Dijital Platformlar ve Reklam Stratejinizi Geliştirme İpuçları 0

Sosyal medya ve dijital pazarlamanın evrimi şirketleri reklam stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktı. Artık hedef kitle ile iletişimin daha kişisel boyutta olması gerektiğini biliyoruz ve bunları sağlayabileceğimiz dijital platformları da…

Gelin hep beraber bu dijital platformlar ve o platformlarda neler yapabileceklerimize göz atalım.

Snapchat geofilters

snap

Türkiye’den Snapchat geofilter kullanan ilk kurumun Bilkent Üniversitesi olduğunu biliyor muydunuz? 2015 yılında Snapchat tarafından tanıtılan geofilter özelliğini Mc Donalds gibi global markaların da kullanım sıklığını bu yıl artırması bekleniyor.

Hepimizin bildiği üzere Snapchat özellikle Y kuşağına ulaşma konusunda kullanabileceğimiz en büyük mobil sosyal platformlardan birisi ve bu platormda reklamlar gelecek senelerde markalar arasında daha da popüler hale gelecek. Geofilter ise marka farkındalığı ve etkileşim sağlamak konusunda size yardımcı olabilir.

Pinterest Reklamları

pinterest2

Hatırladığınız üzere artık Pinterest üzerinden bazı pinler satın alınabilir hale geldi. Yapılan araştırmalar da Pinterest’ten şirketlerin yaptıkları kampanyalara geri dönüş oranlarının oldukça iyi olduğunu gösteriyor.

Psikografik Hedefleme

hedef

Youtube ve Facebook’ta yer alan video reklamların yatırım getirilerinin yüksek olduğu yönünde yapılan (şimdilik az sayıda olsa da) araştırmalar mevcut. Özellikle markanız için oluşturduğunuz bu mecralarda videoların gösterileceği hedef kitle seçilirken yapılacak psikografik hedefleme daha fazla. Özellikle içeriğinizle ilgilenen, eğlenen ve içeriğinizin onlara değer yarattığını düşünen alakalı kitleye ulaşmanız konusunda oldukça önemli.

Video İçerik

video-icerik-1

Bir kelimenin anlattıklarından çok daha fazlasını bir resimle, bir resimin anlattığından çok daha fazlasını bir kaç saniyede anlatabilirsiniz. 2016 yılının yükselen online pazarlama trendleri arasında üst sıralarda bulunan video içerikleri asla görmezden gelmemeniz gerekiyor. Bir ürünü, markanızı, değerlerinizi ya da hizmetlerinizi neden video içerikle anlatmayasınız ki? Özellikle de müşteriler bir ürün hakkında daha fazla bilgi ararken ürün videosunu izlediklerinde satın alım kararlarının pozitif yönde etkilendiğini bilirken, bu nasıl göz ardı edilebilir?

Native Reklam

Native-Programmatic-2

Marka mesajınızı aktarma konusunda native reklamların da yükselen bir trend seyrettiğini görebiliyoruz. Artık markalar için içerik, geleceğin reklamı haline geldi. Native reklam ise yaratıcılığın sınırlarının olmadığı, özgün içerikler oluşturmak için bulunmaz bir nimet.

Bunlarla beraber artık banner reklamların geçmişte kaldığını ve insanların büyük bir kısmının aslında yanlışlıkla tıkladığı gerçeğini göz önünde bulundurmalı. Bu geleneksel teknikler yerine  yeni şeyler denemeli, word of mouth gücüne inanmalı, influencer advertising  biçiminde örneğin; ürün ve hizmetleriniz hakkında aile ve arkadaşlarınızın konuşmalarını sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link