En Zor Hedef Kitle Çocuklar Olabilir mi? 0

Çocuklar en zor hedef kitle olarak bilinir. Ya da en kolay. Bu olgu tamamen yaklaşımınıza veya ürününüze bağlı. Bilinmesi gereken tek şey onların var olduklarını kabul etmek. Bir karakteri nasıl sevdirirsiniz ya da bir renkle nasıl dikkat çekersiniz sorularına ise cevap vermek neredeyse zorunludur.

Pazarlamanın temelinde çocuk hedef kitle için ise önemli bir detay var: satın alma kararını yetişkinlerin verdiğini unutmamak. Bu yaklaşıma göre, aslında önünüzde kat edeceğiniz çok yol, etkilemeniz gereken iki temel kanal vard. İlk olarak çocuğun ilgisini çekebilmek ve ürün ya da hizmetinize gerçekten sahip olmayı istemelerini sağlamak, daha sonra ise çocuğun bunu etki gücüne çevirmesini beklemek. Çocuk etkisinin, ailenin satın alma davranışını kolaylaştırdığı gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

cocuk_pazarlama

Çocukların satın alma davranışları üzerine  Sandra Calvet’in sözlerine kulak verirsek , onlar en çok oyuncaklarla ve hızlı tüketim malları, şekerli yiyeceklerle büyülendiklerini öğrenebiliriz. Aslında temelde düşünülmesi gereken şey, miniklerin hayal güçlerine hitap etmek. Bu olgu onların gerçekliklerini yakalamaktan daha önemli iken, çok daha zor. Yani tıpkı Einstein’in da bahsettiği gibi, onlara içerik değil, ahenk sunmak zorundasınız. Onlara düzen değil, karmaşa sunmalısınız.

Çocuklar konusunda en zorlayan adımlardan biri ise regülasyonlardır. Çocuklar zordur çünkü etkilenmeye çok açıklardır. Bu etki süreci, her zaman beklediğiniz ve arzuladığınız istikamette olmayabilir. Bunu kontrol etmenin tek yolu, onları doğru anlayabilmek. Bunun içinse bu hedef kitleyle uzunca vakit geçirip, nelere, hangi tepkileri verdiklerini, nasıl düşündüklerini, ürettiklerinin nasıl olduğunu gözlemlemek hayati önem taşır.

pazarlama_çocuk

Hedef kitle olarak çocukları seçmek, oldukça büyük bir yatırımı da göze almak demek. Geri dönüşü maliyetli olan bu süreçte eğer detaylı ve çok çalışabilirseniz farkındalığı ve sadakati yüksek olan bu hedef kitleyle, uzun süreli bir ilişki içine girebilirsiniz.

Dünyada yılda reklamlar için harcanan milyonlarca doların çok önemli bir kısmında yer alan çocuklar için alışkanlık yaratmak, artık ebeveynleri de ikna etmekle mümkün oluyor. Satın aldırma gücü moto mot çocukta olmasa da, onları etki altına almak olmazsa olmaz bir nokta. Üstelik değişen dünya düzeninde yukarıdaki ürün zincirlerinin dışında da sektörler çocukları artık görmezden gelemiyor. Çünkü araştırmalara göre bazen ailenin hangi arabayı satın alacaklarının kararı bile çocukların enerjisi ile verilebiliyor. Bunun için farklı sektörler de artık, onlara yönelik ürün yerleştirmeleri, showroom tasarım ayrıntıları, reklam dokunuşları düzenlemeye başladı.

kids-5x31

Artık dünya o kadar hızlı ve farklı ki, bu var oluşun içinde 3 yaşında eline Ipad geçen çocukların etkisini görmezden gelmemeli, çocukların gücünü daha da fazla ciddiye almalıyız.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Frida Kahlo Braun’la Tanışsaydı Kaşlarını Alır Mıydı? 0

Üniversitede reklam yazarlığı hakkında aldığım ilk derste derse giren hocamızın ilk cümlesi şu olmuştu: Bulduğunuz fikirlerde, yazdığınız metinlerde markanın mirasına ve geleceğine zarar vermemelisiniz. 

Günümüz reklamcılığında ise marka yaratmanın ve onun mirasını sürdürmenin temeli olan bu cümle sadece sansasyon yaratmak için yaratıcılık(?) adı altında unutulmuş durumda. Bu konuda birçok örnek bulunsa da bugün karşıma çıkan Braun’un Frida Kahlo üzerinden hazırladığı kampanya üzerinden birkaç şey söylemek istiyorum.

Hepimiz Frida Kahlo’yu bir şekilde tanıyoruz. Frida Kahlo’nun ikonlaşmış siması ve simasını yaratırken altında barındırdığı düşünce biçimi birçok kadına örnek olmuş, kadınların belirli bir kalıba sokulmasının eleştirisidir aslında. Kaşlarını almayan, toplumun güzellik anlayışının karşısında duran Kahlo’yu Braun ile tanışmadığı için kaşlarını almıyordu şeklinde kurgulanan bir kampanya ile karşı karşıyayız.

Bu kampanya sosyal medyada büyük ses getirecek, yaratıcı bulanlar olacak, karşı çıkanlar olacak ve büyük bir tartışmayla Braun gündeme oturacak. Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı devreye girecek kısacası. Peki markanın yarattığı olumsuz imaj ve internet üzerinden silinmeyecek bu algıyı ne yapacağız? Birçok kadının yol göstericisi olan bir ikonu sansasyon yaratmak amacıyla kullanmak ve bu ikona saygısızca davranmak markaya artı olarak nasıl bir fayda sağlayacak, birkaç günlük sansasyon dışında…

Braun’un çalışmalarını aşağıda görebilirsiniz. Yorumu sizlere bırakıyorum.

Süper Lig’de En Çok Hangi Takımın Forması Satıldı? 0

Futbol, özellikle 2000’li yılların başlangıcıyla beraber, diğer birçok spor dalı gibi çok büyük bir endüstri haline geldi. Milyon euro’ların havada uçuştuğu futbol endüstrisinde, bu paraları harcayan takımların da haliyle çok büyük giderleri bulunuyor. Öyle ki, Avrupa’nın büyük liglerindeki birçok takımın ve Spor Toto Süper Lig‘de zirveye oynayan takımların yıllık giderleri 9 haneli rakamları buluyor.

Bu kadar büyük giderleri bulunan takımların da buna göre birtakım gelir kalemleri mevcut. Bu gelir kalemlerinin başlıcaları bilet ve kombine gelirleri, yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri ve tabii ki forma ve lisanslı ürün satışından elde edilen gelirler. Forma satışını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Özellikle zirveye oynayan takımları baz alarak konuşursak; takımın bir önceki sezon şampiyonluk yarışınının içinde yer alıp almaması, ligdeki mevcut konumu ve tabii ki transfer edilen futbolcular.

Transfer edilen futbolcular, forma satışını o kadar etkiliyor ki; futbol kulüpleri zaman zaman bir oyuncu transfer ederken oyuncunun takıma katkı sağlamasının yanı sıra, taraftarları heyecanlandıracak ve forması satılacak bir isim olmasına da dikkat ediyorlar.

Forma satışının en çok olduğu dönemlerden biri sezon başlangıcı. Durum böyle olunca da sezonun henüz başında olduğumuz şu dönemde büyük takımların forma satış rakamları da merak edilebiliyor. Sputnik Türkiye, Spor Toto Süper Lig’de zirveye oynayan üç büyük takımın forma satış rakamlarını ve her takımda forması en çok satılan futbolcuları paylaştı. Sputnik Türkiye’nin paylaştığı verilere göre sezonun ilk 6 haftasında 16 puan toplayarak sezona iddialı bir giriş yapan Galatasaray, yaklaşık olarak 290.000 forma sattı. Onu 270.000 civarında forma satışıyla son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş izledi. Fenerbahçe ise şimdiye dek yaklaşık 200.000 adet forma sattı.

Süper Lig’de Şu Ana Kadar Forması En Çok Satılan Futbolcu Gomis

Spor Toto Süper Lig’de en çok forması satılan futbolcu ise Galatasaray’ın Fransız forveti Bafetimbi Gomis oldu. Şu ana kadar 85.000 Gomis forması satıldı. Beşiktaş cephesinde ise en çok Ricardo Quaresma‘nın forması satıldı. Quaresma formalarının satış rakamı 50.000’e ulaştı. Fenerbahçe’de de ise en çok takımın Hollandalı golcüsü Robin van Persie‘nin forması satıldı. Hollandalı futbolcunun forma satış rakamı ise yaklaşık 30.000 civarında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link