Coca Cola’nın bu yaz için planında tüm dünyaya şarkı söyletmek var gibi görünüyor. Öyle ki dünyanın en fazla bilinen markası ‘Share a Coke’ (Kolanı Paylaş) kampanyası için bazı ikon ve ünlü şarkıları şişe ve kutu kolalarının üzerine kazıdı.

Queen’den We Are the Champions’ ya da Taylor Swift’ten ‘Style’ sözleri gördüğümüz kutular ve şişeler ile şirket Nisan Ayı’ndan itibaren 70’den fazla popüler şarkının sözlerini kola şişe ve kutularından kullanmaya başlayacak.

‘Kolanı ve Bir Şarkı Paylaş’ isminde ki kampanya müzik temalı TV reklamları ve sosyal medya ve tüm yaz sürecek ve Final Four ismi verilen deneysel bir tur ile devam edecek. Kampanya Coca-Cola, Diet Coke, Coke Zero ve sürdürülebilir şişelere sahip olanCoca-Cola Life’ın pazarlama faaliyetlerini tek marka stratejisi kapsamında kapsıyor olacak.

Faaliyetleri kapsamında müzik tanıma uygulaması Shazm ile de çalışacak olan Coca Cola kola şişe ve kutuları üzerinden okutulacak şarkıların tanımlamasını yapacak.Bununla beraber kullanıcılar 15 saniye sürecek bir playback yarışmasına da davet edilerek sosyal mecralar üzerinden bu kullanıcıların videoları #ShareACoke hastagi ile yayılacak.

1KOZ_SAS_20oz_WeChampions20160330

Kolanı Paylaş kampanyası Coca Cola’nın yeni stratejisi ‘Tadını Çıkar Taste the Feeling’ in bir parçası olarak devam edecek.

Coca Cola’nın 2013’te yürüttüğü ‘Kolanı Paylaş’ kampanyasında ülkelerde kullanılan en yaygın isimler kola şişe ve kutularının üzerinde yer almış ve tüketicilerden gayet olumlu değerlendirmeler almıştı.

Bu yıl “gerçekten düşündük ki daha fazla, daha farklı ve muhtemelen daha iyi bir şey yapmamız gerektiğinin farkına vardık.” diyen Coca Cola Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Racquel Harris Mason sözlerine şu ifadelerle devam etti:

Bu oldukça büyük bir girişim ve bizler müzik piyasasından bu fikri hayata geçirmemize katkıda bulunan işbirliğine inanılmaz derecede açık ortaklar bulduk.”

Coca Cola bu sürecin altı ya da sekiz ay süreceğini ve tüm sarkıların telef hakları ile ilgili bir sorun çıkmaması için çok çalıştığını belirtiyor.

Daha önce ki ‘ Kolanı Paylaş’ kampanyalarından farklı ve daha büyük olacak olan bu kampanya ilk olarak 2014 yılında Çin Halk Cumhuriyeti ve bir benzeri de Türkiye’de’Bu Şarkı Sana’ ismi ile popüler şarkıların şişe ve kutu kolalar üzerinde paylaşılması itibari ile yapıldı. Ancak bu kampanya Amerika Birleşik Devletleri için ilk olacak.

Bu yaz Pepsi’nin üzerinde emojiler olan PepsiMojis şişeleri ile üzerinde ikon şarkılar’ın yer alacağı şişelerin rekabeti ile geçecek gibi duruyor siz ne dersiniz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın