2017 Yılındaki En Önemli 5 SEO Trendi 0

Arama motoru portalları her geçen yıl spam bağlantılarına ve sistemle oynamaya çalışan insanlarla mücadele etme umuduyla yeni algoritmalar ve kurallar geliştiriyorlar.

Google, Bing vb. tarafından belirlenen bu yeni kuralların tam olarak ifade ettiği şey, her web yöneticisinin müşterilere arama tabanlı hedeflerini sağlamasına yardımcı olmak için sürekli değişen SEO manzarasına ayak uydurması gerektiğidir.

2017 SEO stratejinizi ayarlamanız için size harika bir fırsat sunarak nasıl yapılacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dan (AMP) yararlanın

Google, hızlandırılmış mobil sayfalar yeniliğini devreye aldığını 2016 yılı başlarında bize açıklamıştı ve hemen çıkma oranını azaltmak amacıyla daha duyarlı sayfalara duyulan ihtiyaç, Google’ın 2016 SEO stratejisinde bir itici güç oldu. Bu konuda ortaya çıkan en pratik çözümlerden biri kuşkusuz web yöneticileri tarafından AMP’nin entegrasyonunun yapılmasıdır.

AMP’lerin sayfaların mobil tarayıcılarda anında yüklenmesine izin veren açık kaynaklı protokoller olduğuna dikkat etmemiz oldukça önemli. AMP, SEO topluluğunda tüketicilerin düşük bir veri hızında anında sayfa yüklemelerine olanak tanıyan bir olgu haline geldi.

Ortalama bir web sayfası, içerik yüklerken AMP’den sekiz kat daha fazla veri kullanır. 2017’de bu trendin daha da gelişmesi bekleniyor ve kullanıcılarınız için daha duyarlı sayfalar sunmak adına bu trendden sizde yararlanabilirsiniz.

Hızlandırılmış mobil sayfalar demosu için mobil cihazınızda g.co/amp bağlantısını tıklayabilir, dilerseniz ampproject.org adresinde proje hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

2. Yapay Zeka(AI)’nın varlığını bilinir hale getirin

Google arama algoritmaları nihayet 2016 yılının sonunda körüklendi. Bu durum makineleri arama algoritmalarına entegre ederek onları daha akıllı hale getirdi.

Google RankBrain konseptinin, aramayı daha akıllı yapması ve arama motorunun kullanıcılarına yalnızca ilgili bilgileri vermesi bekleniyor. Arama sonuçlarında AI’nın yükselişiyle mücadele etmek için, web yöneticileri ve web sitesi sahipleri, faaliyet gösterdikleri alana benzersiz bir şey katmaya odaklanmak zorundalar.

RankBrain Konsepti için internette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

RankBrain ortaya çıktığında biraz hayal alemine dalarak “Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu?” diye düşünmüştüm. Sonra karşıma çıkan video beni epey eğlendirmişti.


Sistemi, siyah şapka SEO hileleriyle birlikte kullanma imkânı 2017’de daha da az etkili olacak. Bu durumu aşmak için içeriğinizde etiket kullanmanız, daha yoğun yazı yazmanız ve yayınladığınız bilgilerle oynamanız gerekiyor.

Black Hat SEO,adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye edilmeyen ve yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan siteler Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalarla karşılaşacaktır.

3. Kullanıcı Deneyimi(UX) Optimizasyonunu ortaya çıkarın

World Wide Web’in evrimi – Web 3.0 terimi- yavaş yavaş internete dayanan platformlar için standart hale geliyor. Kullanıcı deneyimi(UX), web sitenizin kullanımını kolaylaştırmak ve bunu dönemsel olarak geliştirmeye yönelik adımlar atmaktır. Genellikle, bir web sitesinin kullanılabilirliği hakkında bilgi edinmek için kullanılır. Gördüğümüz gibi bu yeni dünya düzeninde, kullanıcı deneyimi tüm faktörlerin üstesinden gelmeye başladı bile .

2015 yılından bu yana arama motorları, insanları iyi tasarlanmış web sitelerine yönlendirerek ilgili içeriği izlemek için daha fazla zaman harcamalarını sağlıyor. Bence hem kullanıcı deneyimini hem de platformunuzdaki erişim kolaylığını arttırmak için çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu optimizasyon, bir web sitesinin kullanımının ne derece kolay olduğunu inceleyerek bazı uygulamaların ne derece birbiriyle ölçüşmediğini anlamamızı sağlamak konusunda da çok iyi.

Sizde bunu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit; daha kullanıcı dostu açılış sayfaları tasarlayın, blog yayınlarınıza inografik(bilgi görselleştirme) kullanımını entegre edin ve web sitenizin gezinme sürecini basitleştirin.

4. Kişisel markalaşma anahtarını kullanın

İnternet dahil kalabalık bir yerde farkedilmek her zaman zordur. Ancak Google, her şeye rağmen yaratıcılığından ödün vermeden markalarını zorlayan platformlara odaklandı. Bu tekniklerden biri, web üzerindeki kişisel işiniz için benzersiz bir perspektif oluşturmada markalı URL’lerin kullanılmasıdır. Kişisel markalı URL’lerin avantajları çeşitlidir ancak burada en önemlisi web sitenizin, Google’ın arama algoritmalarıyla en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olmasıdır.

Marka, kategori, içerik ve ürünlerinizi girerken SEO URL oluşturmanız gerekmektedir. Bu SEO URL kelimesine sistemimiz otomatik olarak girilen içeriğin ismini vermektedir. Dilerseniz siz bu SEO URL kelimesini değiştirebilirsiniz. Ve ya birden çok ürüne aynı SEO URL’ i vererek aynı içeriğe ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ederseniz arattığımız anahtar kelimeler, sitelerin URL’lerinde geçmektedir. Yani, web sitemizi belirli kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda konumlamak istiyorsak, o kelime ya da kelime gruplarının ilgili sayfamızın URL’sinde bulunmasına özen göstermeliyiz.

5. Kısa markalı bağlantıları entegre edin

Web sayfalarını sıralarken arama motorlarının dikkate aldığı en önemli KPI’lardan biri ‘yineleme’ dir. SEO yineleme, bir içeriğin Web’te ne kadar okunduğunu ve paylaşıldığını, içerdiği bilginin ne denli eşsiz ve güvenilir olduğunu gösterir.

İçeriğinizin paylaşılması için en iyi yol “kısa markalı bağlantılar”dır. Hatta bu yeni bağlantı biçimi şu anda Fortune 500 şirketleri tarafından internette markaları gündeme getirmek için sıkça kullanılıyor. Pepsi (pep.si), NY Times (nyti.ms)gibi. Araştırma, markalı bağlantıları kullanmanın tıklanma oranını yüzde 35 oranında arttırdığını gösteriyor.

Bu 5 trendin 2017 yılında SEO stratejinize birbirinden büyük faydalar sağlayacağına eminiz. Bu nedenle, hangisini uygulayacağınızı anlamaya çalışırken sıkışıp kalmayın; bunun yerine web sitenizde daha iyi görünürlülük sağlamak için birden fazla teknik uygulamayı deneyin, gerisi zaten gelecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Google Arama Sayfasında Değişiklik Yaptı 0

Geçtiğimiz mayıs ayında Google, Gmail, fotoğraflar, haritalar gibi uygulamalar sayesinde, hakkımızda bol veri toplayarak arama yapmayı kolaylaştırmıştı. Şimdi ise Google sayfasını açtığınızda karşınıza iki sekme daha çıkacak.

Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olan Google, sol üst köşeye Hakkında (about) ve Mağaza (store) butonlarını ekledi.

Google ‘Hakkında’ butonu bir süredir Türkiye ana sayfasında bulunuyor. Bu kısımda Google’ın blog ve şirket bilgilerinin yer aldığı gelişmeleri aktarıyor. Hakkında kısmında ise ‘Ürünlerimiz’ başlığına tıklandığınızda, akıllı telefon ve saat gibi ürünler çıksada, bunlar satın alınamıyor. Çünkü Türkiye’den Google Store’a erişim mümkün değil. Türkiye ana sayfasında yer alan Google Store butonu ise yakın gelecekte Google Store’un Türkiye’de erişime açılabileceğinin habercisi olabilir.

Google Mağaza bölümünde ise fiziksel ürünlerin satıldığı market henüz ülkemizde görünmüyor. Google Store’da Pixel akıllı telefonlar, Google Home akıllı ev cihazları, dizüstü bilgisayar gibi birçok elektronik ürün yer alıyor.

Dijital Strateji Kullanılarak Bilişsel(Kognitif) Bir Kuruluş Nasıl Oluşturulur? 0

IBM Türk Kognitif Çözümler Ülke Lideri Nick Anderson dijital strateji kullanılarak kognitif bir kuruluş nasıl oluşturulur sorusunun cevabını veriyor.

Günümüzde dünya genelinde yöneticilerin artık yapay zekâ ve kognitif bilişim kavramlarını benimsediklerini söylemek mümkün. Pek çok yönetici; müşterileriyle, ortaklarıyla ve diğer paydaşlarıyla etkileşim kurma yöntemlerini yeniden tanımlarken, iş operasyonlarını iyileştirmek için halihazırda kognitif teknolojileri kullanıyor.

Yakın zamanda yapılan bir IDC harcama kılavuzuna göre, kognitif platformlara ilişkin küresel harcamaların 2019 yılına kadar 31 milyar ABD Dolarını aşması bekleniyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün yeni bir araştırmasına göre ise yöneticiler, dijital istihbarat yatırımlarını önceliklendirmek için bir yönteme ihtiyaç duyuyorlar. İş Değerleri Enstitüsü’nün Oxford Economics ile işbirliği içinde, devlet birimleri ve eğitim kurumlarının liderleri de dahil olmak üzere dünya genelinde 18 sektörde 6.000’den fazla üst düzey yönetici ile yaptığı ankette kuruluşların; geleneksel iş olanaklarını, ürünlerini, hizmetlerini ve süreçlerini, ister arka ofis sistemlerinde ister orta ofis yeteneklerinde veya ön ofis işlevlerinde olsun, kognitif bilişimi kullanarak yeniden tanımlayabilecekleri öne sürülüyor.

Geleneksel analitik, veri tabanlı öngörüler sunarken, kognitif bilişim ise bu öngörüleri önerilere dönüştürüyor. Kognitif bilişim; kitaplarda, e-postalarda, tweet’lerde, web günlüklerinde, resimlerde, ses ve video dosyalarında yer alan görüntüler, doğal dil ve sesler gibi yapılandırılmamış bilgileri anlayabiliyor. Kognitif sistemler, anlamı ortaya çıkarmak, daha bilgiye dayalı eylemler gerçekleştirmek için tekrarlayarak öğrenmek ve insanlar ile makineler arasındaki engelleri ortadan kaldıran yöntemlerle etkileşim kurmak için verilerden akıl yürütebiliyor.

Bu doğrultuda İş Değerleri Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma aşağıda belirtilenleri saptıyor:

  • Dünya çapındaki CEO’ların yüzde 73’ü; kognitif bilişimin, kuruluşlarının geleceğinde önemli bir rol oynayacağını belirtiyorlar.
  • Ankete katılan dünya çapındaki CEO’ların yüzde 50’si, kognitif bilişimi 2019 yılına kadar kullanmayı planladıklarını belirtiyorlar.
  • Yöneticiler, kognitif girişimlerinden yüzde 15’lik bir yatırım getirisi öngördüklerini ifade ediyorlar.

Bu bilgiler ışığında; İş Değerleri Enstitüsü, kurumların kognitif destekli bir dijital strateji oluşturmak için üç aşamalı bir yaklaşımı kullanmalarını öneriyor.

1) Geleceğin öngörülmesi: İş liderleri, kuruluşları için hem iş hem de teknoloji özelliklerini içeren bir stratejiyi uygulamak üzere kognitif yeteneklerden yararlanmalı. Liderler, sınırlı nitelikte bir dizi girişimle, 18-24 aylık bir dijital stratejiyi kullanmayı düşünmek isteyebilirler. Bu girişimler, sınırlı hedefler ve zaman dilimleri ile daha küçük, daha keşfedilebilir yatırımlar olabilir. Bu gibi girişimlerde; farklı işlevsel ekipler, beceri grupları ve iş ortağı ekosistemlerinden elde edilen kaynaklardan yararlanılabilir.

2) Pazarın ve kullanıcıların değerlendirilmesi: Kuruluşlar; kognitif bir stratejiyi uygulamaya koyduktan sonra, tanımlanmış bir yatırım profili ve girişimler sayesinde, pazara ve hedef kullanıcılara yönelik kapsamlı ve periyodik değerlendirmelere odaklanmalı. Böyle bir kullanıcı odaklı yaklaşım, Mükemmellik Merkezlerinden yararlanılarak oluşturulabilir.

Kuruluşlar, bir Mükemmellik Merkezi’nden yararlanarak, büyük miktarda veri kullanımı ve analizi için doğal dil işleme veya makine öğrenimi gibi yeni kognitif yetenekler bulmak için deney yapabilirler. Bu yaklaşım, ortak kullanım senaryoları ve uygulamaları oluşturur. Temel standartlar ve mimari hususlar, tek bir kuruluş için uyarlanabilir.

3) Hızlı bir şekilde genişleme: İşletmeler, bir kuruluşun planlama ve tasarımdan yürütmeye geçişi sırasında, kuruluşun kognitif projeleri ölçülebilir iş hedefleriyle uyumlu hale getirmesine olanak tanıyacak yeni girişimleri hızla keşfetmeli ve bunlara ilişkin ön ürün oluşturmalıdır. Bununla birlikte, bu tür pilot çalışmalar, mevcut müşteriler ve operasyonlar için sınırlı bir riskle tasarlanmalıdır.

Kognitif yetenekler olgunlaştıkça, işletmeler başarılı programları kuruluşlarının diğer bölümlerinde yeniden kullanmalıdır. Ayrıca, yeni kognitif bölümler, kaynaklar ve beceriler geliştirmelidir. İşletmeler, pazar başarısı hakkında sürekli geri bildirim sağlayarak, kognitif girişimleri sona erdirme veya ölçekleme konusunda kararlar almak için bu girdileri kullanmalıdır. Kuruluşlar, kognitif bilişimin, gelir fırsatlarını genişleten tamamen yeni inovasyon biçimlerine de imkân sağlayabileceğini öğrenmekten memnuniyet duyabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link