Hatırlarsanız Coca-Cola, geçtiğimiz senelerde şişelerinin üzerinde isimlere yer vererek oldukça güzel bir kişiselleştirilmiş pazarlama örneği sunmuştu. Öyle ki; bazı kişiler, “Acaba benim ismim de var mı?” düşüncesiyle marketlerdeki Coca-Cola şişelerinin üstünde kendi isimlerini aradılar. Bu pazarlama hamlesi, markanın müşterileri tarafından oldukça beğenilmiş ve müşteri sadakati oluşturma açısından son derece olumlu bir etki yaratmıştı. Zaten Coca-Cola, pazarlama stratejisi söz konusu olduğunda hem Türkiye’de hem de globalde en başarılı şirketlerin başında geliyor.

Coca-Cola, şimdi de zamanında isme özel şişelerle yaptığı bu pazarlama hamlesini bir adım öteye taşıdı. Dev içecek markası, yaza özel “Share a Coke” (Bir Kola Paylaş) isimli kampanyası kapsamında 1000’den fazla isme özel şarkı hazırladı. Bu şarkıları dinlemek için Coca-Cola’nın kampanyaya özel olarak hazırladığı internet sayfasına girdikten sonra, şarkısını dinlemek istediğiniz ismi arama çubuğuna yazıp aratıyorsunuz ve bu isme özel olarak hazırlanan şarkı çalmaya başlıyor. Tabii, bu yurtdışına özel olarak yapılan bir kampanya olduğu için Türk isimlerini bulmak mümkün değil.

Eğer aradığınız ismin şarkısı yoksa “Sorry” yazan bir görüntüyle birlikte bir özür şarkısı çalmaya başlıyor.

İsme özel olarak hazırlanan bu şarkılarda, Coca-Cola şişelerinin üzerinde yer alan isimlere yer verilmiş. Bununla birlikte, bu şarkılar arasında bazı soyisimlere özel şarkılara da yer verilmiş. Örneğin, Diaz ve Rios soyisimlerine özel şarkılar bulunuyor.

Fitzco//McCann tarafından hazırlanan kampanya kapsamında yapılan bu 1000’den fazla isme özel şarkı, 9 farklı şarkıcı tarafından, 25 farklı orijinal müzik kullanılarak hazırlandı. Ve bu şarkılar, farklı farklı müzik stillerine sahip. Bazıları hareketliyken bazıları slow, bazılarında elektrogitar kullanılmışken bazılarında ise akustik gitara yer verilmiş.

Geçtiğimiz sene de Share a Coke kampanyası kapsamında şişelerinin üzerinde meşhur şarkıların isimlerine yer veren ve Romanya’da bileklik haline gelen ve festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunan Coca-Cola’nın bu yeni kampanyası, hiç şüphesiz şirketin daha önceki birçok kampanyasından çok daha fazla ilgi görecektir. Kişiselleştirilmiş ürünlerin / hizmetlerin her geçen gün daha fazla önem kazandığı günümüzde, markanın bu hamlesinin oldukça yerinde ve başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tek olumsuz tarafı, bunun isme özel şişelerdeki gibi daha geniş bir tabana yayılamayacak olması gibi görünüyor. Coca-Cola Türkiye, bir sürpriz yapıp bu kampanyayı Türkiye’ye taşır mı, ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın