Newsweek’in 79 yıllık basılı yayın hayatından sonra, radikal bir kararla yalnızca dijital yayın yapacağını duyurmasından bugüne tam iki ay geçti. Geçtiğimiz hafta son basılı yayını için, arka planda tarihi newsweek binasının yer aldığı görseli, Twitter’ın meşhur hashtagini başına koyarak son basılı nüsha göndermesiyle kapağına taşıması, basılı yayın için tarihi nitelik taşıyan anlardan biriydi. Sonun başlangıcını güzel bir tasvirle anlatan Newsweek, nehrin akış yönünün tersine yol alınamayacağını anlayan ve yönünü nehrin akış yönüne doğru çeviren öncülerin başında geliyor.

Aslına bakarsanız Newsweek’in aldığı karar ilk bakışta çok radikal bir kararmış gibi gözükse de, araştırmalar dijital devrimin çok da uzakta olmadığını gösteriyor. Dünya genelinde, ekim ayında gazetelerin online sayfalarını ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı tam olarak 644 milyon. Yani her 100 internet kullanıcısından 43’ü gazetelerin internet sayfalarını ziyaret etmiş. Bu rakam insanların okuma ve haber alma alışkanlıklarının ne denli büyük oranda değiştiğinin en büyük kanıtlarından biri. Bundan belki de on sene sonra, bugün nasıl ‘oğlum ajansı aç da haberleri dinleyelim’ sözünü duymuyorsak artık, ‘gazete al da okuyalım’ sözünü de duymayacağız.

Şunu belirtmek gerekir ki, yazılı basın her geçen gün biraz daha kan kaybetse de, hala daha kısa vadede alt edilebilecek bir mecra değil. Hala daha akıntının yönünü yazılı ve görsel basın belirliyor. Ancak dijital tarafta gerçekleşen gelişmeleri görmezden gelmek, tabiri caizse üç maymunu oynamak, yok olma noktasında firmalar tarafından yapılacak en büyük hatalardan biri. Gelelim kısa vadede beklenen reklam gelirlerine. Dijital tarafta işler beklenildiği gibi iyi gidiyor; dijitalin reklam gelirleri istikrarlı bir artış gösterirken, basılı yayının reklam gelirlerinde bu durumun tam tersine azalma bekleniyor.

144508

Teknoloji yalnızca kullandığımız cihazları değil, tüm alışkanlıklarımızı, yaşayış şeklimizi ve günlük hayatımızı da derinden etkiliyor, değiştiriyor. Bu değişimin önünde durmak, yok olma noktasında yapılabilecek en kritik hatalardan biri. Kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürünün Henry Ford’a ” Atlar her zaman kullanılacaktır, otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir ” dediğinde yaptığı gibi, gelişmelere sığ bir bakış açısıyla yaklaşmak, yok oluşun temeli için vurulan ilk kazmadan başka bir şey değil. Bugün bu durum tam anlamıyla dijital basın için geçerli.

Bir Cevap Yazın