İşinizi dijital dünyaya taşımanın ne kadar önemli olduğunun artık farkındasınızdır.  Kendi markanız üzerinde yoğunlaşırken özellikle dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsedeceğiz bugün. Gelin hep beraber dijital markanızı oluştururken kaçınmanız gereken hatalara bakalım.

Detaylara Odaklanmış Bir Plan

plan

Kendi  markanızı oluştururken aslında odaklanmanız gereken şeyler gerçekten en önemli özellikleriniz. Detaylara fazlaca odaklandığınız planlara aslında ihtiyacınız yok, asıl ihtiyacınız olan şey eleştirel düşünme özelliğinizi geliştirmeniz. Yeni bir kampanyanızı tanıtırken ya da yeni bir iş kurarken aslında adım adım onu nasıl öne çıkaracağınıza dair plan oluşturmanız.

Sosyal Mecralarda Fazla Aktif Olmak

facebook

Sosyal mecralarda normalden fazla gönderi yayınlamak sizi güncel kılmaz, aksine insanlar sürekli sizin mesajlarınıza maruz kaldığı için sıkılırlar ve bir anda kendinizi spam içerik olarak bulursunuz. Bu senaryo elbette hiç birimizin hoşuna gitmemiştir. Özellikle Facebook ve benzeri platformlarda sürekli gönderi yayınlamak yerine, hedef kitlenize uygun içeriklerle daha fazla etkileşim alabileceğiniz vakitlerde onları yakalayabilirsiniz.

Zorlamak

basarisizlik

Her atışın basket olmasının imkansızlığı gibi sosyal mecralarda da hiç kimsenin karnesi AA’lar ile dolu değildir.  Eğer bir kampanyanız kötüye gidiyor ve siz bunun farkındaysanız aslında yapmanız gereken düzeltmek için elinizden geleni yaptıktan sonra hala başarılı olamıyorsanız daha fazla zaman ve enerji harcamamanızdır.  Unutmayın kendi ellerimizle yaptığımız her hata aslında bizim için bir deneyim ve öğrenme fırsatıdır.

Her Platforma Odaklanmaya Çalışmak

odaklanmak

Her nasıl ki bir anda bir çok şeye odaklandığımız zaman aslında hiç birisine tam anlamıyla odaklanmamış oluyoruz, markanız için bir çok platforma odaklandığınız zaman belki de markanız için uygun olan platforma daha fazla önem göstermediğiniz için başarıyı kaçırmış oluyorsunuz. Bu nedenle önem sıralaması yaparak markanız için uygun platformlara daha fazla odaklanırsanız hedef kitleniz ile etkileşimde kalma şansınız daha da fazlalaşır.

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

mutluluk

Bu madde tam olarak imkansızlığın tanımı aslında. Evet herkesin memnun olduğu bir denklem yok. Bu nedenle markanız için çalışmaya başladığınızda altın harflerle yazarak başucunuza asmanız gereken kural bu olmalı. Zaten bu nedenle ‘hedef kitle’ var ve markalar hedef kitlelerini memnun etmeye çalışmalı.

Kalite Yerine Rakamlara Odaklanmak

Kalite_1

Twitter takipçi sayınız ya da Facebook’ta ki beğeni sayınız..Günün sonunda sizi kurtaran Facebook’ta beğenenler değil gerçekten sayfanızı ziyaret ederek markanızla etkileşim kuranlar, sizin marka mesajını doğru ilettiğiniz kişiler olacak. Eğer istediğiniz sadakatse, sayıların heyecanına kapılmak yerine mesajının kalitesine odaklanın.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın