Deneyim Pazarlamak: Magnum Store İstanbul 0

Herkese merhabalar!

Pazarlamanın en keyifli, ama bir o kadar da karmaşık kısmı “Deneyim Pazarlama”. Neden mi? Çünkü insanların dünyasına girmek, onların dünyasına onları özel hissettirecek birtakım şeyler katabilmek… Tabii bunların yanı sıra markanın o insanların hayatında özel bir yere sahip olmasını sağlamak ve sadakati arttırmak gibi durumlardan da söz etmek mümkün. Deneyim pazarlaması konusunda son dönemde Türkiye’de adından sıkça söz ettiren bir marka ve hizmeti var ki eminim birçoğumuz yakından takip ettik, hatta gidip bir kısmımız da bu deneyimin bir parçası oldu: Magnum Store İstanbul.

Magnum, Unilever’e bağlı, dondurma kategorisindeki en özel marka. Marka kişiliği olarak “seksi bir kadın” olarak tanımlanan bu markanın yine tanımına uygun reklamlarıyla zihin haritamızda derin olarak yer etmesi oldukça normal tabii. Son 4-5 yıldır yurtdışından takip ettiğim “Magnum Store” konseptinin Türkiye’ye geleceğini duyunca heyecanlanmadım değil açıkçası. Özellikle pazarlamacılar için harika bir gözlem fırsatı yaratıyor! Müşteri profili, yaşatılan ve tüketici tarafından algılanan deneyim, bu deneyimin gerçekleştirildiği konsept gibi elementlerin her biri çok önemli.

Burada tüketiciye nasıl bir deneyim sunuluyor ona göz atalım: Tüketiciye kendi damak tadına ve/veya keşfetmek istediklerine dair kendi Magnumlarını yaratma… Az önce de bahsettiğimiz üzere, Magnum “özel” bir marka. Bu yüzden bu deneyimin içerisinde yer alan her şey de onun gibi özel olmalı. Magnumunuza ekleyebileceğiniz 18 farklı malzemenin her biri birinden özel; ki glokalizasyonun güzel bir örneği de yine bu çeşitlerde yatmakta. Globalde kullanılan üst malzemelerin yanı sıra pişmaniye gibi yerel tatlar da kullanılıyor.

Siz istediğiniz çikolata kaplamasını, üst malzemeleri ve sos çeşidini kendiniz belirliyorsunuz. Yani size özel bir Magnumunuz oluyor, tam istediğiniz gibi. Tüm malzemelere siz o an karar veriyorsunuz ve seçtiğiniz her bir malzeme karıştırıcının içine gözünüzün önünde, anında ekleniyor. Magnum, kaplamasını oluşturacak çikolataya o anda batırılıyor örneğin. Kısacası, her şey tam istediğiniz gibi: Kişisel ve özel.

Tabii ambiyans da çok önemli, ki müşteriler bu mağazayı tercih etsin. Dekorasyon oldukça minimal ve zengin görünüyor. Renklerden döşeme tipine, masaların konumundan maskot Magnumların tasarım ve dizilimine kadar pek çok detay, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Konseptin en önemli parçalarından biri de tabii ki Ambiyans.

Müşteri profili için ise konuşmak adına çok erken. Henüz oturmuş bir müşteri kitlesi yok; şundan ötürü: Mağazayı her kesimden insan farklı sebeplerden ötürü ziyaret ediyor. Kimisi geçen yaz gittiği Avrupa şehrinde uğradığı Magnum Store’u hatırlıyor, kimisi ise bu kadar popüler ve zengin bir ürünün bir “kimlik ispat etme” durumu olduğunu hissederek burayı tercih ediyor. Beklentiler bu gruplar arasında büyük değişkenlik göstermekte.

20150611_1749061

Tabii beni böylesine heyecanlandıran bu deneyim pazarlamasını ben de yaşamak istedim ve Bağdat Caddesi’ndeki Magnum Store’un yolunu tuttum. Haftaiçi, gündüz, rastgele bir günde olmama rağmen kasaya ulaşmak için 10 dakika sıra bekledim. Gerçekten büyük bir ilgi söz konusu. Magnum Marka Müdürü Göze Hanım’dan birebir öğrendiğim üzere Magnum Store İstanbul bir rekora da imza atmış; açılış gününde daha önce diğer Magnum Store’ların bir günde sattığı Magnum sayısının 1,5 katından fazla ürün satılmış.

Sıra geldi malzemelerimi seçmeye. Seçenekleri incelediğimde gerçekten hem görsel değeri hem lezzet seviyesi yüksek ürünlere yer verilmişti. Karıştırıcıya eklenen malzemelerin ardından kendimi çikolata bölümünde buldum. Burada Magnum dondurmam benim belirlediğim çikolataya batırıldı, seçtiğim ürünler üstüne özenle döküldü ve yine benim tercihim olan bir sos kullanıldı.

Sonuç: Dondurma mı yoksa yaşadığım bu deneyim mi daha tatlı, bilemedim. Genel olarak mağazayı ziyaret edenlerin algılarına bakacak olursak hayatlarında özel kategori bir ürünü kendi istedikleri şekilde elde etmek, mağazayı keşfetmek, statü belirleyici unsur olarak gördükleri bu markayı hayatlarının bir yerinde bir parçası haline getirmek başta geliyor diye düşünüyorum. Bu deneyim aynı zamanda “marka değeri”ni hem maddi hem manevi olarak yükseltmesi anlamında çok değerli. Normal çeşitlerin satış fiyatının 2 katı civarı fiyatlandırma politikasıyla oldukça fazla sayıda alıcı bulması da oldukça ilginç. Pazarlama stratejisi ve PR kampanyası olarak başarılı bulduğum bir iş Magnum Store İstanbul.

20150611_1753061

20150611_175303

 

Peki siz bu deneyim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir ürün, bu şekilde bir deneyiminizin parçası gerçekten olabilir mi? Özellikle ziyaret ettiyseniz, eksik görüdüğünüz yerleri var mı?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bonus bölüm: İşte bu da benim Magnumum!

benim magnumum-pazarlamasyon

 

 

 

Mezuniyete adım adım ilerlerken Pazarlamaya olan tutkusu daha da güçlenen ODTÜ İşletme 3. Sınıf öğrencisi | Blogger |

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link