Bu yazımda profesyonel yaşamımda da üzerine çalıştığım bir konu üzerine bahsedeceğim. Dijital pazarlamanın vazgeçilmezlerinden biri olan Google Adwords hesap yönetiminde rakip analizi. Bir e-ticaret siteniz varsa ya da Google’da hızlı bir şekilde öne çıkmak istiyorsanız Google Adwords en iyi seçeneklerden biri oluyor, rakipleriniz de Google Adwords kullanıyor ise rakiplerinizin reklamlarının analizini yapmak sizin için her zaman avantaj olur. Google Adwords’te rakip analizi yapmanız için 3 yol:

1.Anahtar Kelimeler

Google’da öne çıkmak denince ilk akla gelen soru “hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım?” olur. SEO ve SEM uzmanları için çok kritik olan bu konu için Similarweb, Semrush, Alexa gibi çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Aşağıda Amazon’un Google’da reklam verdiği birkaç anahtar kelimeyi görebilirsiniz:

Screen Shot 2016-02-27 at 20.27.08

Yukarıda bahsettiğim araçları kullanarak rakibinizin Google Adwords’te hangi anahtar kelimelere reklam verdiğini bularak siz de o kelimelere özel bir kampanya kurgusu yaparak rakibinize dişli bir rakip olabilirsiniz.

2. Reklam Metinleri

Reklam metinleri, Google Adwords’te yaptığınız reklamlarının kalite puanını etkilerken, web sitenize gelen tıklamalar için de büyük önemi var. iPhone 6S Plus satan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım ve “iPhone 6S Plus” kelimesine reklam vermeye karar verdiniz. İlk yapmanız gereken rakiplerin reklam metinlerine bakmak. Aşağıda olası rakiplerinizi görebilirsiniz:iphone 6s plus reklam

İlk 3 rakibiniz görerek kalite puanını artırmak adına tıklama oranını düşünerek ilgi çekici yani rakiplerinizden daha farklı bir reklam yazmanız gerekiyor. Bu şekilde 3-4 reklam metni belirleyerek en iyi dönüş alanları belirleyebilir, iyi dönüş alan reklam metnine benzer başka reklam metinleri yazarak rakiplerin önüne geçebilirsiniz.

3. Reklam açılış sayfası

Yukarıda da bahsettiğim gibi Google Adwords’te kalite puanı anahtar kelime maliyetlerinizi ve bununla orantılı olarak reklam maliyetlerinizi etkiler. Google Adwords’te kalite puanını etkileyen faktörlerden bir tanesi de reklamların açılış sayfasıdır. Reklama tıklayan ziyaretçiler açılış sayfasına ne kadar ilgi gösterirse kalite puanınızı o kadar olumlu anlamda etkiler. Rakiplerinizin anahtar kelimelerinin hangi açılış sayfasına düştüğünü belirleyerek, rakiplerinizin dönüşüm hunisini (conversion funnel) görmüş olursunuz ve farklılıkları görerek, kendi sitenizde iyileştirme yapabilirsiniz.

Unutmayın, Google Adwords’te rekabet çok önemlidir, en küçük rakibinizi bile küçümsemeyin ve yaptıkları yenilikleri analiz ederek kendinizi her zaman iyileştirin.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın