Dijital Markanızı Oluştururken Kaçınmanız Gereken Hatalar

İşinizi dijital dünyaya taşımanın ne kadar önemli olduğunun artık farkındasınızdır.  Kendi markanız üzerinde yoğunlaşırken özellikle dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsedeceğiz bugün. Gelin hep beraber dijital markanızı oluştururken kaçınmanız gereken hatalara bakalım.

Detaylara Odaklanmış Bir Plan

plan

Kendi  markanızı oluştururken aslında odaklanmanız gereken şeyler gerçekten en önemli özellikleriniz. Detaylara fazlaca odaklandığınız planlara aslında ihtiyacınız yok, asıl ihtiyacınız olan şey eleştirel düşünme özelliğinizi geliştirmeniz. Yeni bir kampanyanızı tanıtırken ya da yeni bir iş kurarken aslında adım adım onu nasıl öne çıkaracağınıza dair plan oluşturmanız.

Sosyal Mecralarda Fazla Aktif Olmak

facebook

Sosyal mecralarda normalden fazla gönderi yayınlamak sizi güncel kılmaz, aksine insanlar sürekli sizin mesajlarınıza maruz kaldığı için sıkılırlar ve bir anda kendinizi spam içerik olarak bulursunuz. Bu senaryo elbette hiç birimizin hoşuna gitmemiştir. Özellikle Facebook ve benzeri platformlarda sürekli gönderi yayınlamak yerine, hedef kitlenize uygun içeriklerle daha fazla etkileşim alabileceğiniz vakitlerde onları yakalayabilirsiniz.

Zorlamak

basarisizlik

Her atışın basket olmasının imkansızlığı gibi sosyal mecralarda da hiç kimsenin karnesi AA’lar ile dolu değildir.  Eğer bir kampanyanız kötüye gidiyor ve siz bunun farkındaysanız aslında yapmanız gereken düzeltmek için elinizden geleni yaptıktan sonra hala başarılı olamıyorsanız daha fazla zaman ve enerji harcamamanızdır.  Unutmayın kendi ellerimizle yaptığımız her hata aslında bizim için bir deneyim ve öğrenme fırsatıdır.

Her Platforma Odaklanmaya Çalışmak

odaklanmak

Her nasıl ki bir anda bir çok şeye odaklandığımız zaman aslında hiç birisine tam anlamıyla odaklanmamış oluyoruz, markanız için bir çok platforma odaklandığınız zaman belki de markanız için uygun olan platforma daha fazla önem göstermediğiniz için başarıyı kaçırmış oluyorsunuz. Bu nedenle önem sıralaması yaparak markanız için uygun platformlara daha fazla odaklanırsanız hedef kitleniz ile etkileşimde kalma şansınız daha da fazlalaşır.

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

mutluluk

Bu madde tam olarak imkansızlığın tanımı aslında. Evet herkesin memnun olduğu bir denklem yok. Bu nedenle markanız için çalışmaya başladığınızda altın harflerle yazarak başucunuza asmanız gereken kural bu olmalı. Zaten bu nedenle ‘hedef kitle’ var ve markalar hedef kitlelerini memnun etmeye çalışmalı.

Kalite Yerine Rakamlara Odaklanmak

Kalite_1

Twitter takipçi sayınız ya da Facebook’ta ki beğeni sayınız..Günün sonunda sizi kurtaran Facebook’ta beğenenler değil gerçekten sayfanızı ziyaret ederek markanızla etkileşim kuranlar, sizin marka mesajını doğru ilettiğiniz kişiler olacak. Eğer istediğiniz sadakatse, sayıların heyecanına kapılmak yerine mesajının kalitesine odaklanın.

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor?

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday