CRM, Pazarlama Dünyası için Ne İfade Ediyor?

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sisteminin yüksek kar yaratmadaki gücü görüldükten sonra üzerine daha fazla strateji geliştirilmeye başlandı. CRM sisteminin en çok yardım ettiği departmanlardan biri de hiç şüphesiz pazarlama. Sağlık hizmetleri için teknoloji çözümleri sunan CloudWave’in yayınladığı istatistiklere göre güçlü bir CRM sistemi pazarlama giderlerini %23 oranında azaltıyor. Fakat bu başarı bir CRM sisteminden ne beklemeniz gerektiği ile alakalı.

Bir CRM sisteminden neler beklemelisiniz?

– Kesinlikle mobil ile uyumlu olmalı. Aynı araştırma mobil ile uyumlu CRM sistemi kullanan şirketlerin iş veriminde %15, satışlarda ise %24 artış gözlemlendi.

  • Gerçek zamanlı olmalı ki müşteriyle zaman kaybetmeden iletişime geçilebilmeli.
  • Müşterinin iletişim bilgilerinin yanı sıra ona direkt sorular sorabilen bir sistem olmalı. Müşterilerinizin sadece iletişim bilgilerini toplayarak alışveriş alışkanlıklarını öğrenemezsiniz. Müşterilerinizin görüşlerini her daim toplamalı ve bunu CRM sisteminizle koordineli biçimde yapmalısınız.

Tüm bu özellikleri barındıran CRM araçlarını, pazarlama stratejilerinizde doğru yolda olup olmadığınız gösteren bir pusula gibi kullanabilirsiniz.

CRM, potansiyel müşteri kazanma yollarınızı arttırır. Müşterilerinizin her kanaldan bıraktığı ve anında size bildirim olarak ulaşan müşteri bilgileri ile potansiyel müşterilerinizi kazanabilirsiniz. Örneğin, işletmenize ilk defa gelen bir müşteriden alışveriş yaparken iletişim bilgilerini istediniz. O sırada müşterinizin sadece iletişim bilgilerini değil, alışveriş bilgilerini de girdiniz. Bu iki tür bilgi size çok şey anlatır. Bu bilgiler ışığında müşterinin işletmenize tekrar gelmesi için kişiye özel bir kampanya sunabilir, CRM sisteminin anlık bildirimi sayesinde, bunu gecikmeden yapabilirsiniz. Bütçe olarak daha az efor harcarken daha çok müşteri kazanmış olursunuz. Ayrıca online mağazanıza gelen potansiyel müşterilerinizi de aynı şekilde işletmenize tekrar çekebilirsiniz.

CRM stratejileri ile, aynı zamanda, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Upsell ve cross-selling imkanları yaratan omnichannel (çok yönlü) satışların güçlü bir CRM sistemiyle daha kolay olduğunu göreceksiniz. CRM sistemi ile müşterinin kim ve neye ihtiyacı olduğunu bildiğiniz için ona yan satış tekliflerini doğru zamanda ve doğru şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, erkek müşterilerinize makyaj malzemelerinde indirime girdiğinizi belirten bir mesaj atmanız size hem zaman hem de itibar kaybettiriyor. Bunun yerine sizden daha önce TV almış olan bir müşterinize ses sistemlerinde yaptığınız kampanyayı iletmeniz daha verimli olacaktır.

Potansiyel müşteri sayınızı ve satışlarınızı arttırmanızın doğal sonucu olarak sadık müşteri sayınız da hızla artacaktır. Business Insider’ın “Sadık Müşteri Elde Etmenin 7 Yolu (7 Ways To Generate Real Customer Loyalty)” isimli makalesinde ilk maddede yer alan pazarlamanın kişiselleştirilmesi CRM sisteminizi güçlendirmenizle gerçekleşir.

Güçlü bir CRM sisteminiz varsa müşteri yakalamak için hem beden hem de bütçe olarak daha az çaba sarfadersiniz. Çünkü CRM sisteminiz üzerinden oluşturacağınız pazarlama taktikleri müşterileri size daha hızlı ve kolay şekilde getirecektir.

CRM sistemini güçlendirmenin bir diğer anlamı ise pazarlama uzmanlarının veriyi anlamlandırması için güvenilir bir kaynak oluşturmaktır. Sonuçta anlamlandırılmayan veri ne kadar güçlü olursa olsun işletmeye bir şey katamaz.

31 Mayıs-1 Haziran 2016 tarihinde Pisano bünyesinden düzenlenen Sektör Buluşmaları’nda Danışman Uğur Özmen’in dediği gibi önümüzdeki 10 yıl içerisinde bilgiyi yönetemeyen kişiler pazarlamacı olamayacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pisano mobil odaklı gerçek zamanlı, dijital müşteri etkileşim platformudur. Daha fazla bilgi için pisano.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link