Facebook’taki Başarılı Türk Sayfaları ve Küçük İşletmelere İpuçları

Biliyoruz ki, sosyal medya iletişimi artık her marka için vazgeçilmez bir platform haline geldi. Özellikle Facebook’un geliştirdiği yeni ürün ve reklam modelleri sayesinde sosyal medya pazarlaması farklı bir boyut kazandı. Sadece büyük markaların değil, küçük işletmelerin de vazgeçilmezi durumunda.

Facebook, küçük işletmelerin ana mecrası olmak için büyük yenilikler ve kolaylıklar getiriyor. Bu yeniliklerin nasıl değerlendirileceği ise işletmelere kalmış.
Gözlemlediğim kadarıyla döngü şöyle çalışıyor:
  • Bir sosyal medya kanalı kendi reklam modelini veya ürününü çıkarıyor.
  • Arkasından Coca Cola, Samsung, P&G gibi büyük markalar birkaç deneysel kampanyayla bu yenilikten yararlanıyor.
  • Bu reklam modelleri geleneksel medya ile entegre ediliyor. Etkileşim almak için çeşitli yaratıcı uygulamalar yapılıyor.
  • Onları takip eden, risk alacak imkanı olmayan işletmeler ise onları takip ederek kendi yaratıcı stratejilerine uyarlamaya çalışıyor. (Shazam’la entegre edilmiş TV reklamları, Coca-Cola’nın yeni yayınlanan 360 derece fotoğraf çeken peçetelik uygulaması gibi)
Facebook da bussiness sayfasında tüm işletmelere faydalı olabilecek başarı hikayelerini paylaşıyor. Ben bunların arasında yer alan bazı Türkiye hesaplarını başarı yakaladıkları en önemli sonuçlarla başlıklandırıyorum:
 

1.Pazar Payında Artış- Volkswagen Türkiye

Volkswagen Facebook’taki başarısının en net ölçütü Facebook üzerinden verilen indirim kodu kullanımı: 9923 kişi indirim kodu kullandı ve pazar payında Facebook kampanyalarının da etkisiyle %2’lik artış sağladı.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.26.14
Tüm iletişim stratejisinin başarılı bir sonucu olarak araştırmalarda “Türkiye’nin en sevilen otomobili” seçilen Volkswagen, hayranlarına Facebook üzerinden teşekkür etmek ve indirimler vermek istiyordu. Ayrıca marka yetkilileri Facebook’u bir satış kanalı, bir bayi gibi görüyorlardı.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.33.08Ekran Resmi 2016-06-21 10.33.18

Ne Yaptılar?

Tüm mecralarda yer alan lovemark reklamları Facebook’ta da yayınlandı ama bir farkla: Burada videonun sonunda indirim kodu veriliyordu.
Araştırma sonuçlarında yer alan “En sevilen otomobil markası” sonucu bu kampanyayla satışa etkisini göstermiş oldu.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.31.57

2.Hatırlanma Oranındaki Artış-Arko Nem

 Ekran Resmi 2016-06-21 10.48.25

Online mağaza üzerinden satış yapan bir arkadaşımın bir araştırma sonucunda paylaştığı şöyle bir bilgi var: İnsanlar online satış sitesine gelip satın alma gerçekleştirmesi için en az 4 defa reklamla karşılaşması gerekiyor. Bu bilgi online reklamlarda ve online satın alma için geçerli. Online reklamlarla dışarıdaki mağazalardan satın alma için kaç defa hedef kitlenin karşısına çıkmak gerekiyor varın siz hesap edin. Bunun için Arko Nem’in hatırlanma oranındaki artış başarısı çok önemli.

Arko Nem’in Facebook’taki en önemli başarısı, hedef kitlenin tam %62’sine yani 7,3 milyon kişiye ulaşması. Ayrıca 18-44 yaş arasındaki kadınlarda hatırlanma oranında 6 puanlık artış.
Arko Cilt tarafından kolay emilen Soft Touch kreminin bilinirliğinin artmasını ve daha çok insanın ürünü denemesini hedefliyordu.
 

Ne yaptılar?

“Doğal güzellik” mesajı içeren 30 saniyelik videolarını mobil kanallarda yayınladılar. Daha fazla kişiye ulaşıp kişi başına erişim maliyetini düşük tutmak için bir kişinin en fazla 2,5 defa göreceği şekilde optimize ettiler.
“Doğal güzellik” stratejisi ve kremin “cilt tarafından çabuk emilir” mesajı günlük fotoğraflı içeriklerle desteklendi.
Ekran Resmi 2016-06-21 10.46.22

3.Erişim Başarısı-P&G Türkiye

Ekran Resmi 2016-06-21 12.04.19
Y kuşağını harekete, etkileşime geçiren P&G video içerikleriyle ilk 3 günde 6,3 milyon kişiye erişti. 2,7 milyon izlenme sayısına ulaştı. TV reklam maliyetleriyle kıyasladığımızda bu kadar kişiye ulaşmanın ne kadar uygun olduğunu da anlayabiliriz.

Ne yaptılar?

“Bana bak” kampanyasıyla takipçileri müşteri olarak görmekten öte, insanları olduğu gibi güzel ve mükemmel göründüğünü anlatan videolar ürettiler. Kampanya “ideal görünüşü reddetmek” üzerine kuruluydu ve gençlerin kendilerini oldukları gibi fotoğraflarını çekip #banabak etiketiyle paylaşmalarına teşvik ediyordu. Ekran Resmi 2016-06-21 11.17.49
Gelen fotoğraf ve paylaşımlarla yapay pozlara ve filtrelere karşı bir hareket başlamıştı.
Bu sayede P&G Türkiye sadece erişim başarısıyla kalmadı. Aynı zamanda hatırlanma oranında 7 puan, mesaj ilişkilendirme oranında ise 3 puanlık artış yakaladı.
Ekran Resmi 2016-06-21 11.19.21
 

4.Satın Alma Niyetindeki Artış Başarısı-Nescafé Türkiye

    Ekran Resmi 2016-06-21 12.07.38
Türkiye’de kahve pazarının %70’lik payla lideri olan Nescafé, Facebook’taki kampanyasıyla 18 milyon kişiye ulaştı. TV’ye göre 3 kat maliyet etkinliği yakaladı. Yani TV’deki maliyetin 3’te birini ödeyerek TV ile aynı etkiyi yakaladı. En önemlisi de araştırmalarda satın alma niyetinde 7 puanlık artış olduğu sonucu ortaya çıktı.

Ne yaptılar?

Küresel “Her şey bir Nescafé ile başlar” kampanyasını destekleyen ve sosyal medyada ne kadar çok şey paylaştığımızı gösteren “Sosyal Tat” kampanyasını başlattılar. “Sosyal medyada her şeyi paylaşıyoruz ama gerçekte aslında birbirimizle ne kadar şey paylaşıyoruz?” sorusuna cevap aradılar.
Erdem adında bir kahraman uzun zamandır görüşmediği Facebook arkadaşlarını Go Pro kamerayla kaydederek ziyaret ediyordu.
Ekran Resmi 2016-06-21 11.42.51Ekran Resmi 2016-06-21 11.43.18
Erdem’i ve macerasını tanıtmak için önce 6 video yayınlandı. Arkasından izlenme sayısı arttıkça yeni videolar ortaya çıktı. Erdem uzun zamandır görüşmediği birçok tanıdığına (hatta eski sevgilisine bile) elinde iki kupa Nescafé ile sürpriz yapıyordu.
Bu kampanyayla bir aylık süre içerisinde 18 milyon kişiye ulaştı. Müşterinin satın alma niyetinde 7 puanlık artış yakaladı. %12 yatırımla hedef kitlenin % 48’ine erişti (Bu oran TV’de %54 yatırımla %81 şeklinde)
Ekran Resmi 2016-06-21 11.43.00
Genel anlamda bakıldığında hepsinin ayrı stratejileri var. Ayrı reklam modellerinden faydalanıyorlar ama baktığımızda bir şey önümüze çıkıyor: Hepsi artık bir mesaj ve değeri sahipleniyor ve bunu ürünle ilişkilendiriyor. Olduğun gibi görünmek ve mutlu yaşamak (P&G), doğal güzellik (Arko Nem), “En sevilen olmak” (Volskwagen) veya “Her şeye onunla başlamak” (Nescafé)
Bunun için küçük işletmeler de sosyal medyayı direkt satış kanalı gibi kullanmak yerine, sattıkları ürünle ilişkili stratejiler oluşturabilir. Örnek: Islak mendil üreten bir işletme “Hep yanında olmak” kavramını ele alabilir. Ürünü takipçilerin bir arkadaşı gibi konumlayabilir. Veya bir mutfak atölyesi, “Yaptığımız işin içine sevgi katmak” kavramını ele alarak çok farklı içerikler üretebilir. Böylece mutfağın dört duvarı arasından çıkarak içerik alanını genişletebilir, etkileşim oranını yükseltebilir.
Böylece düşük maliyetli ve ölçülebilir Facebook kanalı, doğru kullanımla, küçük işletmeler için de çok içerik üretilebilir hale gelir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

2 Comments

    1. Onun yerine “sosyal medya stratejisi” daha doğru bir terim olur diye düşünüyorum. O stratejinin içinde “Duygusal iletişim kurmak” bir yol olabilir. İlginize teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Efsane Olmuş Reklam ve Pazarlama Kampanyalarının Başarı Stratejileri

Nike – Just Do It

Bir zamanlar, Nike’nin ürünü neredeyse sadece maraton koşucularına yiyecek ve içecek olduğunu biliyor muydunuz? Ardından, bir fitness çılgınlığı ortaya çıktı ve Nike pazarlama departmanı üyeleri, ana rakibi Reebok’u geçmeleri için bu avantajdan yararlanacaklarını biliyorlardı. Böylece 1980’lerin sonunda Nike “Just Do It”i yarattı. Just Do It sloganının bir idam mahkümunun son sözünden esinlenilerek ortaya çıktığını daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

1988’de Nike satışları 800 milyon dolardı; 1998’de satışlar 9,2 milyar doları aştı. “Sadece yap” sloganı basit ve kısaydı ancak insanların egzersiz yaptıklarında hissettikleri her şeyi kapsıyordu. Beş mil yürümek istemiyor musun? Sadece yap. Dört adım merdivenle çıkmak istemiyor musun? Sadece yap. Bu, hepimizin bağlantı kurabileceği ve herkesi harekete geçirebilecek bir slogandı. Hala da öyle. 

Volkswagen: Think Small

Valkswagen’in “Think Small” kampanyasını birçok pazarlamacı altın standart olarak değerlendirir. Doyle Dane & Bernbach’daki efsanevi bir reklam grubu tarafından 1960’da kurulan kampanya, bir soruyu yanıtlamak için yola çıktı: İnsanarın algılarını yalnızca bir ürüne karşı değil, aynı zamanda bir grup insana göre nasıl değiştirebiliriz?

Amerikalıların büyük araba sevme gibi bir özellikleri vardı ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki 15 yıl içinde küçük Alman arabalarını almıyorlardı. Ancak bu Valkwagen reklamı bu algıyı “Küçük olduğumu mu düşünüyorsun? Evet öyleyim.” diyerek değiştirdi.

Bu kampanyanın çıkış noktası ise: “Şirketinizi, ürününüzü ya da hizmetinizi bir şeymiş gibi satmaya çalışmayın. Müşteriler dürüstlüğü sever ve takdir eder.”

Apple: Get a Mac

Mac ile PC arasındaki tartışmalar Apple için en başarılı kampanyalardan biri haline geldi ve ilk yılında % 42 pazar payı artışı yaşadı. Kampanya Mac’i takip edenlere ürün hakkında aşırı ayrıntıya girmeden  bilmeleri gereken her şeyi anlatıyor.

Bu kampanyanın başarısının sırrı ise “İnsanlar her zaman ürününüz şaşırtıcı olduğu için onu satın almaz. Bunun yerine, ürününüzün faydalarını birbiriyle ilişkili olarak açıklayın, böylece tüketiciler onu kullanırken görebilir.”

Clairol: Does She or Doesn’t She?

Bir saç boyası markası olan Clairol 1957’de bu soruyu ilk kez yanıtladığında, 15 kişiden sadece 1’i suni saç rengi kullanıyordu. Sadece 11 yıl sonra, TIME Dergisine göre, cevap 1/2 idi.

Clairol diğer markaların pazarlama taktiktiğinin tam tersini yaparak başarılı oldu. Normalde bir marka ürününden memnun kalan kişilerin markayı diğer insanlarla paylaşmalarını bekler ancak Clairol ürünün doğallığının göstergesi olan kadınların saç boyası kullanmamış gibi davranmalarını istiyordu. “Kendi saç renginiz gibi doğal” ileitişimiyle yola çıkarak ürününün satışlarını arttırdı.

Bu stratejinin başarılı olmasındaki nokta ise: ” Bazen insanlara ürününüzün başarısını sadece göstermeniz yeterlidir. Göstermek söylemekten daha etkili olur.”

California Milk Processor Board: Got Milk?

Kaliforniya Süt İşlemci Kurulu’nun “Got Milk” sayesinde Kampanya, California’daki süt satışları sadece bir yılda% 7 arttı. Ancak etki, eyalet sınırlarının ötesine geçti ve bugüne kadar milyonlarca “Got ….” sloganı türemesine neden oldu. 

Bu kampanya dikkat ederseniz süt içmeyen insanları hedeflemiyor. Yani zaten süt tüketen insanlara odaklanıyor. Burdan çıkarabileceğimiz pazarlama stratejisi ise; “her zaman yeni müşteriler edinmek zorunda değilsiniz. Var olan hedef kitlenize ürününüzü daha sık kullandırabilirsiniz.”

Procter & Gamble (P&G): Thank You, Mom

P & G, Olimpiyat sporcularının öykülerinin arkasındaki hikayeleri, bu dünya çapındaki sporcuları ömür boyu sürdürecek destekleyici annelerin hikayelerini, anlattı. Anneler bu zorlu ve uzun yol boyunca çok fazla çamaşır yıkama ve temizlik yapmak zorundaydı ve muhtemelen P & G ürünleri kullanıyordu.

Bu reklamın stratejisi çok basit ve reklamların çoğuyla aynı: “Duygusal pazarlama.” Ancak bunu oldukça başarılı bir biçimde öne çıkarmışlar ve bunu insanların hayatlarına dokunarak yapmışlar.  “Duygusal ve nostalji pazarlaması, insanları satın alma seçenekleri haline getirmek için güçlü taktiklerdir; bu nedenle, ürününüzün veya hikayenin ardında daha büyük, daha evrensel bir hikaye varsa, içeri girip ön plana çıkarın.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link