Cornetto’nun ‘Aşk’ Konumlandırması 0

Pazarlama çalışmalarının en temel amaçlarından biri de marka konumlandırmasıdır. Eğer markanızı en doğru biçimde konumlandırmayı bir kere başarırsanız, yanlış adımlar atmadığınız sürece, konumlandırmanızı destekleyici reklam ve pazarlama stratejileriyle bu başarınızı sürdürebilir ve tüketici zihninde edindiğiniz yeri koruyabilirsiniz.

Kuşkusuz Cornetto bu işi en iyi yapanlardan. Yola “Aşk” ile başladı aşk ile devam ediyor.

Daha yolun başındayken kararını verdi Cornetto. Sadece yazın tüketilen ve tek faydası sıcaktan bunalan insanları serinletmek olan bir dondurma markası olmayacaktı. Kendine daha farklı bir misyon yükledi ve “Aşkın Dondurması” olmayı seçti. Elbette aşk kavramını kullanan ilk marka Cornetto değil. Birçok marka aşk temalı tutundurma çalışmalarında bulundu ama pek azı başından sonuna aşkla yürüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=xEb87JQ9CKQ

Tabi ki Cornetto’nun çıkış noktasının aşk olması alelade bir seçim değil, stratejik bir çalışmanın ürünü. Şöyle ki;

Aşk sonsuz bir kavram. Hep var oldu ve olmaya da devam edecek. Bu durumda Cornetto hiç bitmeyecek bir olgu üzerine markasını konumlandırarak, deyim yerindeyse, kendini sağlama aldı. Aşkı ise iki ayrı şekilde giyindi. Birincisi: Cornetto aşkı. Yani Cornetto’ya tüketicinin duyduğu aşk. Burada Cornetto, ürünün yani dondurmanın fiziki özelliğiyle öne çıkıyor. İkincisi de; iki insanın birbirine duyduğu aşkı anlatmada rol oynama. Burada da marka kendisine sempatik bir imaj yaratıyor. Kısacası Cornetto olmazsa aşk, aşk olmazsa Cornetto olmaz mesajı veriyor. Bu iki aşk görevini de başarıyla yerine getiriyor marka. Reklamları da bu görev doğrultusunda çok iyi kullanıyor. Doğru kişilerle doğru işler yapıyor. Nil Karaibrahimgil’in Cornetto için yaptığı ve bir dönem dillerden düşmeyen “Aşkımla Erir Misin?” jingle’ını bilmeyenimiz var mı? Daha sonra sevimli ayıcığıyla Cornetto in Love, ardından da Cornetto Disc serisi ürünün ismine uygun, elektro alt yapılı, Bedük imzalı  “Gel Aşka” şarkısıyla lanse edilmişti.

Tam yeni bir patlamaya ihtiyaç varken marka, günümüzün reklam trendlerine de uyarak, sosyal medyada yayınlanmak üzere, Sevgililer Günü için Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da çekilen 4 kısa filmin 3’ünü 14 Şubatta  yayınladı. İstanbul’da çekilen ve şarkısını yine bu iş için en doğru isimlerden biri olan Yalın’ın yaptığı Güzel ile Saf ise mart ayında sosyal medyadaki yerini aldı.Yayınlanan 4 ayrı aşk hikayesiyle Cornetto, yine rakiplerinden ayrıldı ve ilgiyi üzerine çekti.

En güzeli de çekilen kısa filmlerde bağıra çağıra Cornetto reklamı yapmadan çok hoş biçimde ürün yerleştirme yapılması. Konuyu kısaca açmak gerekirse; bildiğiniz gibi filmler dört bölüme ayrılmış. Birinci bölümde bütün bir Cornetto gösteriliyor, bölümler ilerledikçe Cornetto’da azalma görüyoruz.Dördüncü bölüm yani mutlu sonda Cornetto’nun o hep övündüğü çikolatalı küçük parça kalıyor. Zaten filmlerde de “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda” vurgularıyla bu çikolatalı parçaya gönderme yapılıyor. Böylelikle hem filmdeki aşk hikayesinin hem de Cornetto’nun mutlu sonuna ulaşıyor.

582409_551558361555468_159604279_n

Kısa filmlerin yanı sıra yeni logosu ve ambalajıyla da aşkını pekiştiren Cornetto, dondurma tüketiminin en fazla olduğu yaz mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Markanın Facebook, Twitter , Instagram ve Pinterest’de aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunduğuna da dikkat çekelim. Böyle devam ettiği sürece Cornetto aşkı hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link