Türkiye’de e-ticaret her geçen gün daha da büyüyor. İnsanlar için internetten alışveriş doğal bir durum haline gelmeye başladı. Günümüzde, artık market alışverişleri bile internet üzerinden yapılıyor, yemek sipariş etmekten bahsetmiyoruz bile, telefonla yemek sipariş etmek garip gelmeye başladı. comScore verilerine göre Avrupa’da en fazla internet kullanan 3. ülke Türkiye. Türkiye’de bir kişi ayda ortalama 32,7 saatini internette harcıyor ve  3706 sayfa ziyaret ediyor. Durum böyle olunca e-mail pazarlama Türkiye’de önemli bir uzmanlık alanı haline geldi. İnternetle ilgilenen her kişinin en az 1 adet e-mail adresi var.Birçok siteye üye olmak için ise e-mail adresi gerekmekte. e-ticaret siteleri de ellerine geçen bu e-mail verilerini verimli bir biçimde kullanmak için türlü türlü yollara başvurmaya başladılar.

Büyük internet siteleri ziyaret sayılarını artırmak için veya ürünlerini, kampanyalarını tanıtmak için günde en az 1 e-mail atıyor. Hatta bazı internet siteleri günde 5 adete kadar e-mail atabiliyorlar. Agresif pazarlama olarak adlandırdığımız bu pazarlamadan insanlar rahatsız olmaya başladılar ve farkında ya da farkında olmadan kayıt oldukları e-mail listelerinden çıkmaya başladılar. Bu durumu gözlemleyen toplu satın alma liderlerinden Groupon, e-mail verilerini azaltmamak ve bu sıkıcı e-mailleri eğlenceli hale getirmek adına güzel bir çözüm buldu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9F30ME4eXWw

Bu çözümde, eğer size Groupon’dan e-mail geliyorsa ve siz artık Groupon’dan e-mail almak istemiyorsanız, e-mail’in içerisindeki “unsubscription” linkine tıkladığınızda yukarıdaki videoda bulunan web sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. Web sayfasında, sizin gitmenizden rahatsız olan Groupon, e-mail atan kişiyi belirtiyor ve sizden onu cezalandırmanızı istiyor. “Punish Derrick” butonuna bastığınızda video oynamaya başlıyor.

Video sonunda ise Groupon vuruşunu yapıyor. Çalışanları olan Derrick’in attığı e-maillerden hoşlandığını düşündüğünü söylüyor ve cezalandırdığınıza göre mutlu olduğunuzu tahmin ediyor ve mutsuz olan Derrick’i tekrar mutlu etmek ister misiniz diyerek e-mail listesinden çıkan kişiye soruyu yöneltiyor. Yani insanların duygularına iniyor. Elimizde geri dönüşler hakkında bir veri yok; fakat bu davranışın Groupon’a çok şey kazandırdığını biliyoruz. En azından hiç kimsenin unutmayacağı bir viral kampanya oldu.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın