Daha Sağlıklı Fast Food’a Doğru

Fast-Food sektörü yıllardır süregelen acımasız eleştirilere rağmen dimdik ayakta ve Türkiye’de de yeni neslin destekleriyle her geçen gün daha da büyümekte. Fast-Food’u çoğunlukla gençler kullanıyor kullanmasına ama onlar da son dönemde ülkemizde artmakta olan obezite ve kilo ile paralel ortaya çıkan pek çok hastalıktan muzdarip. Bu sebeple bazı fast food müşterileri hem bu tattan uzak kalmak istemiyor, hem de yemeden duramıyor.

İşte bu noktada devreye giren fast-food yöneticileri son dönemde ürün yelpazelerine “light” segmentte bulunan kepekli ve daha sağlıklı menüler eklemeye başladı. Yakın zamanda Mc Donald’s’ın geliştirdiği  “Hafif&Aktif” adı verilen menüler ile, etli ve tavuklu hamburgerler kepekli ekmekler ile hazırlanıyor, salata ve light içecekle de tamamlanıyor. Şu anda Hafif&Aktif menülerin toplam satışta edindiği yer %1 civarında fakat çıkarılan yeni ürünlerle bu oranın %2-3‘lere çıkacağı tahmin ediliyor.

Fast-Food sektörünün bir diğer hamleside müşterileri kahvaltılarda da yalnız bırakmamak üzere. Türk insanı kahvaltıda pek hamburger yemeyi tercih etmez, fakat şirketler de restoranlarının sadece öğle ve akşam saatlerinde iş yapmasını istemiyor. Bunun üzerinede ürünler geliştiren McDonald’s ilk olarak McMuffin with Egg isimli bir ürün çıkarmıştı. Burger görünümünde olan ekmek arası yumurta olan bu ürün aslında Türk kahvaltı kültürüne biraz uzaktı. Bizim için kahvaltı tabakları,tepsileri daha iyi bir seçenek oluyor her zaman. Bunu göz ardı etmeyen McDonald’s’ta McMuffinleri tepsiye koydu, 2 McMuffin yanına çırpılmış yumurta,kızartılmış tavuk,tereyağı ve bal ile sunulan Big Breakfast-Kahvaltı Tabağı’da gelecek günlerde McMuffin’den daha başarılı bir hale gelebilir.

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır, son 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım yaptıkları Türkiye pazarında 191 olan mağaza sayılarını sene sonuna kadar 213‘e çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Bu mağazalar ile ekstra bir 50 milyon TL’lik yatırım yapacak olan McDonalds’ta, bir başka değişiklik daha göze çarpıyor. Menülerin dışında, restoranların görünümleri de değişmeye başladı. Fast-Food temel olarak hızlı ye ve ayrıl mantığına sahiptir, fakat artık müşteriler fast-food restoranlarını birer yaşam alanı olarak görüyor. Buluşmalarını,sohbetlerini bu restoranlarda buluşarak gerçekleştiriyorlar. Bunu da dikkate alan McDonald’s mağazalarını bir restorandan daha çok bir cafe görünümüne sahip alanlara çeviriyor. İnsanlar bu alanlarda tabletleri ve laptopları ile kahvaltıda çalışabilecek, veya öğle yemeğinde buluştukları arkadaşları ile vakit geçirebilecekler.Ayrıca Oxi-Gen Music Network ile yapılan işbirliği ile restoranlarda kaliteli müzik yayınıda yapılmaya başlandı. Şirketin attığı bu adımlar pozitif sonuçlarıda beraberinde getiriyor. Şirket geçen yıl cirosunu $200 milyon’a çıkardı ve bu yılın ilk 6 ayında %30 büyüdü. Hedeflerini müşterilerin, her yerde ve her saatte kolay bir şekilde ulaşılan, ve aynı zamanda en iyi restoran deneyimini yaşamalarını sağlamak üzerine kuran McDonald’s pazarı ve müşterileri çok iyi bir şekilde okuyarak geçmişte biraz kan kaybettiği pazarda emin adımlar atmaya devam ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link