Dönüşüm Optimizasyonu için Takip Etmeniz Gereken 8 Önemli Metrik 0

dönüşüm-optimizasyonu

Dönüşümleri ve müşteri etkileşimini artırmak için yüzlerce yol bulunuyor; fakat bu yolları bulmadan önce doğru metrikleri takip edip nerede aksaklık var bulmak gerekiyor. Bu ölçütleri takip için sizin için bir yol haritası çıkardım. Dönüşüm takibi için en önemli 8 metrik:

1) Trafik kaynakları:

Web sitesine birçok yerden trafik geliyor. Bunları kategorilere ayırmak gerekirse en önemlileri:

  •  Direkt ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler, websitenizin url’ini direkt olarak internet tarayıcısına yazarak gelir.
  •  Arama motorlarından gelen ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler de arama motorları dışında kendi içinde organik olarak gelenler ve Google Adwords arama motorculuğu reklamlarından gelenler olarak 2’ye ayrılır. Bu kaynakların da kendi içinde dönüşümlerini gözlemlemek önemli.
  •  Başka sitelerden gelen ziyaretçiler: Bu kaynak ise başka web sitelerde, sizin web sitenizle ilgili bir bilgi linki görsel linki gibi, sizin web sitenize yönlenen linkler varsa bunların takibi açısından önem taşıyor. Hangi web sitelerden ne kadar trafik aldığınızı ve ne kadar dönüş aldığınızı web sitenize çeşitli kodlar yükleyerek rahatlıkla görebilirsiniz.

trafik kaynakları-google analytics

2) Yeni ziyaretçi dönüşümleri:

Web sitenizi ilk defa ziyaret etmiş kişiler ile daha önceden ziyaret etmiş kişiler arasında davranış farkı olur. Bu davranışları ölçümleyebilmeniz için yeni gelen ve daha önceden web sitesinizi ziyaret etmiş kişileri birbirinden ayırmanız, web sitenize ilk defa gelen ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyebilmeniz açısından faydalı olur. Bu sayede yeni gelen ziyaretçilerin hangi yollarda takıldığını bulup dönüşüm optimizasyonu yapabilirsiniz.

3) Geri gelen ziyaretçi dönüşümleri:

Bu durumda kendinize sormanız gereken 2 soru var. 1) Neden kullanıcı geri döndü? 2) Kullanıcı ilk geldiğinde bir satın alma gerçekleştirdi mi? Gerçekleştirmediyse neden gerçekleştirmedi, ikinci gelişinde bu kullanıcıdan nasıl dönüş elde edebiliriz? Unutmamak gerekir ki geri gelen ziyaretçiler de önemlidir bu kişiler için de web sitesinde özel bir çalışma yapılması gerekir.

new vs returning visitor

4) Ziyaret başına etkileşim:

Web sitenizin ziyaretçileri web sitenizi ziyaret etmese bile web sitenizdeki davranışları önemli. Web sitenizde kalma süreleri, kaç sayfa ziyaret ettikleri önemli ölçütlerdir. Sizin amacınız bu etkileşimleri artırırken, dönüşümleri de artırmak olmalı.

5) Ziyaret başına değer:

Basit bir şekilde web sitenizden gelen toplam geliri ziyaretçi sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz. Tabi bazı hesaplanamayan değerler bulunuyor, örneğin ürün yorumu, paylaşımı gibi birçok değer hesaplama içine dahil olamıyor.

6) Dönüşüm başı maliyet:

Bu ölçüt de dönüşüm optimizasyonu için çok önemli. Eğer harcamanız çok fazla ise ne kadar fazla dönüşüm aldığınızın önemi yoktur çünkü dönüşüm başı maliyetiniz yüksektir, geliriniz yüksek olsa bile zararda olabilirsiniz. Bu yüzden dijital alanda yaptığınız kampanyaları optimize ederken de bakacağınız metriklerden bir tanesi bu olmalı. Dönüşümlerinizi artırırken maliyet dengesini ayarlamanız dönüşüm başı maliyetlerinizi düşük tutar.

7) Hemen çıkma oranı:

Yukarıdaki ölçütleri iyileştirdiğiniz an hemen çıkma oranınız da düşecektir. Hemen çıkma oranı web sitenize gelen ziyaretçinin, başka bir sayfaya geçmeden kısa bir süre içerisinde web sitenizden ayrılmasının verdiği orandır. Yüksek hemen çıkma oranı, trafik kaynaklarınızdan gelen ziyaretçilerin alakasız içeriğe geldiğinin ya da web sitenizin kullanışlı olmadığının bir göstergesidir.

8) Çıkış sayfaları:

Ziyaretçilerinizin web sitenizi hangi sayfada terk ettiğini bilmek de diğer önemli ölçütlerden biri. Bir e-ticaret sitesinde dönüşüm oranının %1 olduğunu düşünün, bu demektir ki 100 kişiden 99 kişi bir şekilde satın alma yapmadan web sitesinden ayrılıyor. Bu sayfalar belirlenirse optimize edilerek ziyaretçilerin müşteri olması sağlanabilir.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Facebook Reklam Gelirlerinde Yeni Bir Rekora İmza Attı 0

Facebook sosyal medyada hala en çok kullanılan platform. Instagram, Snapchat, Twitter gibi platformlar ne kadar kendilerini geliştirseler de Facebook’un her yaş kitlesine hitap edebilme özelliği onu diğerlerinden farklı bir noktada tutuyor. Bu özelliği de Facebook’u işletmelerin sosyal medya reklamlarında hala en çok bütçe ayırdığı platform olarak kalmasını sağlıyor.

2017 yılının üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Facebook reklam gelirlerinde %49’luk bir artış yakalayarak az önce bahsettiğimiz en çok bütçe ayrılan platform olma özelliğini bir kez daha kanıtladı. Şirketin raporunda bu çeyreğin reklam gelir rakamı 10.1 milyar dolar. İlk defa 10 milyar dolar barajını aşan Facebook reklam gelirlerini artırmak adına geliştirmeler yapmaya da durmaksızın devam ediyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak; ”Topluluğuz sürekli olarak büyüyor, bizim görevimiz ise herkes için daha iyisini yapmak. Eko sistemimiz içerisinde bulunan herkesin güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi bizim için en önemli konu.” şeklinde açıklamalarda bulunda.

Facebook CEO’su güvenlik konusunda açıklamalarda bulunurken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise gündemi oldukça meşgul etmişti. Facebook’un reklam için cihazlarda bulunan mikrofonları kullanarak kişileri dinlediği yönündeki haberlerin üzerine, Zuckerberg’in bu açıklamayı yapması da dikkat çeken bir nokta.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link