Sosyal medya ve dijital pazarlamanın evrimi şirketleri reklam stratejilerini yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktı. Artık hedef kitle ile iletişimin daha kişisel boyutta olması gerektiğini biliyoruz ve bunları sağlayabileceğimiz dijital platformları da…

Gelin hep beraber bu dijital platformlar ve o platformlarda neler yapabileceklerimize göz atalım.

Snapchat geofilters

snap

Türkiye’den Snapchat geofilter kullanan ilk kurumun Bilkent Üniversitesi olduğunu biliyor muydunuz? 2015 yılında Snapchat tarafından tanıtılan geofilter özelliğini Mc Donalds gibi global markaların da kullanım sıklığını bu yıl artırması bekleniyor.

Hepimizin bildiği üzere Snapchat özellikle Y kuşağına ulaşma konusunda kullanabileceğimiz en büyük mobil sosyal platformlardan birisi ve bu platormda reklamlar gelecek senelerde markalar arasında daha da popüler hale gelecek. Geofilter ise marka farkındalığı ve etkileşim sağlamak konusunda size yardımcı olabilir.

Pinterest Reklamları

pinterest2

Hatırladığınız üzere artık Pinterest üzerinden bazı pinler satın alınabilir hale geldi. Yapılan araştırmalar da Pinterest’ten şirketlerin yaptıkları kampanyalara geri dönüş oranlarının oldukça iyi olduğunu gösteriyor.

Psikografik Hedefleme

hedef

Youtube ve Facebook’ta yer alan video reklamların yatırım getirilerinin yüksek olduğu yönünde yapılan (şimdilik az sayıda olsa da) araştırmalar mevcut. Özellikle markanız için oluşturduğunuz bu mecralarda videoların gösterileceği hedef kitle seçilirken yapılacak psikografik hedefleme daha fazla. Özellikle içeriğinizle ilgilenen, eğlenen ve içeriğinizin onlara değer yarattığını düşünen alakalı kitleye ulaşmanız konusunda oldukça önemli.

Video İçerik

video-icerik-1

Bir kelimenin anlattıklarından çok daha fazlasını bir resimle, bir resimin anlattığından çok daha fazlasını bir kaç saniyede anlatabilirsiniz. 2016 yılının yükselen online pazarlama trendleri arasında üst sıralarda bulunan video içerikleri asla görmezden gelmemeniz gerekiyor. Bir ürünü, markanızı, değerlerinizi ya da hizmetlerinizi neden video içerikle anlatmayasınız ki? Özellikle de müşteriler bir ürün hakkında daha fazla bilgi ararken ürün videosunu izlediklerinde satın alım kararlarının pozitif yönde etkilendiğini bilirken, bu nasıl göz ardı edilebilir?

Native Reklam

Native-Programmatic-2

Marka mesajınızı aktarma konusunda native reklamların da yükselen bir trend seyrettiğini görebiliyoruz. Artık markalar için içerik, geleceğin reklamı haline geldi. Native reklam ise yaratıcılığın sınırlarının olmadığı, özgün içerikler oluşturmak için bulunmaz bir nimet.

Bunlarla beraber artık banner reklamların geçmişte kaldığını ve insanların büyük bir kısmının aslında yanlışlıkla tıkladığı gerçeğini göz önünde bulundurmalı. Bu geleneksel teknikler yerine  yeni şeyler denemeli, word of mouth gücüne inanmalı, influencer advertising  biçiminde örneğin; ürün ve hizmetleriniz hakkında aile ve arkadaşlarınızın konuşmalarını sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın