Bir an için kulaklarınızın duymadığını düşünün ya da kalbinizin olmadığını ve hiçbir şey hissedemediğinizi. Hayatınız ne kadar anlamsız olurdu değil mi ? İşte markalarda tıpkı bizler gibi  beş duyu organı olan varlıklardır. Markalar konuşur, mağazadan içeri girdiğiniz zaman size göz kırpar. Ona sahip olduğunuzda bir şeyler hissetmeye başlarsınız. Ya sosyal statünüzü okşar ya da duygularınızı. Marka sağlıklı olduğu zaman yukarıda yazdıklarımı hissedersiniz. Peki ya bir marka kör ve sağır olup bir de peltek konuşursa ne mi olur? Gelin hep beraber görelim.

Reklamlarında  ünlü kişi stratejisine büyük bir oranda yer veren içecek markası Pepsi’nin dünya çapında ve ülkemizde dönen reklamlarına az çok aşinalığınız vardır. Burada değinmek istediğim nokta bu stratejinin ne derece yerinde bir karar olduğu.

Pepsi’nin Africa için çekilen reklamında karşınızda bir değil tam altı ünlü bulunmakta. Kimler mi ?

  • Messi
  • Kaka
  • Henry
  • Akon
  • Arshavin
  • Drogba

Onların ‘’Biz kimiz siz biliyor musunuz?’’ çocuklarında ‘’Asıl biz kimiz siz biliyor musunuz?’’ tarzında ufak bir söz duellosundan sonra 6 ünlü ve oldukça kalabalık bir grup olan Afrikalı halk futbol oynamaya başlamaktadır. Kafanızdan geçenleri duyar gibi oluyorum. ‘’Parkın köşesini dönsem bir kutu Pepsi açsam bende Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan ile futbol oynar mıyım acaba?’’ İşte bu nokta markanın gerçeklikten kendini soyutlayıp sadece ürün satmaya odaklandığı andır. Verilen mesaj açıktır: ‘’Ben Coca-Cola gibi mutluluk satan bir marka  değilim ve kültür kodlarını çözerek tüm dünyaya şarkı söyletmede de pek hevesli sayılmam .’’

Pepsi’nin ülkemizdeki durumu ise pek iç açıcı değil. Seda Sayan ile başlayan ve Azra Akın ile devam eden  ‘’Pepsi yaşatır seni ‘’ adlı reklam kampanyası ve sloganı telefonunuz her  susadığında ona dakika/sms içiren bir kurtarıcıya dönüşmüştür.

Halbuki yapılan pazarlama araştırmalarında özellikle Nöro Pazarlama alanında yapılan araştırmalarda tadı en çok beğenilen marka Pepsi’dir ama krallığı deneklerin, içtikleri içeceğin Pepsi olduğunu öğrenene kadardır. Denekler hemen ‘’Hayır Coca-Cola’yı daha çok beğendim.’’ demektedir neden mi ? Çünkü kimse duygularını kaybetmek istemez. Kısacası Pepsi, mesaj verirken duygularıyla hareket etmediği için detone olan  bir markadır.

Bir Cevap Yazın