Deneyim Pazarlamak: Magnum Store İstanbul

Herkese merhabalar!

Pazarlamanın en keyifli, ama bir o kadar da karmaşık kısmı “Deneyim Pazarlama”. Neden mi? Çünkü insanların dünyasına girmek, onların dünyasına onları özel hissettirecek birtakım şeyler katabilmek… Tabii bunların yanı sıra markanın o insanların hayatında özel bir yere sahip olmasını sağlamak ve sadakati arttırmak gibi durumlardan da söz etmek mümkün. Deneyim pazarlaması konusunda son dönemde Türkiye’de adından sıkça söz ettiren bir marka ve hizmeti var ki eminim birçoğumuz yakından takip ettik, hatta gidip bir kısmımız da bu deneyimin bir parçası oldu: Magnum Store İstanbul.

Magnum, Unilever’e bağlı, dondurma kategorisindeki en özel marka. Marka kişiliği olarak “seksi bir kadın” olarak tanımlanan bu markanın yine tanımına uygun reklamlarıyla zihin haritamızda derin olarak yer etmesi oldukça normal tabii. Son 4-5 yıldır yurtdışından takip ettiğim “Magnum Store” konseptinin Türkiye’ye geleceğini duyunca heyecanlanmadım değil açıkçası. Özellikle pazarlamacılar için harika bir gözlem fırsatı yaratıyor! Müşteri profili, yaşatılan ve tüketici tarafından algılanan deneyim, bu deneyimin gerçekleştirildiği konsept gibi elementlerin her biri çok önemli.

Burada tüketiciye nasıl bir deneyim sunuluyor ona göz atalım: Tüketiciye kendi damak tadına ve/veya keşfetmek istediklerine dair kendi Magnumlarını yaratma… Az önce de bahsettiğimiz üzere, Magnum “özel” bir marka. Bu yüzden bu deneyimin içerisinde yer alan her şey de onun gibi özel olmalı. Magnumunuza ekleyebileceğiniz 18 farklı malzemenin her biri birinden özel; ki glokalizasyonun güzel bir örneği de yine bu çeşitlerde yatmakta. Globalde kullanılan üst malzemelerin yanı sıra pişmaniye gibi yerel tatlar da kullanılıyor.

Siz istediğiniz çikolata kaplamasını, üst malzemeleri ve sos çeşidini kendiniz belirliyorsunuz. Yani size özel bir Magnumunuz oluyor, tam istediğiniz gibi. Tüm malzemelere siz o an karar veriyorsunuz ve seçtiğiniz her bir malzeme karıştırıcının içine gözünüzün önünde, anında ekleniyor. Magnum, kaplamasını oluşturacak çikolataya o anda batırılıyor örneğin. Kısacası, her şey tam istediğiniz gibi: Kişisel ve özel.

Tabii ambiyans da çok önemli, ki müşteriler bu mağazayı tercih etsin. Dekorasyon oldukça minimal ve zengin görünüyor. Renklerden döşeme tipine, masaların konumundan maskot Magnumların tasarım ve dizilimine kadar pek çok detay, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Konseptin en önemli parçalarından biri de tabii ki Ambiyans.

Müşteri profili için ise konuşmak adına çok erken. Henüz oturmuş bir müşteri kitlesi yok; şundan ötürü: Mağazayı her kesimden insan farklı sebeplerden ötürü ziyaret ediyor. Kimisi geçen yaz gittiği Avrupa şehrinde uğradığı Magnum Store’u hatırlıyor, kimisi ise bu kadar popüler ve zengin bir ürünün bir “kimlik ispat etme” durumu olduğunu hissederek burayı tercih ediyor. Beklentiler bu gruplar arasında büyük değişkenlik göstermekte.

20150611_1749061

Tabii beni böylesine heyecanlandıran bu deneyim pazarlamasını ben de yaşamak istedim ve Bağdat Caddesi’ndeki Magnum Store’un yolunu tuttum. Haftaiçi, gündüz, rastgele bir günde olmama rağmen kasaya ulaşmak için 10 dakika sıra bekledim. Gerçekten büyük bir ilgi söz konusu. Magnum Marka Müdürü Göze Hanım’dan birebir öğrendiğim üzere Magnum Store İstanbul bir rekora da imza atmış; açılış gününde daha önce diğer Magnum Store’ların bir günde sattığı Magnum sayısının 1,5 katından fazla ürün satılmış.

Sıra geldi malzemelerimi seçmeye. Seçenekleri incelediğimde gerçekten hem görsel değeri hem lezzet seviyesi yüksek ürünlere yer verilmişti. Karıştırıcıya eklenen malzemelerin ardından kendimi çikolata bölümünde buldum. Burada Magnum dondurmam benim belirlediğim çikolataya batırıldı, seçtiğim ürünler üstüne özenle döküldü ve yine benim tercihim olan bir sos kullanıldı.

Sonuç: Dondurma mı yoksa yaşadığım bu deneyim mi daha tatlı, bilemedim. Genel olarak mağazayı ziyaret edenlerin algılarına bakacak olursak hayatlarında özel kategori bir ürünü kendi istedikleri şekilde elde etmek, mağazayı keşfetmek, statü belirleyici unsur olarak gördükleri bu markayı hayatlarının bir yerinde bir parçası haline getirmek başta geliyor diye düşünüyorum. Bu deneyim aynı zamanda “marka değeri”ni hem maddi hem manevi olarak yükseltmesi anlamında çok değerli. Normal çeşitlerin satış fiyatının 2 katı civarı fiyatlandırma politikasıyla oldukça fazla sayıda alıcı bulması da oldukça ilginç. Pazarlama stratejisi ve PR kampanyası olarak başarılı bulduğum bir iş Magnum Store İstanbul.

20150611_1753061

20150611_175303

 

Peki siz bu deneyim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir ürün, bu şekilde bir deneyiminizin parçası gerçekten olabilir mi? Özellikle ziyaret ettiyseniz, eksik görüdüğünüz yerleri var mı?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bonus bölüm: İşte bu da benim Magnumum!

benim magnumum-pazarlamasyon

 

 

 

Mezuniyete adım adım ilerlerken Pazarlamaya olan tutkusu daha da güçlenen ODTÜ İşletme 3. Sınıf öğrencisi | Blogger |

Bir Cevap Yazın

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

Black Friday Çılgınlığının Ardındaki Psikolojik Gerçekler

Bu Cuma, bir mağazanın kapısında izdiham yaratan öfkeli ve sabırsız bir Black Friday güruhuna katılmayı düşünür müsünüz?

Aranızda bu durumu garipseyenler olsa da adeta perakendecilerin bayramı olan Black Friday çılgınlığından, en azından zihinsel olarak kaçabilmenizin imkanı yok. Türkçe’ye “Kara Cuma” olarak çevirdiğimiz Black Friday, şükran gününün ertesi günü gerçekleştirilen ve insanların alışveriş yapmak için sabırsızlıkla bekleyip çoğu zaman mağazalarda yığınlar oluşturduğu bir indirim günüUluslararası Perakende Federasyonu’nun raporuna göre, yalnızca 2008 yılı dışında (Mortgage Krizi) son 15 yıl içinde gerçekleşen Black Friday harcamaları, her geçen yıl katlanarak devam etmiş. Bu yıl da yaklaşık %4 büyüme ile $682 milyar harcama gerçekleşmesi öngörülüyor.

Peki, sıradan insanları mağazaları talan edecek kadar gözü dönmüş yığınlara çeviren bu indirim çılgınlığının arkasında yatan, sosyolojik ve psikolojik motiveler neler?

Etiketler Aslında “Can Acıtıyor”

 Chicago’daki DePaul Üniversitesi İşletme departmanında profesör olan tüketici davranışları uzmanı James Mourey’e göre; “İnsanlar alışveriş yaptıklarında ve güzel bir fırsat yakaladıklarında psikolojik olarak doyuma ulaşıyorlar”. Çünkü sevdiğiniz bir şeyi gördüğünüz zaman beyninizin ödül merkezi harekete geçiyor. Öte yandan, aynı araştırmada fahiş fiyatların da beynin acı merkezi insulayı aktive ettiği gözleniyor. Yani; indirim etiketlerine yönelmenizin nedeni tamamen, beyninizin sizin acı çekmenize razı olmaması! Aslında çok basit, merakla beklediğiniz 4K TV’yi ya da uzun zamandır beğendiğiniz çantayı, indirimli etiketlerde gördüğünüz zaman beyninizin ödül merkezini aktive ederek, acı çekmemesi için kasaya ya da sepete yöneliyorsunuz.

Sınırlı Zaman ve Arz Fikri Aciliyet Hissi Yaratıyor

Ekonomik kıtlık ilkesine göre; fırsatlar sınırlı oldukça daha cazip hale gelirler. İndirimleri belli zaman sınırları içerisinde gerçekleştirmek, insan psikolojisinde daha çok arzu edilmelerine yol açıyor. Reklamlarda sıklıkla kullanılan, “stoklarla sınırlıdır” ya da “belli tarihler arasındadır” ibarelerinin amacı tamamen tüketicilerin zihnini satın alma alarmı haline dönüştürmek. İşin garip tarafı, yapılan araştırmalarda tüketicilerin indirimler dolayısıyla manipüle edildiklerinin farkında oldukları, buna rağmen FOMO etkisiyle bu güruha katıldıkları görülüyor.

Özel Bir Fırsatı Yakalamak Üstün ya da Onaylanmış Hissettiriyor

Kabul edelim neredeyse hepimiz, sınırlı satışı olan ya da herhangi bir özel koleksiyona ait ürün için sıraya girdiğimizde ya da online sitesinin başında dakika sayarak, fırsat yakaladığımızda “İşte ben kaptım, sen kapamadın!” diye içimizden geçiriyoruz. Black Friday çılgınlığının ardında da bu rekabet duygusunu tetikleyen herkesin, iyi bir fırsat yakalamak için adeta avına odaklanmış şekilde beklemesi yatıyor. Aslında olay tamamen “Eğer herkes bunun peşindeyse, bu kesinlikle peşinden koşulacak bir şeydir!” mantığındaki sosyal kanıt teorisine dayanıyor. Binlerce yıllık evrim sürecinden geçerken temel dürtülerimizi, tamamen törpülediğimizi düşünmüyordunuz herhalde?

Fırsata İlişkin Ön Tanıtımlar- İştahı Artırıyor

Markalar Black Friday gelmeden birkaç hafta öncesinde, tüketicilerin zihninde indirim hakkında beklenti oluşturuyor. Örneğin; hedef kitleye gönderilen e-postalarla indirim haberi veriliyor ancak fırsat hakkında net bilgiye erişmeleri erteleniyor. Pazarlamacıların en çok kullandıkları bu taktiğin ardında, “o an fırsatın ne olduğunu söylersek, dışarıdaki binlerce indirim haberinden hiçbir farkımız kalmaz” argümanı yatıyor. Aslında daha küçük perakendecilerin, Black Friday fırsatlarını daha önce yaymalarının nedeni de büyük işletmelerin arasında kaybolmadan öncelikli olarak zihinlerde sıyrılmak.

Kalabalıklardan Hoşlanmayanlar İçin Online Alışveriş

Sevdiğiniz ürünü satın almak için mücadele etmeniz gereken bu ateşli ortamlardan ve kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız online alışveriş, imdadınıza yetişiyor. İlla, kaos ortamında öfkeli bir güruha katılmanıza gerek yok. İnternet sayesinde Perşembe akşamı ya da Cuma günü, elinizde kahvenizle konforunuzdan ödün vermeden Black Friday fırsatlarını kovalamanız mümkün.

Fırsatı Önceden Planlamak Agresifleştiriyor

Televizyonlarda ya da İnternet videolarında gördüğümüz birbirini ezen izdiham yığınlarının ardında, fırsat için önceden büyük beklentiler yaratmak yer alıyor olabilir. Profesör Mourey’e göre; “Çok istenilen o ürünü satın almak, beyinde görev bilinci yaratıyor. Kortizol ve stres seviyesi yükselen bireyler, amaçlarına ulaşmak için yollarına çıkan her şeye karşı daha hassas ve duyarlı hale geliyorlar”. Yani aslında dışarıdan bakıldığında, bu denli gözü dönmüş görünen kalabalığın ardında ve aklında tamamen görevini tamamlamak yer alıyor!

Dünyada her geçen gün artan tüketim çılgınlığının en büyük dominatörlerinden Black Friday, “ya sev ya terk et” şeklinde tüketicileri ikiye ayırıyor. Bir kısım uzun kasa kuyruklarında beyninin ödül merkezini uyarmakla meşgulken diğerleri onların bu denli gözünün dönmesine anlam vermeye çalışıyorlar.

İndirimlerden önceki tüm bu bildirim gürültülerinin arasında, markaların zihinlerimizde yarattığı daha güzel, daha mutlu, daha eğlenceli, daha popüler vs. tüm “daha” algılarından arınarak, gerçekten durup bir dakika düşünün. Gerçekten mutluluğunuz, beş yıl sonra satın aldığınızı bile hatırlamayacağınız bir eşya kadar ucuz mu?

Şimdi bu Cuma için, karar sizin!

 

 

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday