Pazarlama çalışmalarının en temel amaçlarından biri de marka konumlandırmasıdır. Eğer markanızı en doğru biçimde konumlandırmayı bir kere başarırsanız, yanlış adımlar atmadığınız sürece, konumlandırmanızı destekleyici reklam ve pazarlama stratejileriyle bu başarınızı sürdürebilir ve tüketici zihninde edindiğiniz yeri koruyabilirsiniz.

Kuşkusuz Cornetto bu işi en iyi yapanlardan. Yola “Aşk” ile başladı aşk ile devam ediyor.

Daha yolun başındayken kararını verdi Cornetto. Sadece yazın tüketilen ve tek faydası sıcaktan bunalan insanları serinletmek olan bir dondurma markası olmayacaktı. Kendine daha farklı bir misyon yükledi ve “Aşkın Dondurması” olmayı seçti. Elbette aşk kavramını kullanan ilk marka Cornetto değil. Birçok marka aşk temalı tutundurma çalışmalarında bulundu ama pek azı başından sonuna aşkla yürüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=xEb87JQ9CKQ

Tabi ki Cornetto’nun çıkış noktasının aşk olması alelade bir seçim değil, stratejik bir çalışmanın ürünü. Şöyle ki;

Aşk sonsuz bir kavram. Hep var oldu ve olmaya da devam edecek. Bu durumda Cornetto hiç bitmeyecek bir olgu üzerine markasını konumlandırarak, deyim yerindeyse, kendini sağlama aldı. Aşkı ise iki ayrı şekilde giyindi. Birincisi: Cornetto aşkı. Yani Cornetto’ya tüketicinin duyduğu aşk. Burada Cornetto, ürünün yani dondurmanın fiziki özelliğiyle öne çıkıyor. İkincisi de; iki insanın birbirine duyduğu aşkı anlatmada rol oynama. Burada da marka kendisine sempatik bir imaj yaratıyor. Kısacası Cornetto olmazsa aşk, aşk olmazsa Cornetto olmaz mesajı veriyor. Bu iki aşk görevini de başarıyla yerine getiriyor marka. Reklamları da bu görev doğrultusunda çok iyi kullanıyor. Doğru kişilerle doğru işler yapıyor. Nil Karaibrahimgil’in Cornetto için yaptığı ve bir dönem dillerden düşmeyen “Aşkımla Erir Misin?” jingle’ını bilmeyenimiz var mı? Daha sonra sevimli ayıcığıyla Cornetto in Love, ardından da Cornetto Disc serisi ürünün ismine uygun, elektro alt yapılı, Bedük imzalı  “Gel Aşka” şarkısıyla lanse edilmişti.

Tam yeni bir patlamaya ihtiyaç varken marka, günümüzün reklam trendlerine de uyarak, sosyal medyada yayınlanmak üzere, Sevgililer Günü için Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da çekilen 4 kısa filmin 3’ünü 14 Şubatta  yayınladı. İstanbul’da çekilen ve şarkısını yine bu iş için en doğru isimlerden biri olan Yalın’ın yaptığı Güzel ile Saf ise mart ayında sosyal medyadaki yerini aldı.Yayınlanan 4 ayrı aşk hikayesiyle Cornetto, yine rakiplerinden ayrıldı ve ilgiyi üzerine çekti.

En güzeli de çekilen kısa filmlerde bağıra çağıra Cornetto reklamı yapmadan çok hoş biçimde ürün yerleştirme yapılması. Konuyu kısaca açmak gerekirse; bildiğiniz gibi filmler dört bölüme ayrılmış. Birinci bölümde bütün bir Cornetto gösteriliyor, bölümler ilerledikçe Cornetto’da azalma görüyoruz.Dördüncü bölüm yani mutlu sonda Cornetto’nun o hep övündüğü çikolatalı küçük parça kalıyor. Zaten filmlerde de “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda” vurgularıyla bu çikolatalı parçaya gönderme yapılıyor. Böylelikle hem filmdeki aşk hikayesinin hem de Cornetto’nun mutlu sonuna ulaşıyor.

582409_551558361555468_159604279_n

Kısa filmlerin yanı sıra yeni logosu ve ambalajıyla da aşkını pekiştiren Cornetto, dondurma tüketiminin en fazla olduğu yaz mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Markanın Facebook, Twitter , Instagram ve Pinterest’de aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunduğuna da dikkat çekelim. Böyle devam ettiği sürece Cornetto aşkı hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın