Dijital Girişimcilerin Yakından Takip Etmesi Gereken Trendler

Kabul etmeliyiz ki, günümüzde teknoloji girişimleri oldukça popüler. Bir zamanlar gençler Jim Morrison ya da John Lennon’u örnek alırken günümüzün çocukları artık Mark Zuckerberg ya da Daniel Ek’i örnek alıyor.

Teknoloji girişimlerinin sosyal yaşantımızı, kültürel kodlarımızı, alışkanlıklarımızı etkileyecek güçte oldukları tartışılmaz bir gerçek. Tabi Dünya ölçeğindeki risk sermayedarları ve hükümetler de teknoloji girişimlerinin öneminin farkındalar.

Örneğin; geçen sene İngiltere’deki risk sermayesi fonlamasında teknoloji sektörü tek başına 3.6 milyar doları aştı. Aynı şekilde Türkiye’de ise girişimlere olan destek gün geçtikçe artıyor. Hatta Hindistan girişim ağı olma misyonuna tam hız devam ediyor.

Tam da bu nedenlerle dijital girişimci olmanın tam sırası. Hadi gelin şimdi hep beraber tüm dijital girişimcilerin bilmesi gereken trendlere yakından bakalım;

Büyük Şirketlerin Girişimlere Olan İlgisi Artıyor

Daha önceleri büyük ölçekli kuruluşlar yenilikçi start-upları kazanç sağlamak için bir hedef olarak görmekteydi, fakat günümüzde büyük ölçekli bu kuruluşların ihtiyacı olan yenilikçi teknolojiye start-upların sahip olması, büyük ölçekli kuruluşlarla start-uplar arasındaki ilişkinin değişmesine yol açtı.

Artık büyük ölçekli kuruluşlar, start-uplar ile var olan ilişkilerini daha sıcak hale getirmek ve bunun doğrultusunda da start-upların teknolojik çağa ayak uydurmalarına yardımcı olmalarını sağlamayı amaçlamaktadırlar.

Buna en güzel örnek ünlü moda markası olan ASOS’un, start-up hızlandırıcısı Wayra ile olan ilişkisi olabilir. Büyük ölçekli ünlü markaların kendilerini dijital anlamada geliştirmesi konusunda sırtlarını start-uplara dayadıkları görmemiz için önemli bir örnek teşkil eden Asos’un bu kararı kısıtlı bütçeye sahip olan start-uplar için oldukça güzel bir haber.

Start-up Business Team Working in Office

Hata Yapmaktan Korkmayın

Start-up’ların birer işletmeye dönüşmesi için genellikle girişimcilerin her şeyini ortaya koyması gerekmektedir. E tabiki sahip oldukları mükemmel iş fikirlerinin onları bir gün zengin etme ihtimali varken, neden her şeylerini ortaya koymasınlar ki?

Fakat ya eğer işler yolunda gitmezse? O zaman her şeyden vazgeçmek yerine aslında hatalardan dersler çıkarmak ve yolunuza devam etmeyi seçmelisiniz. Çünkü unutmamamız gereken bir nokta var ki bazen hata yapmak size yeni kapılar açar, hata yapmaktan korkmayın.

Çalışma Şeklinizi Farklılaştırın

Artık klasik bir ofiste 8-5 çalışmanın vakti çoktan geçti. Eğer iş fikrinizi geliştirmek istiyorsanız, gecenizi gündüzünüze katmak zorunda olduğunuzun farkındasınızdır.

Bu nedenle çalışma şeklinizi farklılaştırmalı, çalışanlarınıza esneklik tanımalı, iş ortamınızı freelancerlara da açmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak; son zamanlarda Dünya’da da oldukça önem verilen kadınların teknoloji sektöründeki varlığı, ülkemizde de güçlendirilmeli ve desteklenmeli.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link