Facebook’tan Canlı Skor Uygulaması

Facebook, ağında ölçülebilir 650 milyon taraftar bulunduğu tespiti ile dünyanın en büyük stadyumu olduğu iç görüsünü buldu. Bu iç görü ile Facebook Sports Stadium uygulamasını 20 Ocak’ta lanse etti ve ilk olarak 7 Şubat’ta Super Bowl Amerikan Futbolu Finalleri ile görücüye çıktı. Fakat o tarihte sadece Amerikan futbolu ile sınırlı kalmayacağını da belirmişti.
Facebook Sport
Şimdi bu uygulama EURO 2016 karşılaşmalarında karşımıza çıkıyor. Ana sayfanızda durumunuzu izlediğiniz maçı “izliyor” olarak paylaştığınızda direkt bu yeni uygulamaya sizi yönlendiren link görüyorsunuz.
Maç saati ile beraber aktif olan Facebook Sports uygulaması iki rakip takımın official Facebook hesaplarını etiketleyerek paylaşımlarını yapıyor. Böylece taraftarlar uygulamaya kanalize oluyor ve maçı canlı olarak oradan takip ediyor. Maç hakkında konuşulan her içerik bu uygulamada görüntüleniyor,
Uygulamada neler var:
  • Canlı maç özeti
  • Arkadaşlarınızın maçı etiketleyerek yaptığı paylaşımları görebileceğiniz sekme
  • Medyada veya takımların sayfalarında maçla ilgili yer alan yorumlar
  • Maç ve oyuncu istatistikleri
EURO 2016 için maç öncesi röportaj, fotoğraf ve diğer içerik desteğini UEFA’nın hesabından sağlıyor.
 SB Matchups and Friends Tabs
Artık spor karşılaşmalarını 10 sene önceki gibi izlemiyoruz. Birden fazla ekranda hem maçın kendisini hem de maç esnasında yaşananların toplumda nasıl karşılık bulduğunu takip ederek, yorumlayarak yaşıyoruz. Maç esnasındaki görüntülerle çabucak yapılan caps’ler maç bitene kadar çoktan haber sitelerinde yerini almış oluyor.
Bizi çok ekranlı izlemeye teşvik eden ilk kanal Twitter oldu. Artık Facebook da gerçek zamanlı maç deneyimini sunarak bu gündemi yaratan kanal olmak istiyor.
Spor karşılaşmalarını da bir yana bırakırsak, artık reklamlar için anlık iletişimin geldiği seviyeler buralarda. Markaların onay mekanizmalarını bu kadar hızlandırmaları ya da gelecekteki içerikler için çoklu senaryoyla önceden planlar yapması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın