Clarks’ın Çocuk Ayakkabıları ‘Cinsiyetçilik’ Kıskacında

Cinsiyet eşitsizliği küresel ölçekte kanayan bir yara. Öyle ki çağ ne kadar ileri olursa olsun, dönemler boyunca aşmak için mücadeleler verilmiş birçok sorun birkaç kelime, bir afiş, bir reklam hatta bir ürünün isminde bile gün yüzüne çıkabiliyor. Son olarak Clarks’ın ürettiği kız ve erkek çocuk ayakkabılarının isimleri kadın erkek rolleri arasındaki eşitsizliğin günlük hayatımıza bu kadar yansımış olması bakımından eleştirildi.

Birleşik Krallık menşeli marka Clarks’ın okul dönemi için tasarladığı kız çocuk ayakkabılarından birisine  “ Oyuncak Bebek” erkek çocuk ayakkabılarından birisine ise “Lider” ismini vermesi ile adeta ortalık karıştı. Cinsiyet ayrımcılığının günlük yaşamımızın ne kadar içinde olduğunu, sadece sözle ya da hareketle değil bir ayakkabı ile de çocuklara cinsiyet rollerinin dayatılabileceği konusunda bir çok kesimden tepki aldı.

Aslında sadece isimleri değil, ayakkabıların tasarımları da bu görüşün ne derece haklı olduğunu kanıtlıyor.  Çünkü kız çocuk ayakkabılarının iç malzemesi kalp desenli iken erkek ayakkabılarının iç malzeme teması ise futbol.

Ancak Clarks müşterilerinden birisinin şikayeti sonrası websitesinden sadece  “Oyuncak Bebek” ismini verdiği ayakkabıyı eski ve devam etmeyecek bir seri açıklaması ile kaldırarak “Tüm koleksiyonumuzun cinsiyet ayrımı gözetmeyen inançları yansıtması adına çok çalışıyoruz.”  “İstemeden incinmenize neden olduğunuz için özür dileriz.” Mesajı yayınlayarak müşterileri ve kamuoyundan özür diledi. Ancak erkek çocuklar için üretilen “Lider” modelinin hala satışta olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Konuya tepki gösterenler arasında durumunu “2017’de gerçekleşmiş olmasına inanılamaz “ olarak özetleyen İskoçya başbakanı Nicole Sturgeon ve birçok İngiliz kabine üyesi ve hak savunucusu yer aldı.

Cinsiyet ayrımcılığı gibi bir konu ile gündeme gelmesi nedeniyle Clarks’ta durumların pek parlak olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yetkililer markanın prestijini kurtarmak amacıyla bundan sonra “unisex modellere daha fazla yer vereceklerini” ifade ettiler.

Son zamanlarda cinsiyet ayrımcılığını yıkmaya çalışan birçok başarılı reklam görmüşken önce kız çocukları balerin, erkek çocukları mühendis olarak gösteren reklamı ile Aptamil, sonrasında cinsiyetçi ürünleri ile Clarks aslında çağlar boyunca kültürel kodlarımıza yerleşen cinsiyet rolleri yıkmanın ne kadar zor olduğunu hatırlatıyor. Bu nedenle yıkmak için de ne kadar canla başla çalışmamız gerektiğini de..

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link