Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmesinin Nedenleri 1

Küçük, orta, büyük fark etmez; hemen hemen tüm web sitesine sahip olan şirketler Google Arama Ağı Sonuçları’nda çıkmak için Google Adwords’ü kullanıyorlar. Öyle durumlar oluyor ki istenilen anahtar kelimeler doğru şekilde hedeflense de arama sonuçlarında reklamlar gösterilmiyor. Bu yazımda, reklamlarınız arama sonuçlarında çıkmıyorsa ilk olarak bakmanız gerekenleri listeledim:

1- Reklam metinleri onaylı mı? 

Belirlediğiniz anahtar kelimelerine bağlı olan reklam gruplarındaki reklam metinlerine bakarak, reklam metinlerinin onaylı olup olmadığına emin olu. Google, özellikle noktalama işaretlerinden reklamları sık sık onaylamayabiliyor.

2- Bütçeniz var mı? 

Burada anahtar kelimenin bağlı olduğu kampanya ayarının çok büyük önemi bulunuyor. Eğer bütçeniz, reklamların günlük tahmini tıklama bütçesinden küçükse, reklamlar günün her dakikasında ve saatinde gösterilmez.

sınırlı bütçe

3- Reklam gösterim payları 

Google Adwords bunu günlük olarak göstermese de belirli bir hacme sahip olan anahtar kelimelerinizde aldığınız gösterim paylarını 1-2 gün içerisinde görebilirsiniz. Eğer gösterim payınız %10’un altında ise arama sonuçlarında reklamlarınız tahmin ettiğinizden çok daha az gösteriliyor demektir.

gösterim payı

4- “İlk sayfa teklifinin altında” uyarısı 

Anahtar kelimenize verdiğiniz tıklama başı maliyet, Google Adwords’e göre ilk sayfa teklifinin altında ise bunun en önemli sebebi rekabetin yüksekliğinden dolayı verdiğiniz tıklama başı maliyetin düşük olması, bir diğer sebep ise kalite puanlarınızın düşük olması. Bu durumlarda da yukarıdaki maddelerde olduğu gibi reklamlarınız sık sık görüntülenmeyebilir.

ilk sayfa teklifinin altı

5- Anahtar kelimenin negatif anahtar kelime ile çakışması

Bir gerçek var ki Google Adwords’te negatif anahtar kelimeleri belirlemek en az anahtar kelimeleri belirlemek kadar önemli. Eğer kampanya ya da reklam grubunuzda geniş eşlemeli ve jenerik bir negatif anahtar kelime ekli haldeyse, reklamların gösterimini engelliyor olabilir.

negative-keyword-conflict

Bu tür durumlarda yine de ilk bakmanız gereken Google Adwords paneli altında bulunan “Google Önizleme Aracı”nda görmek istediğiniz anahtar kelimeyi aratmak ve eğer gösterilmiyorsa sebebine bakmak. Eğer sebebi belli değilse yukarıdaki maddelere tekrar tekrar incelemenizi öneririm.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

1 Comment

  1. Merhaba. Başlıkta ufak bir hata olmuş olabilir. Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmesinin Nedenleri yerine Google Arama Sonuçları’nda Reklam Gösterilmemesinin Nedenleri yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link