Steve Jobs’un 1996 yılında Wired Magazine ile yaptığı bir röportajda  “Yaratıcılık, bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler. Çünkü aslında bunu onlar yapmamıştır, onlar sadece bir şey görmüştür.” diyerek duygularını ifade ederken; aslında içinde bulunduğumuz yüzyılın reklam, pazarlama ve iletişim stratejileri içinde geçerli olan bir gerçeği dillendiriyordu.

Ürün temelli endüstrinin, marka ve algı temelli bir Showroom’a dönüştüğü 21. yüzyıl hayatı aslında birbirinden ayrı yerlerde duran ve ilk bakışta çok alakalı gözükmeyen ‘şeyleri’ birbirine bağlayabilme yaratıcılığını gösteren kişilerin, markaların ve kampanyaların şekillendirdiği bir ekonomiyi işaret ediyor.

İşte Citroën C3 şekillendirdiği bu yaratıcı lansman ile başarılı bir iş ortaya koyuyor. Citroën C3 lansmanını rakip markaların sayfasında yapmak amacıyla çıkılan bu yolda öncelikle, diğer otomotiv şirketlerinin Facebook sayfalarında C3’te bulunan farklı özelliklere pas atarak “Bunlar sizde var mı?” soruları alt alta sıralanıyor. Kullanıcıların profil fotoğraflarına dikkat edildiğinde “YENİ C3” harflerinden oluşan bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Markayı açığa çıkaran, Kollektif‘in ajanslığını üstlendiği bu yaratıcı iş bazı rakip markalar tarafından farkedilememiş ve sorulan sorular klasik bir şekilde cevaplandırılmış. Son yazılan yorumlarda ise #Citroenc3 Hashtag’i dikkat çekmekte. İşte o video:

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Paylaş
93 doğumlu, ekonomi okuyan, yazmaya tutkun, ülke ülke gezerek maceraların göbeğine çekinmeden kendini atan, çocuk ruhlu, sevmeyi ve gülmeyi çok seven, pazarlama alanına büyük bir aşkla yönelmiş biri. Manifestosu Benjamin Franklin'in "Ya okumaya değer bir şeyler yazın ya da yazmaya değer bir şeyler yapın." cümlesidir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here