E-ticarette Mobil Uygulamlalar için Uygulama Bildirimi Atma Önerileri 0

Özellikle 2014 yılından itibaren her yılın başında “bu yıl mobilin yılı olacak” denip durdu. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi artık mobil öncelikli bir dünyadayız. E-ticaret siteleri için de mobil uygulamalar vazgeçilmez bir duruma geldi. Mobil uygulamalar ne kadar mobil site gibi dursa da e-ticaret siteleri için mobil uygulamaların web sitelerine oranla ekstra avantajları bulunuyor. E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar aracılığı ile kullanıcılardan özel bilgiler (kullanıcının konumu gibi) isteyip, o bilgilerle çeşitli kampanya, duyuru bildirimleri yapabiliyorlar.

Ayrıca unutmamak gerekir ki mobil uygulamaları indirmiş kişiler, markaya karşı güven problemini aşmış daha sadık kişiler ve alışveriş yapmaya daha meyilli kişiler. Bu yazımda mobil uygulamaya sahip e-ticaret sitelerinin en temelde atabileceği uygulama bildirimlerinden birkaçını derledim. Bunlar:

Bakılan ürünün fiyatında değişiklik olduğunda bildirim atma

amazon-push-notification-2

Uygulamada id/sku bazında bakılan ürünler kayıt edilebiliyor, hatta bazı uygulamalarda “wishlist” dediğimiz kullanıcıların almak istediği ürünü kendi oluşturduğu listelere attığı bölümler bulunuyor. Bu ürünlerdeki fiyat değişimini özellikle de fiyat düştüğünde bildirim olarak atmak, kullanıcıların dikkatini çekerken, uygulama dönüşüm oranlarını ve kullanıcı etkileşimini arttırır.

Kullanıcının konumuna göre bildirim atma

Konuma göre bildirim atma, özellikle fiziksel mağazası olan ya da seyahat ile ilgili mobil uygulamaları olan e-ticaret siteleri için önemli bir bildirim methodu. Bu sayede kullanıcının bulunduğu konumla ilgili ürün / hizmet bilgisi vererek markaya olan ilgisini arttırabilirsiniz.

“Sizi özledik” bildirimleri

Yapılacak detaylı analizler sonucunda mobil uygulama kullanıcılarının ne zaman uygulamayı kullanmayı bıraktığını (churn) bulabilirsiniz ve bu sürelere göre kullanıcıları tekrar aktif edebilmek için çeşitli kampanyalar ve teklifler yapabilirsiniz.

tweet-push

Duyuru bildirimleri atma

Kullanıcılar bir ürünü aldıktan sonra özellikle ürünün kargoya verildiği ve eline ulaşacağı tarih gibi satış sonrası destek bildirimleri yaparak kullanıcıları siparişleri hakkında bilgilendirebilirsiniz.

amazon-push-notification

Sadece eğlence için atılan bildirimler

Açıkcası böyle bir bildirime Türkiye’de rastlamadım ama markalar yapsa fena olmaz dediğim bildirimler. Bu bildirimleri tek bir cümle ile anlatmam gerekirse “kullanıcıların yüzünde hafif de olsun gülümseme yapacak bildirimler” diyebilirim. Örneğin, pazartesi günleri işe başlama saatlerinde “Pazartesi sendromuna girmeden kendini ödüllendir” gibi kullanıcıyı aktif hale getirecek bildirimler.

E-ticaret siteleri mobil uygulamalar aracılığı ile kullanıcıların aslında daha fazla yanında oluyorlar. Bu mecrayı doğru kullanarak kullanıcı etkileşimini ve yaşam boyu değerini rahatlıkla arttırabilirler. Yapılan araştırmalara göre mobil uygulamada kullanıcı etkileşimleri web sitelerine oranla çok daha yüksek. Bu yüzden mobil uygulamanız var ise bildirimlere yoğunlaşmanızı şiddetle öneririm.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link