Cornetto’nun ‘Aşk’ Konumlandırması

Pazarlama çalışmalarının en temel amaçlarından biri de marka konumlandırmasıdır. Eğer markanızı en doğru biçimde konumlandırmayı bir kere başarırsanız, yanlış adımlar atmadığınız sürece, konumlandırmanızı destekleyici reklam ve pazarlama stratejileriyle bu başarınızı sürdürebilir ve tüketici zihninde edindiğiniz yeri koruyabilirsiniz.

Kuşkusuz Cornetto bu işi en iyi yapanlardan. Yola “Aşk” ile başladı aşk ile devam ediyor.

Daha yolun başındayken kararını verdi Cornetto. Sadece yazın tüketilen ve tek faydası sıcaktan bunalan insanları serinletmek olan bir dondurma markası olmayacaktı. Kendine daha farklı bir misyon yükledi ve “Aşkın Dondurması” olmayı seçti. Elbette aşk kavramını kullanan ilk marka Cornetto değil. Birçok marka aşk temalı tutundurma çalışmalarında bulundu ama pek azı başından sonuna aşkla yürüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=xEb87JQ9CKQ

Tabi ki Cornetto’nun çıkış noktasının aşk olması alelade bir seçim değil, stratejik bir çalışmanın ürünü. Şöyle ki;

Aşk sonsuz bir kavram. Hep var oldu ve olmaya da devam edecek. Bu durumda Cornetto hiç bitmeyecek bir olgu üzerine markasını konumlandırarak, deyim yerindeyse, kendini sağlama aldı. Aşkı ise iki ayrı şekilde giyindi. Birincisi: Cornetto aşkı. Yani Cornetto’ya tüketicinin duyduğu aşk. Burada Cornetto, ürünün yani dondurmanın fiziki özelliğiyle öne çıkıyor. İkincisi de; iki insanın birbirine duyduğu aşkı anlatmada rol oynama. Burada da marka kendisine sempatik bir imaj yaratıyor. Kısacası Cornetto olmazsa aşk, aşk olmazsa Cornetto olmaz mesajı veriyor. Bu iki aşk görevini de başarıyla yerine getiriyor marka. Reklamları da bu görev doğrultusunda çok iyi kullanıyor. Doğru kişilerle doğru işler yapıyor. Nil Karaibrahimgil’in Cornetto için yaptığı ve bir dönem dillerden düşmeyen “Aşkımla Erir Misin?” jingle’ını bilmeyenimiz var mı? Daha sonra sevimli ayıcığıyla Cornetto in Love, ardından da Cornetto Disc serisi ürünün ismine uygun, elektro alt yapılı, Bedük imzalı  “Gel Aşka” şarkısıyla lanse edilmişti.

Tam yeni bir patlamaya ihtiyaç varken marka, günümüzün reklam trendlerine de uyarak, sosyal medyada yayınlanmak üzere, Sevgililer Günü için Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da çekilen 4 kısa filmin 3’ünü 14 Şubatta  yayınladı. İstanbul’da çekilen ve şarkısını yine bu iş için en doğru isimlerden biri olan Yalın’ın yaptığı Güzel ile Saf ise mart ayında sosyal medyadaki yerini aldı.Yayınlanan 4 ayrı aşk hikayesiyle Cornetto, yine rakiplerinden ayrıldı ve ilgiyi üzerine çekti.

En güzeli de çekilen kısa filmlerde bağıra çağıra Cornetto reklamı yapmadan çok hoş biçimde ürün yerleştirme yapılması. Konuyu kısaca açmak gerekirse; bildiğiniz gibi filmler dört bölüme ayrılmış. Birinci bölümde bütün bir Cornetto gösteriliyor, bölümler ilerledikçe Cornetto’da azalma görüyoruz.Dördüncü bölüm yani mutlu sonda Cornetto’nun o hep övündüğü çikolatalı küçük parça kalıyor. Zaten filmlerde de “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda” vurgularıyla bu çikolatalı parçaya gönderme yapılıyor. Böylelikle hem filmdeki aşk hikayesinin hem de Cornetto’nun mutlu sonuna ulaşıyor.

582409_551558361555468_159604279_n

Kısa filmlerin yanı sıra yeni logosu ve ambalajıyla da aşkını pekiştiren Cornetto, dondurma tüketiminin en fazla olduğu yaz mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Markanın Facebook, Twitter , Instagram ve Pinterest’de aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunduğuna da dikkat çekelim. Böyle devam ettiği sürece Cornetto aşkı hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Müzeleri Kötülediği İçin Tepki Çeken Reklamını Yayından Kaldırdı

Markaların, sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin insanlar tarafından tercih edilmesini sağlamak amacıyla yaptıkları reklamlar her zaman beklenilen sonucu vermeyebiliyor, hatta geri tepebiliyor. Şu zamana kadar tepki çeken birçok reklamla karşılaştık. Bunun geçtiğimiz yılki örneklerine “2017’nin En Çok Tepki Çeken 10 Reklamı” başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu durumun son kurbanı ise fast food restoran zinciri McDonald’s oldu.

Desing Taxi’nin yaptığı habere göre Kanada’da yayımlanan bir McDonald’s reklamı, 5 doları yemek almak için harcamanın, müzeye gidip dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek için harcamaktan daha iyi olduğunu vurguluyordu. Reklamdaki anlatıcı, “5 dolara bir müze turu yapabilirsiniz.” diyor ve ardından müze rehberi olan bir kadın anlatıcının sözünü keserek “Dinozorlar vardı ve sonra yoktu. Tamam, öyleyse hediyelik eşya dükkanına geçin.” diyor. Daha sonra anlatıcı, izleyicilere 5 dolarlarını sandviç, patates kızartması ve içecekten oluşan değerli bir yemek için harcamalarını söylüyor.

Müze gezmenin aslında o kadar da önemli bir olay olmadığı izlenimini yaratan bu reklam, doğal olarak insanların tepkisini çekti. Kanada’nın en batısında yer alan Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir bilim müzesi olan Exploration Place’in müdürü olan Tracy Calogheros, bu reklamın kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tracy Calogheros reklamla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aslında bizim hediyelik eşya dükkanlarımızda insanları söğüşlemek için bu işin içinde olduğumuzu ve 5 dolarınızı yeni McDonald’s hamburger promosyonuna harcamanızın daha iyi olduğunu ima ediyor. dedi.

Bu yaşananların ardından McDonald’s adına konuşan Adam Grachnik isimli şirket sözcüsü ise şirket adına özür diledi ve reklamın komik olması ve hiçbir müzeye karşı kırıcı olmaması gerektiğini ifade etti. Adam Grachnik, The Canadian Press isimli haber ajansına yaptığı açıklamada, “Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz.” dedi.

Bunların yanı sıra McDonald’s Kanada, Amerikan Müzeler Birliği Başkanı Laura Lott’un reklamla ilgili olarak attığı tweet’e yanıt vererek resmi Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve şunları ifade etti:

“Herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz Laura. Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve bu reklamı derhal yayın kanallarından kaldırıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link