Çok Vaktim Yoktu Bu Yüzden Uzun Yazdım! 0

unnamed1850’li yılların gazeteci yazarı Mark Twain’in ünlü sözü ile başlamak istedim yazıma. Çünkü şu anki dönemde marka yönetimi ve pazarlama iletişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri “BASİT OLMAK”.

İsterseniz şöyle bir düşünün; evden çıktınız, elinizde bir alışveriş listesi var ve sadece ihtiyacınız olan malzemeleri marketten alıp dönmek istiyorsunuz. Zaten ya yoğun bir gün geçirmişsiniz ya da yetişmeniz gereken işler var, çünkü vaktiniz yok. Örneğin listenizde olan bir reçeli almak için markete girdiniz ve ilgili rafa gittiğinizde aynı reçelin 5 farklı marka tarafından ortalama 3 farklı ambalajda / gramajda, 8 farklı tatta – çilek,kayısı, vişne vs. hatta bir de bunların şekersiz versiyonlarının da olduğunu varsayalım – satıldığını gördünüz. Yani her gün vermeniz gereken yüzlerce basit veya karmaşık karara ek olarak bir de rafın karşısında alabileceğiniz 120 reçel alternatifinden biri için de ayrıca karar vermeniz gerekecek…

1e0fc6a8211f4d09db44574f38313323_Times_Square_New_York_City_HDR-1156-577-c

O kadar çok iletişim karmaşası içindeki bir dünyada yaşıyoruz ki, her gün e-posta hesabınıza gelen onlarca reklam maili, telefonunuza düşen SMS’ler / push notificationlar, yolda yürürken gördüğünüz tabelalar, radyoda bir süre sonra birbirine karışan jingle’lar, markete gittiğinizde birbirine çok benzeyen ambalajlar, ürünler vs vs…

leonardoAslında bütün hikaye bu kadar basit ve bir o kadar zor… İnanılmaz kompleks yapıya sahip olan insan beyni dahi bu kadar karmaşa karşısında ne yapacağını bilemiyor! Marka yönetiminde konumlandırmanın ve tüketici zihninde pay almanın giderek çok daha zorlaştığı bu karmaşık çağda, tüm iletişim faaliyetlerinin basit, dikkat çekici, şaşırtıcı ve bir o kadar da anlaşılır olması lazım. İşte bu yüzden tüketicinin beklemediği bir anda karşısına çıkan ve farklı bir deneyim yaşatan markalar akılda kalıyor, konuşturuyor.

Tüketicinin satın alma kararı sürecini etkilemeye çalışan “shopper marketing” aslında tüm pazarlama faaliyetlerinin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Bu kadar iletişim karmaşasına rağmen tüketicilerin hızlı tüketim sektöründe raf karşısında ortalama 12 saniye kaldığını ve kararlarını bu süre içinde verdiklerini biliyor muydunuz? Harcanan milyonlarca dolarlık reklam çalışmaları aslında sadece bu 12 saniye için. İnsan beyni karar vereceği zaman en son yaşadığı tecrübeyi referans alıyor. Bu yüzden ne kadar çok akılda kalırsanız satın alma sırasında ilk hatırlanan marka olma şansınız oldukça artıyor. Fakat bu da yetmiyor; aynı zamanda rafta basit ve farklı ambalajıyla rakiplerinden sıyrılan, yaratıcı ve akılda kalıcı iletişim çalışmalarıyla tüketici zihninde belli bir yeri sahiplenen marka da olmak lazım ayakta kalabilmek için.

İnsanlar mantıklarıyla karar verir, duygularıyla satın alırlar.

Bu yüzden ürününüzün gerçek faydasını tüketicilere mantıklı bir şekilde anlatırken; yalın, sade ve yaratıcı iletişim çalışmalarıyla da onlarla duygusal bir bağ kurmanız gerekiyor.

Rakiplerinden ambalaj ve iletişim çalışmalarıyla farklılaşan ve bu işi olabildiğince basit ve anlaşılır bir şekilde yapan bazı örneklerle yazımı tamamlıyorum. Bir sonraki yazımda biraz daha detaya inerek “Beyin Nasıl Karar Veremez” başlıklı bir yazı paylaşacağım.

Görüşmek üzere.

BlaBla Bisküvi                                                                      Missile Enerji İçeceği

thursday_creative_packaging_design_cookie_blabla_1-295x221 Missile-Energy-Drink-2

Trident Sakız

Trident-Gum-Packaging-Design-Concept-2

Vodka

creative-packaging-smirnoff-2

Ahşap Mutfak Malzemeleri

creative-packaging-scanwood

Meyve Suyu

161026_creative-packaging-l4p9yx8rk-87534-450-279

Yaratıcı iletişim çalışmaları

73 63 2 (1)

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link