadır.  Yine kırmızının kazandığı araştırmada, kırmızı düğme, yeşil düğmeye karşı %21 daha iyi performans göstermiştir.

Sonuç olarak renkler güçlü birer görsel bileşendir. Renk psikolojisi yalnızca markanın farklılaşarak öne çıkmasına değil, belirli kitlelere hitap ederek istediği geri dönüşleri almasına da yardımcı olur. Akılda tutulması gereken husus, herhangi bir marka için doğru renk kombinasyonunun ancak tutarlı adımlar ve doğru uygulamalarla belirlenebileceğidir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link