“Aç bi Coca-Cola dırı dırı dırı dım..” son zamanlarda her yerde duyduğumuz hatta çaktırmadan da söylediğimiz bir nakarat. Eminim ki reklamı eleştirenlerin büyük kısmı da bu kitlenin içerisinde yer alıyor.

Peki reklam neden bu kadar çok eleştirildi? Cevap: Reklamın duygusal olarak değerlendirilmesi. Daha da detaya girecek olursak Özcan Deniz’in reklamda oynaması bile önemli bir eleştiri konusu. Bollywood esintileri, kumsal, güzel kızlar, yakışıklı erkekler, seksi dans figürleri, akılda kalıcı bir şarkı, Sıla ve Özcan Deniz. Yaz kampanyası için olması gereken her şey reklamda yer alıyor.

coca_cola_özcan_deniz_sila_kapak

Reklamı izlerken dikkatimizi en az çeken şeyin “buz gibi Coca-cola şişelerinin” olduğuna isteyen herkesle iddiaya girebilirim. Bu ayrıntı tüm tartışmaların da kırılma noktası. Reklamın amacı kesinlikle “bir ürünü tanıtmak veya markayı insanlara anlatmak” değil. Reklamın amaçları: şarkıyı söyletmek ve dikkat çekmek. Bu iki amaç için her şey var. Reklamın 6 günde Youtube üzerinde “sadece Coca-Cola kanalında” 2.5 milyondan fazla izlenmesi de yeteri ilgiyi gördüğünün somut bir kanıtı.

Özcan Deniz ve Sıla’nın aynı karede görünmesi bile izleyenleri oldukça şaşırtıyor. Şimdi reklamı biraz değiştirelim.. Esas oğlan Kenan Doğulu ve esas kız Sertap Erener olsun. Muhtemelen eleştiriler çok önemli bir oranda azalacaktır. Nedeni ise tamamen ön plana çıkan figürlere karşı duyulan sempati ve markayla bağdaştırmamız. Bu kadar konuşulur muydu? Hayır.

4-5 gündür reklamla ilgili onlarca anket ve araştırmalar dolaşıyor. Reklamı izleyenlerin yüzde bilmem kaçı reklama karşı olumsuz geri bildirim vermiş. Muhtelemen bunu en az önemseyenler Coca-Cola iletişimcileridir. Peki marka tercihini değiştiren bir parametre mi? Reklamı beğenmeyenler gidip Pepsi mi alacak? Hayır. Coca-Cola’nın marka gücü ve müşteri sadakati bu tarz reklamları ve kampanyaları kaldırabilecek güçte. Toplasak 2 tane kola markası olan bir pazar da bu hamleye uygun.

Aç bir Coca-Cola Coca-Cola Coca-Cola iç..

Dip Not: Reklamı eleştirdiğim tek nokta “Eeeaaç” kelimesi söylenirken yapılan gırtlak.

Bir Cevap Yazın