Google, Hedefli Reklamcılık için Gmail İletilerini Taramayı Durduruyor

Google, reklamcılık amacıyla uzun zamandır devam ettirdiği bireysel Gmail kullanıcılarının içeriklerini tarama uygulamasını durduracağını duyurdu. Google’ın e-posta hizmetinin başlamasından bu yana sürdürdüğü bu uygulama, Gmail’in hedefli reklamlar sunmada kullanabilmesi için şirketlerin e-posta içeriklerini incelemesine olanak sağlıyordu.

Google, kullanıcıların uygulamayı devre dışı bırakma haklarını yalnızca kişisel Gmail kullanıcıları için değil, kurumsal hesap kullanıcıları için de saklı tutuyor. Ancak Financial Times’a konuşan Google’ın bulut departmanının başındaki isim olan Diane Greene’e göre, bu uygulama, Google’ın bulut hizmetleri işi için kurumsal müşteri bulmasını ve mevcut müşterilerini elde tutmasını zorlaştırdı. Raporda, bunun nedeni olarak Google’ın iş taktikleri ve şirkete güven açısından genel bir endişenin olması konusundaki genel karışıklık gösteriliyor.

Green, bu konu ile ilgili olarak “G Suite’in Gmail’i reklam kişiselleştirmesinde girdi olarak zaten kullanılmadı ve Google, bu yıl ücretsiz Gmail hizmetinde de aynı şeyi yapmaya karar verdi. Tüketici Gmail içeriği, bu değişiklikten sonra hiçbir reklam kişileştirmesi için kullanılmayacak ve taranmayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Greene’nin Kasım 2015’te işe alınmasından bu yana rolü, daha fazla şirketi Google G Suite’ten yararlanmaya ve rakiplerinin hizmetlerinden daha fazla veriyi Google Cloud’a aktarmaya ikna etmekti. Bu, Microsoft’un ve Amazon’un bulut depolamada pazarın iki lideri olması sebebiyle Google için biraz zorlu bir savaş oldu.

Şimdi Google, Gmail uygulamasının şirket gizliliğini tehlikeye atmayacağına vurgu yaparak daha fazla müşteri çekebileceğini ümit ediyor. Gmail’de hedefli reklamcılığın sona ermesi, kullanıcıların artık reklam görmeyeceği anlamına gelmiyor. Google, Gmail hesabıyla oturum açıldığı sürece arama geçmişlerini, YouTube’da gezinmeyi ve diğer Chrome etkinliklerini ayrıştırmaya devam edebilecek. Fakat geçmişte, Google’ın reklam hedefleme uygulamalarına karşı temkinli olan kişiler için bu endişeler yersiz olabilir. Şirket, potansiyel kurumsal müşteriler için bunu yapacağını umuyor.

Gmail için böyle bir hamle yapan teknoloji devi Google, geçtiğimiz haftalarda internet tarayıcısı Google Chrome’a reklam filtresi entegre etmeyi planladığını duyurmuştu. Google, bu şekilde kullanıcıları rahatsız eden reklam formatlarını engellemeyi amaçlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Nike, İnsanlara Yeni Ayakkabısını Video Oyununda Denettiriyor

Son zamanlarda büyük markalar, özellikle potansiyel müşterilerinin bir parçası olduğu reklam kampanyaları yapmaya özen gösteriyorlar. Zira bu tarz etkileşimli reklam kampanyaları hem daha dikkat çekici hem de daha akılda kalıcı oluyor. Son olarak bu tarz bir reklam kampanyasını ise spor giyim markası Nike yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Nike Çin ve Wieden + Kennedy Shanghai reklam ajansı ortaklığıyla meydana getirilen reklam kampanyası, Nike’ın yeni “Epic React” isimli spor ayakkabı modelinin ayırt edici özelliklerine dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Matematiksel formüller kullanılarak tasarlanan Nike Epic React, markanın canlı, yumuşak, hafif ve dayanıklı olarak tanımladığı bir teknoloji barındırıyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız Nike Epic React ile ilgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilir ve bu yenilikçi ayakkabı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Çin’de gerçekleştirilen bu reklam kampanyası kapsamında, insanların Nike Epic React’ı “Reactland” isimli bir video oyununda test etmesine imkan tanıyan bir donanım meydana getirildi. Oyunu deneyimleyecek olan katılımcılar spor ayakkabılarını giydikten sonra kendi görünüşlerinin dijital ortama aktarılması ve oyun içerisinde kendi görünümlerinde bir oyun karakteri oluşturulması için bir kameranın karşısına geçiyorlar.

Oyun karakteri oluşturulduktan sonra ise katılımcılar dev bir ekranın önünde yer alan koşu bandına çıkıyorlar. Daha sonra da koşu bandında koşmaya başlayarak oyundaki karakterlerini yönlendiriyorlar. Katılımcılar, koşu bandında koşarak oyundaki karakterlerinin ilerlemesini ve ellerindeki kontrol cihazı sayesinde ise karakterlerinin zıplamasını sağlıyorlar.

Bu eğlenceli deneyimin sonunda, bu deneyimi sosyal medyada paylaşabilmeleri için katılımcılarla kendi oynanış videolarından 10 saniyelik bir kesit paylaşıldı. Bu oyun; Çin’in Şangay, Pekin, Guangzhou ve Çengdu şehirlerinde yer alan belirli mağazalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Oyunlaştırma odaklı bu etkileşimli reklam kampanyasının, bir ürünü tanıtmanın için son derece eğlenceli ve akılda kalıcı bir yolu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Samsung’un Yeni Televizyonu Görünmez Olabiliyor

Samsung‘un yeni ürettiği QLED televizyon, algoritmalar sayesinde bulunduğu zemine uyum sağlayarak kendisini görünmez yapabiliyor. Duvarın yüzeyinden süzülüyormuş gibi gözüken bir hava durumu göstergesi ve saati ile birlikte kullanılabiliyor. TV’nin kalınlığı da göz önünde bulundurarak TV’nin çerçevesinin yanı sıra görseller üzerine gölge efekti düşürülerek gerçekçiliği artırılmış. 

Çığır açan Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırıyor. Televizyon duvar zemini ile oryantasyonunu sağladığında geriye sadece kenarındaki ince çerçeve kalıyor. Televizyonunuzu kapatmak istediğinizde televizyonun renkleri gerçek hayattaki renklerle tamamen eşleşiyor. Televizyon renklerinin gerçekçiliğini ve uyum sağlama hızını aşağıdaki kısa videoyu izleyerek görebilirsiniz. 

Samsung televizyonunu tanıtırken büyük siyah ekranların iticiliğine ve QLED televizyonunun renk çözünürlüğüne vurgu yapıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir televizyon ile hem gözleriniz hem de ev dekorasyonunuz şenlenir miydi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link