2017 Yılındaki En Önemli 5 SEO Trendi

Arama motoru portalları her geçen yıl spam bağlantılarına ve sistemle oynamaya çalışan insanlarla mücadele etme umuduyla yeni algoritmalar ve kurallar geliştiriyorlar.

Google, Bing vb. tarafından belirlenen bu yeni kuralların tam olarak ifade ettiği şey, her web yöneticisinin müşterilere arama tabanlı hedeflerini sağlamasına yardımcı olmak için sürekli değişen SEO manzarasına ayak uydurması gerektiğidir.

2017 SEO stratejinizi ayarlamanız için size harika bir fırsat sunarak nasıl yapılacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dan (AMP) yararlanın

Google, hızlandırılmış mobil sayfalar yeniliğini devreye aldığını 2016 yılı başlarında bize açıklamıştı ve hemen çıkma oranını azaltmak amacıyla daha duyarlı sayfalara duyulan ihtiyaç, Google’ın 2016 SEO stratejisinde bir itici güç oldu. Bu konuda ortaya çıkan en pratik çözümlerden biri kuşkusuz web yöneticileri tarafından AMP’nin entegrasyonunun yapılmasıdır.

AMP’lerin sayfaların mobil tarayıcılarda anında yüklenmesine izin veren açık kaynaklı protokoller olduğuna dikkat etmemiz oldukça önemli. AMP, SEO topluluğunda tüketicilerin düşük bir veri hızında anında sayfa yüklemelerine olanak tanıyan bir olgu haline geldi.

Ortalama bir web sayfası, içerik yüklerken AMP’den sekiz kat daha fazla veri kullanır. 2017’de bu trendin daha da gelişmesi bekleniyor ve kullanıcılarınız için daha duyarlı sayfalar sunmak adına bu trendden sizde yararlanabilirsiniz.

Hızlandırılmış mobil sayfalar demosu için mobil cihazınızda g.co/amp bağlantısını tıklayabilir, dilerseniz ampproject.org adresinde proje hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

2. Yapay Zeka(AI)’nın varlığını bilinir hale getirin

Google arama algoritmaları nihayet 2016 yılının sonunda körüklendi. Bu durum makineleri arama algoritmalarına entegre ederek onları daha akıllı hale getirdi.

Google RankBrain konseptinin, aramayı daha akıllı yapması ve arama motorunun kullanıcılarına yalnızca ilgili bilgileri vermesi bekleniyor. Arama sonuçlarında AI’nın yükselişiyle mücadele etmek için, web yöneticileri ve web sitesi sahipleri, faaliyet gösterdikleri alana benzersiz bir şey katmaya odaklanmak zorundalar.

RankBrain Konsepti için internette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

RankBrain ortaya çıktığında biraz hayal alemine dalarak “Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu?” diye düşünmüştüm. Sonra karşıma çıkan video beni epey eğlendirmişti.


Sistemi, siyah şapka SEO hileleriyle birlikte kullanma imkânı 2017’de daha da az etkili olacak. Bu durumu aşmak için içeriğinizde etiket kullanmanız, daha yoğun yazı yazmanız ve yayınladığınız bilgilerle oynamanız gerekiyor.

Black Hat SEO,adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye edilmeyen ve yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan siteler Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalarla karşılaşacaktır.

3. Kullanıcı Deneyimi(UX) Optimizasyonunu ortaya çıkarın

World Wide Web’in evrimi – Web 3.0 terimi- yavaş yavaş internete dayanan platformlar için standart hale geliyor. Kullanıcı deneyimi(UX), web sitenizin kullanımını kolaylaştırmak ve bunu dönemsel olarak geliştirmeye yönelik adımlar atmaktır. Genellikle, bir web sitesinin kullanılabilirliği hakkında bilgi edinmek için kullanılır. Gördüğümüz gibi bu yeni dünya düzeninde, kullanıcı deneyimi tüm faktörlerin üstesinden gelmeye başladı bile .

2015 yılından bu yana arama motorları, insanları iyi tasarlanmış web sitelerine yönlendirerek ilgili içeriği izlemek için daha fazla zaman harcamalarını sağlıyor. Bence hem kullanıcı deneyimini hem de platformunuzdaki erişim kolaylığını arttırmak için çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu optimizasyon, bir web sitesinin kullanımının ne derece kolay olduğunu inceleyerek bazı uygulamaların ne derece birbiriyle ölçüşmediğini anlamamızı sağlamak konusunda da çok iyi.

Sizde bunu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit; daha kullanıcı dostu açılış sayfaları tasarlayın, blog yayınlarınıza inografik(bilgi görselleştirme) kullanımını entegre edin ve web sitenizin gezinme sürecini basitleştirin.

4. Kişisel markalaşma anahtarını kullanın

İnternet dahil kalabalık bir yerde farkedilmek her zaman zordur. Ancak Google, her şeye rağmen yaratıcılığından ödün vermeden markalarını zorlayan platformlara odaklandı. Bu tekniklerden biri, web üzerindeki kişisel işiniz için benzersiz bir perspektif oluşturmada markalı URL’lerin kullanılmasıdır. Kişisel markalı URL’lerin avantajları çeşitlidir ancak burada en önemlisi web sitenizin, Google’ın arama algoritmalarıyla en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olmasıdır.

Marka, kategori, içerik ve ürünlerinizi girerken SEO URL oluşturmanız gerekmektedir. Bu SEO URL kelimesine sistemimiz otomatik olarak girilen içeriğin ismini vermektedir. Dilerseniz siz bu SEO URL kelimesini değiştirebilirsiniz. Ve ya birden çok ürüne aynı SEO URL’ i vererek aynı içeriğe ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ederseniz arattığımız anahtar kelimeler, sitelerin URL’lerinde geçmektedir. Yani, web sitemizi belirli kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda konumlamak istiyorsak, o kelime ya da kelime gruplarının ilgili sayfamızın URL’sinde bulunmasına özen göstermeliyiz.

5. Kısa markalı bağlantıları entegre edin

Web sayfalarını sıralarken arama motorlarının dikkate aldığı en önemli KPI’lardan biri ‘yineleme’ dir. SEO yineleme, bir içeriğin Web’te ne kadar okunduğunu ve paylaşıldığını, içerdiği bilginin ne denli eşsiz ve güvenilir olduğunu gösterir.

İçeriğinizin paylaşılması için en iyi yol “kısa markalı bağlantılar”dır. Hatta bu yeni bağlantı biçimi şu anda Fortune 500 şirketleri tarafından internette markaları gündeme getirmek için sıkça kullanılıyor. Pepsi (pep.si), NY Times (nyti.ms)gibi. Araştırma, markalı bağlantıları kullanmanın tıklanma oranını yüzde 35 oranında arttırdığını gösteriyor.

Bu 5 trendin 2017 yılında SEO stratejinize birbirinden büyük faydalar sağlayacağına eminiz. Bu nedenle, hangisini uygulayacağınızı anlamaya çalışırken sıkışıp kalmayın; bunun yerine web sitenizde daha iyi görünürlülük sağlamak için birden fazla teknik uygulamayı deneyin, gerisi zaten gelecektir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Bu Eşsiz Ürünü Almak İçin Sadece 15 Saniyeniz Var

Youtube reklamlarında hedef kitlenizi en hızlı şekilde markanıza nasıl yönlendirirsiniz? Üstüne üstlük sadece 15 saniyede ürünlerinizi almalarını nasıl sağlarsınız?

Dürtü, eylemlerimizin ardında yatan sebebini bilmediğimiz tetikleyicidir. Günümüz reklam ve pazarlama kampanyalarında bilimsel zemine dayanan ve tecrübelerle sabitlenmiş bir çok strateji uygulanır. Hangi strateji uygulanırsa uygulansın temelinde insan dürtülerine (gizil arzularına) hitap vardır. Kişiler bir ürünü alırken ayrıcalıklı hissetmek isterler. Bu temelde markanın değer yaratma politikasını da güdüleyen bir unsurdur. Geçtiğimiz günlerde dürtü reklamcılığında türünün tek örneği bir reklam çalışması yapıldı.

Dünyaca ünlü modacı ve sanatçıların ürünlerinin ve kişiye özel tasarımların satıldığı, 2000 yılında kurulduğu tarihten bugüne 100’den fazla ülkeye gönderim yapar hale gelen online alışveriş sitesi Yoox; Google ve Stink Studios ile işbirliği yaparak dürtü reklamcılığına dair ezber bozan inovatif bir örnekle karşımıza çıktı. İtalyan lüks moda markası, Youtube’da 15 saniye gösterilen bir pre – roll (yayın öncesi) reklam kampanyası ile tüketici kitlesine tek seferlik eşsiz bir teklifte bulundu. Buna göre kullanıcıların karşısına çıkan kişiselleştirilmiş reklamda “Reklamı Atla” seçeneğine tıklayarak teklifi reddetmeleri halinde, ürüne dair bir daha hiçbir yerde aynı teklifi ve reklamı görüntüleyememeleri sağlandı. Markanın sitesine girerek ürünü bulabilirler diye düşünebilirsiniz. Fakat öyle bir reklam kampanyası yapmışlar ki, ürünü sitelerinde ya da başka bir yerde bulmanız imkânsız. Bu yüzden tüketicilerin benzersiz ürünlere sahip olmak için sadece 15 saniyeleri var. Marka “Şimdi ya da Asla! felsefesi ile kişilerin ayrıcalıklı olma dürtülerine hitap eden reklam kampanyasını oyunlaştırarak, Youtube reklamlarındaki tıklanma ve satın almaya yönlendirme zorluğuna adeta “Challenge Accepted!” demişler.

Peki türünün tek örneği olan bu reklam hedeflemesini nasıl başardılar? Markanın işbirliği yaptığı Stink Studios’un geliştirdiği saatte 36.000’den fazla video renderlayabilen RITA (real – time video cloud rendering platform) adlı platform ile her bir ürünü bir kişi için tek seferlik gerçek zamanlı gösterilmek üzere tasarlayarak. Cyber Weekend kapsamında yayına giren reklam İtalya, Amerika, Japonya ve Kore’de Aralık ortasına dek görüntülenebilecek.

Ses getiren reklam kampanyasının ardından Google İtalya Finans, Moda, Lüks ve Perakende Satış Sektör Lideri Simone Zucca, kampanyanın markalaşma çalışmalarında performans araçlarının kullanımının satın alma dürtülerinde ve farkındalık oluşturmada etkili olduğunu kanıtladığını açıklayarak; bunun marka performansında alanının en iyisi olduğunu belirtti.

Yoox Kreatif Direktörü Filippo Vezzali de bu eşsiz reklam kampanyasının ardından bir açıklamada bulunarak; hazırladıkları reklam videolarındaki çocukluğumuzun çizgi filmlerini anımsatan animasyonların ve estetik konseptin, reklamın hızlı bir şekilde yayılıp zirveye çıkmasında etkili olduğunu dile getirdi. Google ile birlikte hazırladıkları bu sadeliğin ardındaki inovatif teknolojinin tamamen büyüleyici bir reklam formatı yakalamalarını sağladığını belirtti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dijital reklam dünyasında Yoox’un öncülüğünü yaptığı bu yeni reklamcılık anlayışını bakalım önümüzdeki günlerde diğer markalar nasıl kullanacaklar?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook’un ve Markaların Gözünden Dijital Marka İletişiminin Geçmişi ve Geleceği

Marka yöneticileri olarak bizler genelde dijital marka iletişimine kendi penceremizden bakma eğiliminde oluyoruz. Sosyal medya tarafında bir içerik paylaşınca sayfadaki herkesin hemen “like” etmesini, tıklayıp sitemize gelmesini ya da yüklediğimiz videoyu izlemesini bekliyoruz ama bu artık neredeyse hiç böyle olmuyor.

Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat vb. tüm sosyal ağların aslında birer ticari ve kar etmesi gereken markalar olduğunu gözden kaçırmayarak konuya girelim.

Türkiye’de sosyal medya odaklı dijital marka iletişimine başladığımız 2009 yılından 2012’li yıllara kadar Facebook’un gelir modeli markalara hayran satmak üzerine kuruluydu. Öyle ki, o yıllarda rakip markalar arasında amansız bir hayran sayısı rekabeti vardı. Erişimi kimse sorgulamıyordu çünkü marka ve bireysel profil sayısı şimdiki kadar fazla değildi. Haliyle erişimde de problem yoktu.

Facebook yıllar geçtikçe, biraz daha olgunluğa erişti ve gelir modelini reach yani erişim olarak değiştirdi. Yani Facebook güncellemeleriyle adeta dedi ki; “Hayran kazanmak için para harcadınız ve kazandınız da. Fakat üzerimde artık çok fazla marka ve bireysel profil iyi – kötü içerik paylaşmaya başladı. Benim kullanıcıları Facebook’ta tutabilmem için gerçekten ilgilenebilecekleri, iyi içerikleri göstermem lazım. Bunun için de artık filtrelemeye gidiyorum. Markalar olarak sizler ya kullanıcılara çok ekstra fayda sağlayan, dikkat çeken sıra dışı içerikler paylaşmalısınız ya da para ödeyip içeriğinize reklam vermelisiniz. Benim amacım insanların mümkün olduğunca Facebook’ta zaman geçirmesini sağlamak. Buna fayda sağlayan en güzel içerik modeli nedir? Video. O halde siz markalar olarak reklam vermek istemiyorsanız en azından kullanıcıların Facebook’ta daha fazla zaman geçirmesine ve dolaylı yoldan benim daha fazla reklam tükettirmeme fayda sağlayacak videolar paylaşırsanız ben de karşılığında videonuzun erişimini artırırım. Böylelikle daha çok kişiye ulaşır, etkileşiminizi artırma şansı yakalayabilirsiniz.”

Geleceği görmeye çalışırsak, şu değişiklik ile birlikte Facebook’un zaten ortalamada %10 – %20’lerde olan organik erişimi tamamen bitirebileceğini tahmin etmek hiç zor değil. Elbette, siz marka veya kişi olarak, insanları Facebook’ta konuşturan, çok sıra dışı içerikler üretebiliyorsanız bunun Facebook tarafında her zaman bir karşılığı olacak. Çünkü dinamikler belli. Facebook sizin sayenizde insanların Facebook’ta daha çok zaman geçirdiğini düşündüğü her an önünüzü açacaktır. Platformdan bağımsız, geçmişte de böyleydi; gelecekte de böyle olacak.

Hali hazırda akıllı telefonlar içerisinde yer alan sosyal medya uygulamaları %60, %70 oranında dış dünya ile ilişkimizi kesiyor ve bu oran, gelecekte takacağımız bir VR gözlük üzerinden Facebook Spaces‘ta %90’lara çıkacak. Şimdilerde bağımlısı olduğumuz akıllı telefonları elimize alıvakit geçirmek bize belki de çok sıkıcı gelmeye başlayacak. Oculus gözlükler olmadan gezemeyeceğiz zamanlar sanıyorum çok uzakta değil. Çünkü inceleyenler bilir, Facebook Spaces ile hem marka tarafında hem bireysel tarafta bilinen tüm alışkanlıklar değişmeye başlayacak. Bu süreçte ise Facebook, Spaces’ın kullanımının yaygınlaşması için ilk etapta birçok kişi ve sonrasında markalara ekstra erişim desteği sağlayacağını tahmin edebiliriz. Reklam satın almaları da bildiğimiz Facebook’tan, Spaces’a doğru kayacaktır. O yüzden markalar; desktop, mobil cihaz tabanlı, alışmış olduğumuz dijital marka iletişiminin belki de bu son evrelerinde organik erişimsiz olmayı kabul edip ya reklam stratejisiyle ya da kullanıcıları Facebook’ta tutmaya fayda sağlayacak videolar ile ilerleyerek Facebook Spaces’ın sunacağı fırsatları şimdiden araştırmaya başlayabilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link