Coca-Cola Reklamı Neden Doğru?

“Aç bi Coca-Cola dırı dırı dırı dım..” son zamanlarda her yerde duyduğumuz hatta çaktırmadan da söylediğimiz bir nakarat. Eminim ki reklamı eleştirenlerin büyük kısmı da bu kitlenin içerisinde yer alıyor.

Peki reklam neden bu kadar çok eleştirildi? Cevap: Reklamın duygusal olarak değerlendirilmesi. Daha da detaya girecek olursak Özcan Deniz’in reklamda oynaması bile önemli bir eleştiri konusu. Bollywood esintileri, kumsal, güzel kızlar, yakışıklı erkekler, seksi dans figürleri, akılda kalıcı bir şarkı, Sıla ve Özcan Deniz. Yaz kampanyası için olması gereken her şey reklamda yer alıyor.

coca_cola_özcan_deniz_sila_kapak

Reklamı izlerken dikkatimizi en az çeken şeyin “buz gibi Coca-cola şişelerinin” olduğuna isteyen herkesle iddiaya girebilirim. Bu ayrıntı tüm tartışmaların da kırılma noktası. Reklamın amacı kesinlikle “bir ürünü tanıtmak veya markayı insanlara anlatmak” değil. Reklamın amaçları: şarkıyı söyletmek ve dikkat çekmek. Bu iki amaç için her şey var. Reklamın 6 günde Youtube üzerinde “sadece Coca-Cola kanalında” 2.5 milyondan fazla izlenmesi de yeteri ilgiyi gördüğünün somut bir kanıtı.

Özcan Deniz ve Sıla’nın aynı karede görünmesi bile izleyenleri oldukça şaşırtıyor. Şimdi reklamı biraz değiştirelim.. Esas oğlan Kenan Doğulu ve esas kız Sertap Erener olsun. Muhtemelen eleştiriler çok önemli bir oranda azalacaktır. Nedeni ise tamamen ön plana çıkan figürlere karşı duyulan sempati ve markayla bağdaştırmamız. Bu kadar konuşulur muydu? Hayır.

4-5 gündür reklamla ilgili onlarca anket ve araştırmalar dolaşıyor. Reklamı izleyenlerin yüzde bilmem kaçı reklama karşı olumsuz geri bildirim vermiş. Muhtelemen bunu en az önemseyenler Coca-Cola iletişimcileridir. Peki marka tercihini değiştiren bir parametre mi? Reklamı beğenmeyenler gidip Pepsi mi alacak? Hayır. Coca-Cola’nın marka gücü ve müşteri sadakati bu tarz reklamları ve kampanyaları kaldırabilecek güçte. Toplasak 2 tane kola markası olan bir pazar da bu hamleye uygun.

Aç bir Coca-Cola Coca-Cola Coca-Cola iç..

Dip Not: Reklamı eleştirdiğim tek nokta “Eeeaaç” kelimesi söylenirken yapılan gırtlak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link