Dijital Reklam vs ATL Reklam 0

Fransız sanatçı Marcel Duchamp ‘’ Merdivenden İnen Nü ‘’ resmini tamamladığında Kübistler ona : ‘’ Nü dediğin merdivenden inmez, uzanır.’’ demişti.  O andan sonra çanlar, Pop Art için çalmaya başlamıştı.  

Kavramsal Sanat’ın duayeni Marcel Duchamp, sanat ve sanat olmayanın ortaklığı fikrinden yol çıkarak ”Ready Made” eserler ortaya koydu. Tabure üstüne monte edilmiş bir bisiklet tekerleği gibi seri üretimle elde edilmiş nesnelere küçük dokunuşlar yaparak, bu nesnelere farklı anlamlar kattı. Tıpkı Andy Warhol gibi süpermarketlerin bir sanat müzesi olduğunu düşünüyordu. Alışıldık nesnelerin, alışılmadık mekanlardaki sergisi Duchamp’ın işiydi.

Duchamp ve Warhol kolaj yani modern sanatın ilk örneklerini verdiler. Bulundukları dönem içerisinde ‘’ Artık sanat mümkün mü? ‘’ soruları havada uçuşurken; Duchamp, Fountain(Çeşme,Pisuvar) tasarımıyla, Warhol, Marilyn Diptych eseriyle ortalığı karıştırdı. Bu iki adamın üzerinden seneler geçmesine rağmen kulakları bu denli karizmatik çınlatabilmelerinin sebebi ‘’ Sanat olanaksız bir şey değildir; her zaman her yerde sanat yapılabilir. ‘’ felsefesidir.

Image-1

Dijital Reklam, Dönemin Pop Art’ı Olmaya Aday ! 

Dijital reklam, tıpkı Duchamp ve Warhol gibi alışılagelmiş algıları yıkıp; geleneksel reklamcılık felsefesinin taşlarını yerinden oynatmaya başladı. Bu adamların modern sanatı ve kolaj kültürünü endüstriye ve teknolojiye dahil etmesi, beraberinde gelişen teknolojiler ile her şey dijital dünyanın çekim alanına girmeye başladı. Bilgisayar teknolojileri, desen, temel tasarım, bilgisayarla tasarım, illüstrasyon, dijital illüstrasyon, dijital tasarım, tipografi vb. tüm çalışmalar dijital uygarlığın etrafımızı saracağının kanıtı olmaya başladı.

ATL reklamcılığının heybetini yakında yakalayacağı öngörülen Dijital reklamcılığın oransal verileri çok parlak! 2015 AdEx-TR Dijital Reklam Yatırımları, IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2014 yılına oranla %18,8 oranında artış gösteren dijital reklam yatırımları, 1.673 Milyon TL’ye ulaştı. Mobil reklam (%60), video reklam ( %30) ve oyun içi reklam (%33) oranları ile kayıtlara geçti. 2015 yılında araştırmalara ilk kez dahil edilen sosyal medya ve Programatik yatırımlarda da oranlar bir hayli yüksek… 2015’te en yüksek paya sahip olan Display reklamlar 399 Milyon TL ile en yüksek gösterim ve tıklanma bazlı reklamlar oldu. IAB Türkiye, 2016 yılında digitalin toplamda aldığı %24’lük payın artarak televizyona yaklaşacağını oranlar  ve somut veriler ile iletiyor.

digital-advertising

ATL reklam, kitle iletişim araçları arasında televizyon ve radyo gibi yoğun izlenme ve dinlenme oranına sahip, kolay ulaşılabilir bir yayın organı olduğu için çizgi üstü tavrını koruyor. Fakat ATL reklam gerçeğin öteki yüzünün farkında! Tasarım, içerik, çizim, görüntü, animasyon ve daha pek çok şeyi bünyesinde barındırdığı ve çok yönlü performansları temsil ettiği için sanatın ve teknolojinin multimedyası olan dijitalin gölgesi hızla büyüyor! ATL reklam ve dijital reklam arasındaki bu versusu kimin kazanacağını zaman gösterecek… Ancak şu bir gerçek ki; dijital reklam bir köstebek gibi toprağı kabartarak geliyor!

 

 

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link