Dijital Devrim Karşısında 3 Maymunu Oynamak

Newsweek’in 79 yıllık basılı yayın hayatından sonra, radikal bir kararla yalnızca dijital yayın yapacağını duyurmasından bugüne tam iki ay geçti. Geçtiğimiz hafta son basılı yayını için, arka planda tarihi newsweek binasının yer aldığı görseli, Twitter’ın meşhur hashtagini başına koyarak son basılı nüsha göndermesiyle kapağına taşıması, basılı yayın için tarihi nitelik taşıyan anlardan biriydi. Sonun başlangıcını güzel bir tasvirle anlatan Newsweek, nehrin akış yönünün tersine yol alınamayacağını anlayan ve yönünü nehrin akış yönüne doğru çeviren öncülerin başında geliyor.

Aslına bakarsanız Newsweek’in aldığı karar ilk bakışta çok radikal bir kararmış gibi gözükse de, araştırmalar dijital devrimin çok da uzakta olmadığını gösteriyor. Dünya genelinde, ekim ayında gazetelerin online sayfalarını ziyaret eden tekil kullanıcı sayısı tam olarak 644 milyon. Yani her 100 internet kullanıcısından 43’ü gazetelerin internet sayfalarını ziyaret etmiş. Bu rakam insanların okuma ve haber alma alışkanlıklarının ne denli büyük oranda değiştiğinin en büyük kanıtlarından biri. Bundan belki de on sene sonra, bugün nasıl ‘oğlum ajansı aç da haberleri dinleyelim’ sözünü duymuyorsak artık, ‘gazete al da okuyalım’ sözünü de duymayacağız.

Şunu belirtmek gerekir ki, yazılı basın her geçen gün biraz daha kan kaybetse de, hala daha kısa vadede alt edilebilecek bir mecra değil. Hala daha akıntının yönünü yazılı ve görsel basın belirliyor. Ancak dijital tarafta gerçekleşen gelişmeleri görmezden gelmek, tabiri caizse üç maymunu oynamak, yok olma noktasında firmalar tarafından yapılacak en büyük hatalardan biri. Gelelim kısa vadede beklenen reklam gelirlerine. Dijital tarafta işler beklenildiği gibi iyi gidiyor; dijitalin reklam gelirleri istikrarlı bir artış gösterirken, basılı yayının reklam gelirlerinde bu durumun tam tersine azalma bekleniyor.

144508

Teknoloji yalnızca kullandığımız cihazları değil, tüm alışkanlıklarımızı, yaşayış şeklimizi ve günlük hayatımızı da derinden etkiliyor, değiştiriyor. Bu değişimin önünde durmak, yok olma noktasında yapılabilecek en kritik hatalardan biri. Kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürünün Henry Ford’a ” Atlar her zaman kullanılacaktır, otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir ” dediğinde yaptığı gibi, gelişmelere sığ bir bakış açısıyla yaklaşmak, yok oluşun temeli için vurulan ilk kazmadan başka bir şey değil. Bugün bu durum tam anlamıyla dijital basın için geçerli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Growth Hacking Mentörlüğü Programı İçin Başvurular Başladı

İnternet girişimleri için en büyük problemlerden biri olan “büyüme”yi gerçekleştirebilmek hayati derecede önem arz ediyor. Büyüme potansiyeli olan birçok girişim, nasıl büyüme sürecini gerçekleştireceğini bilmediği için operasyonlarını durdurma kararı alıyor.

Büyüme sürecinin ele alındığı growth hacking alanında startuplar için ücretsiz olarak sürdürülecek mentörlük programı yayınlandı. Growth Hacking Danışmanı Haydar Özkömürcü tarafından yürütülecek olan Growth Hacking Mentörlüğü programı için başvuru süreci başladı. Başvurular 1 Haziran’a dek devam edecek. Başvuru sürecinin ardından ise 4 startup seçilecek ve bu startuplara 6 ay boyunca ücretsiz growth hacking mentörlüğü verilecek.

Programa aday olacak internet girişimlerinden beklenti ise fikir aşamasını geçmiş ve faal durumda olmaları, growth hacking stratejilerini uygulayabilecek bir bütçeye sahip olmaları. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmak için bir mentörlük programını başlattığını aktaran Özkömürcü, “Programı kasasında bir kaç milyon dolar olan startuplardan çok, henüz yatırım alma fırsatı olmamış, büyümek isteyen girişimler için kurguladık.” dedi.

Mentörlük kapsamında AARRR Modeli Geliştirilmesi, Adwords Optimizasyonu, Sosyal Medya Reklamları Optimizasyonu, Arama Motoru Optimizasyonu, Social by Design ve Dönüşüm Optimizasyonu konular hakkında mentilerle çalışmalar yapılacak. 6 aylık programa Ücretsiz Growth Hacking Mentörlüğü linkinden başvuruda bulunabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik

Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları:

  • Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Dijital pazarlamada çeşitli yöntem ve araçlarla hangi kaynağın ne kadar maliyeti olduğunu rahatlıkla basit bir Excel tablosu üzerinde gösterebilirsiniz.
  • Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Bu metriği hesaplayabilmek için belirlenen süre zarfında edinilen yeni müşteri sayısını o süre zarfındaki satış ve pazarlama harcamasına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin, 1 ay içerisinde satış ve pazarlama için 10.000 TL harcadınız, eğer o 1 ay içerisinde 1000 yeni müşteri getirmişseniz, müşteri edinme maliyetiniz 10 TL’dir.

CAC_Formula

  • Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Hesaplanması ise gelir ve maliyetlerin farkının, maliyet bölünmesidir. Örneğin, geliriniz 10.000 TL ve maliyetleriniz 1.000 TL bu durumda (10.000-1.000)/1.000=9 Yani yatırım getiriniz 9’dur.

roi

 

  • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Bu metrik diğer metriklere göre daha zor hesaplanır. Bu metriği hesaplayabilmeniz için şirket içinde stratejik bilgileri edinmeniz gerekir.

LTV-CAC

  • Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Yukarıdaki liste patronun davranışına ve karakterine göre değişebilir ama yukarıdakileri bir tablo üzerinde gördüğünde yaptığınız işle ilgili bir fikir edineceği kesin :) iyi analizler!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link