2017 Yılındaki En Önemli 5 SEO Trendi

Arama motoru portalları her geçen yıl spam bağlantılarına ve sistemle oynamaya çalışan insanlarla mücadele etme umuduyla yeni algoritmalar ve kurallar geliştiriyorlar.

Google, Bing vb. tarafından belirlenen bu yeni kuralların tam olarak ifade ettiği şey, her web yöneticisinin müşterilere arama tabanlı hedeflerini sağlamasına yardımcı olmak için sürekli değişen SEO manzarasına ayak uydurması gerektiğidir.

2017 SEO stratejinizi ayarlamanız için size harika bir fırsat sunarak nasıl yapılacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dan (AMP) yararlanın

Google, hızlandırılmış mobil sayfalar yeniliğini devreye aldığını 2016 yılı başlarında bize açıklamıştı ve hemen çıkma oranını azaltmak amacıyla daha duyarlı sayfalara duyulan ihtiyaç, Google’ın 2016 SEO stratejisinde bir itici güç oldu. Bu konuda ortaya çıkan en pratik çözümlerden biri kuşkusuz web yöneticileri tarafından AMP’nin entegrasyonunun yapılmasıdır.

AMP’lerin sayfaların mobil tarayıcılarda anında yüklenmesine izin veren açık kaynaklı protokoller olduğuna dikkat etmemiz oldukça önemli. AMP, SEO topluluğunda tüketicilerin düşük bir veri hızında anında sayfa yüklemelerine olanak tanıyan bir olgu haline geldi.

Ortalama bir web sayfası, içerik yüklerken AMP’den sekiz kat daha fazla veri kullanır. 2017’de bu trendin daha da gelişmesi bekleniyor ve kullanıcılarınız için daha duyarlı sayfalar sunmak adına bu trendden sizde yararlanabilirsiniz.

Hızlandırılmış mobil sayfalar demosu için mobil cihazınızda g.co/amp bağlantısını tıklayabilir, dilerseniz ampproject.org adresinde proje hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

2. Yapay Zeka(AI)’nın varlığını bilinir hale getirin

Google arama algoritmaları nihayet 2016 yılının sonunda körüklendi. Bu durum makineleri arama algoritmalarına entegre ederek onları daha akıllı hale getirdi.

Google RankBrain konseptinin, aramayı daha akıllı yapması ve arama motorunun kullanıcılarına yalnızca ilgili bilgileri vermesi bekleniyor. Arama sonuçlarında AI’nın yükselişiyle mücadele etmek için, web yöneticileri ve web sitesi sahipleri, faaliyet gösterdikleri alana benzersiz bir şey katmaya odaklanmak zorundalar.

RankBrain Konsepti için internette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

RankBrain ortaya çıktığında biraz hayal alemine dalarak “Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu?” diye düşünmüştüm. Sonra karşıma çıkan video beni epey eğlendirmişti.


Sistemi, siyah şapka SEO hileleriyle birlikte kullanma imkânı 2017’de daha da az etkili olacak. Bu durumu aşmak için içeriğinizde etiket kullanmanız, daha yoğun yazı yazmanız ve yayınladığınız bilgilerle oynamanız gerekiyor.

Black Hat SEO,adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye edilmeyen ve yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan siteler Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalarla karşılaşacaktır.

3. Kullanıcı Deneyimi(UX) Optimizasyonunu ortaya çıkarın

World Wide Web’in evrimi – Web 3.0 terimi- yavaş yavaş internete dayanan platformlar için standart hale geliyor. Kullanıcı deneyimi(UX), web sitenizin kullanımını kolaylaştırmak ve bunu dönemsel olarak geliştirmeye yönelik adımlar atmaktır. Genellikle, bir web sitesinin kullanılabilirliği hakkında bilgi edinmek için kullanılır. Gördüğümüz gibi bu yeni dünya düzeninde, kullanıcı deneyimi tüm faktörlerin üstesinden gelmeye başladı bile .

2015 yılından bu yana arama motorları, insanları iyi tasarlanmış web sitelerine yönlendirerek ilgili içeriği izlemek için daha fazla zaman harcamalarını sağlıyor. Bence hem kullanıcı deneyimini hem de platformunuzdaki erişim kolaylığını arttırmak için çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu optimizasyon, bir web sitesinin kullanımının ne derece kolay olduğunu inceleyerek bazı uygulamaların ne derece birbiriyle ölçüşmediğini anlamamızı sağlamak konusunda da çok iyi.

Sizde bunu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit; daha kullanıcı dostu açılış sayfaları tasarlayın, blog yayınlarınıza inografik(bilgi görselleştirme) kullanımını entegre edin ve web sitenizin gezinme sürecini basitleştirin.

4. Kişisel markalaşma anahtarını kullanın

İnternet dahil kalabalık bir yerde farkedilmek her zaman zordur. Ancak Google, her şeye rağmen yaratıcılığından ödün vermeden markalarını zorlayan platformlara odaklandı. Bu tekniklerden biri, web üzerindeki kişisel işiniz için benzersiz bir perspektif oluşturmada markalı URL’lerin kullanılmasıdır. Kişisel markalı URL’lerin avantajları çeşitlidir ancak burada en önemlisi web sitenizin, Google’ın arama algoritmalarıyla en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olmasıdır.

Marka, kategori, içerik ve ürünlerinizi girerken SEO URL oluşturmanız gerekmektedir. Bu SEO URL kelimesine sistemimiz otomatik olarak girilen içeriğin ismini vermektedir. Dilerseniz siz bu SEO URL kelimesini değiştirebilirsiniz. Ve ya birden çok ürüne aynı SEO URL’ i vererek aynı içeriğe ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ederseniz arattığımız anahtar kelimeler, sitelerin URL’lerinde geçmektedir. Yani, web sitemizi belirli kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda konumlamak istiyorsak, o kelime ya da kelime gruplarının ilgili sayfamızın URL’sinde bulunmasına özen göstermeliyiz.

5. Kısa markalı bağlantıları entegre edin

Web sayfalarını sıralarken arama motorlarının dikkate aldığı en önemli KPI’lardan biri ‘yineleme’ dir. SEO yineleme, bir içeriğin Web’te ne kadar okunduğunu ve paylaşıldığını, içerdiği bilginin ne denli eşsiz ve güvenilir olduğunu gösterir.

İçeriğinizin paylaşılması için en iyi yol “kısa markalı bağlantılar”dır. Hatta bu yeni bağlantı biçimi şu anda Fortune 500 şirketleri tarafından internette markaları gündeme getirmek için sıkça kullanılıyor. Pepsi (pep.si), NY Times (nyti.ms)gibi. Araştırma, markalı bağlantıları kullanmanın tıklanma oranını yüzde 35 oranında arttırdığını gösteriyor.

Bu 5 trendin 2017 yılında SEO stratejinize birbirinden büyük faydalar sağlayacağına eminiz. Bu nedenle, hangisini uygulayacağınızı anlamaya çalışırken sıkışıp kalmayın; bunun yerine web sitenizde daha iyi görünürlülük sağlamak için birden fazla teknik uygulamayı deneyin, gerisi zaten gelecektir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi

Türkiye’nin geleceği olan eğitim sektörünün, dijital dünyadaki yerini konuşmak ve dijital karar verme mekanizmalarını değerlendirmek adına düzenlenen “Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi” başlıyor!

Google ve Destex Digital iş birliği ile gerçekleşecek etkinlikte konuşmacılar arasında, Google Partners Dijital Pazarlama Eğitmeni Özgür Deniz Aydın, Google eski EMEA Pazarlama Direktörü Mustafa İçil ve Nöropazarlama Yüksek Lisans Program Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan gibi önemli isimler yer alıyor.

Eğitim sektörünün tüm alanlarını tek bir noktada birleştirecek olan zirve, 07 Nisan 2018’de gerçekleşecek. Türkiye’de okulların ihtiyaç duyduğu veriler üzerine değerlendirmeler yapılacak olan zirve de ana tema dijital alan üstündeki davranışları anlamak ve hedef kitleye doğru maliyetlerle ulaşımı sağlamak olacak. Tüm dünyada ve ana odak noktası olan eğitim sektöründe yaşanan dijital karar verme mekanizmaları, ailelerin okul seçimindeki kriterleri, eğitim sektöründe gerçekleştirilen reklam yanlışları gibi birçok detayın masaya yatırılacağı “Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi”, Dedeman Otel’de gerçekleşecek.

Google’ın Destex Digital ile birlikte organize ettiği eğitim sektörüne yönelik bu ilk zirvede, Destex Digital’de sunduğu 360 derece dijital medya çözümlerini ve eğitim sektöründe elde ettikleri başarının sırrını katılımcıları ile paylaşacak. Etkinliğin Google ile birlikte gerçekleştirilecek olmasının en önemli sebebini ise Ajans Başkanı Emrah Ünal ise kısaca şu şekilde açıklıyor. “Biz yıllardır eğitim sektörü içindeyiz ve tüm çalışmaları kendi mecralarımızda da veri olarak kullanıyoruz. Özellikle eğitim sektörü dijital den uzak duruyor ancak bu zirve den sonra dijitalin kendileri adına doğru bir tercih olduklarını göreceklerdir.”

Ayrıca etkinlikte“dijital sektörde doğru bir yol haritası belirlemek için gerçek verileri değerlendirmenin önemini” vurgulamak adına  2000 öğrenci ile gerçekleştirilen ve okul seçimlerinde dijital reklamların uyandırdığı algı ile ilgili anket verileri de sunulacak.

Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi
Program Akışı:

09:30 – 10:00  / Açılış – Kayıt İşlemleri – Coffee Break
10:00 – 10:30 / Özgür Deniz Aydın – Dijital Dönüşüm ve Google
10:30 – 11:45 / Mustafa İçil – Dijital Çağda Yeni Nesil Pazarlama

11:45 – 12:00 / ARA – İkram

12:00 – 12:20 / Emre Cem Kırbıyık (Okul.com.tr) – Ebeveynlerin Okul Seçme Kriterleri
12:20 – 12:40 / Necip Murat (Pazarlamasyon.com)– Eğitim Sektöründe Pazarlama Trendleri
12:40 – 13:00 / Ozan Emrah Ünal – Eğitim Sektör Raporu (yuklis.com) ve Başarı Hikayeleri

13:00 – 13:30 / Öğle Arası ve İkram

13:30 – 14:15 / Prof. Dr. Sinan Canan – Yetişkinlerin Karar Verme Mekanizması ve İkna
14:15 – 15:00 / Ozan Emrah Ünal – Destex Digital Google Hizmetler

Katılım İçin: event.destexdigital.com 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Videoların Pazarlama Üzerindeki Güçlü Etkisi

Son zamanlarda, B2C pazarlamacıları video reklamcılığa yöneliyorlar. Google‘da yapılan bir araştırmaya göre, pazarlamacıların %70‘i son 2 yılda %52 oranında video alımı gerçekleştiriyor. Bu da işlerinde bir adım önde olmalarını sağlıyor. Hala videoların, pazarlama üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna karar veremiyorsanız şimdi anlatacağımız 5 faktöre bir göz atın deriz.

Videoların satış üzerindeki etkisi

Sizce videonun satın alma süreci haricinde başka bir rolü var mı? Kesinlikle vardır. Başlangıçta videolar, markanızın ilgi uyandırmasını ve sizi yanına çekmesini sağlayacaktır. Böylece markanız tutacak ve tüketiciyle arasında uzun bir satın alma süreci başlayacaktır. Önemli olan, markanın güvenilirliğini kaybetmemek ve devamlı olarak içerik üretmektir.

Linkedln video yükleme özelliği

Geçen yıl, LinkedIn yerel bir video yükleme özelliğini kullanıma sokarak kullanıcıların videoları doğrudan LinkedIn’in uygulaması aracılığıyla siteye yüklemelerini sağladı. Böylece hem kullanılabilirliğini duyurdu hem kendi reklamını yapmış oldu.

Video, mevcut pazarlama taktiklerini olumlu yönde etkileyecek

Videoların nispeten yüksek üretim maliyeti geçmişte dijital pazarlamacıları korkutsa da, günümüzdeki etkisi gün geçtikçe artıyor. Attığınız bir mailde, bir haber veya bir tanıtımda “video” ifadesinin bulunması, o yazıların tıklanmasını %70 civarında arttırabilir. Ayrıca bir web siteniz varsa ona koyacağınız videolar yazılarınızın daha fazla merak edilmesine ve tıklanmasına sebep olacaktır.

Kişiselleştirmeniz gerekir

B2B dijital pazarlamacıları, alıcı segmentasyonunun etkili pazarlama için önemli olduğunu biliyorlar. Ancak, edindiğiniz müşteri temsilcilerinin (CMO’lar, STK’lar, CEO’lar) taktiklerinin daha fazla kişiselleştirilmesi gerekir. Kişiselleştirme, e-posta veya e-kitaplar ve beyaz sayfalar gibi düşük üretim pazarlama taktikleri ile nispeten daha kolay olur.

Artık maksimum YG için reklam ögelerini test edebilirsiniz

Reklam ögesinin test edilmesi yeni bir kavram değildir ancak giderek daha uygun maliyetli üretim maliyetleri de, A/B testlerinde artışa neden olmakta, bu da B2B markalarının video reklamlarından daha fazla YG elde etmesine yardımcı olmaktadır. Geçtiğimiz yıl, müşterilerimize, standart tek bir 15 veya 30 saniyelik kesintiden, her bir kesimin 4-6 çeşit kadar talep edilen her bir noktadaki çeşitlilik sayısını artırdıklarını gördük. Artık açılış sayfalarını ve hatta kullanılan yetenekleri test etmeyi planlayabilir ve daha sonra harcamanızı en yüksek performansa dönüştürebiliriz.

Kaynak: marketingprofs.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link