Küçük, orta, büyük fark etmez; hemen hemen tüm web sitesine sahip olan şirketler Google Arama Ağı Sonuçları’nda çıkmak için Google Adwords’ü kullanıyorlar. Öyle durumlar oluyor ki istenilen anahtar kelimeler doğru şekilde hedeflense de arama sonuçlarında reklamlar gösterilmiyor. Bu yazımda, reklamlarınız arama sonuçlarında çıkmıyorsa ilk olarak bakmanız gerekenleri listeledim:

1- Reklam metinleri onaylı mı? 

Belirlediğiniz anahtar kelimelerine bağlı olan reklam gruplarındaki reklam metinlerine bakarak, reklam metinlerinin onaylı olup olmadığına emin olu. Google, özellikle noktalama işaretlerinden reklamları sık sık onaylamayabiliyor.

2- Bütçeniz var mı? 

Burada anahtar kelimenin bağlı olduğu kampanya ayarının çok büyük önemi bulunuyor. Eğer bütçeniz, reklamların günlük tahmini tıklama bütçesinden küçükse, reklamlar günün her dakikasında ve saatinde gösterilmez.

sınırlı bütçe

3- Reklam gösterim payları 

Google Adwords bunu günlük olarak göstermese de belirli bir hacme sahip olan anahtar kelimelerinizde aldığınız gösterim paylarını 1-2 gün içerisinde görebilirsiniz. Eğer gösterim payınız %10’un altında ise arama sonuçlarında reklamlarınız tahmin ettiğinizden çok daha az gösteriliyor demektir.

gösterim payı

4- “İlk sayfa teklifinin altında” uyarısı 

Anahtar kelimenize verdiğiniz tıklama başı maliyet, Google Adwords’e göre ilk sayfa teklifinin altında ise bunun en önemli sebebi rekabetin yüksekliğinden dolayı verdiğiniz tıklama başı maliyetin düşük olması, bir diğer sebep ise kalite puanlarınızın düşük olması. Bu durumlarda da yukarıdaki maddelerde olduğu gibi reklamlarınız sık sık görüntülenmeyebilir.

ilk sayfa teklifinin altı

5- Anahtar kelimenin negatif anahtar kelime ile çakışması

Bir gerçek var ki Google Adwords’te negatif anahtar kelimeleri belirlemek en az anahtar kelimeleri belirlemek kadar önemli. Eğer kampanya ya da reklam grubunuzda geniş eşlemeli ve jenerik bir negatif anahtar kelime ekli haldeyse, reklamların gösterimini engelliyor olabilir.

negative-keyword-conflict

Bu tür durumlarda yine de ilk bakmanız gereken Google Adwords paneli altında bulunan “Google Önizleme Aracı”nda görmek istediğiniz anahtar kelimeyi aratmak ve eğer gösterilmiyorsa sebebine bakmak. Eğer sebebi belli değilse yukarıdaki maddelere tekrar tekrar incelemenizi öneririm.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 YORUM

  1. Merhaba. Başlıkta ufak bir hata olmuş olabilir. Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmesinin Nedenleri yerine Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmemesinin Nedenleri yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın