Bir mağaza düşünün, sadece bir büyük led ekran ve üç adet kameradan oluşan. Sizi kameralar sayesinde 3 boyutlu olarak algılıyor ve ayak numaranıza kadar tüm ayrıntıları ölçüyor. Size ise ekran üzerindeki katalogdan ayakkabı seçip, online olarak denemek kalıyor. Normal bir ayakkabı deneme süreci gibi istediğiniz ayakkabı modelini seçiyor,renklerini deniyor ve orada online ödeme sistemleri ile hemen satın alabiliyorsunuz. Siparişiniz ertesi gün kapınızda size teslim ediliyor. Ströer’in geliştirdiği bu akıllı makine sanırım yine alışveriş alışkanlıklarımızı yine değiştirecek.

Ströer, Alman ayakkabı firması Goertz için geliştirdiği bu cihaz ile aslında şirketlere her yerde ve  her anda satış yapma olanağı da sağlamış olacak. Şöyle düşünelim, metrolarda bulunan otomatlarda olduğu gibi bu makineler ile şirketlere ucuz maliyetli satış alanları yaratılacak.

httpv://www.youtube.com/watch?v=uSn7c1uw1_A&feature=player_embedded

Videoda görüldüğü üzere makinemiz ayakkabı satışı üzerine odaklanmış durumda. Ayakkabı seçimi oldukça fazla etkiyi içerisinde barındırır. Fiyat ve kalite en önemlileri olabilir fakat aslında o kadar basit de  değildir. Ayakkabının ayağınızda nasıl duracağından, genelde giydiğiniz kıyafetler ile sağlayacağı renk uyumuna kadar pek çok soru vardır ayakkabı satın alan müşterinin aklında.

O nedenle de günümüzde oldukça popüler olan e-ticaret pazarında pek çok müşterinin bu teknolojiyi denemeyi reddetme sebebi ürünleri deneme şansı olmayışıdır. Fakat aynı zamanda, e-ticaret teknolojisi şirketler için ise büyük bir fırsattır. Çünkü mağaza açma maliyetinden tutunda, çalıştırılacak eleman sayısı, onların masrafları ve ürünlerin stoklanmasına kadar pek çok ekstra maliyet mevcuttur. E-ticarette bu maliyetlerden kurtulmak mümkün, ancak bu sefer de tüketicinin alışveriş alışkanlıkları engel teşkil ettiğinden  fiyat kırılarak tüketici dikkati çekilmeye çalışılıyor.

Fakat görüldüğü üzere Ströer, geliştirdiği teknoloji ile tüketiciye ürünü üzerinde deneme şansı veriyor. Belki ürünü hissedemiyoruz ancak vücudumuzda nasıl durduğu üzerine fikir sahibi olmamız sağlanıyor.  Tabi şu anda beden seçiminden tutunda renklerin gerçeklik oranına kadar pek çok soru beynimizi kurcalıyor ama eminiz ki gelişen teknoloji bu sorularımızı da cevapsız bırakmayacaktır. Kim bilir belkide Xbox ve Playstation ile evimize giren hareket sensörü algılayıcılar gibi, bu gibi cihazlar da evlerimize kadar girip  e-ticareti farklı bir boyutta yaşamamızı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın