Akıllı telefon, TV, taksi ve Coca Cola ile yapabileceğiniz en ilginç şey nedir diye sorsak ne derdiniz? Hepsini bir araya getirelim, TV reklamını akıllı telefon ile etkileşim halinde tutalım ve taksi servisi ile müşterilerin kapısına kadar Coca Cola getirelim!

İsrail’de yerel bir taksi servisi Gett ve teknoloji girişimi Dov-e ile bu yaratıcı kampanyaya imza atan Coca Cola özel bir kanalda yayını takip eden müşterilerinin kapısına dakikalar içinde Coca Coca getirdi. İkinci ekran ve yayın teknolojisini birleştiren kampanya otomatlarda ve kasalarda da kullanılan ultrasonik ses teknolojisi ile kişilerin akıllı telefonları ile iletişim sağladı.

Reklam kuşağında Coca Cola jingle’ı içine yerleştirilen ultrasonik sesin kişilerin akıllı telefonlarıyla  iletişime geçmesi sonrasında telefon ekranında beliren “Gett the Coca Cola” ibaresine tıklayan kişilere, en yakın yerel dağıtım kanalları üzerinden dakikalar içinde özel bir soğutucu, iki şişe kola, açma aparatından oluşan özel Coca Cola paketleri geldi.

Ultrasonik sesler insan tarafından algılanmasa da köpekler ve yarasalar tarafından algılanabiliyor. Ayrıca bu sistem nesnelerin interneti cihazlar arasında iletişim kurmak içinde ideal. Bluetooth ve NFC’den daha etkili olan bu sistem, Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin kendi mobil ödeme sistemlerinde de kullanılan teknoloji ile benzer.

Gett the Coca Cola projesi hem ultrasonik ses teknolojisinin tüketici odaklı kampanyalarda nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğine güzel bir örnek oluşturuyor, hem de kişilere Coca ile ile kişisel bir deneyim yaşatırken ilk defa bir TV ekranının akıllı telefonla bağlantılı olarak kullanıldığı reklam filmi olma özelliği taşıyor.

Bununla beraber proje “aynı gün teslimat” konusunun geleceği hakkında da bizlere önemli ipuçları veriyor. Özellikle bir çok hükümetin drone teslimat konusuna güvenlik endişeleri nedeniyle sıcak bakmadığı bugünlerde ultrasonik sesler yardımı ile teslimat yeni bir trend olarak görülebilir.

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın