Facebook’taki Başarılı Türk Sayfaları ve Küçük İşletmelere İpuçları

Biliyoruz ki, sosyal medya iletişimi artık her marka için vazgeçilmez bir platform haline geldi. Özellikle Facebook’un geliştirdiği yeni ürün ve reklam modelleri sayesinde sosyal medya pazarlaması farklı bir boyut kazandı. Sadece büyük markaların değil, küçük işletmelerin de vazgeçilmezi durumunda.

Facebook, küçük işletmelerin ana mecrası olmak için büyük yenilikler ve kolaylıklar getiriyor. Bu yeniliklerin nasıl değerlendirileceği ise işletmelere kalmış.
Gözlemlediğim kadarıyla döngü şöyle çalışıyor:
 • Bir sosyal medya kanalı kendi reklam modelini veya ürününü çıkarıyor.
 • Arkasından Coca Cola, Samsung, P&G gibi büyük markalar birkaç deneysel kampanyayla bu yenilikten yararlanıyor.
 • Bu reklam modelleri geleneksel medya ile entegre ediliyor. Etkileşim almak için çeşitli yaratıcı uygulamalar yapılıyor.
 • Onları takip eden, risk alacak imkanı olmayan işletmeler ise onları takip ederek kendi yaratıcı stratejilerine uyarlamaya çalışıyor. (Shazam’la entegre edilmiş TV reklamları, Coca-Cola’nın yeni yayınlanan 360 derece fotoğraf çeken peçetelik uygulaması gibi)
Facebook da bussiness sayfasında tüm işletmelere faydalı olabilecek başarı hikayelerini paylaşıyor. Ben bunların arasında yer alan bazı Türkiye hesaplarını başarı yakaladıkları en önemli sonuçlarla başlıklandırıyorum:
 

1.Pazar Payında Artış- Volkswagen Türkiye

Volkswagen Facebook’taki başarısının en net ölçütü Facebook üzerinden verilen indirim kodu kullanımı: 9923 kişi indirim kodu kullandı ve pazar payında Facebook kampanyalarının da etkisiyle %2’lik artış sağladı.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.26.14
Tüm iletişim stratejisinin başarılı bir sonucu olarak araştırmalarda “Türkiye’nin en sevilen otomobili” seçilen Volkswagen, hayranlarına Facebook üzerinden teşekkür etmek ve indirimler vermek istiyordu. Ayrıca marka yetkilileri Facebook’u bir satış kanalı, bir bayi gibi görüyorlardı.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.33.08Ekran Resmi 2016-06-21 10.33.18

Ne Yaptılar?

Tüm mecralarda yer alan lovemark reklamları Facebook’ta da yayınlandı ama bir farkla: Burada videonun sonunda indirim kodu veriliyordu.
Araştırma sonuçlarında yer alan “En sevilen otomobil markası” sonucu bu kampanyayla satışa etkisini göstermiş oldu.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.31.57

2.Hatırlanma Oranındaki Artış-Arko Nem

 Ekran Resmi 2016-06-21 10.48.25

Online mağaza üzerinden satış yapan bir arkadaşımın bir araştırma sonucunda paylaştığı şöyle bir bilgi var: İnsanlar online satış sitesine gelip satın alma gerçekleştirmesi için en az 4 defa reklamla karşılaşması gerekiyor. Bu bilgi online reklamlarda ve online satın alma için geçerli. Online reklamlarla dışarıdaki mağazalardan satın alma için kaç defa hedef kitlenin karşısına çıkmak gerekiyor varın siz hesap edin. Bunun için Arko Nem’in hatırlanma oranındaki artış başarısı çok önemli.

Arko Nem’in Facebook’taki en önemli başarısı, hedef kitlenin tam %62’sine yani 7,3 milyon kişiye ulaşması. Ayrıca 18-44 yaş arasındaki kadınlarda hatırlanma oranında 6 puanlık artış.
Arko Cilt tarafından kolay emilen Soft Touch kreminin bilinirliğinin artmasını ve daha çok insanın ürünü denemesini hedefliyordu.
 

Ne yaptılar?

“Doğal güzellik” mesajı içeren 30 saniyelik videolarını mobil kanallarda yayınladılar. Daha fazla kişiye ulaşıp kişi başına erişim maliyetini düşük tutmak için bir kişinin en fazla 2,5 defa göreceği şekilde optimize ettiler.
“Doğal güzellik” stratejisi ve kremin “cilt tarafından çabuk emilir” mesajı günlük fotoğraflı içeriklerle desteklendi.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.46.22

3.Erişim Başarısı-P&G Türkiye

Ekran Resmi 2016-06-21 12.04.19
Y kuşağını harekete, etkileşime geçiren P&G video içerikleriyle ilk 3 günde 6,3 milyon kişiye erişti. 2,7 milyon izlenme sayısına ulaştı. TV reklam maliyetleriyle kıyasladığımızda bu kadar kişiye ulaşmanın ne kadar uygun olduğunu da anlayabiliriz.

Ne yaptılar?

“Bana bak” kampanyasıyla takipçileri müşteri olarak görmekten öte, insanları olduğu gibi güzel ve mükemmel göründüğünü anlatan videolar ürettiler. Kampanya “ideal görünüşü reddetmek” üzerine kuruluydu ve gençlerin kendilerini oldukları gibi fotoğraflarını çekip #banabak etiketiyle paylaşmalarına teşvik ediyordu. Ekran Resmi 2016-06-21 11.17.49
Gelen fotoğraf ve paylaşımlarla yapay pozlara ve filtrelere karşı bir hareket başlamıştı.
Bu sayede P&G Türkiye sadece erişim başarısıyla kalmadı. Aynı zamanda hatırlanma oranında 7 puan, mesaj ilişkilendirme oranında ise 3 puanlık artış yakaladı.
Ekran Resmi 2016-06-21 11.19.21
 

4.Satın Alma Niyetindeki Artış Başarısı-Nescafé Türkiye

    Ekran Resmi 2016-06-21 12.07.38
Türkiye’de kahve pazarının %70’lik payla lideri olan Nescafé, Facebook’taki kampanyasıyla 18 milyon kişiye ulaştı. TV’ye göre 3 kat maliyet etkinliği yakaladı. Yani TV’deki maliyetin 3’te birini ödeyerek TV ile aynı etkiyi yakaladı. En önemlisi de araştırmalarda satın alma niyetinde 7 puanlık artış olduğu sonucu ortaya çıktı.

Ne yaptılar?

Küresel “Her şey bir Nescafé ile başlar” kampanyasını destekleyen ve sosyal medyada ne kadar çok şey paylaştığımızı gösteren “Sosyal Tat” kampanyasını başlattılar. “Sosyal medyada her şeyi paylaşıyoruz ama gerçekte aslında birbirimizle ne kadar şey paylaşıyoruz?” sorusuna cevap aradılar.
Erdem adında bir kahraman uzun zamandır görüşmediği Facebook arkadaşlarını Go Pro kamerayla kaydederek ziyaret ediyordu.
Ekran Resmi 2016-06-21 11.42.51Ekran Resmi 2016-06-21 11.43.18
Erdem’i ve macerasını tanıtmak için önce 6 video yayınlandı. Arkasından izlenme sayısı arttıkça yeni videolar ortaya çıktı. Erdem uzun zamandır görüşmediği birçok tanıdığına (hatta eski sevgilisine bile) elinde iki kupa Nescafé ile sürpriz yapıyordu.
Bu kampanyayla bir aylık süre içerisinde 18 milyon kişiye ulaştı. Müşterinin satın alma niyetinde 7 puanlık artış yakaladı. %12 yatırımla hedef kitlenin % 48’ine erişti (Bu oran TV’de %54 yatırımla %81 şeklinde)
Ekran Resmi 2016-06-21 11.43.00
Genel anlamda bakıldığında hepsinin ayrı stratejileri var. Ayrı reklam modellerinden faydalanıyorlar ama baktığımızda bir şey önümüze çıkıyor: Hepsi artık bir mesaj ve değeri sahipleniyor ve bunu ürünle ilişkilendiriyor. Olduğun gibi görünmek ve mutlu yaşamak (P&G), doğal güzellik (Arko Nem), “En sevilen olmak” (Volskwagen) veya “Her şeye onunla başlamak” (Nescafé)
Bunun için küçük işletmeler de sosyal medyayı direkt satış kanalı gibi kullanmak yerine, sattıkları ürünle ilişkili stratejiler oluşturabilir. Örnek: Islak mendil üreten bir işletme “Hep yanında olmak” kavramını ele alabilir. Ürünü takipçilerin bir arkadaşı gibi konumlayabilir. Veya bir mutfak atölyesi, “Yaptığımız işin içine sevgi katmak” kavramını ele alarak çok farklı içerikler üretebilir. Böylece mutfağın dört duvarı arasından çıkarak içerik alanını genişletebilir, etkileşim oranını yükseltebilir.
Böylece düşük maliyetli ve ölçülebilir Facebook kanalı, doğru kullanımla, küçük işletmeler için de çok içerik üretilebilir hale gelir.
Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

2 Comments

  1. Onun yerine “sosyal medya stratejisi” daha doğru bir terim olur diye düşünüyorum. O stratejinin içinde “Duygusal iletişim kurmak” bir yol olabilir. İlginize teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Tech Meetup S1 E4 ‘AI & IoT Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘AI & IoT Day’ konseptli dördüncü buluşmasını dün akşam Microsoft Türkiye Ofisi’nde gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak Microsoft’tan İbrahim Kıvanç’ı ve İnsider’dan Çağlar içer’i  konuk ettik.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı ile sunumunu gerçekleştirdi. Kaçıranlar veya hatırlamak isteyenler için İbrahim Kıvanç’ın sunumundan satır başları şöyle;

 • Kullandığımız çoğu şey aslında IoT cihazı; telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, bilgisayarlarımız ve her şey bir IoT’ye dönüştürülebilir.
 • Yapay zeka ile ilgilenenler ve gelişmeleri görmek isteyenler hackster.io adresini ziyaret edebilirler.
 • Yapay zeka konusunda her gün yeni bir gelişme olsa da hala emekleme sürecindeyiz aslında. Çünkü üretilen tüm yeni sistemlerin altyapısı veriler. Yani en gelişmiş yapay zeka bile aslında şu anda veri kullanarak makine öğrenmesi ile işliyor.
 • Fakat gün geçtikçe gelişmeler daha da umut vaad ediyor. Örneğin; Microsoft’un kişisel asistanı Cortana. Cortana’ya “Bu akşam için cekete ihtiyacım var mı?” sorusunu sorduğumuzda bize cekete ihtiyacımız olup olmadığını söyleyebiliyor. Bunu bulunduğumuz yerin konumunu, hava şartlarını ölçerek yapıyor elbette ama buradaki asıl gelişme Cortana’nın cekete ihtiyacımız olup olmadığının hangi etkenlere bağlı olduğunu biliyor ve neyi sorduğumuzu anlıyor olması.
 • Microsoft Garage’ın geliştirdiği bir uygulama sayesinde telefonunuz çalar saatinizi kapattıktan sonra size bazı direktifler vererek uyandığınızdan emin oluyor veya sizi uyandırabiliyor. Gelişen teknolojiler ve özellikle son zamanlarda çok gündemde olan yapay zeka teknolojileri hayatımızın her alanında küçük veya büyük değişiklikler yapmak için kullanılabiliyor.
 • Peki bizim yaptığımız bu işler, geliştirdiğimiz teknolojiler dünyayı nasıl etkileyecek? İnsanların pek çok endişesi var, yapay zekalar dünyayı ele geçirecek, işimizi elimizden alacak gibi. Fakat bu noktada işlerin kötüye gideceğini ve giderse buna bizlerin sebep olacağını düşünmüyoruz her geliştirilen yenilik yeni bir sistemin de doğmasına vesile oluyor. Hesap makinesi bulunmadan önce görevi sadece hesap yapmak olan insanlar vardı ve hesap makinesi kullanıma geçtiğinde bu insanların yaptığı işi ellerinden almış oldu ama şu anda kimse hesap makinesi yüzünden işsiz değil.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları”konu başlığı ile konuşmasını yaptı. İşte Çağlar İçer’in konuşmasından satır başları;

 • Kullanıcıların siteyi ziyareti veya alışverişi için harcanan paranın fazlasını kullanıcılardan elde edemediğimizde zarara gireriz, son zamanlarda şirketlerin çoğu bu yüzden batıyor.
 • Hedef kitlemizi belirleyip doğru stratejileri doğru kişiler üzerinde uygulamamız gerekiyor. Yüksek değer getirecek kullanıcıların hedeflenmesi ve belirlenmesi gerekiyor.
 • Yapay zekanın temeli veriler. Daha önceden gösterilen davranışlara göre edindiğimiz verilerle satın alma davranışını çözebiliyor ve ihtimali yüksek kullanıcıları görebiliyoruz. İndirim, kampanya, yeni ürün vs gibi mesajları doğru yerlere bu şekilde ulaştırabiliyoruz.
 • Satın alma döngüsünü belirleyip müşterilere ona göre hizmet sunmak çok önemli bu da makine öğrenmesi algoritmasıyla mümkün oluyor. Hangi davranış türlerinin satın alma davranışını etkilediğini görmemizi sağlıyor.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız 5 Aralık Salı saat.19.00’da başlayacak. Bir sonraki etkinliğimiz Mobile & Payments Day‘e buradan kayıt olabilirsiniz. 

Kahve Tiryakilerine Uyku Açan Porsche Sürprizi

ABD’nin Los Angeles kentinin bir ilçesi olan Carson’daki kahve dükkânı geçtiğimiz günlerde müşterilerini şaşırtan sabah sürprizlerine sahne oldu. Porsche tanıtımı olan çalışmada, kahve dükkânındaki barista, sabah mahmurluğundan arınmak için kahveye koşan müşterilere E-Jolt adlı yeni ve gizemli bir içecekleri olduğunu, bu içeceğin inanılmayacak derecede güç verdiğini, fakat bu içeceği denemek için bir izin kâğıdı imzalamaları gerektiğini söylüyor. Deneyeceğini söyleyenlere ise E-Jolt’un kapıda onları beklediğini belirtiyor.

Dükkândan şüphe ve merakla çıkan müşterileri ise kapının önünde bir Porsche bekliyor ve böylece merakın yerini büyük bir heyecan alıyor. Kahve tutkunları, profesyonel sürücü tarafından kullanılan ve son hızla daireler çizen Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid model arabayla, trafiğe kapalı alanda unutamayacakları bir deneyim yaşıyor. Bu ilginç anlar da gizli kamera çekimleriyle ekrana yansıtılıyor. Otomobilin tam 680 beygir gücünde olduğunu ve 0’dan 60 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıktığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan görüntülerin son derece doğal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Sürüşler, söz konusu kahve dükkânına yaklaşık 3.2 kilometre uzaklıktaki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmış ve projeyi gerçekleştiren Cramer-Krasselt’in Yaratıcı Yönetmeni Marshall Ross’un dediğine göre fikir tamamen, hibrid teknoloji algısını ters yüz etmek üzerine kurgulanmış.

Ross’un dediklerine bakılırsa bu kurgu, çevre dostu teknolojilerin iyi performans gösterdiğini kitlelere kanıtlamak için biçilmiş kaftan. Özellikle çoğunluğun hibrid teknolojilere kendini henüz yakın hissetmediğini göz önüne aldığımızda, kafeinin uyarıcı etkisinden yola çıkılarak, iyi teknoloji ve ekolojik duyarlık kavramlarını iki öz değer olarak gören Porsche için yapılan bu çalışma, “tam isabet” görünüyor. Tıpkı kafein gibi uyarıcı, uyandırıcı, gözleri açan ve güç veren bir deneyim.

Porsche kahve
Marka, kahvenin uyanık tutucu etkisiyle ürününü güzel bir şekilde eşleştirmiş.

Bununla birlikte kahve dükkânı deneyimi, Cramer-Krasselt ile Porsche’nin iş birliği yaptığı ilk yaratıcı çalışma değil. İkili daha önce, hologramın ve diğer yeni teknolojilerin de kullanıldığı dergi reklamları da dâhil olmak üzere, farklı çalışmalarda yan yana gelmiş. İnovasyon kavramının Porsche markasının çekirdeğini oluşturduğunu düşündüğümüzde, marka bunu iletişim süreçlerine de yansıtıyor ve inovasyondan bahsetmekle kalmayıp bu kavramın gerektirdiği yönde davranmak için yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Marka ayrıca, müşteri memnuniyetiyle de dikkat çekiyor.

Ross tam da bu noktada, E-Jolt çalışması için önlerindeki en büyük zorluğu, aracın insanlara ne denli yenilenme ve şaşkınlık hissi verdiğini gösterirken, aynı zamanda onları gülümseten bir durum oluşturma konusunda yaşadıklarını belirtiyor. Gizli kamera kullanımının ise gösterilen tepkileri doğal hâlleriyle yakalamada oldukça etkili olduğunu, bunu en iyi şekilde yansıtmak için çekimlerde sayısız gizli kamera kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

İşin başarılı ve yaratıcı kurgusu, deneyimi yaşayan ziyaretçilerin tepkilerinde yakından görülüyor.

Elbette çalışmadaki gerçeklik unsuru, iki gün süren çekimlerde ajans tarafına az da olsa gergin anlar yaşatmış. Zira çalışmanın bütün başarısı, insanların verecekleri tepkiye bağlıydı. Baristanın ziyaretçileri E-Jolt içeceği için ikna konuşması ve izin kâğıdının denemeye karar verenleri caydırma olasılığı, ajans ekibini hep diken üstünde tutmuş.

Özetle Porsche, mekân ve içeceğin insanlarda uyandırdığı tazelenme, uyku açma ve zindelik verme hislerinden yola çıkıp bununla uyumlu olarak ürününü ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde tanıtmış. Kim bilir? Belki aramızdan biri ya da birileri de bir gün Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid sahibi olur, belli mi olur? Sonuçta o gün o kahve dükkânında değildik diye, hayallerimizi de satmadık ya!

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday