TBWA’dan Çarpıcı Kampanya: ‘The Sea Cemetery’

 

“Bizi denizden korumak istiyorsanız, karada onurumuzun korunmasını sağlayın.”

Hayata Destek Derneği ve TBWA/İstanbul Akdeniz kıyısında ülkelerindeki iç savaştan kaçmak isterken Akdeniz kıyısında hayatını kaybeden 4.000 mültecinin ölümüne dikkat çekmek için Mezardeniz (Sea Cemetery) isminde bir kampanya hazırladı.

Savaştan kaçmak için aldıkları yolun birçok talihsizlik ve acı ile örülü olduğu Suriyeli mülteciler, sadece hayatta kalmak için bile birçok çaba ve mücadeleyi göze alıyorlar, ölmeyi bile.

Avrupa’ya ulaşmak için çıktıkları yolda hayatlarını kaybeden mülteciler için deniz, mezar olmaya devam ediyor.

Tam da bu noktada yaşanan can kayıplarının olağanlaşmaması için mülteci destek programını güçlendirmeye çalışan Hayata Destek Derneği, TBWA/İstanbul işbirliği ile oldukça çarpıcı bir kampanyaya imza atmış.

Savaş başladığından bu yana 4.6 milyon Suriye vatandaşının kendi vatanlarını terk etmek zorunda kaldığını belirten The Sea Cemetery kampanyası hepimize, yaşamın kıymeti sonu denizde biten hayatların hayallerini hatırlatarak anlatmaya çalışıyor, yüzebilen mezar taşları ile.

Kampanya için hazırlanan video bir mültecinin “ eskiden denizi izlemenin hayalini kurardım. Şimdi nefret ediyorum. Keşke Suriye’de bombalar altında ölseydim böylelikle tüm bu ölümlerle yüzleşmek zorunda kalmazdım” sözleri ile başlıyor.

TBWA/İstanbul Kreatif Direktörü İlkay Gürpınar Adweek’e yaptığı açıklamada mezardeniz kampanyası için ekiplerin deniz altında kaldıklarını ve anıt bloklarını 25 metre derine yerleştirdiklerini ifade ederken,  insanların mülteci krizini ve yaşanan can kayıplarını normalleştirme sürecinde olduğu bu dönemde projenin bu durumun normalleştirilmemesi için gerekliliği hatırlatacağını belirtti.

Gürpınar kampanyanın siyasetçiler için değil, bizim gibi bir geleceğinin olması umudunu taşıyan kişiler için olduğunu ifade etti.

Akdeniz’in 21.yüzyılın en ölümcül rotalarından biri haline geldiği,  çoğunluğu çocuk birçok mültecinin hayatını kaybettiği ve bazılarının kimliğinin belirlenemediği bu umut yolculuğunun, umutsuz tarafını resmeden çalışmada ölümü ile tüm Avrupa’da şok etkisi yaratan minik Aylan için hazırlanan anıt, yakınları için denize karanfil bırakan mültecileri göreceksiniz. Lütfen normalleştirmeyin, izledikten sonra hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmeyin. Bu proje için oluşturulan The Sea Cemetery web sitesini ziyaret ederek yaşama destek olun.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Cannes Lions’dan Türkiye’ye 1 Altın 2 Bronz Aslan

4129Grey, Print & Publishing kategorisinde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) için yaptığı The Insiders projesiyle Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nden Altın Aslan ödülünü kaptı. The Insiders (İçeriden), Twitter’ın “Tweet to Unlock” özelliğinden faydalanıyor ve bunu Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde dikkat çeken bir kampanyaya dönüştürüyor.

Festivalin ikinci gününde Altın Aslan ile ödüllendirilen 4129Grey imzalı The Insiders üçüncü günde ise hem Direct hem de PR kategorilerinde kısa listeye kalma başarısı gösterdi.

4129Grey’in Altın Aslan’ı haricinde Türkiye’den katılan iki proje daha festivalde Bronz Aslan aldı.

Massive Shelf, Tape Measure, Chrome Hanger

Ajans: Medina Turgul DDB
Reklamveren: Koçtaş
Kategori: Outdoor
Ödül: Bronz Aslan

Fear & Fantasy Festival

Ajans: TBWA\ISTANBUL /Kino İstanbul
Reklamveren: Fear & Fantasy İstanbul
Kategori: Design
Ödül: Bronz Aslan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link