Google Adwords’te Rakip Analizi Yapmanız Gerektiğinin 3 Nedeni 0

Bu yazımda profesyonel yaşamımda da üzerine çalıştığım bir konu üzerine bahsedeceğim. Dijital pazarlamanın vazgeçilmezlerinden biri olan Google Adwords hesap yönetiminde rakip analizi. Bir e-ticaret siteniz varsa ya da Google’da hızlı bir şekilde öne çıkmak istiyorsanız Google Adwords en iyi seçeneklerden biri oluyor, rakipleriniz de Google Adwords kullanıyor ise rakiplerinizin reklamlarının analizini yapmak sizin için her zaman avantaj olur. Google Adwords’te rakip analizi yapmanız için 3 yol:

1.Anahtar Kelimeler

Google’da öne çıkmak denince ilk akla gelen soru “hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım?” olur. SEO ve SEM uzmanları için çok kritik olan bu konu için Similarweb, Semrush, Alexa gibi çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Aşağıda Amazon’un Google’da reklam verdiği birkaç anahtar kelimeyi görebilirsiniz:

Screen Shot 2016-02-27 at 20.27.08

Yukarıda bahsettiğim araçları kullanarak rakibinizin Google Adwords’te hangi anahtar kelimelere reklam verdiğini bularak siz de o kelimelere özel bir kampanya kurgusu yaparak rakibinize dişli bir rakip olabilirsiniz.

2. Reklam Metinleri

Reklam metinleri, Google Adwords’te yaptığınız reklamlarının kalite puanını etkilerken, web sitenize gelen tıklamalar için de büyük önemi var. iPhone 6S Plus satan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım ve “iPhone 6S Plus” kelimesine reklam vermeye karar verdiniz. İlk yapmanız gereken rakiplerin reklam metinlerine bakmak. Aşağıda olası rakiplerinizi görebilirsiniz:iphone 6s plus reklam

İlk 3 rakibiniz görerek kalite puanını artırmak adına tıklama oranını düşünerek ilgi çekici yani rakiplerinizden daha farklı bir reklam yazmanız gerekiyor. Bu şekilde 3-4 reklam metni belirleyerek en iyi dönüş alanları belirleyebilir, iyi dönüş alan reklam metnine benzer başka reklam metinleri yazarak rakiplerin önüne geçebilirsiniz.

3. Reklam açılış sayfası

Yukarıda da bahsettiğim gibi Google Adwords’te kalite puanı anahtar kelime maliyetlerinizi ve bununla orantılı olarak reklam maliyetlerinizi etkiler. Google Adwords’te kalite puanını etkileyen faktörlerden bir tanesi de reklamların açılış sayfasıdır. Reklama tıklayan ziyaretçiler açılış sayfasına ne kadar ilgi gösterirse kalite puanınızı o kadar olumlu anlamda etkiler. Rakiplerinizin anahtar kelimelerinin hangi açılış sayfasına düştüğünü belirleyerek, rakiplerinizin dönüşüm hunisini (conversion funnel) görmüş olursunuz ve farklılıkları görerek, kendi sitenizde iyileştirme yapabilirsiniz.

Unutmayın, Google Adwords’te rekabet çok önemlidir, en küçük rakibinizi bile küçümsemeyin ve yaptıkları yenilikleri analiz ederek kendinizi her zaman iyileştirin.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Türkiye Açılımı Devam Ediyor 0

Amazon geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya mağazasında Türkçe dil desteği sunup, Türkiye’ye yapılan gönderimleri ücretsiz hale getirmeye başladığı günden bu yana Türkiye için önemli adımlar atmaya hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de resmi bir şirket kurduğunu duyurduğumuz Amazon şimdi de Amazon Shopping uygulamasına Türkçe dil desteği sağlamaya başladı.

Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformlarında bulunan Amazon Shopping uygulamasındaki dil desteğini hayata geçirmek ise oldukça kolay.

Amazon Shopping uygulamasını Türkçe olarak kullanmak isteyen kullanıcıların uygulamanın sol üst kısmında bulunan ”Ana Menü” ikonuna dokunarak menüye giriş yapmaları ve ayarlar sekmesinin içinde bulunan ”Ülke ve Dil” kısmından Türkçe’yi işaretlemeleri yeterli olacak.

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra uygulamayı tamamen Türkçe olarak kullanabileceksiniz. Alışveriş ve ürün inceleme sayfalarının yanı sıra sipariş ve kargo bilgilerini de Türkçe olarak kullanıp siparişlerinizi kolayca verebileceksiniz. Amazon’un Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmaya hazırlandığını bu gelişmelerden sonra açıkça söyleyebiliriz.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link