En Zor Hedef Kitle Çocuklar Olabilir mi?

Çocuklar en zor hedef kitle olarak bilinir. Ya da en kolay. Bu olgu tamamen yaklaşımınıza veya ürününüze bağlı. Bilinmesi gereken tek şey onların var olduklarını kabul etmek. Bir karakteri nasıl sevdirirsiniz ya da bir renkle nasıl dikkat çekersiniz sorularına ise cevap vermek neredeyse zorunludur.

Pazarlamanın temelinde çocuk hedef kitle için ise önemli bir detay var: satın alma kararını yetişkinlerin verdiğini unutmamak. Bu yaklaşıma göre, aslında önünüzde kat edeceğiniz çok yol, etkilemeniz gereken iki temel kanal vard. İlk olarak çocuğun ilgisini çekebilmek ve ürün ya da hizmetinize gerçekten sahip olmayı istemelerini sağlamak, daha sonra ise çocuğun bunu etki gücüne çevirmesini beklemek. Çocuk etkisinin, ailenin satın alma davranışını kolaylaştırdığı gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

cocuk_pazarlama

Çocukların satın alma davranışları üzerine  Sandra Calvet’in sözlerine kulak verirsek , onlar en çok oyuncaklarla ve hızlı tüketim malları, şekerli yiyeceklerle büyülendiklerini öğrenebiliriz. Aslında temelde düşünülmesi gereken şey, miniklerin hayal güçlerine hitap etmek. Bu olgu onların gerçekliklerini yakalamaktan daha önemli iken, çok daha zor. Yani tıpkı Einstein’in da bahsettiği gibi, onlara içerik değil, ahenk sunmak zorundasınız. Onlara düzen değil, karmaşa sunmalısınız.

Çocuklar konusunda en zorlayan adımlardan biri ise regülasyonlardır. Çocuklar zordur çünkü etkilenmeye çok açıklardır. Bu etki süreci, her zaman beklediğiniz ve arzuladığınız istikamette olmayabilir. Bunu kontrol etmenin tek yolu, onları doğru anlayabilmek. Bunun içinse bu hedef kitleyle uzunca vakit geçirip, nelere, hangi tepkileri verdiklerini, nasıl düşündüklerini, ürettiklerinin nasıl olduğunu gözlemlemek hayati önem taşır.

pazarlama_çocuk

Hedef kitle olarak çocukları seçmek, oldukça büyük bir yatırımı da göze almak demek. Geri dönüşü maliyetli olan bu süreçte eğer detaylı ve çok çalışabilirseniz farkındalığı ve sadakati yüksek olan bu hedef kitleyle, uzun süreli bir ilişki içine girebilirsiniz.

Dünyada yılda reklamlar için harcanan milyonlarca doların çok önemli bir kısmında yer alan çocuklar için alışkanlık yaratmak, artık ebeveynleri de ikna etmekle mümkün oluyor. Satın aldırma gücü moto mot çocukta olmasa da, onları etki altına almak olmazsa olmaz bir nokta. Üstelik değişen dünya düzeninde yukarıdaki ürün zincirlerinin dışında da sektörler çocukları artık görmezden gelemiyor. Çünkü araştırmalara göre bazen ailenin hangi arabayı satın alacaklarının kararı bile çocukların enerjisi ile verilebiliyor. Bunun için farklı sektörler de artık, onlara yönelik ürün yerleştirmeleri, showroom tasarım ayrıntıları, reklam dokunuşları düzenlemeye başladı.

kids-5x31

Artık dünya o kadar hızlı ve farklı ki, bu var oluşun içinde 3 yaşında eline Ipad geçen çocukların etkisini görmezden gelmemeli, çocukların gücünü daha da fazla ciddiye almalıyız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link