Etkili Bir Online Reklam için Sadelik Şart! Peki Yeterli mi?

Online reklamlar, hepimizin karşılaşıp bir anca önce kapatmak istediği, görmekten sıkıldığı ve çoğu zaman sinir bozucu olarak değerlendirdiğimiz ancak hedefe ulaşma konusunda oldukça etkili bir mecra olan reklamlardır. Peki bu tip reklamlar oluşturulurken izlenmesi gereken stratejiler nelerdir? Gelin hep beraber yapılan bir araştırmanın sonuçlarını inceleyelim.

Journal of Marketing Research tarafından yapılan bir çalışmaya göre online reklamlarda başarılı olmanın yolu sadelikten geçiyor. Online çevremiz genelde yoğun ve karmaşık, tam da bu noktada reklamların hedef kitlenizi etkileyebilmesi için saniyelerle yarışmanız gerekiyor. Tam da bu noktada temel ve direkt mesaja odaklanan reklamlar karmaşık reklamlardan çok daha etkili.

online-advertising1

Karmaşık reklamlar eğlenceli ve ilgi çekici olabilir ancak online mecralarda o işler çok fazla öyle yürümüyor. University of Maryland’s Robert H. Smith School of Business tarafından yürütülen Göz takibi araştırmaları da bunu kanıtlar nitelikte.

Çalışmayı yürüten Michel Weber “ Bir çok saniye aralığında çok fazla reklam inceledik genelde 10 ve 20 saniye arasında değişenleri ancak burada asıl problem senaryonun bu kadar kısa bir süreye tam olarak yerleştirilememesi ile ilgili.”

Araştırmacılar bu testte 100 milisaniye kadar kısa reklamlara verilen tepkileri de ölçmüşler. Ve reklamları üç farklı kategoriye ayırmışlar.

Açık reklamlar : bu reklamlar ürünleri beklenen ve tipik bir biçimde açıklar,

Gizemli reklamlar görsel karmaşa içerirler bunu izleyenlerin deşifre etmesini beklerler.

False front reklamlar ise başka bir şey satmayı amaçlarken farklı bir elementin görselini gösterirler.

50 reklam ve 1360 katılımcı ile yürütülen araştırmada izleyenleri 100 milisaniye, 500 milisaniye , 2 saniye, 5 saniye ve 30 saniyedeki tepkileri ölçülmüş, son aşamada ise reklamlara katılımcıların istedikleri kadar izlemelerine izin vermişler.

ads

Gizemli reklamlara katılımcılar ilk bakışta açık reklamlar kadar pozitif tepki vermemiş ancak bir kaç kez izledikten sonra onay kazanmışlar.

False front reklamlar ilk etapta mantıklı olarak algılanmış ancak bir kaç kez daha izlendikten sonra izleyenler tarafından doğru yorumu yapma vakitleri olduğu için olumlu yorumlar alamamış. Wedel’e göre araştırmada false front reklamlarda çok az olumlu yorum bulmuşlar.

Araştırma ayrıca izleyenin, reklamı yapılan markayı daha önceden bilmesinin hangi reklam tipini tercih edeceği konusunda bir etkisinin olmadığını da belirtmiş.

Araştırmanın reklamcılara daha az yaratıcı olun gibi bir önerisi yok elbette ancak online reklamlarda izlemeniz gereken strateji ürün nedir ve markası nedir gibi kısa, öz, anlamlı ve mesajı direkt veren cinsten olmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kraliyet Düğününden Çıkarılacak 10 Pazarlama Dersi

İster Royalist olun, ister olmayın Prens Harry ve Meghan Markle arasındaki İngiliz Kraliyet düğününün, küresel çapta yarattığı etkiden herkes kadar nasibinizi aldığınızı tahmin ediyoruz.

Tahminlere göre dünya çapında yaklaşık üç milyar kişinin bu eşsiz düğünü televizyonlarından izlediği düşünülüyor. Dünyada yaklaşık yedi milyar insanın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her iki kişiden birinin bu düğünü yakından takip ettiği gerçeğiyle baş başa kalıyoruz.

Ayrıca yapılan araştırmalar İnternet trafiğinin Royal Wedding (Kraliyet Düğünü) günü onda bir azaldığını gösteriyor. Çünkü pek çok insanın o esnada televizyon ekranlarından görkemli düğünü izlediği tahmin ediliyor.

Küresel çapta bu kadar ses getiren her olay pazarlamacıların radarına giriyor. Peki ya bu tarihi düğünün pazarlama perspektifinden çıkarılacak dersleri nelerdir? Biz de muhteşem Royal Wedding’den öğrenilecek 10 adet önemli ipucunu pazarlamacılar için derledik.

1. Kıyasıya Planlama

Her gelin, düğün gününün kusursuzca geçmesini ister. Kraliyet düğününde de planlama kusursuz şekilde gerçekleştirilmişti. Öyle ki kalabalığın nasıl hareket edeceği bile detaylı şekilde planlanmıştı. Sadece ulaşım, lojistik, güvenlik, protokol ve olay etrafında gerekli zamanlama için bile titiz planlama aylarca sürdü.

Pazarlama ve PR çalışmalarını titizlikle, en ince ayrıntısına kadar planlamak önemlidir.

2. Görseller

Etkinlik öncesinde, sırasında ve sonrasındaki tüm görseller adeta fotoğraf karesi etkisi taşıyordu.Babasının mavi Aston Martin’iyle resepsiyondan ayrılan gelin ve damadın görüntüsü, aynı zamanda sıcak, otantik, yeryüzüne ve eğlenceye dönüşen harika bir resim olarak hafızalara kazındı.

Pazarlamacıların da benzer şekilde markaları için daima iyi görsellere yatırım yapmaları gerekiyor. Bu tarz müşterilerin aklında yer edecek resimler, markalar için büyük önem taşır.

3.Basit Bir Slogan

En etkili mesajlar en basit olanlardır.  “Yüzyılın Düğünü”, olayı betimlemek için basit bir slogan niteliğindedir ancak gücü ve akılda kalıcığı sorgulanamayacak kadar güçlü etkidedir.

Pazarlamacıların da markalarının sloganlarını basit ve etkileyici cümlelerden seçmeleri gerekir.

4. Uzmanlığı Paylaşacak Bir Platform Sağlayın

Akıllı pazarlamacılar, düğün gibi güncel olaylar tarafından yaratılan medya momentumunu kendileri lehlerine kullanırlar. Bunun dışında, her pazarlamacının Real-Time-Marketing aksiyonlarıyla anı çok iyi yönetmesi de önem taşır.

Özellikle düğün sektöründe yer alan markalar, bu önemli günden yararlanarak pek çok platformdaki feedlerin içerisinde yer alma şansı buldular. Nitekim, Royal Wedding için müthiş bir içerik çılgınlığı vardı ve bu sektörde yer alan herkes bilgi ve uzmanlıklarını paylaşmak için Royal Wedding’i kullanarak mevcut ve potansiyel müşterilerle görüşlerini paylaştı.

Bu nedenle dahil olunan sektördeki önemli ve geniş kitlelere ulaşan etkinliklerinde yer almak önemlidir.

5. Medya Erişimi

Royal Wedding için 8.000 medya kuruluşu, resmi olarak onaylandı. Eğer markalar, olumlu medya imajı yaratmak istiyorlarsa, medyanın işlerini mümkün olduğunca kolaylaştırmaları gerekir. Servis edilecek içeriklerin hazır şekilde sunulması bu nedenle önemlidir.

Markaların uygun olması, erişilebilir olması ve mesajlarını profesyonel bir şekilde iletmeye hazır olmaları gerekir.

6. Medya Denetimi

Medyaya kontrollü bir şekilde bilgi aktarılması spekülasyonu durdurur. Royal Wedding görüntüleri, TV üzerinde yalnızca BBC ve ITN tarafından sağlandı.  Ayrıca, büyük ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından çekilen ve dağıtılan görüntülerle, Manastırın içinde ve doğrudan Kutsal Alan’da sabit konumlar bulunuyordu.

Markaların da çeşitli kitle iletişim araçları üzerinden kontrolleri kendilerinin sağladıkları kaynakları paylaşmaları, doğru ve düzenli bilginin aktarılmasını sağlar. Böylece marka, oluşturmak istediği imajı kendisi inşa eder ve korur.

7. Etkinliklerin Gücü

Etkinlikler, markaların mesajlarını, resimlerini ve değerlerini kontrol etmelerinin harika yollarından biridir. Etkinlikler, markaların pazarlama çabalarını zamana duyarlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

İşletme, ürün veya hizmetleri sergilemek için ses getirecek etkinlikler yaratmak müthiş bir fikirdir.

8.Duygusal Kanca

Her markanın duygusal bir kancaya ihtiyacı vardır. Royal Wedding’de balkondaki öpücük, düğünün duygusal kancası olarak hafızalara kazındı.

Pazarlamacılar, müşterilerinde duygusal bir kanca veya “öpücük anı” yaratmanın yollarını aramalıdırlar.

9. Efsanevi Hikayeleştirme

Masallar, efsaneler ve hikayeler, müşterileri markalara derin bir düzeyde bağlamaya yardımcı olur. İnsanlar, genellikle bu tarz hikayelerden hoşlanırlar. Dünya çapında Royal Wedding’in bu denli ses getirmesinin temelinde de bu masalsı gerçeklik yatar.

Pazarlamacıların, ürünlerini veya markalarını hikayeleştirerek ya da masalsı detaylarla süsleyerek anlatmaları gerekir.

10. Sosyal Medya

Royal Wedding, ciddi anlamda sosyal medyayı kucakladı. Resmi Royal Wedding fotoğrafları, Flickr’de paylaşıldı. Royal Wedding için resmi bir web sitesi, RSS beslemesi, Facebook Sayfası ve Twitter feed’i bulunuyordu. Hatta YouTube’de resmi bir kanal bile kuruldu.

Sosyal medyanın kullanımı, markaların kitleleriyle ilişki kurma biçimlerini temsil etmektedir. Bu nedenle bir markanın sosyal medyadaki etkinliği, var oluşunu temsil eder.

Dünyada büyük yankı uyandıran Royal Wedding’in masalsı etkisi belki de yıllar boyunca sürecek. Pazarlamacıların da tüm dünya çapında ses getirici marka imajları yaratabilmeleri için, en az İngiliz Kraliyet ailesinin bu görkemli düğünü kadar efsanevi olmaları şart.

Ne de olsa hepimiz; saray düğünleriyle mutlu sona kavuşturulmuş masalların, gerçek mutlu sonlar olduğuna inanarak büyümüş bir neslin çocuklarıyız!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link