Dijital Markanızı Oluştururken Kaçınmanız Gereken Hatalar 0

İşinizi dijital dünyaya taşımanın ne kadar önemli olduğunun artık farkındasınızdır.  Kendi markanız üzerinde yoğunlaşırken özellikle dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsedeceğiz bugün. Gelin hep beraber dijital markanızı oluştururken kaçınmanız gereken hatalara bakalım.

Detaylara Odaklanmış Bir Plan

plan

Kendi  markanızı oluştururken aslında odaklanmanız gereken şeyler gerçekten en önemli özellikleriniz. Detaylara fazlaca odaklandığınız planlara aslında ihtiyacınız yok, asıl ihtiyacınız olan şey eleştirel düşünme özelliğinizi geliştirmeniz. Yeni bir kampanyanızı tanıtırken ya da yeni bir iş kurarken aslında adım adım onu nasıl öne çıkaracağınıza dair plan oluşturmanız.

Sosyal Mecralarda Fazla Aktif Olmak

facebook

Sosyal mecralarda normalden fazla gönderi yayınlamak sizi güncel kılmaz, aksine insanlar sürekli sizin mesajlarınıza maruz kaldığı için sıkılırlar ve bir anda kendinizi spam içerik olarak bulursunuz. Bu senaryo elbette hiç birimizin hoşuna gitmemiştir. Özellikle Facebook ve benzeri platformlarda sürekli gönderi yayınlamak yerine, hedef kitlenize uygun içeriklerle daha fazla etkileşim alabileceğiniz vakitlerde onları yakalayabilirsiniz.

Zorlamak

basarisizlik

Her atışın basket olmasının imkansızlığı gibi sosyal mecralarda da hiç kimsenin karnesi AA’lar ile dolu değildir.  Eğer bir kampanyanız kötüye gidiyor ve siz bunun farkındaysanız aslında yapmanız gereken düzeltmek için elinizden geleni yaptıktan sonra hala başarılı olamıyorsanız daha fazla zaman ve enerji harcamamanızdır.  Unutmayın kendi ellerimizle yaptığımız her hata aslında bizim için bir deneyim ve öğrenme fırsatıdır.

Her Platforma Odaklanmaya Çalışmak

odaklanmak

Her nasıl ki bir anda bir çok şeye odaklandığımız zaman aslında hiç birisine tam anlamıyla odaklanmamış oluyoruz, markanız için bir çok platforma odaklandığınız zaman belki de markanız için uygun olan platforma daha fazla önem göstermediğiniz için başarıyı kaçırmış oluyorsunuz. Bu nedenle önem sıralaması yaparak markanız için uygun platformlara daha fazla odaklanırsanız hedef kitleniz ile etkileşimde kalma şansınız daha da fazlalaşır.

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

mutluluk

Bu madde tam olarak imkansızlığın tanımı aslında. Evet herkesin memnun olduğu bir denklem yok. Bu nedenle markanız için çalışmaya başladığınızda altın harflerle yazarak başucunuza asmanız gereken kural bu olmalı. Zaten bu nedenle ‘hedef kitle’ var ve markalar hedef kitlelerini memnun etmeye çalışmalı.

Kalite Yerine Rakamlara Odaklanmak

Kalite_1

Twitter takipçi sayınız ya da Facebook’ta ki beğeni sayınız..Günün sonunda sizi kurtaran Facebook’ta beğenenler değil gerçekten sayfanızı ziyaret ederek markanızla etkileşim kuranlar, sizin marka mesajını doğru ilettiğiniz kişiler olacak. Eğer istediğiniz sadakatse, sayıların heyecanına kapılmak yerine mesajının kalitesine odaklanın.

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link