Fast-Food sektörü yıllardır süregelen acımasız eleştirilere rağmen dimdik ayakta ve Türkiye’de de yeni neslin destekleriyle her geçen gün daha da büyümekte. Fast-Food’u çoğunlukla gençler kullanıyor kullanmasına ama onlar da son dönemde ülkemizde artmakta olan obezite ve kilo ile paralel ortaya çıkan pek çok hastalıktan muzdarip. Bu sebeple bazı fast food müşterileri hem bu tattan uzak kalmak istemiyor, hem de yemeden duramıyor.

İşte bu noktada devreye giren fast-food yöneticileri son dönemde ürün yelpazelerine “light” segmentte bulunan kepekli ve daha sağlıklı menüler eklemeye başladı. Yakın zamanda Mc Donald’s’ın geliştirdiği  “Hafif&Aktif” adı verilen menüler ile, etli ve tavuklu hamburgerler kepekli ekmekler ile hazırlanıyor, salata ve light içecekle de tamamlanıyor. Şu anda Hafif&Aktif menülerin toplam satışta edindiği yer %1 civarında fakat çıkarılan yeni ürünlerle bu oranın %2-3‘lere çıkacağı tahmin ediliyor.

Fast-Food sektörünün bir diğer hamleside müşterileri kahvaltılarda da yalnız bırakmamak üzere. Türk insanı kahvaltıda pek hamburger yemeyi tercih etmez, fakat şirketler de restoranlarının sadece öğle ve akşam saatlerinde iş yapmasını istemiyor. Bunun üzerinede ürünler geliştiren McDonald’s ilk olarak McMuffin with Egg isimli bir ürün çıkarmıştı. Burger görünümünde olan ekmek arası yumurta olan bu ürün aslında Türk kahvaltı kültürüne biraz uzaktı. Bizim için kahvaltı tabakları,tepsileri daha iyi bir seçenek oluyor her zaman. Bunu göz ardı etmeyen McDonald’s’ta McMuffinleri tepsiye koydu, 2 McMuffin yanına çırpılmış yumurta,kızartılmış tavuk,tereyağı ve bal ile sunulan Big Breakfast-Kahvaltı Tabağı’da gelecek günlerde McMuffin’den daha başarılı bir hale gelebilir.

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır, son 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım yaptıkları Türkiye pazarında 191 olan mağaza sayılarını sene sonuna kadar 213‘e çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Bu mağazalar ile ekstra bir 50 milyon TL’lik yatırım yapacak olan McDonalds’ta, bir başka değişiklik daha göze çarpıyor. Menülerin dışında, restoranların görünümleri de değişmeye başladı. Fast-Food temel olarak hızlı ye ve ayrıl mantığına sahiptir, fakat artık müşteriler fast-food restoranlarını birer yaşam alanı olarak görüyor. Buluşmalarını,sohbetlerini bu restoranlarda buluşarak gerçekleştiriyorlar. Bunu da dikkate alan McDonald’s mağazalarını bir restorandan daha çok bir cafe görünümüne sahip alanlara çeviriyor. İnsanlar bu alanlarda tabletleri ve laptopları ile kahvaltıda çalışabilecek, veya öğle yemeğinde buluştukları arkadaşları ile vakit geçirebilecekler.Ayrıca Oxi-Gen Music Network ile yapılan işbirliği ile restoranlarda kaliteli müzik yayınıda yapılmaya başlandı. Şirketin attığı bu adımlar pozitif sonuçlarıda beraberinde getiriyor. Şirket geçen yıl cirosunu $200 milyon’a çıkardı ve bu yılın ilk 6 ayında %30 büyüdü. Hedeflerini müşterilerin, her yerde ve her saatte kolay bir şekilde ulaşılan, ve aynı zamanda en iyi restoran deneyimini yaşamalarını sağlamak üzerine kuran McDonald’s pazarı ve müşterileri çok iyi bir şekilde okuyarak geçmişte biraz kan kaybettiği pazarda emin adımlar atmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın