Cornetto’nun ‘Aşk’ Konumlandırması

Pazarlama çalışmalarının en temel amaçlarından biri de marka konumlandırmasıdır. Eğer markanızı en doğru biçimde konumlandırmayı bir kere başarırsanız, yanlış adımlar atmadığınız sürece, konumlandırmanızı destekleyici reklam ve pazarlama stratejileriyle bu başarınızı sürdürebilir ve tüketici zihninde edindiğiniz yeri koruyabilirsiniz.

Kuşkusuz Cornetto bu işi en iyi yapanlardan. Yola “Aşk” ile başladı aşk ile devam ediyor.

Daha yolun başındayken kararını verdi Cornetto. Sadece yazın tüketilen ve tek faydası sıcaktan bunalan insanları serinletmek olan bir dondurma markası olmayacaktı. Kendine daha farklı bir misyon yükledi ve “Aşkın Dondurması” olmayı seçti. Elbette aşk kavramını kullanan ilk marka Cornetto değil. Birçok marka aşk temalı tutundurma çalışmalarında bulundu ama pek azı başından sonuna aşkla yürüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=xEb87JQ9CKQ

Tabi ki Cornetto’nun çıkış noktasının aşk olması alelade bir seçim değil, stratejik bir çalışmanın ürünü. Şöyle ki;

Aşk sonsuz bir kavram. Hep var oldu ve olmaya da devam edecek. Bu durumda Cornetto hiç bitmeyecek bir olgu üzerine markasını konumlandırarak, deyim yerindeyse, kendini sağlama aldı. Aşkı ise iki ayrı şekilde giyindi. Birincisi: Cornetto aşkı. Yani Cornetto’ya tüketicinin duyduğu aşk. Burada Cornetto, ürünün yani dondurmanın fiziki özelliğiyle öne çıkıyor. İkincisi de; iki insanın birbirine duyduğu aşkı anlatmada rol oynama. Burada da marka kendisine sempatik bir imaj yaratıyor. Kısacası Cornetto olmazsa aşk, aşk olmazsa Cornetto olmaz mesajı veriyor. Bu iki aşk görevini de başarıyla yerine getiriyor marka. Reklamları da bu görev doğrultusunda çok iyi kullanıyor. Doğru kişilerle doğru işler yapıyor. Nil Karaibrahimgil’in Cornetto için yaptığı ve bir dönem dillerden düşmeyen “Aşkımla Erir Misin?” jingle’ını bilmeyenimiz var mı? Daha sonra sevimli ayıcığıyla Cornetto in Love, ardından da Cornetto Disc serisi ürünün ismine uygun, elektro alt yapılı, Bedük imzalı  “Gel Aşka” şarkısıyla lanse edilmişti.

Tam yeni bir patlamaya ihtiyaç varken marka, günümüzün reklam trendlerine de uyarak, sosyal medyada yayınlanmak üzere, Sevgililer Günü için Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da çekilen 4 kısa filmin 3’ünü 14 Şubatta  yayınladı. İstanbul’da çekilen ve şarkısını yine bu iş için en doğru isimlerden biri olan Yalın’ın yaptığı Güzel ile Saf ise mart ayında sosyal medyadaki yerini aldı.Yayınlanan 4 ayrı aşk hikayesiyle Cornetto, yine rakiplerinden ayrıldı ve ilgiyi üzerine çekti.

En güzeli de çekilen kısa filmlerde bağıra çağıra Cornetto reklamı yapmadan çok hoş biçimde ürün yerleştirme yapılması. Konuyu kısaca açmak gerekirse; bildiğiniz gibi filmler dört bölüme ayrılmış. Birinci bölümde bütün bir Cornetto gösteriliyor, bölümler ilerledikçe Cornetto’da azalma görüyoruz.Dördüncü bölüm yani mutlu sonda Cornetto’nun o hep övündüğü çikolatalı küçük parça kalıyor. Zaten filmlerde de “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda” vurgularıyla bu çikolatalı parçaya gönderme yapılıyor. Böylelikle hem filmdeki aşk hikayesinin hem de Cornetto’nun mutlu sonuna ulaşıyor.

582409_551558361555468_159604279_n

Kısa filmlerin yanı sıra yeni logosu ve ambalajıyla da aşkını pekiştiren Cornetto, dondurma tüketiminin en fazla olduğu yaz mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Markanın Facebook, Twitter , Instagram ve Pinterest’de aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunduğuna da dikkat çekelim. Böyle devam ettiği sürece Cornetto aşkı hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Samsung Şampiyonlar Ligi Finalinde Televizyonları Bozacak

Samsung daha şimdiden oldukça tartışma yaratan bir reklam kampanyasına imza atmaya hazırlanıyor. 26 Mayıs tarihinde Liverpool FC ve Real Madrid CF takımları arasında oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Birleşik Krallık’ta karşılaşmayı izleyenler bu kampanya ile televizyonlarının bozuk olduğunu zannedecekler.

İngiltere’de oldukça ilgi gören UEFA Ligi final maçı esnasında izleyicilerin televizyonlarının bozulduğuna inanmaları için ekran önce titreyecek ve ardından bozuk bir televizyondan ayırt edilemeyecek şekilde tamamen kapalı gözükecek. Kampanyanın parçası olarak İngiltere’de 8 milyon seyircinin televizyonu bu esnada kapalı olacak. Kampanya, beyazperdede ise Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi filmi ile yer alacak.

Bu sıra dışı kampanyanın nedeni ise sizlerle yakın bir zamanda paylaştığımız Samsung‘un yeni ürettiği görünmez olabilen QLED televizyon’u tanıtmak. Televizyonun özelliği ise Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırması ve televizyonun bulunduğu duvar zemini ile oryantasyon sağlayabilmesi. Yani televizyonunuz kapalıyken siyah bir ekran ile karşılaşmıyorsunuz.

Samsung Electronics İngiltere ve İrlanda Pazarlama Direktörü Rebecca Hirst, “Bu benzersiz ve yıkıcı pazarlama kampanyası, mesajımızı mümkün olan en dramatik şekilde vurgulamak için tasarlandı, halkı TV’lerinin zamanın %90’ında sıkıcı bir siyah ekran olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Bakalım bu ilginç reklam kampanyası ne kadar dikkat çekecek ve Britanyalıları ne kadar sinirlendirecek. Siz fikri nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ikea’nın İlginç Yatak İlanı Uyumaya Yardımcı Oluyor


Ikea ilginç reklam kampanyaları ve yaratıcı ilanlarıyla sık sık gündeme geliyor. Özellikle basılı ilanları son derece yaratıcı kullanan marka bu kez de Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan bir derginin arka kapağına verdiği yatak ilanı ile uyumaya yardımcı oluyor.

Uyku problemlerine yardımcı olmayı ve yataklarının kalitesini ve rahatlığını kanıtlamayı amaçlayan marka Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Good dergisinde yayınlanan ilginç ilanı aracılığıyla dikkatleri üzerine çekti. #IKEASÖMNIG isimli yaratıcı dergi ilanını kullanabilmek için kalın bir karton kapağı basit bir mekanizmayla masa üstünde dik pozisyonda durabilecek bir hale getiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde etraftaki sesleri maskeleyen bir frekans yayan mekanizma çalışmaya başlıyor. Bunun yanında kalp atış hızını düşürdüğü ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen lavanta kokusu da uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

Bu yılın başlarında sizlerle Ikea’nın gebelik testi kullandığı ilginç reklam kampanyasından bahsetmiştik. Kendi reklamının üzerine gerçek bir gebelik testi ekleyerek sonucu pozitif çıkan yani hamile olan müşterilerine bebek yatağı için indirim uygulayarak yine ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link