En Zor Hedef Kitle Çocuklar Olabilir mi?

Çocuklar en zor hedef kitle olarak bilinir. Ya da en kolay. Bu olgu tamamen yaklaşımınıza veya ürününüze bağlı. Bilinmesi gereken tek şey onların var olduklarını kabul etmek. Bir karakteri nasıl sevdirirsiniz ya da bir renkle nasıl dikkat çekersiniz sorularına ise cevap vermek neredeyse zorunludur.

Pazarlamanın temelinde çocuk hedef kitle için ise önemli bir detay var: satın alma kararını yetişkinlerin verdiğini unutmamak. Bu yaklaşıma göre, aslında önünüzde kat edeceğiniz çok yol, etkilemeniz gereken iki temel kanal vard. İlk olarak çocuğun ilgisini çekebilmek ve ürün ya da hizmetinize gerçekten sahip olmayı istemelerini sağlamak, daha sonra ise çocuğun bunu etki gücüne çevirmesini beklemek. Çocuk etkisinin, ailenin satın alma davranışını kolaylaştırdığı gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

cocuk_pazarlama

Çocukların satın alma davranışları üzerine  Sandra Calvet’in sözlerine kulak verirsek , onlar en çok oyuncaklarla ve hızlı tüketim malları, şekerli yiyeceklerle büyülendiklerini öğrenebiliriz. Aslında temelde düşünülmesi gereken şey, miniklerin hayal güçlerine hitap etmek. Bu olgu onların gerçekliklerini yakalamaktan daha önemli iken, çok daha zor. Yani tıpkı Einstein’in da bahsettiği gibi, onlara içerik değil, ahenk sunmak zorundasınız. Onlara düzen değil, karmaşa sunmalısınız.

Çocuklar konusunda en zorlayan adımlardan biri ise regülasyonlardır. Çocuklar zordur çünkü etkilenmeye çok açıklardır. Bu etki süreci, her zaman beklediğiniz ve arzuladığınız istikamette olmayabilir. Bunu kontrol etmenin tek yolu, onları doğru anlayabilmek. Bunun içinse bu hedef kitleyle uzunca vakit geçirip, nelere, hangi tepkileri verdiklerini, nasıl düşündüklerini, ürettiklerinin nasıl olduğunu gözlemlemek hayati önem taşır.

pazarlama_çocuk

Hedef kitle olarak çocukları seçmek, oldukça büyük bir yatırımı da göze almak demek. Geri dönüşü maliyetli olan bu süreçte eğer detaylı ve çok çalışabilirseniz farkındalığı ve sadakati yüksek olan bu hedef kitleyle, uzun süreli bir ilişki içine girebilirsiniz.

Dünyada yılda reklamlar için harcanan milyonlarca doların çok önemli bir kısmında yer alan çocuklar için alışkanlık yaratmak, artık ebeveynleri de ikna etmekle mümkün oluyor. Satın aldırma gücü moto mot çocukta olmasa da, onları etki altına almak olmazsa olmaz bir nokta. Üstelik değişen dünya düzeninde yukarıdaki ürün zincirlerinin dışında da sektörler çocukları artık görmezden gelemiyor. Çünkü araştırmalara göre bazen ailenin hangi arabayı satın alacaklarının kararı bile çocukların enerjisi ile verilebiliyor. Bunun için farklı sektörler de artık, onlara yönelik ürün yerleştirmeleri, showroom tasarım ayrıntıları, reklam dokunuşları düzenlemeye başladı.

kids-5x31

Artık dünya o kadar hızlı ve farklı ki, bu var oluşun içinde 3 yaşında eline Ipad geçen çocukların etkisini görmezden gelmemeli, çocukların gücünü daha da fazla ciddiye almalıyız.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Heathrow Airport’dan Kalpleri Isıtan Yılbaşı Reklamı

İngiltere’nin en büyük havalimanı Heathrow, sevdiklerinden uzun süre ayrı kalanların ilk buluştuğu nokta olduğunu hatırlatan, kalpleri ısıtan bir noel reklamı yayınladı.

Heathrow Airport, Geçtiğimiz yıl oyuncak ayıların canlandırdığı Mrs Doris ve Mr Edward karakterleri ile çektiği reklam filmiyle beğeni toplamıştı. Bu yıl da aynı oyuncak ayı karakterlerini kullanarak çiftin 1967’den beri bekleme ve kavuşma süreçlerini 2 dakikalık bir reklam filmiyle anlatmış.

Uçak ve havalimanında geçen reklamda oyuncak ayı kahramanlarımızın çevresinde sürekli kavuşan insanlar var. Etraflarındaki insanlar sevgililerine, çocuklarına, torunlarına kavuşuyorlar. Kahramanlarımız ise her seferinde birbirlerini hep son anda görüp buluyorlar. Başta “Acaba bu sefer gelmedi mi?” endişesi izleyenleri de bir miktar üzüyor. 1967’den günümüze kadarki süreçte kıyafetlerin, bavulların zamanına uygun olduklarını görüyoruz.

Film günümüzde bitiyor ve kahramanlarımız çocuklarıyla, torunlarıyla bir araya geliyorlar. Günümüzde ailelerin bir araya gelebilmelerinin gerçek bir noel hediyesi olduğunu vurgulayan filmin sonunda “Closer this Christmas” (Bu noel daha yakın) sloganı beliriyor.

 

 

 

 

 

 

British Airways’den Tartışmalı Sistem: Daha Çok Para Veren Uçağa Önce Binecek

İngiliz hava yolu şirketi British Airways, bu yıl içinde pek çok olumsuz haberle gündeme geldi. Son birkaç ay içinde British Airways uçağında tahtakurusu tarafından ısırıldığını ve bundan daha zor durumlarda kaldığını iddia eden insanlar olmuştu. Geçtiğimiz mayıs ayında ise hava yolu şirketi, bilgisayar sisteminde yaşadığı büyük bir sorun nedeniyle günlerce müştelerine doğru düzgün hizmet sağlayamamış ve uçuşları aksamıştı. Hatta British Airways’in rakibi olan İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair, resmi Twitter hesabından bu durumu tiye alan tweet’ler atarak bu olayı avantaja dönüştürmüştü.

İngiliz hava yolu şirketi, yine tartışmalara neden olan bir olayla gündeme geldi. Dün British Airways, yeni aldığı bir kararla, 12 Aralık’tan itibaren yolcuları bilet fiyatlarına göre uçağa alacağını duyurdu. Şirketin yeni uygulamasına göre uçak biletine en yüksek ücreti ödeyen yolcular uçağa ilk olarak alınacakken en düşük ücreti ödeyen yolcular ise uçağa en son alınacak. Aslında bu fiyat temelli uçağa binme sistemi, dünyada ilk kez uygulanan bir şey değil. Bu sistem, özellikle ABD merkezli hava yolu şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor, ancak Avrupa’da yeni yeni ilgi görmeye başladı.

Ancak bu sistemin ABD’de yaygın bir şekilde kullanılıyor olması, British Airways’in yeni uygulamasından dolayı tepki görmesine engel olmadı. Birçok kişi, hava yolu şirketini zengin müşterilerin ayrıcalıklı muamele gördüğü sınıf temelli bir müşteri hizmetleri sistemi kurmakla itham etti.

British Airways ise tüm bu eleştirilere yeni sistemin, uçağa binme sürecini düzene koymak amacıyla hayata geçirildiğini belirterek yanıt verdi. Bununla birlikte şirketten bir temsilci, konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Biz, her zaman müşterilerimiz için hava alanı deneyimini geliştirecek ve basitleştirecek yolları göz den geçiriyoruz. Gelecek ay müşteriler için süreci hızlandırmak ve daha basit hale getirmek amacıyla yeni uçağa binme prosedürlerini uygulamaya koyacağız. Bu yöntem, ortaklarımız olan American Airlines, Iberia ve Qatar da dahil olmak üzere dünya çapındaki hava yolu şirketleri tarafından birkaç yıldır kullanılıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Pek çok hava yolu şirketi tarafından kullanılan ve British Airways’in yeni uygulamaya koyacağı bu sistem, gerçek anlamda bir sınıf farklılığı yaratıyor mu, yoksa gerçekten de sadece uçağa binme sürecini kolaylaştırmaya yönelik bir hamle mi?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday