Türkiye’nin en güçlü yayın gruplarından biri olan Türkmedya dijital medyanın önlenemez yükselişi sonrasında dijital yayıncılığa da büyük önem vermeye başladı. Bu bağlamda grubu bünyesindeki, Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Akşam Gazetesi’nin SEO çalışmaları için Webtures ile işbirliği gerçekleştirdi.

Dijital alanda, sadece Adwords, Facebook gibi kanallarda verilen reklamlarla yetinmek firmalar ve markalar için ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu reklam mecralarının dışında verimliliği en üst düzeye çıkaracak çalışmalardan biri de Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’dur. SEO çalışmaları hem diğer mecralardan gelen trafiğin devamlılığını sağlamak hem de daha fazla kitleye ulaşabilmek adına mutlaka göz ardı edilmemesi gereken bir çalışmadır. Giderek artan rekabet koşulları içerisinde, sağlıklı ve planlı yapılan SEO çalışmaları firmalara büyük katkı sağlayarak rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlamaktadır.

SEO ajansı Webtures, Akşam için bu bağlamda yaptığı çalışmalarla aşağıdaki başarılara imza atmıştır:

Organik trafİk kullanıcı sayısı yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 4,65 katına çıkarıldı.

1

Toplam ziyaretçi sayısı 2,89 katına çıkarıldı.

2

Google tarafından sağlanan organik geri dönüşümlerde ise çalışmaların başından günümüze kadar 1,57 katının üzerinde bir kullanıcı trafiği sağlandı. Bu oranlar milyonlarca kullanıcıya eş değer bir rakam olarak öne çıkmaktadır.

3

Webtures, Akşam Gazetesi’ne uygulanan SEO çalışmalarını ise şu şekilde özetlemektedir;

Site İçi Seo Analizi

Akşam Gazetesi web sitesini yaklaşık 100 SEO kriteri üzerinden analiz işlemleri gerçekleştirildi ve site üzerinde düzeltilmesi gereken birçok alan bulunduğu dikkat çekti. Bu hataların çok kritik öneme sahip olduğunu belirterek sitenin hatalarının giderilmesini Akşam Gazetesi ve Webtures yazılım ekibi ile eş zamanlı olarak yürütüldü.

Rakiplerin SEO Kalite ve Stratejileri

Dijital yayıncılık sektörü en büyük rekabetin var olduğu sektörlerin başında gelen bir sektör, bu nedenle rakiplerin hareketlerini analiz edip onlara göre aksiyon alabilmek gerçekten çok önemli. Bu şekilde detaylı bir analiz gerçekleştirilerek, rakiplere göre her zaman bir adım önde olundu.

Anahtar Kelime Uyumlu Sayfa Tespiti

Anahtar kelime analizinde belirlenen anahtar kelimeler sitede nerelerde yer alıyor, bu kelimelerle alakalı sayfalar mevcut mu, anahtar kelimelerin yoğunluğu sitede ne kadar yer alıyor gibi detaylı analiz gerçekleştirerek anahtar kelimelerin SEO’ya uyumlu hale getirip alakalı sayfaların oluşturulmasını sağlandı.

Anahtar Kelime Tespiti

Sektörde yer alan siteleri ve Akşam Gazetesi web sitesi detaylı bir şekilde analiz edilerek hangi kelimelerde daha çok verim alınabilir konusunda uzunca araştırma yapıldı ve alınan ortak karar ile 30 kelime belirleyip bunların aranma hacimleri ve geri dönüş oranlarının ne türde olacağı tespit edip anahtar kelimeler hayata geçirildi.

Full SEO Check-Up Sonucu

Bu analiz, sitenin en ufak ayrıntısına kadar detaylı araştırmalarla gerçekleştirilmektedir. Tasarımından yazılımına, site hızından mobil uyumluluğuna, makalelerinden site yönetimine kadar analiz edilerek tespit edilen tüm hataların giderilmesi sağlandı. Analiz işlemleri bu şekilde tamamlanmış oldu. Site dışı SEO çalışmaları ile site adım adım ilerlemeye ve trafiklerin artışına tanık olmaya başladı.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın