.Com Göçmenliği

Çağımızda hareket her şeydir. Hareket bir kimlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık ‘’ötekiler ve onlar ‘’ da  yoktur , hareketin kendine has dokusu ve etkileri vardır. Kimlik değişimleri gözle görülmeyen mekanlarda aidiyeti olmayan bir eksende  gerçekleşmektedir. Kazanılan kimlik, yolcusuna başlangıcı ve bitişi bütünleşik olan, formel bir kimliği yapılandırır. Göçmenin üzerinde yürüdüğü yollar üzerine döşenen hat, kökenine ait anılarını arka plana atarak onu kucaklamaya hazır bir şekilde bekleyen uzak diyarların birleşiminden oluşur. Zihnin haritaları küresel pusula ile yönünü bulmaktadır. Bu bileşim, ulusal  dünya ile küresel dünyayı piramit ekseninde çevreler ve onlara ev sahipliği yapar. Piramide entegre olan yerel yolcular ‘’yok mekanın’’ derinliklerindeki yolları katederken,  değişimlere karşı pasif kalanlar daralan mekanların içinde sıkışmaktadır.

Ekranın arayüzleri fiziksel göçe yeni bir kardeş getirmiştir: sanal göçmenlik. Enformasyon çağının dur durak bilmeyen hızı , ruhların bedenlerinden sıyrılarak ekran içinde astral seyahatlere çıkmaları için gerekli olan vizelerini ellerine tutuşturmuştur. İsveç parlamentosu üyesi bir kadın, enformasyon çağını şu cümlelerle nitelendirmiştir: ‘’ Eğer, Karl Marx bugün yaşasaydı Das Kapital’i (Sermaye) değil , Die Information’u (Enformasyon) yazardı. Ekran ile olan yolculuğumuz, 21. yüzyıl dünyasında  doğduğu sihirli kutuyu yaşatarak plazma TV’lere , masa üstü ve diz üstü bilgisayarlara, cep telefonlarına, Android işletim sistemlerine , iPhone’a, tabletlere ve iPod müzik dinleme cihazlarına olan tüm biletlerini kullanmış ve bu yolculuk için gerekli olan tüm eğlenceleri, oyunları ve sosyal ağları da eklemlemiştir.

Ekran dostluğu içinde kabuğuna çekilmek diye bir şey yoktur aksine e-şehirler vardır. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri Times Meydanıdır ve ona olan hayranlık şu cümlelerle özetlenmiştir:’’   İster gece ister gündüz gidin Times Meydanı’ndan daha havalı bir yer bulamazsınız. Başınızı kaldırıp dev ekranlara baktığınızda içiniz gelecek umuduyla dolar. Tüm korkularınıza ve kaygılarınıza karşın hala ilerlemekte olduğunuzu, bizlerden çok uzaktaki insanlarla iletişim kurma ve onları anlama düşümüzü gerçeğe dönüştüreceğimizi anlarsınız. Times Meydanı küçük ve sıcak bir dünyanın sembolüdür.’’

Sınırların anlamını yitirdiği  dünyamızda ekranların yarışında hatrı sayılır devrimi sosyal medya ve sosyal ağlarda yapmıştır. Literatürümüzün dil yelpazesi genişlemiş ve duygular adeta ekranda dile gelmiştir. Komşularımız ekranda açılan sekmelerdir. Kaçımız sosyal ağların geri bildirim sağlamak amacıyla hizmete sunduğu  ‘’like’’ kelimesini buzdolabı etkisi yaratan ‘’ agree’’ yani ‘’katılmak’’ anlamına gelen sözcük ile  değiştirmeyi isterdi ki? Neden ‘’ bağlanıyoruz’’ hiç düşündünüz mü?  Bağlanmak yerine ‘’ bilgiye ulaşılıyor’’ bildirimiyle karşılaşsaydınız bir şey hisseder miydiniz? Hissetmezdiniz sadece boğuk gözlerle ekrana bakardınız.

Günümüzün Manhattan sokakları, Facebook veya Twitter’dır. Hotmail ise virütik pazarlamayı açık ara önde uygulamaktadır. Yahoo bu yarışta ikinci sırada kalmış ve e-postaların bir virüs gibi yayılmasını Hotmail’e bırakmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taranabilir Raf Etiketleri, Alışveriş Deneyimini Nasıl Değiştirebilir?

Bluetooth teknolojisiyle çalışan ve belli bir alan içerisindeki insanların akıllı telefonlarına anlık bildirimler gönderebilen beacon isimli cihazlar, geçtiğimiz yıllarda perakende sektörünün aktif olarak kullanabileceği bir yenilik olarak görülüyordu. Ancak markaların fiziksel perakende mağazalarında müşterileriyle iletişime geçmelerini ve onlar hakkında bilgi toplamalarını sağlayan bu cihazlar, birtakım ciddi dezavantajlara sahip ve şimdi ise yerini bir başka teknolojiye bırakabilir.

Adweek’in yaptığı habere göre, taranabilir raf etiketleri, markalara istedikleri şekilde müşterileriyle etkileşime geçme imkanı sunarak beacon’ların kullanımında ortaya çıkan problemlere bir çözüm getirebilir. SapientRazorfish isimli dijital ajansta ticaret stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Steve White’ın belirttiğine göre, akıllı telefonlardaki NFC çiplerinin yaygın bir şekilde kullanımıyla birlikte, NFC destekli raf etiketleri alışveriş yapanların ek bilgilere erişimini sağlayabilir.

NFC destekli raf etiketlerinin güzel yanlarından biri, tek bir seferde herkese belirli bir mesajı göndermek yerine, müşterilere ihtiyaç duydukları anda yardımcı olması olarak gösterilebilir. Bu nedenle de perakendecilerin, müşterilerin mesaj yağmuruna tutulması konusunda endişe etmelerine gerek kalmıyor. Bununla birlikte Steve White, bu teknoloji sayesinde belirli ürünlerde kişiye özel indirimli fiyatlar sunulabileceğini ifade ediyor.

Bunların yanı sıra, beacon teknolojisinde kullanıcıların mesajları alması için telefonlarının Bluetooth özelliğini açmaları gerekiyordu. Ancak akıllı telefonlarda bulunan NFC çipleri, kullanıcıların, telefonlarının Bluetooth özelliğini açmalarına gerek kalmadan mesajları almalarına imkan tanıyor.

Henüz NFC destekli raf etiketlerinin, beacon’ların yerini alacağını söylemek için erken olsa da, bu teknolojinin yakın gelecekte kullanılacağına işaret eden birtakım adımlar da atılıyor. Örneğin, ABD merkezli perakende şirketi Kroger kısa bir süre önce EDGE (Enhanced Display for Grocery Environment / Market Ortamı İçin Geliştirilmiş Görüntü) isimli kullanıma sunmaya başlamıştı. Kroger şirketinden bir temsilci, EDGE prototiplerinin NFC teknolojisini barındırdığını, ancak şirketin, diğer prototiplere dahil edilen NFC benzeri bir teknoloji geliştirdiğini de ifade etti. Ayrıca temsilcinin belirttiğine göre, EDGE isimli teknoloji şu anda yaklaşık olarak 20 mağazada test ediliyor ve bu sayının, 2018 yılı içerisinde 150’yi bulması bekleniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link