Hiç şüphesiz, kola denilince akla gelen ilk iki marka Coca-Cola ve Pepsi. Yıllardır bu iki dev marka, dünya çapında liderlik için bir rekabet içinde olsalar da son yıllarda Coca-Cola’nın bu rekabette sürekli önde olduğunu söyleyebiliriz. Peki, neden insanlar çoğunlukla Coca-Cola’yı tercih ediyor? İnsanların Coca-Cola’yı tercih etmeleri konusunda genellikle söyledikleri şey, tadının daha iyi olduğudur. Hatta birçok kişi, Coca-Cola’nın asit oranının Pepsi’ye göre daha yüksek olduğunu da söylüyor. Peki, gerçekten öyle mi?

İngiliz gazetesi Independent’ın yaptığı habere göre gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell, 2005 yılında çıkardığı Blink isimli kitabında iki kola markası arasında ciddi bir tat farkının olduğunu belirtiyor. Gladwell, Coca-Cola’nın keskin bir kuru üzüm – vanilya tadına, Pepsi’nin ise daha çok turunçgil tadına sahip olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte Gladwell, Pepsi’nin genellikle lezzet testlerinde kazanmasının nedeninin, sahip olduğu daha tatlı ve turunçgil ağırlıklı tadı olduğunu da belirtiyor.

Coca-Cola ve Pepsi’nin besinsel içeriklerine bakıldığında da Gladwell’in bu tespiti gayet mantıklı görünüyor. Pepsi, Coca-Cola’ya göre daha fazla şeker, kafein ve kalori içerirken Coca-Cola ise Pepsi’ye göre biraz daha fazla sodyum içeriyor.

Sonuç olarak Coca-Cola, dünya çapında Pepsi’ye göre daha fazla tercih edilse de bunun tattan ziyade şirketin başarılı pazarlama stratejisinden kaynaklandığı söylenebilir.

Sizce hangisinin tadı daha iyi?

Bir Cevap Yazın