Başarıya Giden Yol Sadelikten Geçer 3

“Odaklanma ve basitlik benim mantralarımdan biridir. Basit olan, karmaşık olandan çok daha zor olabilir. Basitleştirmeyi başarabilmek için düşüncelerinizi arındırabilmeniz onun için de çok çalışmanız gerekir. Ancak kesinlikle buna değer, çünkü sonunda bunu bir kez başardığınızda önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.”

Steve Jobs

***

Steve Jobs’ın Apple’ının, Cupertino’daki küçük ofisinden çıkıp dünyanın en çok kar eden şirketi olmasında tasarıma, teknolojiye ve kişiselleştirmeye verdikleri önemin rolü büyüktü elbet ama kuruldukları günden bugüne hiç taviz vermedikleri bir konu, onları dünya çapında üne kavuşturdu; basitlik.

iPhone’dan iPad’e, Apple Magic Mouse’dan iMac’e kadar Apple’ın elinden çıkan cihazlara bir bakın. Rakip firmaların tuşlarla doldurduğu cihazların yanında ne kadar da sade duruyorlar öyle değil mi? Üzerlerinde cihazların kullanımı ile ilgili yanlızca bir tane işlevsel tuş var.  O da telefonun ya da tabletin modeli ne olursa olsun aynı yerde, aynı işlevde ve aynı şekilde tasarlanıyor.

 

Mitchell_and_Webb_as_Mac_and_PCApple’ın basitliğe verdiği önem sadece ürün tasarımları ile de alakalı değil elbette. 2006 yılında başlatılan ve şimdiye dek onlarcasını gördüğümüz ‘Mac Vs PC’ reklam serisini ele alalım.

Beyaz, sade bir arkaplanın önünde konuşan 2 farklı giyimli adamdan; birisi Mac’i temsil ederken, diğeri de PC’yi temsil ediyor. Ürünün özellikleri yok, fiyat yok, dış ses yok, patlangaç yok; sadece 2 kişi var ve ikisi de tek bir noktayı görmemizi sağlıyor: “Mac, PC’den daha iyidir.

Basitlik ve sadeliği sadece ürün tasarımı, reklam, marka bilinirliği gibi konulara indirgemek de çok doğru değil. Başarıyı yakalamak isteyen tüm markaların, hayatın her alanına entegre etmesi gereken bir felsefedir basitlik. Özellikle de dijital mecralara…

Google’ı gözünüzün önüne getirin…

Adres çubuğunuza Google.com yazıp siteye girdiğinizde karşınıza ekranın ortasında bir logo ve onun altında aramanızı yapabilmeniz için yatay bir çubuk görürsünüz. Daha fazla bilgiye gerek var mı?

Google_web_search

Bing, Yahoo, Yandex gibi muadillerinin arayüzünde haberler, bannerlar, hava durumu verileri gibi birçok element bulunurken Google sadece insanların en basit bir şekilde arama yapmalarına aracılık etti.

Wetransfer’i gözünüzün önüne getirin…

Sitenin kurucusu Nalden, o dönemlerde babasından gelen bir dosyayı açmaya çalışırken yaşadığı kötü deneyim sayesinde araştırmalar yapıyor ve bu alanda birçok websitesi olmasına rağmen hiçbirinin son kullanıcıyı düşünmediğini ve uğraştırdığını fark ediyor.

2015-03-31-shutterstock-wetransfer

tumblr_inline_mvugw62HOa1qjbnol

Bunun üzerine Wetransfer adını verdiği  siteyi hayata geçiren Nalden, siteye gelen kullanıcının birkaç saniye içerisinde, süper kolay bir şekilde dosya gönderip alabilmesine olanak tanıyor. Öyle ki, sitede ne bir banner alanı ne de bir içerik alanı var. Sitedeki tek alan; dosya gönderim alanı.  

2009 yılında kurulan Amsterdam merkezli Wetransfer 2015 itibari ile 25 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bir dosya gönderim platformu için inanılmaz bir rakam, öyle değil mi?

Uzun lafın kısası, basitlik ve sadelik bugünün dünyasındaki kalabalıkta ön plana çıkabilmek için kullanılabilecek yegane araç. Çünkü insanların büyük bir kısmının kapasitesi, komplike bir şekilde verilen mesajı anlamakta yetersiz kalıyor. O yüzden tüm projelerin  6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde tasarlanması gerekiyor.

Bu arada son bir içgörü :) Google’ı bizim girişimciler yapsaydı sadelik konusunda nasıl aksiyonlar alırlardı hiç düşündünüz mü? Olası yanıtı hemen aşağıda.

10402611_10152939768363168_5189923460583990818_n

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

3 Comments

  1. basitlik veya sadeliği sadece bilinen markalardan öğrenecek değiliz elbette.Fakat yine de güzel bir yaklaşım.Şahsımhayatım boyunca hep sadeliğin daha güzel olduğunu savundum.ÖLÇÜ OLARAK peygam-
    berimizin mekke’yi fethinden sonra medine’deki o iki küçük odalı evini tercih etmesini sade yaşantısını
    örnek edindim.yinede teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Google’ın Asya Ülkeleri İçin Sunduğu Yeni Mobil Cüzdanı “TEZ” 0

Çıkan birçok dedikodu sonrasında Google, yaptığı resmî açıklama ile Hindistan’da kullanılacak olan mobil ödeme uygulaması “Tez” i duyurdu. “Tez” kelimesi Hindu dilinde “hızlı” anlamına geliyor. Böylece Google, mobil ödeme alanında sadece ABD ile sınırlı kalmak istemediğini tez elden göstermiş oluyor.

Android Pay ile ABD de ciddi bir varlığa sahip olan Google, yeni Pazar arayışı ile Hindistan’ın dev nüfusunu ve teknolojiye olan iştahını fark etmiş durumda. 2017’nin başlarında başladığı Hindistan’daki internet ve akıllı telefon kullanımını artırmaya yönelik çalışma Google station wi-fi ve Android One sayesinde şimdiden başarılı olmuş gözüküyor.

Peki “Tez” nedir? Tez, Audio QR olarak adlandırılan ve kullanıcıların iki cihazı eşleştirmek için sesleri kullanarak para aktarımı yapmasını sağlayan bir teknolojiye sahip mobil cüzdan. Böylece NFC kullanılmadan para transferini sağlamış oluyor. Çünkü Hindistan’da 300 milyon akıllı telefon kullanıcısı var ve NFC’li telefonlar nispeten nadir ve pahalı, pek çok kullanıcı giriş seviyesi ve orta kademe cihazları tercih ediyor.

Bunun yanında Tez, kullanıcılarının Hindistan bankalarındaki ödeme uygulamalarını bağlamasına olanak tanıdığından Android Pay’ın ötesine geçen bir adım.

Güvenlik açısından da oldukça tatminkar olan uygulama, bankadan bankaya yapılan ödemeleri kolaylaştırıyor ve Google’ın dolandırıcılık tespit ettğinde kullanıcı kimliğini koruduğu bir veri güvenlik platformu olan Tez Shield tarafından korunuyor.

Tez, hem Android hem de iOS’da mevcut. Google, uygulamayı Vietnam, Endonezya ve Tayland gibi diğer gelişmekte olan ülkeler için de kullanıma sunmayı planlıyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link