Deloitte’un, Stores Media işbirliğiyle hazırladığı 2014 Yılı Perakende Sektörünün Küresel Güçleri raporu yayınladı. Rapora göre, dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin gelirlerinin ortalaması 17 milyar dolar olarak belirlendi. Bu yıl 17’ncisi yayınlanan bu rapor kapsamında, ilk defa dünyanın en büyük 50 e-perakende şirketine de yer verildi ve bu şirketlerin 39’u dünyanın önde gelen 250 perakende şirketi arasına girdi.

Rapor dünyanın en büyük 250 perakende şirketi sıralamasını sunmanın ötesinde, perakendeciler için küresel ekonomik görünüm ve yükselen trendlere ışık tutuyor.

Perakendenin Küresel Güçleri 2014 sıralamasındaki tek Türk firma olan BIM en hızlı büyüyen 50 perakende şirketi arasında 9’uncu, dünyanın en büyük 250 perakendecisi  sıralamasında ise 167’inci sırada bulunuyor.

Türkiye’de 2014 – 2018 yılları arasında perakende sektöründe beklenen büyüme oranı %7 olarak kaydedilmişti. 2013 yılında ise bu oran 303 milyon dolar olarak belirlendi.

Perakende sektöründeki artış özellikle alışveriş merkezleri ve brüt kiralanabilir alan üzerine yatırımları doğrudan arttırmaya yetti. Geçtiğimiz beş yıl boyunca AVM sayılarındaki ciddi artış da bunun en büyük göstergelerinden birini oluşturdu. 2013 yılında alışveriş merkezleri adına var olan genişleme %55 oranında artış göstermiş bulunuyor.

1

Ek olarak kredi kartlarının yıllık kullanım değeri son beş yıl içerisinde %15 iken bu artış 2013 yılında %21 olarak kaydedildi.

2

Perakende sektörünün genişleme anlamındaki en büyük paylarından birini, %44 oranı ile yiyecek içecek sektörü oluşturuyor. Bu oranın gelecek beş yıl içerisinde %5 oranında genişleyerek 150 milyon dolarlara ulaşacağı düşünülüyor.

Yiyecek içecek sektörünün ardından en büyük payı 51 milyon dolar ile ev harcamaları oluşturuyor. Bu oranın önümüzdeki beş yıl içerisinde %6 büyüme ile 60 milyon dolara ulaşabileceği öngörülüyor.

Akıllı telefon satışlarındaki ciddi artışla birlikte teknoloji malları üzerindeki yükselişin ise %5 büyüme ile 2013 yılında 16 milyar doları aştığı gözleniyor.

3

2003’den 2014 yılına Alışveriş merkezlerinde ciddi bir artış gözleniyor. 2014’ün başında alışveriş merkezleri üzerine gerçekleşen yerli ve yabancı yatırım miktarı 45 milyon dolar olarak kaydediliyor. En fazla AVM barındıran şehirlerin başında ise %60 oranı ile İstanbul bulunuyor. İstanbul’u %16 oranıyla Ankara ve İzmir takip ediyor.

 Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın