Drip Marketing ve Mailinglerde Okunma Oranını Artırmak

Drip Marketing

Drip Marketing henüz çok kullanılan bir terim değil sektörde. Bu yüzden uzun uzun anlatmak gerekebiliyor bazen. E-mail marketinge tonlarca bütçe ayıran bir çok pazarlama profesyonelinden duyduğum bir laf var. “E-mail marketing bitti.” Harcadığımız bütçe çöpe gidiyor diyorlar. Okunma oranlarının %2lerde gezdiği datalardan söz ediyorlar.

Hayır, e-mail marketing bitmedi. Siz yanlış yapıyorsunuz. 

Drip Marketing

E-mail kişiye birebir dokunabildiğiniz en önemli araç. Sosyal medyadaki ya da banner reklamdaki gibi bir kitleye değil kişiye dokunabiliyorsunuz. Nasıl mı? Tanıştırayım Drip Marketing. Damlaya damlaya göl olur misali her damlada yeni bir satış sağlayabildiğiniz pazarlama taktiği drip marketing. Kısaca özetlemek gerekirse tüm mailing aktivitenizi otomasyona bağlamanız anlamına geliyor.

Öncelikle datamızı zenginleştirmeli ve tek bir havuzda toplamalıyız. Peki bu datamızda neler olabilir? Sayayım;

 • Ad
 • Soyad
 • E-Mail
 • TC Kimlik No
 • Facebook ID
 • Twitter ID
 • LinkedIn ID
 • Facebook Arkadaş Listesi
 • Facebook İlgi Alanları
 • GPS Konum Bilgisi
 • Telefondaki Uygulamalar
 • Kullanılan Cihaz
 • Kullanılan Tarayıcı
 • Sepette Bırakılan Ürünler
 • Gezilen Ürünler
 • Satın Alınan Ürünler
 • Keyword ile Tespit Edilmiş Tweetler
 • LinkedIn’deki Çalıştığı Kurum ve Sektör
 • Çocuk Sayısı
 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyeti
 • İlişki Durumu
 • Cep Telefonu Numarası
 • Açık Adres

Listeyi genişletebiliriz. Ancak çok sıkmak istemiyorum. Bunca veriyi toplayıp ne yapacağız? Bunca veriyi nasıl toplayacağız? şeklinde iki soruyu duyar gibiyim. Bu verileri anlamlandırıp e-mail otomasyonuna bağlayacağız. Verileri elde etmek için ise bir kaç çözüm mevcut. Bunlardan en önemlisi mobil uygulama. Hazırlayacağınız bir Facebook aplikasyonu ya da LinkedIn aplikasyonu ile sosyal verilere erişebilir mobil uygulamanın verileriyle eşleştirebilirsiniz. Üstüne bir de mağazadaki satıştan gelen veriler ve üyelik sistemi içeren web sitenizdeki verileri birbirine bağlayınca muazzam bir data elinize geçmiş oluyor. Size tek düşen ise helva yapmak oluyor.

Verileri toplamak uzun vadeli ve meşakkatli bir iş olsa da bir kez toparlandıktan sonra otomasyona bağlamanızla birlikte satışlarınız ciddi manada artabiliyor. Neden? Çünkü artık kişiye özel mailing yapabiliyorsunuz. Kişiye özel mailing dendiğinde akla Sayın Haydar Özkömürcü diye başlayan mailler gelmemeli. Mailingin komple kişiye özel olmasından söz ediyorum. Şimdi elde ettiğimiz verilerle bir kaç senaryo üzerinden gidelim.

GPS Verileri

GPS verileri ile müşteri mağazanızın bulunduğu bir lokasyona geldiğinde özel indirim içeren bir mailing gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin gün içerisinde gezdiği lokasyonların diyagramını çıkararak outdoora gideceğinizde uygun yerleri daha kolaylıkla seçebilirsiniz.

Satın Alınan Ürünler

Satın alınan ürünler ise daha eğlenceli. Mavi bir gömlek alan kullanıcıya tekrar gömlek mailingi göndermek oldukça anlamsız. Mavi gömleğin fiyatının 49,90TL olduğunu düşünelim. O kullanıcıya özel olarak 5 tane açık renkli pantolon içeren bir mailing göndermemiz gerekiyor. 5 pantolondan 3’ünün fiyatı 45 ile 50 lira arasında, 1 pantolon 30 lira diğer pantolon ise 90 lira üstü olmalı. Mailingimizin içinde up-sell ve down-sell yaparak müşteriye fiyat çeşitliliği sunmuş olduk. Müşteriye gömleğiyle yakışacak bir pantolon göndererek müşterinin ihtiyacına yönelik bir mailing gerçekleştirmiş olduk. Bir diş hastanesi düşünelim. 6 ayda bir diş taşı temizliği yaptırması gereken bir hastanız var. Bu hastaya implant diş mailingi göndermenize gerek yok. Bu müşteriyi elinizde tutmak yeni şeyler satmaktan daha önemli. Ona 5.5 ay sonra sadece ona özel bir indirim oranı ile diş taşı temizliği mailingi göndermelisiniz.

Cinsiyet

Cinsiyet satırı sandığınızdan çok daha önemli. Cinsiyet ile ilişki durumunu birleştirdiğinizde ise yapabileceklerinizin sınırı neredeyse yok. Kullanıcı ilişkisini bitirdiğinde başka, yeni ilişkiye başladığında başka, evlendiğinde başka mail içeriği göndermeniz gerekiyor.

mailing-cinsiyet

Bütün bunları nasıl otomatik hale getireceğim diye soruyorsanız bu noktada bir kaç tooldan ve özel çözümden bahsetmek gerekiyor. Kendi CRM datanızla entegre çalışacak bir mailing ajansı ile çalışmak ya da Sendloop ya da Mailchimp kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer CRM tarafında Hubspot gibi geniş API desteği sağlayan bir çözüm kullanıyorsanız işiniz daha kolay. Yardımınıza hemen Zapier koşuyor. Zapier ile tüm dünyanızı otomasyona bağlayabiliyorsunuz.

Datanızda genele değil özele seslenme dönemini başlattığınız anda okunma oranlarınız birden artmaya başlayacak ve tıklanma oranlarının uçmaya başladığını farkedeceksiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı ihtiyacınız varsa, linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cremicro Ajans Grubu’nun kurucusu.

Growth Hacker | Entrepreneur | Lecturer | Blogger

Bir Cevap Yazın

Milyonlarca Dolar Kazandıran Basit Ama Çılgın Fikirler

Ünlü düşünür Montaigne “Fikirler güçlü varlıklardır; önlenemezler, asla cesaretlerini kaybetmezler.” der. Reklam, pazarlama ve startup ekosistemi dahiyane fikirler etrafında döner. Bazen aklınızda şimşekler çaktıran fikirler kalabalıkların dikkatini çekmezken, bazen de “Delilik bu!” denilen fikirler size yeni dünyaların kapısını açtırabilir. Peki nasıl bir fikir bulmalı ki hayal ve hedeflerinize giden yolda size milyonlar kazandırıp yeni platformlara yelken açmanızı sağlasın? Farklı alanlarda başarılı olmuş basit ama çılgın fikirleri derlediğimiz bu yazının size ilham vermesini diliyoruz.

Milyon Dolarlık Sayfa

Alex Tew, 21 yaşındayken üniversite masraflarını karşılamak için çözüm ararken milyon dolarlık web sayfası fikrini bulmuş. Bir milyon pikselden oluşan bir internet sayfası tasarlayarak, her bir piksel alanına 1 dolarlık reklam alan bu İngiliz gencin fikri dört aydan kısa bir süre içinde viral olunca, tüm reklam alanlarını satmayı başararak 1 milyon dolar kazanmış. Sonrasında okulu bırakan Tew, Calm adlı yeni bir girişim kurarak yoluna devam etme kararı almış.

Post – it Notlar

Dünyanın her yerinde karşımıza çıkan, ofis çalışanlarının ve öğrencilerin hayatını kolaylaştıran bu renkli notlar nasıl ortaya çıktı dersiniz? Amerikalı kimyager Dr. Spencer Silver 1968 yılında yeni çeşit güçlü bir yapıştırıcı keşfetme çalışmaları yaparken, kolayca yapıştırılıp çıkarılabilen bir yapıştırıcı üretiyor. Meslektaşı Art Fry bir gün kilisede ilahi söylerken farkediyor ki kutsal kitabına aldığı notlar kayıp düşerek, işaretlediği yerleri kaybetmesine sebebiyet veriyor. Silver’ın bulduğu yapıştırıcıyı notlarına sürüp kitabında işaretlemeye başlamasıyla da bugün dünyanın her yerinde karşımıza çıkan organizasyon gereci Post – It’ler de hayatımıza girmiş oluyor. Bugüne kadar Post – It’ler 1 milyar dolardan fazla kâr getirmiş durumda.

Gülen Sarı Yüz

Hepimizin aşina olduğu bu ifade tarihte ilk olarak Türkiye’de bulunan milattan önce 1700’lü yıllara ait bir Hitit testisinde  karşımıza çıksa da, günümüzde ticari bir marka haline gelmesi 1960’lı yıllara dayanıyor. Dijital dünyanın olmazsa olmazı ruh hali yansıtıcısı Smiley’nin tarihi hakkında çeşitli spekülasyonlar olsa da ikonun ilk ticari hakkını Bernard ve Murray Spain kardeşler “İyi günler!” mottosunu da marka haklarına ekleyerek almışlar. Sonrasında olabildiğince bunu yaygınlaştırmaya çalışarak T-shirtlere, etiketlere ve daha bir çok ürüne entegre ederek ünlü bir ikon haline getirmişler. Girişimcilerine daha ilk yıllarda 50 milyon dolardan fazla kazandıran ikonun ticari hakları, 2000 yılında Dollar Tree şirketine 500 milyon dolar karşılığında satıldı. Bu sarı benizli gülen ikonun ayrıntılı tarihine göz atmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Slinky

Ülkemizde stres yayı, helezon yay, yürüyen yay gibi isimlerle anılsa da kendisini bilip adını bilmediğimiz bu oyuncak özellikle 90’lı yılların çocuklarının en büyük eğlencesi olmuştur. Gemi inşaat mühendisi Richard James tarafından 1943 yılında gemilerdeki hassas ekipmanları bir arada tutmak için üretilen bu yaylar, bir gün James’in duvara fırlatmasıyla yere düşmeyip o ünlü “yürüme” hareketini yapması sonucu bugün Time gazetesinde tüm zamanların en harika oyuncağı ünvanını kazandı. Eşine oyuncak fikrini anlattıktan sonra sözlükleri karıştıran James, bir İsveç terimi olan Slinky ismini buluyor. “Parlak ve kıvrımlı” Bu kazara oyuncak olan renkli yaylar James ve ailesine 250 milyon dolardan fazla kazandırmış. Gelmiş geçmiş tüm Slinky reklamlarını izlemek isterseniz buradan buyrunuz.

Pet Rock

Evcil Kaya – Pet Rock, 1970’li yıllarda yoğun iş temposundan dolayı evcil hayvan besleyemeyen insanları farkeden reklamcı Gary Dahl tarafından bulunmuş dahiyane bir pazarlama fikri. Kutulara koyduğu mini kaya parçalarının yanına bir de “Evcil kayanızın bakım ve eğitim klavuzu”nu ekleyerek, her birini 3.95 dolardan satışa sunmuş. Bunun 3 doları ise kâr olarak Gary’ye kalmış. En iyi evcil hayvan ses çıkarmayan, hastalanmayan, sizden bir şey talep etmeyen ve ölmeyendir sloganıyla Gary Dahl, bu çılgınca fikri dahiyane algı yönetim tekniklerini kullanarak başarıya ulaştırmış ve sadece 6 ayda 15 milyon dolardan fazla kazanmış. Her ne kadar mucidi aramızdan ayrılmış olsa da, bu sevimli Evcil Kaya Amerika’da hala satışa sunuluyor.

Amabrush

Dünyanın ilk tam otomatik diş fırçası sloganıyla karşımıza çıkan Amabrush sadece 10 saniyede ve tek bir tuşa basarak aynı anda tüm dişlerinizi temizlemeyi vaat ediyor. Uluslararası kitlesel fonlama sitesi Indiegogo‘da bir aydan az bir sürede €4,295,409 toplamayı da başarmış.

Bir fikri hayata geçirmeden önce kendinize inanın. Sonrasında öncelikli pazar araştırmaları yapmayı, farklı güruhlardan her ne kadar sert eleştirilerle yüzleşmek zorunda kalsanız da görüş almayı ihmal etmeyin. Aslında kim ne derse desin, eğer siz kendinize ve fikrinizin potansiyeline inanıyorsanız tek yapmanız gereken sadece biraz cesur olmak. Cesur olun ve sesinizi dünyaya duyurun.

Dahiyane fikirlerin zihninizde canlandığı mutlu bir hafta dilerim. :)

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pantone 2018’in Rengi “Morotesi” İçinde Gizli Bir Mesaj mı Taşıyor?

2018 için kendimizi yavaş yavaş hazır hissetmeye başlamışken Pantone  2018’in rengini açıkladı. Gelecek yıl neredeyse her yerde göreceğimiz trend renk morötesi (ultra violet) olacak.

2000 yılından bu yana “Yılın Renklerini” belirleyen Pantone, 2018’de tasarım trendlerine yön vermesi beklenen PANTONE 18-3838 TCX Ultra Violet Pantone tarafından “çarpıcı bir şekilde kışkırtıcı ve anlayışlı” olarak nitelendirildi.

Pantone Color Institute Direktörü Leatrice Eiseman’a göre, 2018’in rengi Morotesi bizi geleceğe taşıyacak olan vizyoner düşünce, orijinallik ve yaratıcılığı temsil eden güçlü bir mor tonu olarak potansiyelimizi daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor.

Aslında 2018’in renginin 2017’nin rengi yeşili (greenary) takip ettiğini belirten Pantone,  yeşili “kargaşa içindeki sosyal ve politik çevre arasında özlemini çektiğimiz dinginlik” olarak tanımlarken, morotesi için ise eğer 2017 güveni temsil ediyorsa 2018’de tutku ve geleceğe bakmayı temsil etmeliydi şeklinde düşünüyor.

Yeni teknolojilerin keşfedildiği, galaksinin sınırlarının daha da aşıldığı günümüz dünyasının sanatsal ifade ediliş ve ruhsal yansımasının rengini en iyi morötesinin temsil edeceğini düşünen Pantone’un seçiminin arkasında unutulmaz pop kültür ikonları David Bowie, Jimi Hendrix ve tabii ki doğa yer alıyor.

Bununla beraber kırmızı ve mavi gibi taban tabana zıt iki rengin bir araya gelerek oluşturduğu bir renk olan mor, iç mekan tasarımcısı Martin Kesselman’a göre daha derin bir anlam taşıyor olabilir. Öyle ki Kesselman iki zıt rengin oluşturduğu bu rengin cesareti temsil ettiğini ve özellikle bu sene kendini her türlü zorbalığa karşı cesurca ifade edebilmiş, seslerinin duyulmasını isteyen kişilerden ilham almış olabileceğini düşünüyor. Ve tasarım trendlerinin de bu akımı yansıtacağına inanıyor.

Ne dersiniz bu senenin renginde cesareti tetikleyen gizli bir mesaj olabilir mi?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link