Google Adwords’te Rakip Analizi Yapmanız Gerektiğinin 3 Nedeni

Bu yazımda profesyonel yaşamımda da üzerine çalıştığım bir konu üzerine bahsedeceğim. Dijital pazarlamanın vazgeçilmezlerinden biri olan Google Adwords hesap yönetiminde rakip analizi. Bir e-ticaret siteniz varsa ya da Google’da hızlı bir şekilde öne çıkmak istiyorsanız Google Adwords en iyi seçeneklerden biri oluyor, rakipleriniz de Google Adwords kullanıyor ise rakiplerinizin reklamlarının analizini yapmak sizin için her zaman avantaj olur. Google Adwords’te rakip analizi yapmanız için 3 yol:

1.Anahtar Kelimeler

Google’da öne çıkmak denince ilk akla gelen soru “hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım?” olur. SEO ve SEM uzmanları için çok kritik olan bu konu için Similarweb, Semrush, Alexa gibi çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Aşağıda Amazon’un Google’da reklam verdiği birkaç anahtar kelimeyi görebilirsiniz:

Screen Shot 2016-02-27 at 20.27.08

Yukarıda bahsettiğim araçları kullanarak rakibinizin Google Adwords’te hangi anahtar kelimelere reklam verdiğini bularak siz de o kelimelere özel bir kampanya kurgusu yaparak rakibinize dişli bir rakip olabilirsiniz.

2. Reklam Metinleri

Reklam metinleri, Google Adwords’te yaptığınız reklamlarının kalite puanını etkilerken, web sitenize gelen tıklamalar için de büyük önemi var. iPhone 6S Plus satan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım ve “iPhone 6S Plus” kelimesine reklam vermeye karar verdiniz. İlk yapmanız gereken rakiplerin reklam metinlerine bakmak. Aşağıda olası rakiplerinizi görebilirsiniz:iphone 6s plus reklam

İlk 3 rakibiniz görerek kalite puanını artırmak adına tıklama oranını düşünerek ilgi çekici yani rakiplerinizden daha farklı bir reklam yazmanız gerekiyor. Bu şekilde 3-4 reklam metni belirleyerek en iyi dönüş alanları belirleyebilir, iyi dönüş alan reklam metnine benzer başka reklam metinleri yazarak rakiplerin önüne geçebilirsiniz.

3. Reklam açılış sayfası

Yukarıda da bahsettiğim gibi Google Adwords’te kalite puanı anahtar kelime maliyetlerinizi ve bununla orantılı olarak reklam maliyetlerinizi etkiler. Google Adwords’te kalite puanını etkileyen faktörlerden bir tanesi de reklamların açılış sayfasıdır. Reklama tıklayan ziyaretçiler açılış sayfasına ne kadar ilgi gösterirse kalite puanınızı o kadar olumlu anlamda etkiler. Rakiplerinizin anahtar kelimelerinin hangi açılış sayfasına düştüğünü belirleyerek, rakiplerinizin dönüşüm hunisini (conversion funnel) görmüş olursunuz ve farklılıkları görerek, kendi sitenizde iyileştirme yapabilirsiniz.

Unutmayın, Google Adwords’te rekabet çok önemlidir, en küçük rakibinizi bile küçümsemeyin ve yaptıkları yenilikleri analiz ederek kendinizi her zaman iyileştirin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Apple 2018’de Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir

Dünyanın teknoloji devi şirketleri, değeri 1 trilyon doları aşan ilk şirket olmak için rekabet ediyor; Apple, Iphone X satışlarında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen listenin en üst sırasındaki şirket durumunda.

Şirkete ait hisse senedi fiyatının, şirketin toplam hisse senedi sayısıyla çarpılarak yapılan değerlendirmenin sonucuna göre oluşan listede Apple en üst sırada yer alırken, onu sırasıyla Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor.

Ekonomi uzmanları ve yatırımcılara göre, eğer hisse senedi fiyatları 2017’deki yükselişlerini sürdürürse, dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketini bu yıl görmemiz kaçınılmaz olacak — bunun gerçekleşmesi için Apple’a ait hisse senedi fiyatlarında %15’lik bir artışın olması gerekiyor ( geçen yıl bu artış toplamda %47 idi )

Apple 869 milyar dolarlık değeriyle Alphabet’in 140 milyar dolar, Microsoft’un ise 200 milyar dolar yukarısında görünüyor. Ancak pazar analistleri hangi teknoloji devinin 1 trilyon değerine daha önce ulaşacağı konusunda fikir ayrılığına sahip. Bir kısım analist Apple’ın listedeki yerini koruyarak bu yarışta birinci olacağını söylerken, diğer bir grup Amazon’un bu büyüme hızıyla Apple’ı yarışta geride bırakacağını iddia ediyor. Alphabet ve Microsoft’a ise yarışta pek şans verilmiyor — Alphabet’in hisse senetlerinin 2018’de %72 değer kazanması gerekiyor (2017’de bu artış sadece %11 idi) ve Microsoft’un hisse senetlerinn %98 değer kazanması şart. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Türkçe Google AdWords Kitabının 2.Baskısı Yayınlandı!

2.Baskısında AdWords’ün yenilenen arayüzü ile hazırlanan kitap artan sayfa sayısı ile birlikte ilk baskıdan bu yana yeni çıkan özellikleri ve daha fazla optimizasyon stratejisini içeriyor. Ayrıca kitap, ücretli bir anahtar kelime aracı için 1 aylık ücretsiz kullanım kodunu hediye ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında firmaların dijital pazarlama bütçelerinin en önemli bölümü Google AdWords harcamalarından oluşmaktadır. Ayrıca Google internet üzerindeki web sitelerinin %80’inden fazlasında banner alanına sahiptir. Yani Google üzerinden neredeyse internet kullanıcılarının tamamına ulaşmak mümkündür. Bu kitap Türkiyede’ki ilk ve şimdilik tek AdWords üzerine yazılmış kitap olarak dijital pazarlamanın kalbine hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak, en temelden başlayarak bir AdWords kampanyasının nasıl oluşturulup sonrasında optimize edilebileceğini öğretecek, kitaptaki sınava hazırlık bölümü ile de Google AdWords yeterlilik sınavlarını geçip, dünyaca geçerli bir Google AdWords sertifikasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kitabın içerisinde bulunan başlıca konular; Google AdWords, Alışveriş Reklamları, Arama Ağı Reklamları, Gmail Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Youtube Reklamcılığı, Kalite Puanı, Video Reklamlar ,Reklam Sıralaması, Uygulama İndirme Reklamları, Teklif Optimizasyonu, Dönüşüm İzleme, Anahtar Kelime, Bütçe Optimizasyonu, Negatif Anahtar Kelime, AdWords Editor, Düşüş Sayfası, Organik Sonuçlar, Reklam Metni, Rakip Stratejileri, Reklam Uzantıları, Hesap İstatistikleri, Teklif Stratejileri, Performans Raporları, Yeniden Pazarlama, ROAS, Dinamik Yeniden Pazarlama, Customer Match, Dinamik Arama Ağı.

Aykut Alçelik Hakkında

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com’da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com,yenicarsim.comdaybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link