Kabul etmeliyiz ki, günümüzde teknoloji girişimleri oldukça popüler. Bir zamanlar gençler Jim Morrison ya da John Lennon’u örnek alırken günümüzün çocukları artık Mark Zuckerberg ya da Daniel Ek’i örnek alıyor.

Teknoloji girişimlerinin sosyal yaşantımızı, kültürel kodlarımızı, alışkanlıklarımızı etkileyecek güçte oldukları tartışılmaz bir gerçek. Tabi Dünya ölçeğindeki risk sermayedarları ve hükümetler de teknoloji girişimlerinin öneminin farkındalar.

Örneğin; geçen sene İngiltere’deki risk sermayesi fonlamasında teknoloji sektörü tek başına 3.6 milyar doları aştı. Aynı şekilde Türkiye’de ise girişimlere olan destek gün geçtikçe artıyor. Hatta Hindistan girişim ağı olma misyonuna tam hız devam ediyor.

Tam da bu nedenlerle dijital girişimci olmanın tam sırası. Hadi gelin şimdi hep beraber tüm dijital girişimcilerin bilmesi gereken trendlere yakından bakalım;

Büyük Şirketlerin Girişimlere Olan İlgisi Artıyor

Daha önceleri büyük ölçekli kuruluşlar yenilikçi start-upları kazanç sağlamak için bir hedef olarak görmekteydi, fakat günümüzde büyük ölçekli bu kuruluşların ihtiyacı olan yenilikçi teknolojiye start-upların sahip olması, büyük ölçekli kuruluşlarla start-uplar arasındaki ilişkinin değişmesine yol açtı.

Artık büyük ölçekli kuruluşlar, start-uplar ile var olan ilişkilerini daha sıcak hale getirmek ve bunun doğrultusunda da start-upların teknolojik çağa ayak uydurmalarına yardımcı olmalarını sağlamayı amaçlamaktadırlar.

Buna en güzel örnek ünlü moda markası olan ASOS’un, start-up hızlandırıcısı Wayra ile olan ilişkisi olabilir. Büyük ölçekli ünlü markaların kendilerini dijital anlamada geliştirmesi konusunda sırtlarını start-uplara dayadıkları görmemiz için önemli bir örnek teşkil eden Asos’un bu kararı kısıtlı bütçeye sahip olan start-uplar için oldukça güzel bir haber.

Start-up Business Team Working in Office

Hata Yapmaktan Korkmayın

Start-up’ların birer işletmeye dönüşmesi için genellikle girişimcilerin her şeyini ortaya koyması gerekmektedir. E tabiki sahip oldukları mükemmel iş fikirlerinin onları bir gün zengin etme ihtimali varken, neden her şeylerini ortaya koymasınlar ki?

Fakat ya eğer işler yolunda gitmezse? O zaman her şeyden vazgeçmek yerine aslında hatalardan dersler çıkarmak ve yolunuza devam etmeyi seçmelisiniz. Çünkü unutmamamız gereken bir nokta var ki bazen hata yapmak size yeni kapılar açar, hata yapmaktan korkmayın.

Çalışma Şeklinizi Farklılaştırın

Artık klasik bir ofiste 8-5 çalışmanın vakti çoktan geçti. Eğer iş fikrinizi geliştirmek istiyorsanız, gecenizi gündüzünüze katmak zorunda olduğunuzun farkındasınızdır.

Bu nedenle çalışma şeklinizi farklılaştırmalı, çalışanlarınıza esneklik tanımalı, iş ortamınızı freelancerlara da açmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak; son zamanlarda Dünya’da da oldukça önem verilen kadınların teknoloji sektöründeki varlığı, ülkemizde de güçlendirilmeli ve desteklenmeli.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın