Google, reklamcılık amacıyla uzun zamandır devam ettirdiği bireysel Gmail kullanıcılarının içeriklerini tarama uygulamasını durduracağını duyurdu. Google’ın e-posta hizmetinin başlamasından bu yana sürdürdüğü bu uygulama, Gmail’in hedefli reklamlar sunmada kullanabilmesi için şirketlerin e-posta içeriklerini incelemesine olanak sağlıyordu.

Google, kullanıcıların uygulamayı devre dışı bırakma haklarını yalnızca kişisel Gmail kullanıcıları için değil, kurumsal hesap kullanıcıları için de saklı tutuyor. Ancak Financial Times’a konuşan Google’ın bulut departmanının başındaki isim olan Diane Greene’e göre, bu uygulama, Google’ın bulut hizmetleri işi için kurumsal müşteri bulmasını ve mevcut müşterilerini elde tutmasını zorlaştırdı. Raporda, bunun nedeni olarak Google’ın iş taktikleri ve şirkete güven açısından genel bir endişenin olması konusundaki genel karışıklık gösteriliyor.

Green, bu konu ile ilgili olarak “G Suite’in Gmail’i reklam kişiselleştirmesinde girdi olarak zaten kullanılmadı ve Google, bu yıl ücretsiz Gmail hizmetinde de aynı şeyi yapmaya karar verdi. Tüketici Gmail içeriği, bu değişiklikten sonra hiçbir reklam kişileştirmesi için kullanılmayacak ve taranmayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Greene’nin Kasım 2015’te işe alınmasından bu yana rolü, daha fazla şirketi Google G Suite’ten yararlanmaya ve rakiplerinin hizmetlerinden daha fazla veriyi Google Cloud’a aktarmaya ikna etmekti. Bu, Microsoft’un ve Amazon’un bulut depolamada pazarın iki lideri olması sebebiyle Google için biraz zorlu bir savaş oldu.

Şimdi Google, Gmail uygulamasının şirket gizliliğini tehlikeye atmayacağına vurgu yaparak daha fazla müşteri çekebileceğini ümit ediyor. Gmail’de hedefli reklamcılığın sona ermesi, kullanıcıların artık reklam görmeyeceği anlamına gelmiyor. Google, Gmail hesabıyla oturum açıldığı sürece arama geçmişlerini, YouTube’da gezinmeyi ve diğer Chrome etkinliklerini ayrıştırmaya devam edebilecek. Fakat geçmişte, Google’ın reklam hedefleme uygulamalarına karşı temkinli olan kişiler için bu endişeler yersiz olabilir. Şirket, potansiyel kurumsal müşteriler için bunu yapacağını umuyor.

Gmail için böyle bir hamle yapan teknoloji devi Google, geçtiğimiz haftalarda internet tarayıcısı Google Chrome’a reklam filtresi entegre etmeyi planladığını duyurmuştu. Google, bu şekilde kullanıcıları rahatsız eden reklam formatlarını engellemeyi amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın