Dönüşüm Optimizasyonu için Takip Etmeniz Gereken 8 Önemli Metrik 0

dönüşüm-optimizasyonu

Dönüşümleri ve müşteri etkileşimini artırmak için yüzlerce yol bulunuyor; fakat bu yolları bulmadan önce doğru metrikleri takip edip nerede aksaklık var bulmak gerekiyor. Bu ölçütleri takip için sizin için bir yol haritası çıkardım. Dönüşüm takibi için en önemli 8 metrik:

1) Trafik kaynakları:

Web sitesine birçok yerden trafik geliyor. Bunları kategorilere ayırmak gerekirse en önemlileri:

  •  Direkt ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler, websitenizin url’ini direkt olarak internet tarayıcısına yazarak gelir.
  •  Arama motorlarından gelen ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler de arama motorları dışında kendi içinde organik olarak gelenler ve Google Adwords arama motorculuğu reklamlarından gelenler olarak 2’ye ayrılır. Bu kaynakların da kendi içinde dönüşümlerini gözlemlemek önemli.
  •  Başka sitelerden gelen ziyaretçiler: Bu kaynak ise başka web sitelerde, sizin web sitenizle ilgili bir bilgi linki görsel linki gibi, sizin web sitenize yönlenen linkler varsa bunların takibi açısından önem taşıyor. Hangi web sitelerden ne kadar trafik aldığınızı ve ne kadar dönüş aldığınızı web sitenize çeşitli kodlar yükleyerek rahatlıkla görebilirsiniz.

trafik kaynakları-google analytics

2) Yeni ziyaretçi dönüşümleri:

Web sitenizi ilk defa ziyaret etmiş kişiler ile daha önceden ziyaret etmiş kişiler arasında davranış farkı olur. Bu davranışları ölçümleyebilmeniz için yeni gelen ve daha önceden web sitesinizi ziyaret etmiş kişileri birbirinden ayırmanız, web sitenize ilk defa gelen ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyebilmeniz açısından faydalı olur. Bu sayede yeni gelen ziyaretçilerin hangi yollarda takıldığını bulup dönüşüm optimizasyonu yapabilirsiniz.

3) Geri gelen ziyaretçi dönüşümleri:

Bu durumda kendinize sormanız gereken 2 soru var. 1) Neden kullanıcı geri döndü? 2) Kullanıcı ilk geldiğinde bir satın alma gerçekleştirdi mi? Gerçekleştirmediyse neden gerçekleştirmedi, ikinci gelişinde bu kullanıcıdan nasıl dönüş elde edebiliriz? Unutmamak gerekir ki geri gelen ziyaretçiler de önemlidir bu kişiler için de web sitesinde özel bir çalışma yapılması gerekir.

new vs returning visitor

4) Ziyaret başına etkileşim:

Web sitenizin ziyaretçileri web sitenizi ziyaret etmese bile web sitenizdeki davranışları önemli. Web sitenizde kalma süreleri, kaç sayfa ziyaret ettikleri önemli ölçütlerdir. Sizin amacınız bu etkileşimleri artırırken, dönüşümleri de artırmak olmalı.

5) Ziyaret başına değer:

Basit bir şekilde web sitenizden gelen toplam geliri ziyaretçi sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz. Tabi bazı hesaplanamayan değerler bulunuyor, örneğin ürün yorumu, paylaşımı gibi birçok değer hesaplama içine dahil olamıyor.

6) Dönüşüm başı maliyet:

Bu ölçüt de dönüşüm optimizasyonu için çok önemli. Eğer harcamanız çok fazla ise ne kadar fazla dönüşüm aldığınızın önemi yoktur çünkü dönüşüm başı maliyetiniz yüksektir, geliriniz yüksek olsa bile zararda olabilirsiniz. Bu yüzden dijital alanda yaptığınız kampanyaları optimize ederken de bakacağınız metriklerden bir tanesi bu olmalı. Dönüşümlerinizi artırırken maliyet dengesini ayarlamanız dönüşüm başı maliyetlerinizi düşük tutar.

7) Hemen çıkma oranı:

Yukarıdaki ölçütleri iyileştirdiğiniz an hemen çıkma oranınız da düşecektir. Hemen çıkma oranı web sitenize gelen ziyaretçinin, başka bir sayfaya geçmeden kısa bir süre içerisinde web sitenizden ayrılmasının verdiği orandır. Yüksek hemen çıkma oranı, trafik kaynaklarınızdan gelen ziyaretçilerin alakasız içeriğe geldiğinin ya da web sitenizin kullanışlı olmadığının bir göstergesidir.

8) Çıkış sayfaları:

Ziyaretçilerinizin web sitenizi hangi sayfada terk ettiğini bilmek de diğer önemli ölçütlerden biri. Bir e-ticaret sitesinde dönüşüm oranının %1 olduğunu düşünün, bu demektir ki 100 kişiden 99 kişi bir şekilde satın alma yapmadan web sitesinden ayrılıyor. Bu sayfalar belirlenirse optimize edilerek ziyaretçilerin müşteri olması sağlanabilir.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Türkiye Açılımı Devam Ediyor 0

Amazon geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya mağazasında Türkçe dil desteği sunup, Türkiye’ye yapılan gönderimleri ücretsiz hale getirmeye başladığı günden bu yana Türkiye için önemli adımlar atmaya hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de resmi bir şirket kurduğunu duyurduğumuz Amazon şimdi de Amazon Shopping uygulamasına Türkçe dil desteği sağlamaya başladı.

Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformlarında bulunan Amazon Shopping uygulamasındaki dil desteğini hayata geçirmek ise oldukça kolay.

Amazon Shopping uygulamasını Türkçe olarak kullanmak isteyen kullanıcıların uygulamanın sol üst kısmında bulunan ”Ana Menü” ikonuna dokunarak menüye giriş yapmaları ve ayarlar sekmesinin içinde bulunan ”Ülke ve Dil” kısmından Türkçe’yi işaretlemeleri yeterli olacak.

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra uygulamayı tamamen Türkçe olarak kullanabileceksiniz. Alışveriş ve ürün inceleme sayfalarının yanı sıra sipariş ve kargo bilgilerini de Türkçe olarak kullanıp siparişlerinizi kolayca verebileceksiniz. Amazon’un Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmaya hazırlandığını bu gelişmelerden sonra açıkça söyleyebiliriz.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link