Cornetto’nun ‘Aşk’ Konumlandırması 0

Pazarlama çalışmalarının en temel amaçlarından biri de marka konumlandırmasıdır. Eğer markanızı en doğru biçimde konumlandırmayı bir kere başarırsanız, yanlış adımlar atmadığınız sürece, konumlandırmanızı destekleyici reklam ve pazarlama stratejileriyle bu başarınızı sürdürebilir ve tüketici zihninde edindiğiniz yeri koruyabilirsiniz.

Kuşkusuz Cornetto bu işi en iyi yapanlardan. Yola “Aşk” ile başladı aşk ile devam ediyor.

Daha yolun başındayken kararını verdi Cornetto. Sadece yazın tüketilen ve tek faydası sıcaktan bunalan insanları serinletmek olan bir dondurma markası olmayacaktı. Kendine daha farklı bir misyon yükledi ve “Aşkın Dondurması” olmayı seçti. Elbette aşk kavramını kullanan ilk marka Cornetto değil. Birçok marka aşk temalı tutundurma çalışmalarında bulundu ama pek azı başından sonuna aşkla yürüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=xEb87JQ9CKQ

Tabi ki Cornetto’nun çıkış noktasının aşk olması alelade bir seçim değil, stratejik bir çalışmanın ürünü. Şöyle ki;

Aşk sonsuz bir kavram. Hep var oldu ve olmaya da devam edecek. Bu durumda Cornetto hiç bitmeyecek bir olgu üzerine markasını konumlandırarak, deyim yerindeyse, kendini sağlama aldı. Aşkı ise iki ayrı şekilde giyindi. Birincisi: Cornetto aşkı. Yani Cornetto’ya tüketicinin duyduğu aşk. Burada Cornetto, ürünün yani dondurmanın fiziki özelliğiyle öne çıkıyor. İkincisi de; iki insanın birbirine duyduğu aşkı anlatmada rol oynama. Burada da marka kendisine sempatik bir imaj yaratıyor. Kısacası Cornetto olmazsa aşk, aşk olmazsa Cornetto olmaz mesajı veriyor. Bu iki aşk görevini de başarıyla yerine getiriyor marka. Reklamları da bu görev doğrultusunda çok iyi kullanıyor. Doğru kişilerle doğru işler yapıyor. Nil Karaibrahimgil’in Cornetto için yaptığı ve bir dönem dillerden düşmeyen “Aşkımla Erir Misin?” jingle’ını bilmeyenimiz var mı? Daha sonra sevimli ayıcığıyla Cornetto in Love, ardından da Cornetto Disc serisi ürünün ismine uygun, elektro alt yapılı, Bedük imzalı  “Gel Aşka” şarkısıyla lanse edilmişti.

Tam yeni bir patlamaya ihtiyaç varken marka, günümüzün reklam trendlerine de uyarak, sosyal medyada yayınlanmak üzere, Sevgililer Günü için Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da çekilen 4 kısa filmin 3’ünü 14 Şubatta  yayınladı. İstanbul’da çekilen ve şarkısını yine bu iş için en doğru isimlerden biri olan Yalın’ın yaptığı Güzel ile Saf ise mart ayında sosyal medyadaki yerini aldı.Yayınlanan 4 ayrı aşk hikayesiyle Cornetto, yine rakiplerinden ayrıldı ve ilgiyi üzerine çekti.

En güzeli de çekilen kısa filmlerde bağıra çağıra Cornetto reklamı yapmadan çok hoş biçimde ürün yerleştirme yapılması. Konuyu kısaca açmak gerekirse; bildiğiniz gibi filmler dört bölüme ayrılmış. Birinci bölümde bütün bir Cornetto gösteriliyor, bölümler ilerledikçe Cornetto’da azalma görüyoruz.Dördüncü bölüm yani mutlu sonda Cornetto’nun o hep övündüğü çikolatalı küçük parça kalıyor. Zaten filmlerde de “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda” vurgularıyla bu çikolatalı parçaya gönderme yapılıyor. Böylelikle hem filmdeki aşk hikayesinin hem de Cornetto’nun mutlu sonuna ulaşıyor.

582409_551558361555468_159604279_n

Kısa filmlerin yanı sıra yeni logosu ve ambalajıyla da aşkını pekiştiren Cornetto, dondurma tüketiminin en fazla olduğu yaz mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Markanın Facebook, Twitter , Instagram ve Pinterest’de aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunduğuna da dikkat çekelim. Böyle devam ettiği sürece Cornetto aşkı hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı 0

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link