Deneyim Pazarlamak 0

Pazarlama dünyası alabildiğine geniş bir dünya ve markalar için büyük bir okyanus. İşte bu büyük okyanusta boğulmamak, gemilerini batırmamak ve hedefledikleri istikamete varabilmek için markaların da belirli stratejileri oluyor. Maliyet etkin yapıda piyasada iyi bir konuma gelebiliyorlar tıpkı Walmart gibi, marka imajını güçlü tutup sadık müşteri yaratabiliyorlar tıpkı Apple gibi; ancak bu yazıda ele almak istediğim konu deneyim pazarlayabilmek. Müşterilere üründen ziyade bir deneyim satmayı hedefleyen bir olgu aslında bu.

Aslında post modern bir anlayışa hizmet eden deneyim pazarlaması ile, markaların birçoğu, özellikle de kendi sadık müşteri kitlesini yaratmayı ve genişletmeyi hedefleyenler, artık müşterilerine bir ürünün ötesinde şeyler vaad ediyorlar. Birkaç örnekle kafanızda bu stratejiyi daha da derinleştirmek ve açık bir hale getirmek istiyorum.

Starbucks

Müşteri kitlesi en geniş kahve markası bu hale nasıl geldi? Üzerine bunca kitap yazılırken o ne yaptı? Tabi ki sadece tek iyi bildiği şeye devam etti, %100 müşteri odaklı çalışma. Evet Starbucks aslında müşteri odaklı çalışıyor. Müşterilerinin bir kahveden elde edebilecekleri deneyimlerini geliştirmek üzerine çaba harcıyor. Kahvelerinde müşterilerinin isimleri ile oluşturdukları bardaklar ile kahveyi klasik bir kahveden çıkarıp, eşsiz bir kişisel deneyim haline getirmeyi başarıyorlar. Sundukları özel kahveler ile başka yere ihtiyaç duymadan, kahve ile ilgili her şeyi dükkanlarda yaşatabiliyorlar. Doğal olarak da bu stratejilerinin, çalışmalarının meyvesini dünyanın en büyük kahve zinciri olarak topluyorlar.

Walt Disney World

Çocukluğumuzun kahramanlarıdır Walt Disney karakterleri. Mickey ile eğlenirdik, Donald Duck ile gülerdik, Minnie ilk aşkımızdır belki, Goofy‘nin sakarlıklarını alaya alırdık… İşte Walt Disney bu sayede herkesin hayatına dokunmayı başardı, karakterleri ile aslında hayatımıza işledi de diyebiliriz. İşte Walt Disney‘in bu kadar sağlam bir marka olmasının nedeni de bu aslına bakılırsa, bize çocukluğumuzun en büyük deneyimini, anılarını sunabilmek.

NBA

NBA‘in nasıl bir deneyim sattığını düşünebilirsiniz. NBA de deneyim pazarlayan markalardan biri aslına bakarsanız. Siz aslında o biletleri alırken sadece iki takım arasındaki maç için para vermiyorsunuz biletlere, o inanılmaz atmosfer için, o mükemmel izleme deneyimi için bilet alıyorsunuz. İşte markalaşmayı en iyi başaran markalardan biri olarak gösterilmesini, izleyicilerine ve takipçilerine en iyi deneyimi sunan NBA böylelikle başarıyor.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link