Dijital Reklam vs ATL Reklam 0

Fransız sanatçı Marcel Duchamp ‘’ Merdivenden İnen Nü ‘’ resmini tamamladığında Kübistler ona : ‘’ Nü dediğin merdivenden inmez, uzanır.’’ demişti.  O andan sonra çanlar, Pop Art için çalmaya başlamıştı.  

Kavramsal Sanat’ın duayeni Marcel Duchamp, sanat ve sanat olmayanın ortaklığı fikrinden yol çıkarak ”Ready Made” eserler ortaya koydu. Tabure üstüne monte edilmiş bir bisiklet tekerleği gibi seri üretimle elde edilmiş nesnelere küçük dokunuşlar yaparak, bu nesnelere farklı anlamlar kattı. Tıpkı Andy Warhol gibi süpermarketlerin bir sanat müzesi olduğunu düşünüyordu. Alışıldık nesnelerin, alışılmadık mekanlardaki sergisi Duchamp’ın işiydi.

Duchamp ve Warhol kolaj yani modern sanatın ilk örneklerini verdiler. Bulundukları dönem içerisinde ‘’ Artık sanat mümkün mü? ‘’ soruları havada uçuşurken; Duchamp, Fountain(Çeşme,Pisuvar) tasarımıyla, Warhol, Marilyn Diptych eseriyle ortalığı karıştırdı. Bu iki adamın üzerinden seneler geçmesine rağmen kulakları bu denli karizmatik çınlatabilmelerinin sebebi ‘’ Sanat olanaksız bir şey değildir; her zaman her yerde sanat yapılabilir. ‘’ felsefesidir.

Image-1

Dijital Reklam, Dönemin Pop Art’ı Olmaya Aday ! 

Dijital reklam, tıpkı Duchamp ve Warhol gibi alışılagelmiş algıları yıkıp; geleneksel reklamcılık felsefesinin taşlarını yerinden oynatmaya başladı. Bu adamların modern sanatı ve kolaj kültürünü endüstriye ve teknolojiye dahil etmesi, beraberinde gelişen teknolojiler ile her şey dijital dünyanın çekim alanına girmeye başladı. Bilgisayar teknolojileri, desen, temel tasarım, bilgisayarla tasarım, illüstrasyon, dijital illüstrasyon, dijital tasarım, tipografi vb. tüm çalışmalar dijital uygarlığın etrafımızı saracağının kanıtı olmaya başladı.

ATL reklamcılığının heybetini yakında yakalayacağı öngörülen Dijital reklamcılığın oransal verileri çok parlak! 2015 AdEx-TR Dijital Reklam Yatırımları, IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2014 yılına oranla %18,8 oranında artış gösteren dijital reklam yatırımları, 1.673 Milyon TL’ye ulaştı. Mobil reklam (%60), video reklam ( %30) ve oyun içi reklam (%33) oranları ile kayıtlara geçti. 2015 yılında araştırmalara ilk kez dahil edilen sosyal medya ve Programatik yatırımlarda da oranlar bir hayli yüksek… 2015’te en yüksek paya sahip olan Display reklamlar 399 Milyon TL ile en yüksek gösterim ve tıklanma bazlı reklamlar oldu. IAB Türkiye, 2016 yılında digitalin toplamda aldığı %24’lük payın artarak televizyona yaklaşacağını oranlar  ve somut veriler ile iletiyor.

digital-advertising

ATL reklam, kitle iletişim araçları arasında televizyon ve radyo gibi yoğun izlenme ve dinlenme oranına sahip, kolay ulaşılabilir bir yayın organı olduğu için çizgi üstü tavrını koruyor. Fakat ATL reklam gerçeğin öteki yüzünün farkında! Tasarım, içerik, çizim, görüntü, animasyon ve daha pek çok şeyi bünyesinde barındırdığı ve çok yönlü performansları temsil ettiği için sanatın ve teknolojinin multimedyası olan dijitalin gölgesi hızla büyüyor! ATL reklam ve dijital reklam arasındaki bu versusu kimin kazanacağını zaman gösterecek… Ancak şu bir gerçek ki; dijital reklam bir köstebek gibi toprağı kabartarak geliyor!

 

 

Bir Cevap Yazın

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link