Coca-Cola’dan Yeni Kişiselleştirilmiş Pazarlama Hamlesi: İsme Özel Şarkılar

Hatırlarsanız Coca-Cola, geçtiğimiz senelerde şişelerinin üzerinde isimlere yer vererek oldukça güzel bir kişiselleştirilmiş pazarlama örneği sunmuştu. Öyle ki; bazı kişiler, “Acaba benim ismim de var mı?” düşüncesiyle marketlerdeki Coca-Cola şişelerinin üstünde kendi isimlerini aradılar. Bu pazarlama hamlesi, markanın müşterileri tarafından oldukça beğenilmiş ve müşteri sadakati oluşturma açısından son derece olumlu bir etki yaratmıştı. Zaten Coca-Cola, pazarlama stratejisi söz konusu olduğunda hem Türkiye’de hem de globalde en başarılı şirketlerin başında geliyor.

Coca-Cola, şimdi de zamanında isme özel şişelerle yaptığı bu pazarlama hamlesini bir adım öteye taşıdı. Dev içecek markası, yaza özel “Share a Coke” (Bir Kola Paylaş) isimli kampanyası kapsamında 1000’den fazla isme özel şarkı hazırladı. Bu şarkıları dinlemek için Coca-Cola’nın kampanyaya özel olarak hazırladığı internet sayfasına girdikten sonra, şarkısını dinlemek istediğiniz ismi arama çubuğuna yazıp aratıyorsunuz ve bu isme özel olarak hazırlanan şarkı çalmaya başlıyor. Tabii, bu yurtdışına özel olarak yapılan bir kampanya olduğu için Türk isimlerini bulmak mümkün değil.

Eğer aradığınız ismin şarkısı yoksa “Sorry” yazan bir görüntüyle birlikte bir özür şarkısı çalmaya başlıyor.

İsme özel olarak hazırlanan bu şarkılarda, Coca-Cola şişelerinin üzerinde yer alan isimlere yer verilmiş. Bununla birlikte, bu şarkılar arasında bazı soyisimlere özel şarkılara da yer verilmiş. Örneğin, Diaz ve Rios soyisimlerine özel şarkılar bulunuyor.

Fitzco//McCann tarafından hazırlanan kampanya kapsamında yapılan bu 1000’den fazla isme özel şarkı, 9 farklı şarkıcı tarafından, 25 farklı orijinal müzik kullanılarak hazırlandı. Ve bu şarkılar, farklı farklı müzik stillerine sahip. Bazıları hareketliyken bazıları slow, bazılarında elektrogitar kullanılmışken bazılarında ise akustik gitara yer verilmiş.

Geçtiğimiz sene de Share a Coke kampanyası kapsamında şişelerinin üzerinde meşhur şarkıların isimlerine yer veren ve Romanya’da bileklik haline gelen ve festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunan Coca-Cola’nın bu yeni kampanyası, hiç şüphesiz şirketin daha önceki birçok kampanyasından çok daha fazla ilgi görecektir. Kişiselleştirilmiş ürünlerin / hizmetlerin her geçen gün daha fazla önem kazandığı günümüzde, markanın bu hamlesinin oldukça yerinde ve başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tek olumsuz tarafı, bunun isme özel şişelerdeki gibi daha geniş bir tabana yayılamayacak olması gibi görünüyor. Coca-Cola Türkiye, bir sürpriz yapıp bu kampanyayı Türkiye’ye taşır mı, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link