Fransız sanatçı Marcel Duchamp ‘’ Merdivenden İnen Nü ‘’ resmini tamamladığında Kübistler ona : ‘’ Nü dediğin merdivenden inmez, uzanır.’’ demişti.  O andan sonra çanlar, Pop Art için çalmaya başlamıştı.  

Kavramsal Sanat’ın duayeni Marcel Duchamp, sanat ve sanat olmayanın ortaklığı fikrinden yol çıkarak ”Ready Made” eserler ortaya koydu. Tabure üstüne monte edilmiş bir bisiklet tekerleği gibi seri üretimle elde edilmiş nesnelere küçük dokunuşlar yaparak, bu nesnelere farklı anlamlar kattı. Tıpkı Andy Warhol gibi süpermarketlerin bir sanat müzesi olduğunu düşünüyordu. Alışıldık nesnelerin, alışılmadık mekanlardaki sergisi Duchamp’ın işiydi.

Duchamp ve Warhol kolaj yani modern sanatın ilk örneklerini verdiler. Bulundukları dönem içerisinde ‘’ Artık sanat mümkün mü? ‘’ soruları havada uçuşurken; Duchamp, Fountain(Çeşme,Pisuvar) tasarımıyla, Warhol, Marilyn Diptych eseriyle ortalığı karıştırdı. Bu iki adamın üzerinden seneler geçmesine rağmen kulakları bu denli karizmatik çınlatabilmelerinin sebebi ‘’ Sanat olanaksız bir şey değildir; her zaman her yerde sanat yapılabilir. ‘’ felsefesidir.

Image-1

Dijital Reklam, Dönemin Pop Art’ı Olmaya Aday ! 

Dijital reklam, tıpkı Duchamp ve Warhol gibi alışılagelmiş algıları yıkıp; geleneksel reklamcılık felsefesinin taşlarını yerinden oynatmaya başladı. Bu adamların modern sanatı ve kolaj kültürünü endüstriye ve teknolojiye dahil etmesi, beraberinde gelişen teknolojiler ile her şey dijital dünyanın çekim alanına girmeye başladı. Bilgisayar teknolojileri, desen, temel tasarım, bilgisayarla tasarım, illüstrasyon, dijital illüstrasyon, dijital tasarım, tipografi vb. tüm çalışmalar dijital uygarlığın etrafımızı saracağının kanıtı olmaya başladı.

ATL reklamcılığının heybetini yakında yakalayacağı öngörülen Dijital reklamcılığın oransal verileri çok parlak! 2015 AdEx-TR Dijital Reklam Yatırımları, IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2014 yılına oranla %18,8 oranında artış gösteren dijital reklam yatırımları, 1.673 Milyon TL’ye ulaştı. Mobil reklam (%60), video reklam ( %30) ve oyun içi reklam (%33) oranları ile kayıtlara geçti. 2015 yılında araştırmalara ilk kez dahil edilen sosyal medya ve Programatik yatırımlarda da oranlar bir hayli yüksek… 2015’te en yüksek paya sahip olan Display reklamlar 399 Milyon TL ile en yüksek gösterim ve tıklanma bazlı reklamlar oldu. IAB Türkiye, 2016 yılında digitalin toplamda aldığı %24’lük payın artarak televizyona yaklaşacağını oranlar  ve somut veriler ile iletiyor.

digital-advertising

ATL reklam, kitle iletişim araçları arasında televizyon ve radyo gibi yoğun izlenme ve dinlenme oranına sahip, kolay ulaşılabilir bir yayın organı olduğu için çizgi üstü tavrını koruyor. Fakat ATL reklam gerçeğin öteki yüzünün farkında! Tasarım, içerik, çizim, görüntü, animasyon ve daha pek çok şeyi bünyesinde barındırdığı ve çok yönlü performansları temsil ettiği için sanatın ve teknolojinin multimedyası olan dijitalin gölgesi hızla büyüyor! ATL reklam ve dijital reklam arasındaki bu versusu kimin kazanacağını zaman gösterecek… Ancak şu bir gerçek ki; dijital reklam bir köstebek gibi toprağı kabartarak geliyor!

 

 

Bir Cevap Yazın