Akşam Gazetesi SEO Çalışması Case Study 0

Türkiye’nin en güçlü yayın gruplarından biri olan Türkmedya dijital medyanın önlenemez yükselişi sonrasında dijital yayıncılığa da büyük önem vermeye başladı. Bu bağlamda grubu bünyesindeki, Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Akşam Gazetesi’nin SEO çalışmaları için Webtures ile işbirliği gerçekleştirdi.

Dijital alanda, sadece Adwords, Facebook gibi kanallarda verilen reklamlarla yetinmek firmalar ve markalar için ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu reklam mecralarının dışında verimliliği en üst düzeye çıkaracak çalışmalardan biri de Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’dur. SEO çalışmaları hem diğer mecralardan gelen trafiğin devamlılığını sağlamak hem de daha fazla kitleye ulaşabilmek adına mutlaka göz ardı edilmemesi gereken bir çalışmadır. Giderek artan rekabet koşulları içerisinde, sağlıklı ve planlı yapılan SEO çalışmaları firmalara büyük katkı sağlayarak rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlamaktadır.

SEO ajansı Webtures, Akşam için bu bağlamda yaptığı çalışmalarla aşağıdaki başarılara imza atmıştır:

Organik trafİk kullanıcı sayısı yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 4,65 katına çıkarıldı.

1

Toplam ziyaretçi sayısı 2,89 katına çıkarıldı.

2

Google tarafından sağlanan organik geri dönüşümlerde ise çalışmaların başından günümüze kadar 1,57 katının üzerinde bir kullanıcı trafiği sağlandı. Bu oranlar milyonlarca kullanıcıya eş değer bir rakam olarak öne çıkmaktadır.

3

Webtures, Akşam Gazetesi’ne uygulanan SEO çalışmalarını ise şu şekilde özetlemektedir;

Site İçi Seo Analizi

Akşam Gazetesi web sitesini yaklaşık 100 SEO kriteri üzerinden analiz işlemleri gerçekleştirildi ve site üzerinde düzeltilmesi gereken birçok alan bulunduğu dikkat çekti. Bu hataların çok kritik öneme sahip olduğunu belirterek sitenin hatalarının giderilmesini Akşam Gazetesi ve Webtures yazılım ekibi ile eş zamanlı olarak yürütüldü.

Rakiplerin SEO Kalite ve Stratejileri

Dijital yayıncılık sektörü en büyük rekabetin var olduğu sektörlerin başında gelen bir sektör, bu nedenle rakiplerin hareketlerini analiz edip onlara göre aksiyon alabilmek gerçekten çok önemli. Bu şekilde detaylı bir analiz gerçekleştirilerek, rakiplere göre her zaman bir adım önde olundu.

Anahtar Kelime Uyumlu Sayfa Tespiti

Anahtar kelime analizinde belirlenen anahtar kelimeler sitede nerelerde yer alıyor, bu kelimelerle alakalı sayfalar mevcut mu, anahtar kelimelerin yoğunluğu sitede ne kadar yer alıyor gibi detaylı analiz gerçekleştirerek anahtar kelimelerin SEO’ya uyumlu hale getirip alakalı sayfaların oluşturulmasını sağlandı.

Anahtar Kelime Tespiti

Sektörde yer alan siteleri ve Akşam Gazetesi web sitesi detaylı bir şekilde analiz edilerek hangi kelimelerde daha çok verim alınabilir konusunda uzunca araştırma yapıldı ve alınan ortak karar ile 30 kelime belirleyip bunların aranma hacimleri ve geri dönüş oranlarının ne türde olacağı tespit edip anahtar kelimeler hayata geçirildi.

Full SEO Check-Up Sonucu

Bu analiz, sitenin en ufak ayrıntısına kadar detaylı araştırmalarla gerçekleştirilmektedir. Tasarımından yazılımına, site hızından mobil uyumluluğuna, makalelerinden site yönetimine kadar analiz edilerek tespit edilen tüm hataların giderilmesi sağlandı. Analiz işlemleri bu şekilde tamamlanmış oldu. Site dışı SEO çalışmaları ile site adım adım ilerlemeye ve trafiklerin artışına tanık olmaya başladı.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link