Deneyim Ekonomisi – 1

Merhabalar, uzun bir aradan sonra yeni bir konu ile birlikteyiz; “experience economy” yani “deneyim ekonomisi“. Bu kavram eski yazı dizimde bahsettiğim post-modern kavramlardan birinin bir alt başlığı gibi düşünülebilir aslında. Eskiden beri süregelen bir anlayış olmasına rağmen daha kompleks ve göze batar hale gelmesinde post-modern pazarlama dünyasının etkisi yadsınamaz derecede diyebiliriz.

Yazılardan uzak kaldığım bu uzun arada yurt dışına tatile gittim, ancak bu sadece bir tatil olmaktan ziyade bazı pazarlama örneklerini yerinde ziyaret etmek gibi ulvi bir amaca da hizmet eden bir süreç oldu benim için. Konumuz olan deneyim ekonomisi yerinde örneklerle görme şansım oldu. Örnekleri yaşamak ya da başka bir deyişle deneyimlemek önemlidir diyebilirim bir bakıma. Bu deneyimlerimden yola çıkarak daha çok akademik bir yazıdan ziyade tecrübeyle sabit olan üç haftalık bir yazı dizisi hazırladım sizler için. İlk hafta biraz daha konunun açıklamasına yer vereceğim. Kalan iki haftada ise rotamda bulunan Paris, Barcelona ve Amsterdam’da yaşama şansı bulduğum kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. İsterseniz bu hafta konunun biraz daha derinlerine inerek örneklerden önce konuya hakim olalım.

experience-economyDeneyim ekonomisi; ilk defa bir terminoloji olarak 1998 yılında yayınlanan The Experience Economy: Work Is Theatre & Every Business a Stage adlı kitapta B. Joseph Pine II ve James H. Gilmore tarafından yayınlandı. Türkçe’ye İş Hayatı Bir Tiyatro ve de Her Şirket Bir Sahne adıyla Harvard Business School Yayınları‘ndan çevrilen kitapta, iş hayatının bir tiyatro gibi algılanarak her şirketin aslında bir deneyim sunduğu üzerinde durulmuş. Kitapta artık pazarlama dünyası lugatına giren deneyim ekonomisi kavramının somutlaştırılmasının yanı sıra detaylı açıklaması da mevcut. Peki baktığımızda deneyim olarak ne gibi örnekler sunuluyor biz tüketicilere. En yaygın örneği Starbucks olarak tüm pazarlama dünyasında yankılanan bir kavram aslında bu deneyim ekonomisi. Tüketirken içinde bulunduğumuz bazen bir atmosfer olarak karşımıza çıkan, bazen bir koku ile bizi cezbeden, bazen ise göz zevkimize hitap ederek görme duyumuzu harekete geçiren, kısacası bize kendisini yaşama şansı sunan bir pazarlama kavramı bu deneyim ekonomisi. Dünyada birçok örneğini görmek mümkün; Starbucks gibi bize farklı bir kahve deneyimi sunan, Walt Disney gibi bize çocukluğumuzu yaşatan birçok marka bu kavramın en güzel örneklerini teşkil ediyor.

Evet, bu haftaki yazımda deneyim ekonomisinin ne olduğunu biraz açmaya çalıştım. Haftaya Avrupa’daki gezimde kaydettiğim deneyim ekonomisi örneklerinden bahsedeceğim. Sadece kitaplarda görülen ve tüm dünyanın dilinde olan örneklerden değil, bizzat gözlemleme şansı bulduğum örnekleri sunacağım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link