Groupon’un E-Mail Listelerinden Çıkmamanız İçin Bir Sürprizi Var 0

Türkiye’de e-ticaret her geçen gün daha da büyüyor. İnsanlar için internetten alışveriş doğal bir durum haline gelmeye başladı. Günümüzde, artık market alışverişleri bile internet üzerinden yapılıyor, yemek sipariş etmekten bahsetmiyoruz bile, telefonla yemek sipariş etmek garip gelmeye başladı. comScore verilerine göre Avrupa’da en fazla internet kullanan 3. ülke Türkiye. Türkiye’de bir kişi ayda ortalama 32,7 saatini internette harcıyor ve  3706 sayfa ziyaret ediyor. Durum böyle olunca e-mail pazarlama Türkiye’de önemli bir uzmanlık alanı haline geldi. İnternetle ilgilenen her kişinin en az 1 adet e-mail adresi var.Birçok siteye üye olmak için ise e-mail adresi gerekmekte. e-ticaret siteleri de ellerine geçen bu e-mail verilerini verimli bir biçimde kullanmak için türlü türlü yollara başvurmaya başladılar.

Büyük internet siteleri ziyaret sayılarını artırmak için veya ürünlerini, kampanyalarını tanıtmak için günde en az 1 e-mail atıyor. Hatta bazı internet siteleri günde 5 adete kadar e-mail atabiliyorlar. Agresif pazarlama olarak adlandırdığımız bu pazarlamadan insanlar rahatsız olmaya başladılar ve farkında ya da farkında olmadan kayıt oldukları e-mail listelerinden çıkmaya başladılar. Bu durumu gözlemleyen toplu satın alma liderlerinden Groupon, e-mail verilerini azaltmamak ve bu sıkıcı e-mailleri eğlenceli hale getirmek adına güzel bir çözüm buldu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9F30ME4eXWw

Bu çözümde, eğer size Groupon’dan e-mail geliyorsa ve siz artık Groupon’dan e-mail almak istemiyorsanız, e-mail’in içerisindeki “unsubscription” linkine tıkladığınızda yukarıdaki videoda bulunan web sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. Web sayfasında, sizin gitmenizden rahatsız olan Groupon, e-mail atan kişiyi belirtiyor ve sizden onu cezalandırmanızı istiyor. “Punish Derrick” butonuna bastığınızda video oynamaya başlıyor.

Video sonunda ise Groupon vuruşunu yapıyor. Çalışanları olan Derrick’in attığı e-maillerden hoşlandığını düşündüğünü söylüyor ve cezalandırdığınıza göre mutlu olduğunuzu tahmin ediyor ve mutsuz olan Derrick’i tekrar mutlu etmek ister misiniz diyerek e-mail listesinden çıkan kişiye soruyu yöneltiyor. Yani insanların duygularına iniyor. Elimizde geri dönüşler hakkında bir veri yok; fakat bu davranışın Groupon’a çok şey kazandırdığını biliyoruz. En azından hiç kimsenin unutmayacağı bir viral kampanya oldu.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Facebook Reklam Gelirlerinde Yeni Bir Rekora İmza Attı 0

Facebook sosyal medyada hala en çok kullanılan platform. Instagram, Snapchat, Twitter gibi platformlar ne kadar kendilerini geliştirseler de Facebook’un her yaş kitlesine hitap edebilme özelliği onu diğerlerinden farklı bir noktada tutuyor. Bu özelliği de Facebook’u işletmelerin sosyal medya reklamlarında hala en çok bütçe ayırdığı platform olarak kalmasını sağlıyor.

2017 yılının üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Facebook reklam gelirlerinde %49’luk bir artış yakalayarak az önce bahsettiğimiz en çok bütçe ayrılan platform olma özelliğini bir kez daha kanıtladı. Şirketin raporunda bu çeyreğin reklam gelir rakamı 10.1 milyar dolar. İlk defa 10 milyar dolar barajını aşan Facebook reklam gelirlerini artırmak adına geliştirmeler yapmaya da durmaksızın devam ediyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak; ”Topluluğuz sürekli olarak büyüyor, bizim görevimiz ise herkes için daha iyisini yapmak. Eko sistemimiz içerisinde bulunan herkesin güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi bizim için en önemli konu.” şeklinde açıklamalarda bulunda.

Facebook CEO’su güvenlik konusunda açıklamalarda bulunurken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise gündemi oldukça meşgul etmişti. Facebook’un reklam için cihazlarda bulunan mikrofonları kullanarak kişileri dinlediği yönündeki haberlerin üzerine, Zuckerberg’in bu açıklamayı yapması da dikkat çeken bir nokta.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link