Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmesinin Nedenleri 1

Küçük, orta, büyük fark etmez; hemen hemen tüm web sitesine sahip olan şirketler Google Arama Ağı Sonuçları’nda çıkmak için Google Adwords’ü kullanıyorlar. Öyle durumlar oluyor ki istenilen anahtar kelimeler doğru şekilde hedeflense de arama sonuçlarında reklamlar gösterilmiyor. Bu yazımda, reklamlarınız arama sonuçlarında çıkmıyorsa ilk olarak bakmanız gerekenleri listeledim:

1- Reklam metinleri onaylı mı? 

Belirlediğiniz anahtar kelimelerine bağlı olan reklam gruplarındaki reklam metinlerine bakarak, reklam metinlerinin onaylı olup olmadığına emin olu. Google, özellikle noktalama işaretlerinden reklamları sık sık onaylamayabiliyor.

2- Bütçeniz var mı? 

Burada anahtar kelimenin bağlı olduğu kampanya ayarının çok büyük önemi bulunuyor. Eğer bütçeniz, reklamların günlük tahmini tıklama bütçesinden küçükse, reklamlar günün her dakikasında ve saatinde gösterilmez.

sınırlı bütçe

3- Reklam gösterim payları 

Google Adwords bunu günlük olarak göstermese de belirli bir hacme sahip olan anahtar kelimelerinizde aldığınız gösterim paylarını 1-2 gün içerisinde görebilirsiniz. Eğer gösterim payınız %10’un altında ise arama sonuçlarında reklamlarınız tahmin ettiğinizden çok daha az gösteriliyor demektir.

gösterim payı

4- “İlk sayfa teklifinin altında” uyarısı 

Anahtar kelimenize verdiğiniz tıklama başı maliyet, Google Adwords’e göre ilk sayfa teklifinin altında ise bunun en önemli sebebi rekabetin yüksekliğinden dolayı verdiğiniz tıklama başı maliyetin düşük olması, bir diğer sebep ise kalite puanlarınızın düşük olması. Bu durumlarda da yukarıdaki maddelerde olduğu gibi reklamlarınız sık sık görüntülenmeyebilir.

ilk sayfa teklifinin altı

5- Anahtar kelimenin negatif anahtar kelime ile çakışması

Bir gerçek var ki Google Adwords’te negatif anahtar kelimeleri belirlemek en az anahtar kelimeleri belirlemek kadar önemli. Eğer kampanya ya da reklam grubunuzda geniş eşlemeli ve jenerik bir negatif anahtar kelime ekli haldeyse, reklamların gösterimini engelliyor olabilir.

negative-keyword-conflict

Bu tür durumlarda yine de ilk bakmanız gereken Google Adwords paneli altında bulunan “Google Önizleme Aracı”nda görmek istediğiniz anahtar kelimeyi aratmak ve eğer gösterilmiyorsa sebebine bakmak. Eğer sebebi belli değilse yukarıdaki maddelere tekrar tekrar incelemenizi öneririm.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 Comment

  1. Merhaba. Başlıkta ufak bir hata olmuş olabilir. Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmesinin Nedenleri yerine Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmemesinin Nedenleri yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

Reklamlarını Hiç Görmediğiniz Ama En Çok Tanıdığınız Markalara Eğlenceli GIF’ler 0

Motion Designer Rauf Köse‘nin “Markalar” ismini verdiği çalışması, bazıları şuan hayatta olmasa bile, bir çok markaya reklam yüzü olacak kıvamda. Dost Ayran, Banat, Sulugöz, Ay-Pop, Mondial, Samsun 216, Helvacıoğlu ve Meybuz gibi markaları içeren bu çalışma, bizleri izlerken, bir yandan güldürüyor bir yandan da çocukluğumuza götürmüyor değil.

Biliyoruz ki, kimi markaların aylık milyonlarca lira vererek reklam bütçeleri ayırmalarına gerek yok. Onlar çocukluğumuzdan günümüze kadar reklamlar sayesinde değil, sadece var olmaları ile gelmiştir. Sulu göz, bakkalda para üstü 10 kuruşun karşılığıdır mesela.

Bunun yanında GIF’lerde yazılanlar da tam olarak orta-alt sınıf bir aile çocuğunun bu markalarla ilişkisini bize gösteriyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link