Her Dijital Pazarlama Uzmanı’nın Seveceği 8 Film

Her mesleğin zor yanları muhakkak vardır. Fakat Dijital Pazarlama sektörü hem 7/24 devam eden hem de sürekli kreatif olunması gereken sektörlerin başında geldiğinden arada bir kafayı dağıtmak gerektiği unutulmamalı. Size yeni bakış açıları kazandıracak ve ilham verebilecek film ve dizileri bir araya topladık.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Jerry Maguire – Yeni Bir Başlangıç | Imdb Puanı: 7.3

[/wc_box]

Tom Cruise klasiklerinden olan film ünlü “Give me the money!” repliğinin akıllarımıza kazınmasına sebep olmuştur. Yazdığı bir slogan yüzünden işinden olması ve her şeye yeniden başlaması özellikle reklamcıların en büyük sorunlarından birisi olan 7/24 iş temposunun ne kadar gereksiz olduğunu da gösterir.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

The Square Meydan – Yeni Bir Başlangıç | Imdb Puanı: 8.2

[/wc_box]

Türkiye’de bir çok insanın Twitter ile tanışmasını sağlayan Mısır’daki #Jan25 devrimini konu alan film, 6 farklı direnişçinin bakış açısını perdeye yansıtıyor. Vatandaş Gazeteciliği’nin geldiği yeri, sosyal medyanın ne kadar güçlü olabileceğini gösterir nitelikte bir film.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

The Internship – Genç Çıraklar | Imdb Puanı: 6.3

[/wc_box]

Şirketlerindeki satışlar tamamen sıfıra dayandığından işsiz kalan iki arkadaşın, dijital dünya ile tanışması ve biraz da şans eseri Google’da staja gitmesini konu alan film, komedi dalından biraz absürd komedi tarzına kaysa da Google’daki hayatı iyi bir şekilde tasvir etmiş durumda.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Chef – Şef | Imdb Puanı: 7.3

[/wc_box]

Yine komedi dalında bir film olan Şef, bir aşçının yemekleri hakkında atılan tweetlere hoş olmayan tweetlerle cevap vermesi ile başlıyor. Haliyle bir süre sonra kızgın müşteriler yüzünden işinden ayrılmak zorunda kalıyor. Kendi işini kuran ve hayatını düzene sokan aşçımızın hikayesi oldukça ilham verici olsa da Twitter’ın nasıl kullanılması gerektiği üzerine bize bir sürü ipucu veriyor.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Birdman – Cahilliğin Umulmayan Erdemi | Imdb Puanı: 8.1

[/wc_box]

Birdman adında bir karikatür kahramanını beyaz perdede oynamış başkahramanımızın dramatik öyküsü, filmlerinin üzerinden 20 yıl geçmesi ile birlikte dibe vurmuş bir adam ile başlıyor. Ailesini tekrar bir araya getirmeye çalışan kahramanımız ise unutulmuşluğunun bir Facebook hayran sayfasının bile olmaması ile yüzüne çarpıldığını görüyor.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Silicon Valley | Imdb Puanı: 8.4

[/wc_box]

The Big Bang Theory’yi çok mu seviyorsunuz? Sheldon sizin için gerçek bir geek mi? Bir de Ünlü Silikon Vadisi’ni konu alan bu diziyi deneyin. 80’li yılları konu alan dizi Jobs, Wozniak gibi isimlere de çokça gönderme yapıyor.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Her – Aşk | Imdb Puanı: 8.0

[/wc_box]

Telefonunun işletim sistemine aşık olan asosyal bir yazarı konu alan filmin başrolünde de işletim sisteminin kendisi oynuyor :) Hatta işin daha da garibi işletim sistemi ile başlayan ilişkilerinde ayrılan taraf işletim sisteminin kendisi oluyor. Gerçekten düşündürücü ve derinliği olan bir film.

[wc_box color=”info” text_align=”left”]

Black Mirror | Imdb Puanı: 8.8

[/wc_box]

3.sezonu beklenen ve bugüne dek 6 bölümü yayınlanan dizi mutlaka izlemeniz gereken, bu listenin en favori yapımıdır. Gelişen teknolojinin nelere yol açabileceği, insanlığın nereye doğru gittiğini oldukça korkutucu bir şekilde gösteren dizi sizi gerçekten teknolojik gelişmelerden soğutabilecek şekilde gerçeklik içermekte.

Eğer bu filmleri sevdiyseniz Pazarlama ile İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 4 Film‘e de göz atmalısınız.

Cremicro Ajans Grubu'nun kurucusu. Growth Hacker | Entrepreneur | Lecturer | Blogger

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday