Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Çaykur soğuk çay pazarına girdi ve birçok kişiyi şaşırttı. Şaşırtmasının sebebi de Çaykur gibi klasik çay kategorisinin önemli bir oyuncusunun ”yenilikçi” diye nitelendirdiğimiz soğuk çay pazarında tutunmasının zor olacağıydı. Ancak görünüşe bakılırsa Didi kısa vadedeki amacına ulaşmışa benziyor.

Çaykur’dan gelen basın bültenine göre ürün ilk çıktığı tarihten bugüne kadar 20 milyon satmış. Öncelikle bülteni paylaşalım:

[colored_box color=”yellow”]

Soğuk çay pazarına iddialı giriş yapan Türkiye’nin çay alanındaki uzmanı Çaykur, ‘didi’ soğuk çayının reklam kampanyasına devam ediyor.

Piyasaya çıktığı günden bu yana satış rekoru kıran ‘didi’nin ikinci reklam filmi 9 Temmuz’da gösterime girdi. Reklam filminin bu seferki hikayesi Büyük Teyzemizin mahalle bakkalına giderek ‘didi’ istemesiyle başlıyor. Bakkala gelen ‘didi’lerin bir günde tükendiğini öğrenen teyzemiz daha detaylı bilgi almak için hemen Çaykur’un fabrikasını arıyor. Büyük Teyzemiz ‘didi’nin çıktığı günden bu yana 20 milyon satıldığını, fabrikanın ürün yetiştirmek için ise harıl harıl çalıştığını öğreniyor. Sevgiyle yaptığı soğuk çayların tükendiğini gören Büyük Teyzemiz, ‘didi’yi kana kana içen herkese teşekkür ediyor.

Çekimleri Cunda Adası’nda gerçekleştirilen reklam filminin ikinci serisinde de yine Büyük Teyzeyi çayları çok beğenilen Naciye teyze canlandırıyor.

[/colored_box]

didi7Elbette bu kadar kısa bir sürede 20 milyonluk bir sayıya ulaşmak olağanüstü bir başarı ancak Çaykur’un Cola Turka örneğini iyi hatırlaması ve Cola Turka’nın düştüğü hataya düşmemesi gerekiyor. Şu da açık ki Çaykur’un başarısını gören rakiplerin yapacağı hamleler ile birlikte oyun kızışacak. Bu kızışmadan karlı çıkacak taraf ise dağıtım kanallarını elinde tutan taraf olacak.

Bundan sonrasını tam anlamıyla kestirebilmek mümkün değil. Ancak Çaykur’un pazara başarılı bir giriş yaptığı ve bu başarıyı sürdürebilir kılmaya çalıştığı bir gerçek. Önümüzdeki yıllarda soğuk çay pazarının durumunu hep birlikte göreceğiz.

Çaykur’un basın bülteninde bahsettiği reklam için:

2 YORUMLAR

  1. Şimdiye kadar bu pazara girmemeleri hataydı diye düşünüyorum. Ayrıca 500 ml’lik ürün üretmeleri benim için çok güzel bir gelişme, yazın o sıcak günlerde açıkçası 330 ml’lik içecekler benim hareretimi dindiremeyebiliyor ancak kadınlarımıza 500 ml’nin çok olması, ayrıca ellerinde kaba görüneceğini düşünmeleri sebebi ile ürünü tercih ederken iki kez düşüneceklerdir.

Bir Cevap Yazın