Deneyim Ekonomisi – 1 0

Merhabalar, uzun bir aradan sonra yeni bir konu ile birlikteyiz; “experience economy” yani “deneyim ekonomisi“. Bu kavram eski yazı dizimde bahsettiğim post-modern kavramlardan birinin bir alt başlığı gibi düşünülebilir aslında. Eskiden beri süregelen bir anlayış olmasına rağmen daha kompleks ve göze batar hale gelmesinde post-modern pazarlama dünyasının etkisi yadsınamaz derecede diyebiliriz.

Yazılardan uzak kaldığım bu uzun arada yurt dışına tatile gittim, ancak bu sadece bir tatil olmaktan ziyade bazı pazarlama örneklerini yerinde ziyaret etmek gibi ulvi bir amaca da hizmet eden bir süreç oldu benim için. Konumuz olan deneyim ekonomisi yerinde örneklerle görme şansım oldu. Örnekleri yaşamak ya da başka bir deyişle deneyimlemek önemlidir diyebilirim bir bakıma. Bu deneyimlerimden yola çıkarak daha çok akademik bir yazıdan ziyade tecrübeyle sabit olan üç haftalık bir yazı dizisi hazırladım sizler için. İlk hafta biraz daha konunun açıklamasına yer vereceğim. Kalan iki haftada ise rotamda bulunan Paris, Barcelona ve Amsterdam’da yaşama şansı bulduğum kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. İsterseniz bu hafta konunun biraz daha derinlerine inerek örneklerden önce konuya hakim olalım.

experience-economyDeneyim ekonomisi; ilk defa bir terminoloji olarak 1998 yılında yayınlanan The Experience Economy: Work Is Theatre & Every Business a Stage adlı kitapta B. Joseph Pine II ve James H. Gilmore tarafından yayınlandı. Türkçe’ye İş Hayatı Bir Tiyatro ve de Her Şirket Bir Sahne adıyla Harvard Business School Yayınları‘ndan çevrilen kitapta, iş hayatının bir tiyatro gibi algılanarak her şirketin aslında bir deneyim sunduğu üzerinde durulmuş. Kitapta artık pazarlama dünyası lugatına giren deneyim ekonomisi kavramının somutlaştırılmasının yanı sıra detaylı açıklaması da mevcut. Peki baktığımızda deneyim olarak ne gibi örnekler sunuluyor biz tüketicilere. En yaygın örneği Starbucks olarak tüm pazarlama dünyasında yankılanan bir kavram aslında bu deneyim ekonomisi. Tüketirken içinde bulunduğumuz bazen bir atmosfer olarak karşımıza çıkan, bazen bir koku ile bizi cezbeden, bazen ise göz zevkimize hitap ederek görme duyumuzu harekete geçiren, kısacası bize kendisini yaşama şansı sunan bir pazarlama kavramı bu deneyim ekonomisi. Dünyada birçok örneğini görmek mümkün; Starbucks gibi bize farklı bir kahve deneyimi sunan, Walt Disney gibi bize çocukluğumuzu yaşatan birçok marka bu kavramın en güzel örneklerini teşkil ediyor.

Evet, bu haftaki yazımda deneyim ekonomisinin ne olduğunu biraz açmaya çalıştım. Haftaya Avrupa’daki gezimde kaydettiğim deneyim ekonomisi örneklerinden bahsedeceğim. Sadece kitaplarda görülen ve tüm dünyanın dilinde olan örneklerden değil, bizzat gözlemleme şansı bulduğum örnekleri sunacağım.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link