Akşam Gazetesi SEO Çalışması Case Study 0

Türkiye’nin en güçlü yayın gruplarından biri olan Türkmedya dijital medyanın önlenemez yükselişi sonrasında dijital yayıncılığa da büyük önem vermeye başladı. Bu bağlamda grubu bünyesindeki, Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Akşam Gazetesi’nin SEO çalışmaları için Webtures ile işbirliği gerçekleştirdi.

Dijital alanda, sadece Adwords, Facebook gibi kanallarda verilen reklamlarla yetinmek firmalar ve markalar için ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu reklam mecralarının dışında verimliliği en üst düzeye çıkaracak çalışmalardan biri de Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’dur. SEO çalışmaları hem diğer mecralardan gelen trafiğin devamlılığını sağlamak hem de daha fazla kitleye ulaşabilmek adına mutlaka göz ardı edilmemesi gereken bir çalışmadır. Giderek artan rekabet koşulları içerisinde, sağlıklı ve planlı yapılan SEO çalışmaları firmalara büyük katkı sağlayarak rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlamaktadır.

SEO ajansı Webtures, Akşam için bu bağlamda yaptığı çalışmalarla aşağıdaki başarılara imza atmıştır:

Organik trafİk kullanıcı sayısı yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 4,65 katına çıkarıldı.

1

Toplam ziyaretçi sayısı 2,89 katına çıkarıldı.

2

Google tarafından sağlanan organik geri dönüşümlerde ise çalışmaların başından günümüze kadar 1,57 katının üzerinde bir kullanıcı trafiği sağlandı. Bu oranlar milyonlarca kullanıcıya eş değer bir rakam olarak öne çıkmaktadır.

3

Webtures, Akşam Gazetesi’ne uygulanan SEO çalışmalarını ise şu şekilde özetlemektedir;

Site İçi Seo Analizi

Akşam Gazetesi web sitesini yaklaşık 100 SEO kriteri üzerinden analiz işlemleri gerçekleştirildi ve site üzerinde düzeltilmesi gereken birçok alan bulunduğu dikkat çekti. Bu hataların çok kritik öneme sahip olduğunu belirterek sitenin hatalarının giderilmesini Akşam Gazetesi ve Webtures yazılım ekibi ile eş zamanlı olarak yürütüldü.

Rakiplerin SEO Kalite ve Stratejileri

Dijital yayıncılık sektörü en büyük rekabetin var olduğu sektörlerin başında gelen bir sektör, bu nedenle rakiplerin hareketlerini analiz edip onlara göre aksiyon alabilmek gerçekten çok önemli. Bu şekilde detaylı bir analiz gerçekleştirilerek, rakiplere göre her zaman bir adım önde olundu.

Anahtar Kelime Uyumlu Sayfa Tespiti

Anahtar kelime analizinde belirlenen anahtar kelimeler sitede nerelerde yer alıyor, bu kelimelerle alakalı sayfalar mevcut mu, anahtar kelimelerin yoğunluğu sitede ne kadar yer alıyor gibi detaylı analiz gerçekleştirerek anahtar kelimelerin SEO’ya uyumlu hale getirip alakalı sayfaların oluşturulmasını sağlandı.

Anahtar Kelime Tespiti

Sektörde yer alan siteleri ve Akşam Gazetesi web sitesi detaylı bir şekilde analiz edilerek hangi kelimelerde daha çok verim alınabilir konusunda uzunca araştırma yapıldı ve alınan ortak karar ile 30 kelime belirleyip bunların aranma hacimleri ve geri dönüş oranlarının ne türde olacağı tespit edip anahtar kelimeler hayata geçirildi.

Full SEO Check-Up Sonucu

Bu analiz, sitenin en ufak ayrıntısına kadar detaylı araştırmalarla gerçekleştirilmektedir. Tasarımından yazılımına, site hızından mobil uyumluluğuna, makalelerinden site yönetimine kadar analiz edilerek tespit edilen tüm hataların giderilmesi sağlandı. Analiz işlemleri bu şekilde tamamlanmış oldu. Site dışı SEO çalışmaları ile site adım adım ilerlemeye ve trafiklerin artışına tanık olmaya başladı.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link