E-ticarette Mobil Uygulamlalar için Uygulama Bildirimi Atma Önerileri

Özellikle 2014 yılından itibaren her yılın başında “bu yıl mobilin yılı olacak” denip durdu. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi artık mobil öncelikli bir dünyadayız. E-ticaret siteleri için de mobil uygulamalar vazgeçilmez bir duruma geldi. Mobil uygulamalar ne kadar mobil site gibi dursa da e-ticaret siteleri için mobil uygulamaların web sitelerine oranla ekstra avantajları bulunuyor. E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar aracılığı ile kullanıcılardan özel bilgiler (kullanıcının konumu gibi) isteyip, o bilgilerle çeşitli kampanya, duyuru bildirimleri yapabiliyorlar.

Ayrıca unutmamak gerekir ki mobil uygulamaları indirmiş kişiler, markaya karşı güven problemini aşmış daha sadık kişiler ve alışveriş yapmaya daha meyilli kişiler. Bu yazımda mobil uygulamaya sahip e-ticaret sitelerinin en temelde atabileceği uygulama bildirimlerinden birkaçını derledim. Bunlar:

Bakılan ürünün fiyatında değişiklik olduğunda bildirim atma

amazon-push-notification-2

Uygulamada id/sku bazında bakılan ürünler kayıt edilebiliyor, hatta bazı uygulamalarda “wishlist” dediğimiz kullanıcıların almak istediği ürünü kendi oluşturduğu listelere attığı bölümler bulunuyor. Bu ürünlerdeki fiyat değişimini özellikle de fiyat düştüğünde bildirim olarak atmak, kullanıcıların dikkatini çekerken, uygulama dönüşüm oranlarını ve kullanıcı etkileşimini arttırır.

Kullanıcının konumuna göre bildirim atma

Konuma göre bildirim atma, özellikle fiziksel mağazası olan ya da seyahat ile ilgili mobil uygulamaları olan e-ticaret siteleri için önemli bir bildirim methodu. Bu sayede kullanıcının bulunduğu konumla ilgili ürün / hizmet bilgisi vererek markaya olan ilgisini arttırabilirsiniz.

“Sizi özledik” bildirimleri

Yapılacak detaylı analizler sonucunda mobil uygulama kullanıcılarının ne zaman uygulamayı kullanmayı bıraktığını (churn) bulabilirsiniz ve bu sürelere göre kullanıcıları tekrar aktif edebilmek için çeşitli kampanyalar ve teklifler yapabilirsiniz.

tweet-push

Duyuru bildirimleri atma

Kullanıcılar bir ürünü aldıktan sonra özellikle ürünün kargoya verildiği ve eline ulaşacağı tarih gibi satış sonrası destek bildirimleri yaparak kullanıcıları siparişleri hakkında bilgilendirebilirsiniz.

amazon-push-notification

Sadece eğlence için atılan bildirimler

Açıkcası böyle bir bildirime Türkiye’de rastlamadım ama markalar yapsa fena olmaz dediğim bildirimler. Bu bildirimleri tek bir cümle ile anlatmam gerekirse “kullanıcıların yüzünde hafif de olsun gülümseme yapacak bildirimler” diyebilirim. Örneğin, pazartesi günleri işe başlama saatlerinde “Pazartesi sendromuna girmeden kendini ödüllendir” gibi kullanıcıyı aktif hale getirecek bildirimler.

E-ticaret siteleri mobil uygulamalar aracılığı ile kullanıcıların aslında daha fazla yanında oluyorlar. Bu mecrayı doğru kullanarak kullanıcı etkileşimini ve yaşam boyu değerini rahatlıkla arttırabilirler. Yapılan araştırmalara göre mobil uygulamada kullanıcı etkileşimleri web sitelerine oranla çok daha yüksek. Bu yüzden mobil uygulamanız var ise bildirimlere yoğunlaşmanızı şiddetle öneririm.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker’in dediği “Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum” sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Perakendenin Yüzde 10’u Online Olarak Gerçekleşiyor

Dünya genelinde yapılan araştırmada gerçekleşen perakende satışlarının yüzde 10’unun online olarak yapıldığı tespit edildi.

2017 yılı e-ticaret ile uğraşanlar için oldukça iyi sonuçlar verdi. Dünya genelinde gerçekleştirilen bir araştırmada online perakende satışların geleneksel satışlara oranla 4 kat daha hızlı artış göstereceği ve 2,3 trilyon dolara ulaşacağı belirtildi. Türkiye’de ise online işlemlerin toplam perakende satışları içerisindeki payı yüzde 4 seviyesine yaklaşıyor.

Ülkemizdeki online perakende ticaret hacmi 2017 yılı sonunda 17,5 milyar liraya ulaşacak. Her geçen günde bu rakamın katlanarak artması bekleniyor. Özellikle orta sınıfın bilgisayar ve internet kullanımını arttırması nedeni ile e-ticaretin geleneksel ticarete oranla daha hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor.

E-Marketer araştırma şirketi tarafından hazırlanan raporda küresel bazda 2016-2021 yıllarına ait küresel perakende satış tahminde doların diğer para birimleri karşısından beklenenin üzerinde değer kazanması nedeni ile revize edildi. Raporda küresel perakende satışların bu yıl yüzde 5,8 artış göstererek 22,73 trilyon dolara ulaşacağı ifade edilirken, online perakende satışların ise yıl sonunda toplamda yüzde 23,2 sıçrama gerçekleştirerek 2,3 trilyon dolar seviyesine gelmesini beklediklerini açıkladı.

Dünyanın perakende ve üretim merkezi Çin e-ticaret alanındaki başarısı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. 2017 yılı sonunda Çin tarafından gerçekleştirilecek toplam sınır ötesi e-ticaret satışlarının toplamının 100 milyar doları geçeceği belirtilirdi.

E-ticarette en büyük platformu Amazon oluşturuyor. En büyük rakibi Alibaba, Çin’in yanında Güneydoğu Asya, Hindistan ve birçok pazarda dijital alışveriş platformuna sahip.

Küresel e-ticarette aslan payını bu yıl Çin ve ABD alacak. İki ülkede toplam e-ticaret hacminin 1.58 trilyon doları bulacağı tahmin edilirken, bu rakam tüm e-ticaretin yüzde 69.1’ine denk geliyor. Çin’de sadece sınır ötesi e-ticaret satışların 2017’de 100 milyar doları geçmesi bekleniyor. Çin’de sınır ötesi alışverişlerinde kişi başına yıllık 882 dolar harcanacak.

Asya Pasifik e-ticaretin en hızlı gelişim gösterdiği bölgelerden. Bu yıl bölgede perakende satış hacminin 10 trilyon dolara dayanacağı tahmin ediliyor. Bölgedeki perakende satışların yüzde 14.7’sini 1.36 trilyon dolarla online alışverişler oluşturacak. Söz konusu rakam 2021’de 3 trilyon dolara tırmanacak.

Türkiye’de 2013’ten bu yana yüzde 34 büyüdü

TÜBİSAD ve ETİD’in birlikte yaptığı bir çalışmaya göre artan internet penetrasyonu ve akıllı telefon kullanımı 2016’da Türkiye e-ticaret pazarını 30.8 milyar TL büyüklüğe çıkardı. Bunun perakende harcamalar kısmı 17.5 milyar TL düzeyinde… 2013’ten itibaren Türkiye’de perakende online satışlar yüzde 34 büyüyerek 7.3 milyar TL’den 17.5 milyar TL’ye yükseldi. Ancak Türkiye’de online perakende satışların toplam içindeki payı birçok ülkenin gerisinde. Euromonitor’un verilerine göre, e-ticaretin toplam perakende içindeki payı geçtiğimiz yıl yüzde 3.4 seviyesine yükseldi. Çin’de bu oran yüzde 17.1, İngiltere’de yüzde 14.9, ABD’de yüzde 10.5 düzeyine ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahvaltının En Önemli Öğün Olduğunu Pazarlamacılar mı Uydurdu? [Video]

Yıllardır babalarımız, annelerimiz, dedelerimiz bize “kahvaltının en önemli öğün” olduğunu söyledi durdu. Peki, bunun bilimsel bir temeli var mı ya da bu algı nasıl ortaya çıktı? Bu hafta, kahvaltı yapma algısı ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Gelin hep beraber kahvaltı yapmanın kilo vermeyle, sağlık sorunlarıyla ya da düşük performansla bir ilgisinin olup olmadığını video haberimizde görelim.

Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz. Keyifli seyirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link