.Com Göçmenliği 0

Çağımızda hareket her şeydir. Hareket bir kimlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık ‘’ötekiler ve onlar ‘’ da  yoktur , hareketin kendine has dokusu ve etkileri vardır. Kimlik değişimleri gözle görülmeyen mekanlarda aidiyeti olmayan bir eksende  gerçekleşmektedir. Kazanılan kimlik, yolcusuna başlangıcı ve bitişi bütünleşik olan, formel bir kimliği yapılandırır. Göçmenin üzerinde yürüdüğü yollar üzerine döşenen hat, kökenine ait anılarını arka plana atarak onu kucaklamaya hazır bir şekilde bekleyen uzak diyarların birleşiminden oluşur. Zihnin haritaları küresel pusula ile yönünü bulmaktadır. Bu bileşim, ulusal  dünya ile küresel dünyayı piramit ekseninde çevreler ve onlara ev sahipliği yapar. Piramide entegre olan yerel yolcular ‘’yok mekanın’’ derinliklerindeki yolları katederken,  değişimlere karşı pasif kalanlar daralan mekanların içinde sıkışmaktadır.

Ekranın arayüzleri fiziksel göçe yeni bir kardeş getirmiştir: sanal göçmenlik. Enformasyon çağının dur durak bilmeyen hızı , ruhların bedenlerinden sıyrılarak ekran içinde astral seyahatlere çıkmaları için gerekli olan vizelerini ellerine tutuşturmuştur. İsveç parlamentosu üyesi bir kadın, enformasyon çağını şu cümlelerle nitelendirmiştir: ‘’ Eğer, Karl Marx bugün yaşasaydı Das Kapital’i (Sermaye) değil , Die Information’u (Enformasyon) yazardı. Ekran ile olan yolculuğumuz, 21. yüzyıl dünyasında  doğduğu sihirli kutuyu yaşatarak plazma TV’lere , masa üstü ve diz üstü bilgisayarlara, cep telefonlarına, Android işletim sistemlerine , iPhone’a, tabletlere ve iPod müzik dinleme cihazlarına olan tüm biletlerini kullanmış ve bu yolculuk için gerekli olan tüm eğlenceleri, oyunları ve sosyal ağları da eklemlemiştir.

Ekran dostluğu içinde kabuğuna çekilmek diye bir şey yoktur aksine e-şehirler vardır. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri Times Meydanıdır ve ona olan hayranlık şu cümlelerle özetlenmiştir:’’   İster gece ister gündüz gidin Times Meydanı’ndan daha havalı bir yer bulamazsınız. Başınızı kaldırıp dev ekranlara baktığınızda içiniz gelecek umuduyla dolar. Tüm korkularınıza ve kaygılarınıza karşın hala ilerlemekte olduğunuzu, bizlerden çok uzaktaki insanlarla iletişim kurma ve onları anlama düşümüzü gerçeğe dönüştüreceğimizi anlarsınız. Times Meydanı küçük ve sıcak bir dünyanın sembolüdür.’’

Sınırların anlamını yitirdiği  dünyamızda ekranların yarışında hatrı sayılır devrimi sosyal medya ve sosyal ağlarda yapmıştır. Literatürümüzün dil yelpazesi genişlemiş ve duygular adeta ekranda dile gelmiştir. Komşularımız ekranda açılan sekmelerdir. Kaçımız sosyal ağların geri bildirim sağlamak amacıyla hizmete sunduğu  ‘’like’’ kelimesini buzdolabı etkisi yaratan ‘’ agree’’ yani ‘’katılmak’’ anlamına gelen sözcük ile  değiştirmeyi isterdi ki? Neden ‘’ bağlanıyoruz’’ hiç düşündünüz mü?  Bağlanmak yerine ‘’ bilgiye ulaşılıyor’’ bildirimiyle karşılaşsaydınız bir şey hisseder miydiniz? Hissetmezdiniz sadece boğuk gözlerle ekrana bakardınız.

Günümüzün Manhattan sokakları, Facebook veya Twitter’dır. Hotmail ise virütik pazarlamayı açık ara önde uygulamaktadır. Yahoo bu yarışta ikinci sırada kalmış ve e-postaların bir virüs gibi yayılmasını Hotmail’e bırakmıştır.

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link