Son zamanlarda dünya genelinde yaşanan olaylar hepimiz için korkunç anılar biriktiriyor. Bireysel olarak aldığımız önlemler yeterli gelmiyor elbette. Bir dijital pazarlamacı olarak buna kayıtsız kalmak kabullenebilir bir durum değil. Bunun belki de en büyük örneğini güvenlik durumu tespiti ile Facebook gerçekleştirdi. İlk olarak Nepal depremi ile ortaya çıkan uygulama, Paris bombalı saldırısında da devreye girdi. Ayrıca kullanıcıların profil fotoğraflarını da Fransa bayrağına göre uyarlayan uygulama sayesinde milyonlarca kullanıcı tepkisini sosyal medya üzerinden yansıtma imkanı buldu. Benzer uygulama aynı şekilde dün Ankara ve İstanbul için, bugün de Pakistan için devreye girdi. Ancak nedendir bilinmez, Facebook bu bildirimleri Pakistan yerine İngiltere ve Amerika’da bulunan kullanılara göndermiş bulundu.

Kimi kullanıcıya göre Facebook’un kafası karışmıştı ve yanlış hedef seçmişti.

Duruma hemen açıklama getiren Facebook, oluşan bu yanlışlığın giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını ve durumun hemen çözümleneceğini belirtti. Onların da söylediği gibi kriz yönetimi girince dereye bu gibi durumlar önlenemeyebiliyor. Gönül ister ki, biz bu günleri hiç yaşamayalım ve böyle krizler yönetmeyelim. Umarım bu talihsiz günler en kısa zamanda sona erer.

Screen_Shot_2016-03-27_at_4.01.21_PM

Paylaş
İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın