Deneyim Pazarlamak: Magnum Store İstanbul

Herkese merhabalar!

Pazarlamanın en keyifli, ama bir o kadar da karmaşık kısmı “Deneyim Pazarlama”. Neden mi? Çünkü insanların dünyasına girmek, onların dünyasına onları özel hissettirecek birtakım şeyler katabilmek… Tabii bunların yanı sıra markanın o insanların hayatında özel bir yere sahip olmasını sağlamak ve sadakati arttırmak gibi durumlardan da söz etmek mümkün. Deneyim pazarlaması konusunda son dönemde Türkiye’de adından sıkça söz ettiren bir marka ve hizmeti var ki eminim birçoğumuz yakından takip ettik, hatta gidip bir kısmımız da bu deneyimin bir parçası oldu: Magnum Store İstanbul.

Magnum, Unilever’e bağlı, dondurma kategorisindeki en özel marka. Marka kişiliği olarak “seksi bir kadın” olarak tanımlanan bu markanın yine tanımına uygun reklamlarıyla zihin haritamızda derin olarak yer etmesi oldukça normal tabii. Son 4-5 yıldır yurtdışından takip ettiğim “Magnum Store” konseptinin Türkiye’ye geleceğini duyunca heyecanlanmadım değil açıkçası. Özellikle pazarlamacılar için harika bir gözlem fırsatı yaratıyor! Müşteri profili, yaşatılan ve tüketici tarafından algılanan deneyim, bu deneyimin gerçekleştirildiği konsept gibi elementlerin her biri çok önemli.

Burada tüketiciye nasıl bir deneyim sunuluyor ona göz atalım: Tüketiciye kendi damak tadına ve/veya keşfetmek istediklerine dair kendi Magnumlarını yaratma… Az önce de bahsettiğimiz üzere, Magnum “özel” bir marka. Bu yüzden bu deneyimin içerisinde yer alan her şey de onun gibi özel olmalı. Magnumunuza ekleyebileceğiniz 18 farklı malzemenin her biri birinden özel; ki glokalizasyonun güzel bir örneği de yine bu çeşitlerde yatmakta. Globalde kullanılan üst malzemelerin yanı sıra pişmaniye gibi yerel tatlar da kullanılıyor.

Siz istediğiniz çikolata kaplamasını, üst malzemeleri ve sos çeşidini kendiniz belirliyorsunuz. Yani size özel bir Magnumunuz oluyor, tam istediğiniz gibi. Tüm malzemelere siz o an karar veriyorsunuz ve seçtiğiniz her bir malzeme karıştırıcının içine gözünüzün önünde, anında ekleniyor. Magnum, kaplamasını oluşturacak çikolataya o anda batırılıyor örneğin. Kısacası, her şey tam istediğiniz gibi: Kişisel ve özel.

Tabii ambiyans da çok önemli, ki müşteriler bu mağazayı tercih etsin. Dekorasyon oldukça minimal ve zengin görünüyor. Renklerden döşeme tipine, masaların konumundan maskot Magnumların tasarım ve dizilimine kadar pek çok detay, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Konseptin en önemli parçalarından biri de tabii ki Ambiyans.

Müşteri profili için ise konuşmak adına çok erken. Henüz oturmuş bir müşteri kitlesi yok; şundan ötürü: Mağazayı her kesimden insan farklı sebeplerden ötürü ziyaret ediyor. Kimisi geçen yaz gittiği Avrupa şehrinde uğradığı Magnum Store’u hatırlıyor, kimisi ise bu kadar popüler ve zengin bir ürünün bir “kimlik ispat etme” durumu olduğunu hissederek burayı tercih ediyor. Beklentiler bu gruplar arasında büyük değişkenlik göstermekte.

20150611_1749061

Tabii beni böylesine heyecanlandıran bu deneyim pazarlamasını ben de yaşamak istedim ve Bağdat Caddesi’ndeki Magnum Store’un yolunu tuttum. Haftaiçi, gündüz, rastgele bir günde olmama rağmen kasaya ulaşmak için 10 dakika sıra bekledim. Gerçekten büyük bir ilgi söz konusu. Magnum Marka Müdürü Göze Hanım’dan birebir öğrendiğim üzere Magnum Store İstanbul bir rekora da imza atmış; açılış gününde daha önce diğer Magnum Store’ların bir günde sattığı Magnum sayısının 1,5 katından fazla ürün satılmış.

Sıra geldi malzemelerimi seçmeye. Seçenekleri incelediğimde gerçekten hem görsel değeri hem lezzet seviyesi yüksek ürünlere yer verilmişti. Karıştırıcıya eklenen malzemelerin ardından kendimi çikolata bölümünde buldum. Burada Magnum dondurmam benim belirlediğim çikolataya batırıldı, seçtiğim ürünler üstüne özenle döküldü ve yine benim tercihim olan bir sos kullanıldı.

Sonuç: Dondurma mı yoksa yaşadığım bu deneyim mi daha tatlı, bilemedim. Genel olarak mağazayı ziyaret edenlerin algılarına bakacak olursak hayatlarında özel kategori bir ürünü kendi istedikleri şekilde elde etmek, mağazayı keşfetmek, statü belirleyici unsur olarak gördükleri bu markayı hayatlarının bir yerinde bir parçası haline getirmek başta geliyor diye düşünüyorum. Bu deneyim aynı zamanda “marka değeri”ni hem maddi hem manevi olarak yükseltmesi anlamında çok değerli. Normal çeşitlerin satış fiyatının 2 katı civarı fiyatlandırma politikasıyla oldukça fazla sayıda alıcı bulması da oldukça ilginç. Pazarlama stratejisi ve PR kampanyası olarak başarılı bulduğum bir iş Magnum Store İstanbul.

20150611_1753061

20150611_175303

 

Peki siz bu deneyim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir ürün, bu şekilde bir deneyiminizin parçası gerçekten olabilir mi? Özellikle ziyaret ettiyseniz, eksik görüdüğünüz yerleri var mı?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bonus bölüm: İşte bu da benim Magnumum!

benim magnumum-pazarlamasyon

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mezuniyete adım adım ilerlerken Pazarlamaya olan tutkusu daha da güçlenen ODTÜ İşletme 3. Sınıf öğrencisi | Blogger |

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link