“Bizi denizden korumak istiyorsanız, karada onurumuzun korunmasını sağlayın.”

Hayata Destek Derneği ve TBWA/İstanbul Akdeniz kıyısında ülkelerindeki iç savaştan kaçmak isterken Akdeniz kıyısında hayatını kaybeden 4.000 mültecinin ölümüne dikkat çekmek için Mezardeniz (Sea Cemetery) isminde bir kampanya hazırladı.

Savaştan kaçmak için aldıkları yolun birçok talihsizlik ve acı ile örülü olduğu Suriyeli mülteciler, sadece hayatta kalmak için bile birçok çaba ve mücadeleyi göze alıyorlar, ölmeyi bile.

Avrupa’ya ulaşmak için çıktıkları yolda hayatlarını kaybeden mülteciler için deniz, mezar olmaya devam ediyor.

Tam da bu noktada yaşanan can kayıplarının olağanlaşmaması için mülteci destek programını güçlendirmeye çalışan Hayata Destek Derneği, TBWA/İstanbul işbirliği ile oldukça çarpıcı bir kampanyaya imza atmış.

Savaş başladığından bu yana 4.6 milyon Suriye vatandaşının kendi vatanlarını terk etmek zorunda kaldığını belirten The Sea Cemetery kampanyası hepimize, yaşamın kıymeti sonu denizde biten hayatların hayallerini hatırlatarak anlatmaya çalışıyor, yüzebilen mezar taşları ile.

Kampanya için hazırlanan video bir mültecinin “ eskiden denizi izlemenin hayalini kurardım. Şimdi nefret ediyorum. Keşke Suriye’de bombalar altında ölseydim böylelikle tüm bu ölümlerle yüzleşmek zorunda kalmazdım” sözleri ile başlıyor.

TBWA/İstanbul Kreatif Direktörü İlkay Gürpınar Adweek’e yaptığı açıklamada mezardeniz kampanyası için ekiplerin deniz altında kaldıklarını ve anıt bloklarını 25 metre derine yerleştirdiklerini ifade ederken,  insanların mülteci krizini ve yaşanan can kayıplarını normalleştirme sürecinde olduğu bu dönemde projenin bu durumun normalleştirilmemesi için gerekliliği hatırlatacağını belirtti.

Gürpınar kampanyanın siyasetçiler için değil, bizim gibi bir geleceğinin olması umudunu taşıyan kişiler için olduğunu ifade etti.

Akdeniz’in 21.yüzyılın en ölümcül rotalarından biri haline geldiği,  çoğunluğu çocuk birçok mültecinin hayatını kaybettiği ve bazılarının kimliğinin belirlenemediği bu umut yolculuğunun, umutsuz tarafını resmeden çalışmada ölümü ile tüm Avrupa’da şok etkisi yaratan minik Aylan için hazırlanan anıt, yakınları için denize karanfil bırakan mültecileri göreceksiniz. Lütfen normalleştirmeyin, izledikten sonra hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmeyin. Bu proje için oluşturulan The Sea Cemetery web sitesini ziyaret ederek yaşama destek olun.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın