Dönüşüm Optimizasyonu için Takip Etmeniz Gereken 8 Önemli Metrik

dönüşüm-optimizasyonu

Dönüşümleri ve müşteri etkileşimini artırmak için yüzlerce yol bulunuyor; fakat bu yolları bulmadan önce doğru metrikleri takip edip nerede aksaklık var bulmak gerekiyor. Bu ölçütleri takip için sizin için bir yol haritası çıkardım. Dönüşüm takibi için en önemli 8 metrik:

1) Trafik kaynakları:

Web sitesine birçok yerden trafik geliyor. Bunları kategorilere ayırmak gerekirse en önemlileri:

  •  Direkt ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler, websitenizin url’ini direkt olarak internet tarayıcısına yazarak gelir.
  •  Arama motorlarından gelen ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler de arama motorları dışında kendi içinde organik olarak gelenler ve Google Adwords arama motorculuğu reklamlarından gelenler olarak 2’ye ayrılır. Bu kaynakların da kendi içinde dönüşümlerini gözlemlemek önemli.
  •  Başka sitelerden gelen ziyaretçiler: Bu kaynak ise başka web sitelerde, sizin web sitenizle ilgili bir bilgi linki görsel linki gibi, sizin web sitenize yönlenen linkler varsa bunların takibi açısından önem taşıyor. Hangi web sitelerden ne kadar trafik aldığınızı ve ne kadar dönüş aldığınızı web sitenize çeşitli kodlar yükleyerek rahatlıkla görebilirsiniz.

trafik kaynakları-google analytics

2) Yeni ziyaretçi dönüşümleri:

Web sitenizi ilk defa ziyaret etmiş kişiler ile daha önceden ziyaret etmiş kişiler arasında davranış farkı olur. Bu davranışları ölçümleyebilmeniz için yeni gelen ve daha önceden web sitesinizi ziyaret etmiş kişileri birbirinden ayırmanız, web sitenize ilk defa gelen ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyebilmeniz açısından faydalı olur. Bu sayede yeni gelen ziyaretçilerin hangi yollarda takıldığını bulup dönüşüm optimizasyonu yapabilirsiniz.

3) Geri gelen ziyaretçi dönüşümleri:

Bu durumda kendinize sormanız gereken 2 soru var. 1) Neden kullanıcı geri döndü? 2) Kullanıcı ilk geldiğinde bir satın alma gerçekleştirdi mi? Gerçekleştirmediyse neden gerçekleştirmedi, ikinci gelişinde bu kullanıcıdan nasıl dönüş elde edebiliriz? Unutmamak gerekir ki geri gelen ziyaretçiler de önemlidir bu kişiler için de web sitesinde özel bir çalışma yapılması gerekir.

new vs returning visitor

4) Ziyaret başına etkileşim:

Web sitenizin ziyaretçileri web sitenizi ziyaret etmese bile web sitenizdeki davranışları önemli. Web sitenizde kalma süreleri, kaç sayfa ziyaret ettikleri önemli ölçütlerdir. Sizin amacınız bu etkileşimleri artırırken, dönüşümleri de artırmak olmalı.

5) Ziyaret başına değer:

Basit bir şekilde web sitenizden gelen toplam geliri ziyaretçi sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz. Tabi bazı hesaplanamayan değerler bulunuyor, örneğin ürün yorumu, paylaşımı gibi birçok değer hesaplama içine dahil olamıyor.

6) Dönüşüm başı maliyet:

Bu ölçüt de dönüşüm optimizasyonu için çok önemli. Eğer harcamanız çok fazla ise ne kadar fazla dönüşüm aldığınızın önemi yoktur çünkü dönüşüm başı maliyetiniz yüksektir, geliriniz yüksek olsa bile zararda olabilirsiniz. Bu yüzden dijital alanda yaptığınız kampanyaları optimize ederken de bakacağınız metriklerden bir tanesi bu olmalı. Dönüşümlerinizi artırırken maliyet dengesini ayarlamanız dönüşüm başı maliyetlerinizi düşük tutar.

7) Hemen çıkma oranı:

Yukarıdaki ölçütleri iyileştirdiğiniz an hemen çıkma oranınız da düşecektir. Hemen çıkma oranı web sitenize gelen ziyaretçinin, başka bir sayfaya geçmeden kısa bir süre içerisinde web sitenizden ayrılmasının verdiği orandır. Yüksek hemen çıkma oranı, trafik kaynaklarınızdan gelen ziyaretçilerin alakasız içeriğe geldiğinin ya da web sitenizin kullanışlı olmadığının bir göstergesidir.

8) Çıkış sayfaları:

Ziyaretçilerinizin web sitenizi hangi sayfada terk ettiğini bilmek de diğer önemli ölçütlerden biri. Bir e-ticaret sitesinde dönüşüm oranının %1 olduğunu düşünün, bu demektir ki 100 kişiden 99 kişi bir şekilde satın alma yapmadan web sitesinden ayrılıyor. Bu sayfalar belirlenirse optimize edilerek ziyaretçilerin müşteri olması sağlanabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

TROY, Mobil Temassız Ödeme Çözümünü Başlattı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme yöntemi ve markası TROY, 2017 yılını  değerlendirdi ve geleceğe dair hedeflerini paylaştı.

TROY’u dünyanın örnek aldığı Türk bankalarının desteğiyle hayata geçirdiklerini hatırlatan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı ve nakitsiz toplum anlayışına zemin hazırlayan ödeme teknolojilerinin adeta merkezi konumunda. Bu nedenle BKM’nin 2018’de önüne koyduğu önemli misyonlardan biri de Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Ekosistemi’ni daha da geliştirmek. Biz geleceğe dönük, kendi alanlarımızda ‘dijital dönüşümün’ liderliğini yapmak üzere stratejimizi oluşturuyoruz. Sanayiden perakendeye ve finansa bu ekosistemin geliştirilmesinde yapıcı rol üstelenecek, her alanda ‘dönüşümü’ destekleyecek herkesle iş birliğini de artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY henüz geçtiğimiz yıl mayıs ayında tüketicilerle buluşmasına rağmen; bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2 milyona yakın kartta TROY logosu bulunuyor. TROY logolu kartlarla yılbaşından bu yana 12 milyon adet işlem gerçekleşirken bu işlemlerin tutar karşılığı 3 milyar TL’nin üzerinde. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11’inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko “Türkiye’nin bu yeni markası, henüz yolculuğunun başlarında olmasına rağmen çok mesafe aldı. Türkiye’nin TROY’u çok sevdiğini söyleyebiliriz” dedi ve ekledi “Halihazırda Türkiye kartlı ödemeler pazarının %100’ünü temsil eden 28 üyemiz var. Üyelerimizden 18’i banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı sunuyor. 2018’de 7 milyon, 2022’deyse 40 milyon karta ulaşmak istiyoruz”.

TROY’un rotası inovasyon, ilk durak cep telefonundan ödeme kurdukları TROY İnovasyon Merkezi’nde sürdürülebilir yenilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Cenk Temiz, “TROY, bir inovasyon ürünü olarak kendi rotasını da inovasyona yöneltmiş durumda. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Mevcut süreçlerin dijitalleşmesi, yenilikçi iş modellerinin yaratılması ve katma değerli yeni hizmetler için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. TROY’un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisinin yer aldığı açıklanırken, devreye alınan bu teknoloji sayesinde cep telefonu aracılığıyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunulacağı belirtildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Türkçe Google AdWords Kitabının 2.Baskısı Yayınlandı!

2.Baskısında AdWords’ün yenilenen arayüzü ile hazırlanan kitap artan sayfa sayısı ile birlikte ilk baskıdan bu yana yeni çıkan özellikleri ve daha fazla optimizasyon stratejisini içeriyor. Ayrıca kitap, ücretli bir anahtar kelime aracı için 1 aylık ücretsiz kullanım kodunu hediye ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında firmaların dijital pazarlama bütçelerinin en önemli bölümü Google AdWords harcamalarından oluşmaktadır. Ayrıca Google internet üzerindeki web sitelerinin %80’inden fazlasında banner alanına sahiptir. Yani Google üzerinden neredeyse internet kullanıcılarının tamamına ulaşmak mümkündür. Bu kitap Türkiyede’ki ilk ve şimdilik tek AdWords üzerine yazılmış kitap olarak dijital pazarlamanın kalbine hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak, en temelden başlayarak bir AdWords kampanyasının nasıl oluşturulup sonrasında optimize edilebileceğini öğretecek, kitaptaki sınava hazırlık bölümü ile de Google AdWords yeterlilik sınavlarını geçip, dünyaca geçerli bir Google AdWords sertifikasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kitabın içerisinde bulunan başlıca konular; Google AdWords, Alışveriş Reklamları, Arama Ağı Reklamları, Gmail Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Youtube Reklamcılığı, Kalite Puanı, Video Reklamlar ,Reklam Sıralaması, Uygulama İndirme Reklamları, Teklif Optimizasyonu, Dönüşüm İzleme, Anahtar Kelime, Bütçe Optimizasyonu, Negatif Anahtar Kelime, AdWords Editor, Düşüş Sayfası, Organik Sonuçlar, Reklam Metni, Rakip Stratejileri, Reklam Uzantıları, Hesap İstatistikleri, Teklif Stratejileri, Performans Raporları, Yeniden Pazarlama, ROAS, Dinamik Yeniden Pazarlama, Customer Match, Dinamik Arama Ağı.

Aykut Alçelik Hakkında

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com’da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com,yenicarsim.comdaybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link