Dijital Platformlar ve Reklam Stratejinizi Geliştirme İpuçları 0

Sosyal medya ve dijital pazarlamanın evrimi şirketleri reklam stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktı. Artık hedef kitle ile iletişimin daha kişisel boyutta olması gerektiğini biliyoruz ve bunları sağlayabileceğimiz dijital platformları da…

Gelin hep beraber bu dijital platformlar ve o platformlarda neler yapabileceklerimize göz atalım.

Snapchat geofilters

snap

Türkiye’den Snapchat geofilter kullanan ilk kurumun Bilkent Üniversitesi olduğunu biliyor muydunuz? 2015 yılında Snapchat tarafından tanıtılan geofilter özelliğini Mc Donalds gibi global markaların da kullanım sıklığını bu yıl artırması bekleniyor.

Hepimizin bildiği üzere Snapchat özellikle Y kuşağına ulaşma konusunda kullanabileceğimiz en büyük mobil sosyal platformlardan birisi ve bu platormda reklamlar gelecek senelerde markalar arasında daha da popüler hale gelecek. Geofilter ise marka farkındalığı ve etkileşim sağlamak konusunda size yardımcı olabilir.

Pinterest Reklamları

pinterest2

Hatırladığınız üzere artık Pinterest üzerinden bazı pinler satın alınabilir hale geldi. Yapılan araştırmalar da Pinterest’ten şirketlerin yaptıkları kampanyalara geri dönüş oranlarının oldukça iyi olduğunu gösteriyor.

Psikografik Hedefleme

hedef

Youtube ve Facebook’ta yer alan video reklamların yatırım getirilerinin yüksek olduğu yönünde yapılan (şimdilik az sayıda olsa da) araştırmalar mevcut. Özellikle markanız için oluşturduğunuz bu mecralarda videoların gösterileceği hedef kitle seçilirken yapılacak psikografik hedefleme daha fazla. Özellikle içeriğinizle ilgilenen, eğlenen ve içeriğinizin onlara değer yarattığını düşünen alakalı kitleye ulaşmanız konusunda oldukça önemli.

Video İçerik

video-icerik-1

Bir kelimenin anlattıklarından çok daha fazlasını bir resimle, bir resimin anlattığından çok daha fazlasını bir kaç saniyede anlatabilirsiniz. 2016 yılının yükselen online pazarlama trendleri arasında üst sıralarda bulunan video içerikleri asla görmezden gelmemeniz gerekiyor. Bir ürünü, markanızı, değerlerinizi ya da hizmetlerinizi neden video içerikle anlatmayasınız ki? Özellikle de müşteriler bir ürün hakkında daha fazla bilgi ararken ürün videosunu izlediklerinde satın alım kararlarının pozitif yönde etkilendiğini bilirken, bu nasıl göz ardı edilebilir?

Native Reklam

Native-Programmatic-2

Marka mesajınızı aktarma konusunda native reklamların da yükselen bir trend seyrettiğini görebiliyoruz. Artık markalar için içerik, geleceğin reklamı haline geldi. Native reklam ise yaratıcılığın sınırlarının olmadığı, özgün içerikler oluşturmak için bulunmaz bir nimet.

Bunlarla beraber artık banner reklamların geçmişte kaldığını ve insanların büyük bir kısmının aslında yanlışlıkla tıkladığı gerçeğini göz önünde bulundurmalı. Bu geleneksel teknikler yerine  yeni şeyler denemeli, word of mouth gücüne inanmalı, influencer advertising  biçiminde örneğin; ürün ve hizmetleriniz hakkında aile ve arkadaşlarınızın konuşmalarını sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazarlamacıların Dikkatine Z Kuşağı En Çok Youtube’da Zaman Geçiriyor 0

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor.

Z Kuşağının yüzde 97’si YouTube’da

Yapılan araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup orada yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da varlık gösteriyor. Kendi yaşıtlarının günlük hayatını yakından takip eden bu nesil, günün trendlerine uygun olarak eğlenceli videolar üreten kanallara abone oluyor, sevdikleri oyunların videolarını izliyor.

Dijital dünyada çocukların konuştuğu konuların başında yüzde 38 oranı ile oyun başlığı gelirken, bu oran çocuğun oyun karakterleri ve oynadığı oyunlardan ne kadar etkilendiğinin de göstergesi oluyor. Z kuşağının diğer ilgi alanları ise yüzde 34 ile trendleri ve gündemi takip ettikleri Vlog’lar, yüzde 19 ile yaşıtlarının gündelik aktiviteleri, yüzde 6 ile oyuncaklar ve yüzde 3 ile çocuk kanalları olarak sıralanıyor.

Z kuşağı iletişimde mizahı öne çıkarıyor

Teknosa araştırmasında, Z kuşağının iletişim ve konuşma dilinde öne çıkan özellikleri de ortaya çıkıyor. Fenomenlerin yüzde 35’i spontane ve mizahi bir iletişim tonu tercih ederken, sırasıyla yüzde 28’i heyecanlarını belli eden, yüzde 25’i ikili konuşma şeklinde, yüzde 6’sı bilgilendirici ve yüzde 6’sı ise arkadaşlarıyla konuşur gibi samimi bir dil kullanıyor.

Çocukların iletişim içeriklerini kimin yönlendirdiği konusunda ise bir eşitlik söz konusu. Çocuklar, kendi içeriklerini üretmekte istekli olduğu kadar, aileler de aynı oranda onlara destek oluyor. Çocukların yüzde 37’si içerik konularını kendi üretirken, yüzde 37’si ailesinden destek alıyor. Geriye kalan yüzde 26’sı ise bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından yönlendiriliyor.

Dijital dünya gelişimi olumlu etkiliyor

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından birisi ise dijital dünyanın çocukların sosyal hayatına etkisi. Dijitalleşme, davranış biçimlerini değiştiriyor. Yüz yüze iletişimi kısıtlı hale getiren dijital dünya, yüzde 30 oranında çocukların sosyallik durumunu olumsuz etkilerken, çocukların gelişimi ve eğitimine olumlu katkısı ise yüzde 37 olarak belirleniyor. Dijital dünya, okul hayatına yüzde 22 etki ederken, aile içi iletişim ve kültürel değişimlere etkisi yüzde 11 olarak görülüyor.

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link