Dijital Reklam vs ATL Reklam

Fransız sanatçı Marcel Duchamp ‘’ Merdivenden İnen Nü ‘’ resmini tamamladığında Kübistler ona : ‘’ Nü dediğin merdivenden inmez, uzanır.’’ demişti.  O andan sonra çanlar, Pop Art için çalmaya başlamıştı.  

Kavramsal Sanat’ın duayeni Marcel Duchamp, sanat ve sanat olmayanın ortaklığı fikrinden yol çıkarak ”Ready Made” eserler ortaya koydu. Tabure üstüne monte edilmiş bir bisiklet tekerleği gibi seri üretimle elde edilmiş nesnelere küçük dokunuşlar yaparak, bu nesnelere farklı anlamlar kattı. Tıpkı Andy Warhol gibi süpermarketlerin bir sanat müzesi olduğunu düşünüyordu. Alışıldık nesnelerin, alışılmadık mekanlardaki sergisi Duchamp’ın işiydi.

Duchamp ve Warhol kolaj yani modern sanatın ilk örneklerini verdiler. Bulundukları dönem içerisinde ‘’ Artık sanat mümkün mü? ‘’ soruları havada uçuşurken; Duchamp, Fountain(Çeşme,Pisuvar) tasarımıyla, Warhol, Marilyn Diptych eseriyle ortalığı karıştırdı. Bu iki adamın üzerinden seneler geçmesine rağmen kulakları bu denli karizmatik çınlatabilmelerinin sebebi ‘’ Sanat olanaksız bir şey değildir; her zaman her yerde sanat yapılabilir. ‘’ felsefesidir.

Image-1

Dijital Reklam, Dönemin Pop Art’ı Olmaya Aday ! 

Dijital reklam, tıpkı Duchamp ve Warhol gibi alışılagelmiş algıları yıkıp; geleneksel reklamcılık felsefesinin taşlarını yerinden oynatmaya başladı. Bu adamların modern sanatı ve kolaj kültürünü endüstriye ve teknolojiye dahil etmesi, beraberinde gelişen teknolojiler ile her şey dijital dünyanın çekim alanına girmeye başladı. Bilgisayar teknolojileri, desen, temel tasarım, bilgisayarla tasarım, illüstrasyon, dijital illüstrasyon, dijital tasarım, tipografi vb. tüm çalışmalar dijital uygarlığın etrafımızı saracağının kanıtı olmaya başladı.

ATL reklamcılığının heybetini yakında yakalayacağı öngörülen Dijital reklamcılığın oransal verileri çok parlak! 2015 AdEx-TR Dijital Reklam Yatırımları, IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2014 yılına oranla %18,8 oranında artış gösteren dijital reklam yatırımları, 1.673 Milyon TL’ye ulaştı. Mobil reklam (%60), video reklam ( %30) ve oyun içi reklam (%33) oranları ile kayıtlara geçti. 2015 yılında araştırmalara ilk kez dahil edilen sosyal medya ve Programatik yatırımlarda da oranlar bir hayli yüksek… 2015’te en yüksek paya sahip olan Display reklamlar 399 Milyon TL ile en yüksek gösterim ve tıklanma bazlı reklamlar oldu. IAB Türkiye, 2016 yılında digitalin toplamda aldığı %24’lük payın artarak televizyona yaklaşacağını oranlar  ve somut veriler ile iletiyor.

digital-advertising

ATL reklam, kitle iletişim araçları arasında televizyon ve radyo gibi yoğun izlenme ve dinlenme oranına sahip, kolay ulaşılabilir bir yayın organı olduğu için çizgi üstü tavrını koruyor. Fakat ATL reklam gerçeğin öteki yüzünün farkında! Tasarım, içerik, çizim, görüntü, animasyon ve daha pek çok şeyi bünyesinde barındırdığı ve çok yönlü performansları temsil ettiği için sanatın ve teknolojinin multimedyası olan dijitalin gölgesi hızla büyüyor! ATL reklam ve dijital reklam arasındaki bu versusu kimin kazanacağını zaman gösterecek… Ancak şu bir gerçek ki; dijital reklam bir köstebek gibi toprağı kabartarak geliyor!

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Müzeleri Kötülediği İçin Tepki Çeken Reklamını Yayından Kaldırdı

Markaların, sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin insanlar tarafından tercih edilmesini sağlamak amacıyla yaptıkları reklamlar her zaman beklenilen sonucu vermeyebiliyor, hatta geri tepebiliyor. Şu zamana kadar tepki çeken birçok reklamla karşılaştık. Bunun geçtiğimiz yılki örneklerine “2017’nin En Çok Tepki Çeken 10 Reklamı” başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu durumun son kurbanı ise fast food restoran zinciri McDonald’s oldu.

Desing Taxi’nin yaptığı habere göre Kanada’da yayımlanan bir McDonald’s reklamı, 5 doları yemek almak için harcamanın, müzeye gidip dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek için harcamaktan daha iyi olduğunu vurguluyordu. Reklamdaki anlatıcı, “5 dolara bir müze turu yapabilirsiniz.” diyor ve ardından müze rehberi olan bir kadın anlatıcının sözünü keserek “Dinozorlar vardı ve sonra yoktu. Tamam, öyleyse hediyelik eşya dükkanına geçin.” diyor. Daha sonra anlatıcı, izleyicilere 5 dolarlarını sandviç, patates kızartması ve içecekten oluşan değerli bir yemek için harcamalarını söylüyor.

Müze gezmenin aslında o kadar da önemli bir olay olmadığı izlenimini yaratan bu reklam, doğal olarak insanların tepkisini çekti. Kanada’nın en batısında yer alan Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir bilim müzesi olan Exploration Place’in müdürü olan Tracy Calogheros, bu reklamın kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tracy Calogheros reklamla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aslında bizim hediyelik eşya dükkanlarımızda insanları söğüşlemek için bu işin içinde olduğumuzu ve 5 dolarınızı yeni McDonald’s hamburger promosyonuna harcamanızın daha iyi olduğunu ima ediyor. dedi.

Bu yaşananların ardından McDonald’s adına konuşan Adam Grachnik isimli şirket sözcüsü ise şirket adına özür diledi ve reklamın komik olması ve hiçbir müzeye karşı kırıcı olmaması gerektiğini ifade etti. Adam Grachnik, The Canadian Press isimli haber ajansına yaptığı açıklamada, “Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz.” dedi.

Bunların yanı sıra McDonald’s Kanada, Amerikan Müzeler Birliği Başkanı Laura Lott’un reklamla ilgili olarak attığı tweet’e yanıt vererek resmi Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve şunları ifade etti:

“Herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz Laura. Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve bu reklamı derhal yayın kanallarından kaldırıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link