Dijital Devrim Karşısında 3 Maymunu Oynamak 0

Newsweek’in 79 yıllık basılı yayın hayatından sonra, radikal bir kararla yalnızca dijital yayın yapacağını duyurmasından bugüne tam iki ay geçti. Geçtiğimiz hafta son basılı yayını için, arka planda tarihi newsweek binasının yer aldığı görseli, Twitter’ın meşhur hashtagini başına koyarak son basılı nüsha göndermesiyle kapağına taşıması, basılı yayın için tarihi nitelik taşıyan anlardan biriydi. Sonun başlangıcını güzel bir tasvirle anlatan Newsweek, nehrin akış yönünün tersine yol alınamayacağını anlayan ve yönünü nehrin akış yönüne doğru çeviren öncülerin başında geliyor.

Aslına bakarsanız Newsweek’in aldığı karar ilk bakışta çok radikal bir kararmış gibi gözükse de, araştırmalar dijital devrimin çok da uzakta olmadığını gösteriyor. Dünya genelinde, ekim ayında gazetelerin online sayfalarını ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı tam olarak 644 milyon. Yani her 100 internet kullanıcısından 43’ü gazetelerin internet sayfalarını ziyaret etmiş. Bu rakam insanların okuma ve haber alma alışkanlıklarının ne denli büyük oranda değiştiğinin en büyük kanıtlarından biri. Bundan belki de on sene sonra, bugün nasıl ‘oğlum ajansı aç da haberleri dinleyelim’ sözünü duymuyorsak artık, ‘gazete al da okuyalım’ sözünü de duymayacağız.

Şunu belirtmek gerekir ki, yazılı basın her geçen gün biraz daha kan kaybetse de, hala daha kısa vadede alt edilebilecek bir mecra değil. Hala daha akıntının yönünü yazılı ve görsel basın belirliyor. Ancak dijital tarafta gerçekleşen gelişmeleri görmezden gelmek, tabiri caizse üç maymunu oynamak, yok olma noktasında firmalar tarafından yapılacak en büyük hatalardan biri. Gelelim kısa vadede beklenen reklam gelirlerine. Dijital tarafta işler beklenildiği gibi iyi gidiyor; dijitalin reklam gelirleri istikrarlı bir artış gösterirken, basılı yayının reklam gelirlerinde bu durumun tam tersine azalma bekleniyor.

144508

Teknoloji yalnızca kullandığımız cihazları değil, tüm alışkanlıklarımızı, yaşayış şeklimizi ve günlük hayatımızı da derinden etkiliyor, değiştiriyor. Bu değişimin önünde durmak, yok olma noktasında yapılabilecek en kritik hatalardan biri. Kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürünün Henry Ford’a ” Atlar her zaman kullanılacaktır, otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir ” dediğinde yaptığı gibi, gelişmelere sığ bir bakış açısıyla yaklaşmak, yok oluşun temeli için vurulan ilk kazmadan başka bir şey değil. Bugün bu durum tam anlamıyla dijital basın için geçerli.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link