Coca-Cola Reklamı Neden Doğru?

“Aç bi Coca-Cola dırı dırı dırı dım..” son zamanlarda her yerde duyduğumuz hatta çaktırmadan da söylediğimiz bir nakarat. Eminim ki reklamı eleştirenlerin büyük kısmı da bu kitlenin içerisinde yer alıyor.

Peki reklam neden bu kadar çok eleştirildi? Cevap: Reklamın duygusal olarak değerlendirilmesi. Daha da detaya girecek olursak Özcan Deniz’in reklamda oynaması bile önemli bir eleştiri konusu. Bollywood esintileri, kumsal, güzel kızlar, yakışıklı erkekler, seksi dans figürleri, akılda kalıcı bir şarkı, Sıla ve Özcan Deniz. Yaz kampanyası için olması gereken her şey reklamda yer alıyor.

coca_cola_özcan_deniz_sila_kapak

Reklamı izlerken dikkatimizi en az çeken şeyin “buz gibi Coca-cola şişelerinin” olduğuna isteyen herkesle iddiaya girebilirim. Bu ayrıntı tüm tartışmaların da kırılma noktası. Reklamın amacı kesinlikle “bir ürünü tanıtmak veya markayı insanlara anlatmak” değil. Reklamın amaçları: şarkıyı söyletmek ve dikkat çekmek. Bu iki amaç için her şey var. Reklamın 6 günde Youtube üzerinde “sadece Coca-Cola kanalında” 2.5 milyondan fazla izlenmesi de yeteri ilgiyi gördüğünün somut bir kanıtı.

Özcan Deniz ve Sıla’nın aynı karede görünmesi bile izleyenleri oldukça şaşırtıyor. Şimdi reklamı biraz değiştirelim.. Esas oğlan Kenan Doğulu ve esas kız Sertap Erener olsun. Muhtemelen eleştiriler çok önemli bir oranda azalacaktır. Nedeni ise tamamen ön plana çıkan figürlere karşı duyulan sempati ve markayla bağdaştırmamız. Bu kadar konuşulur muydu? Hayır.

4-5 gündür reklamla ilgili onlarca anket ve araştırmalar dolaşıyor. Reklamı izleyenlerin yüzde bilmem kaçı reklama karşı olumsuz geri bildirim vermiş. Muhtelemen bunu en az önemseyenler Coca-Cola iletişimcileridir. Peki marka tercihini değiştiren bir parametre mi? Reklamı beğenmeyenler gidip Pepsi mi alacak? Hayır. Coca-Cola’nın marka gücü ve müşteri sadakati bu tarz reklamları ve kampanyaları kaldırabilecek güçte. Toplasak 2 tane kola markası olan bir pazar da bu hamleye uygun.

Aç bir Coca-Cola Coca-Cola Coca-Cola iç..

Dip Not: Reklamı eleştirdiğim tek nokta “Eeeaaç” kelimesi söylenirken yapılan gırtlak.

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

The North Face’den Çevreye Fayda Sağlayan Bere

Kaliforniya ve Nevada sınırında yer alan ve 25 seneden beri varlığını sürdüren bir koyun çiftliğinin yenilikçi teknolojisinden ilham alan Dünyanın en güçlü outdoor giyim markalarından birisi olan The North Face ürettiği yeni bere ile çevreye fayda sağlıyor.

Koyunların yetiştirilmesi sürecinde 4.000 metroton karbondioksitin dışarı salınımını engelleyen bir teknoloji kullanan Bare Çiftliği ve Fibershed ile yürüttükleri “Karbon Çiftliği” projesinde üretilen yünlerin bir ürünü olan yeni bere aslında üretim yapılırken doğaya verilen zararın farkında olunması gerektiğini hatırlatıyor.

The North Face’in finansörü olduğu Karbon Çiftliği projesi aslında üretim yapılan bölgenin boş bir arazi olmasındansa ağaçlandırılarak üretim esnasında atmosfere yayılan karbonu daha yayılmadan o bölgede tutarak dikilen ağaçlar yardımıyla emilimini sağlama prensibi ile çalışıyor. Böylelikle üretimde maksimum fayda sağlanırken çevreye verilen zararın minimuma indirgenmesi hedefleniyor.

The North Face’in bu projeye finansman olması aslında kendi tedarik zinciri yönetimi ve kendi ürünlerinin çevresel etkilerinin farkında olduğunu, aynı zamanda bunlar üzerine derinlemesine düşündüğü göstermesi açısından diğer markalara da ilham verici nitelikte. Çünkü özünü doğadan, doğa sporlarından alan bir marka tabii ki doğayı elinden geldiği kadar korumalı. Hepimizin yapması gerektiği gibi…

Belki de bu proje ile The North Face diğer markaların tedarik zincirlerini gözden geçirmeleri konusunda tekrar düşünmelerini ve modayı sürdürülebilir hale getirmek için daha fazla adım atılmasının tetikleyicisi olabilir, ne dersiniz?

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday