Daha Sağlıklı Fast Food’a Doğru

Fast-Food sektörü yıllardır süregelen acımasız eleştirilere rağmen dimdik ayakta ve Türkiye’de de yeni neslin destekleriyle her geçen gün daha da büyümekte. Fast-Food’u çoğunlukla gençler kullanıyor kullanmasına ama onlar da son dönemde ülkemizde artmakta olan obezite ve kilo ile paralel ortaya çıkan pek çok hastalıktan muzdarip. Bu sebeple bazı fast food müşterileri hem bu tattan uzak kalmak istemiyor, hem de yemeden duramıyor.

İşte bu noktada devreye giren fast-food yöneticileri son dönemde ürün yelpazelerine “light” segmentte bulunan kepekli ve daha sağlıklı menüler eklemeye başladı. Yakın zamanda Mc Donald’s’ın geliştirdiği  “Hafif&Aktif” adı verilen menüler ile, etli ve tavuklu hamburgerler kepekli ekmekler ile hazırlanıyor, salata ve light içecekle de tamamlanıyor. Şu anda Hafif&Aktif menülerin toplam satışta edindiği yer %1 civarında fakat çıkarılan yeni ürünlerle bu oranın %2-3‘lere çıkacağı tahmin ediliyor.

Fast-Food sektörünün bir diğer hamleside müşterileri kahvaltılarda da yalnız bırakmamak üzere. Türk insanı kahvaltıda pek hamburger yemeyi tercih etmez, fakat şirketler de restoranlarının sadece öğle ve akşam saatlerinde iş yapmasını istemiyor. Bunun üzerinede ürünler geliştiren McDonald’s ilk olarak McMuffin with Egg isimli bir ürün çıkarmıştı. Burger görünümünde olan ekmek arası yumurta olan bu ürün aslında Türk kahvaltı kültürüne biraz uzaktı. Bizim için kahvaltı tabakları,tepsileri daha iyi bir seçenek oluyor her zaman. Bunu göz ardı etmeyen McDonald’s’ta McMuffinleri tepsiye koydu, 2 McMuffin yanına çırpılmış yumurta,kızartılmış tavuk,tereyağı ve bal ile sunulan Big Breakfast-Kahvaltı Tabağı’da gelecek günlerde McMuffin’den daha başarılı bir hale gelebilir.

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır, son 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım yaptıkları Türkiye pazarında 191 olan mağaza sayılarını sene sonuna kadar 213‘e çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Bu mağazalar ile ekstra bir 50 milyon TL’lik yatırım yapacak olan McDonalds’ta, bir başka değişiklik daha göze çarpıyor. Menülerin dışında, restoranların görünümleri de değişmeye başladı. Fast-Food temel olarak hızlı ye ve ayrıl mantığına sahiptir, fakat artık müşteriler fast-food restoranlarını birer yaşam alanı olarak görüyor. Buluşmalarını,sohbetlerini bu restoranlarda buluşarak gerçekleştiriyorlar. Bunu da dikkate alan McDonald’s mağazalarını bir restorandan daha çok bir cafe görünümüne sahip alanlara çeviriyor. İnsanlar bu alanlarda tabletleri ve laptopları ile kahvaltıda çalışabilecek, veya öğle yemeğinde buluştukları arkadaşları ile vakit geçirebilecekler.Ayrıca Oxi-Gen Music Network ile yapılan işbirliği ile restoranlarda kaliteli müzik yayınıda yapılmaya başlandı. Şirketin attığı bu adımlar pozitif sonuçlarıda beraberinde getiriyor. Şirket geçen yıl cirosunu $200 milyon’a çıkardı ve bu yılın ilk 6 ayında %30 büyüdü. Hedeflerini müşterilerin, her yerde ve her saatte kolay bir şekilde ulaşılan, ve aynı zamanda en iyi restoran deneyimini yaşamalarını sağlamak üzerine kuran McDonald’s pazarı ve müşterileri çok iyi bir şekilde okuyarak geçmişte biraz kan kaybettiği pazarda emin adımlar atmaya devam ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link