Google Adwords reklamları yapan her dijital pazarlamacı gündemi sürekli takip etmek zorunda, her gün kendini geliştiren Google bu sefer ürün listeleme reklamlarında görsel değişiklikleri ve yenilikleri deniyor. WordStream Blog’undaki habere göre bu ay Google Ürün Listeleme Reklamları’nda 3 yeniliği test ediyor. Bunlar:

1) Google Görseller’in altında ürün listeleme reklamları

Google sadece arama motorunda değil, Google Görsel’de yapılan aramalarda da ürün göstermeye başlıyor. Yani artık görsel aramalarında da ürün listeleme reklamları görebilirsiniz. Google’ın “PLA Carousel” dediği bu yapıda bir defada 15 reklam alıyor ve oklar aracılığıyla reklam görsellerini görebiliyoruz.

google pla görsel

Normal arama sonuçlarında 4-8 arasında ürün gösteren Google yaptığı bu hamle ile rekabeti daha da kızıştıracağa benziyor.

2) Genişletilebilir ürün listeleme reklamları

Ürün listeleme reklamlarında şu anda, kullanıcının girdiği anahtar kelime karşılığında arama barının altında 5 adet ürün görseli ve fiyat görüyoruz.

Screen Shot 2016-01-26 at 20.36.48

Yeni genişletilebilir reklamlarda ise reklamların sağ alt köşesinde bir ok olacak ve bu ok ile genişletilebilecek. Bu sayede Google 1 sayfanın içinde daha fazla reklam alabilecek.

expandable-google-product-listing-ads3) Görünen Url’de Emoji

Evet yanlış okumadınız Google günümüzün yeni trendi emojileri reklamlarda kullanmamıza izin verebilir! Normalde organik aramada ve reklam metinlerinde emojiye izin vermeyen Google, merchant center’da ürünün ismini emojili bir şekilde yaparsanız bu reklamlara izin veriyor. Kimbilir belki bu tıklama oranlarını (ctr) artırır ve Google emojilere metin reklamlarında da izin verir.

shopping-ad-with-emojiGoogle her ne yenilik yaparsa yapsın, dijital pazarlamacılar takip etsin ki bu konuda ilk olmanın avantajını yaşasın. Yukarıdaki örnekler şu anda Türkiye’de test edilmiyor ama yakında görürseniz şaşırmayın.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın