Çikolata Deyip Geçmemek Gerek, Hepsi Servet Değerinde Dünyanın En İyi 7 Çikolata Markası

Firmalar, rekabet stratejilerini söz konusu olan eşsiz deneyimler aracılığıyla oluşturmaya çalışıyorlar. Bu bağlamda, deneyimsel tasarımlar ortaya çıkmakta ve işletmeler müşterilerine deneyim yaşatmaya yönelik pazarlama uygulamalarında markalarını da göz önünde bulundurarak rekabet avantajı elde etmektedir. Tüketici deneyimi duyularla, hislerle (duygularla) ilgili olduğunu biliyoruz. Bazen satın aldığımız ürün ya da hizmetleri sadece işlevsel fayda sağlaması için  değil bizi tatmin edecek, imaj değeri yüksek olan ürünlere yöneliyoruz .  Bu tür ürünlerin hatırlanırlığı, müşteriye yaşattığı haz firmaların katma değeri yüksek ürünler üretmesine yardımcı oluyor. Fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun müşterileri bu parayı vermeye çekinmiyor.

Çikolata sektörü bu durumu yaşayan en önemli alanlardan biridir. Çikolatanın bilinen tarihi yaklaşık olarak 3 bin yıl gerilere dayanıyor. Kakao tohumlarının işlemden geçirilmesi ile elde edilen bu yiyecek, eski zamanlarda dinsel törenlerde ve şifa için kullanılmış. Diş ve kemik yapımızdan, beyinde nöron gelişimine kadar faydaları olduğu söyleniyor.

Çikolata latincede “tanrıların yiyeceği” anlamına geliyormuş. Rivayete göre çikolata tarihte zaman zaman katı kurallı gruplar tarafından farklı inanışlar nedeniyle yasaklanmış, Aztekler çikolatanın afrodizyak olduğunu düşünmüşler. Bu nedenle, içinde çikolata olan tüm yiyecekleri kesin bir biçimde kadınlara yasaklamışlar. Bu derece bağımlısı olunan dayanılmaz aroması ve eşsiz görüntüsü karşısında çikolataya servet değerinde paralar ödenmekte ve çikolata değil sanki mücevher alıyor hissine kapılırsınız. Bu yazımda National Geographic gezginlerinden Nathaniel Lande ve Andrew Lande‘nin  belirlediği dünyanın en kaliteli ve en iyi tasarımlara sahip çikolatalarından bahsedeceğim.

1.CHOCOPOLOGIE

Fiyatı : 8035 TL

Siparişle hazırlanan bu çikolata %70 oranında Valhrona kakaosuyla yapıldığı için servet değerinde.

pdp-_0011_Chocopologie-Products-26_cf6fe872-5b93-49c9-87f9-f3a22aba4c88_large2.WİSPA ALTIN PAKETLİ ÇİKOLATA

Fiyatı: 4721 TL

Wispa’nın bu denli pahalı olmasının sebebi altın kaplama pakete sahip olmasıdır.

Dishes-and-beverages-which-have-gold-93. KAKAO GURME ROYAL KOLEKSİYONU

Fiyat: 3625 TL

Bu kutuda dünyanın en kıymetli ve en süslü 12 çikolatası bulunmaktadır. 4’ü saf altın, 4’ü saf gümüş, 4’ü de pırlanta kaplıdır.

en-pahali-on-cikolata-bilmiyorsan-64. NOKA

Fiyatı: 2640 TL

Dünyanın 2. en pahalı çikolatası ünvanını elinde bulunduruyor. %75 oranında tek-kaynaklı saf kakao bulunduruyor. Özelliği hiçbir şekilde bir katkı maddesi veya vanilya içermemesi.

noka-riedel-experience_485. DELAFEE

Fiyatı: 1560 TL

Altını seven bayanlar için edial bir çikolata, çünkü 24 ayar yenebilir altın yapraklarından elde edilmiş. İçeriğindeki diğer maddeler şeker, hindistan cevizi yağı, kakao yağı, süt tozu ve vanilya.

delafee-edible-gold-chocolate_1-copy6. RICHART

Fiyatı: 371 TL

Kendisini öncelikle tasarım firması ikinci olarak çikolata firması olarak ilan ediyor.. Tasarıma gösterilen özen tüm pazarlama ve ambalaj malzemelerine ve ürünlerin kendisine gösteriliyor. RICHART, kuyumcuya benzeyen satış yerlerinde satılıyor. Ayrıca RICHART’ın lüks kıyafetleri ve mücevherleri hatırlatan katalogları bulunuyor. Ürünlerin fotoğrafları sanat veya mücevher gibi kataloglarda sergileniyor.

chocolate-vault_1-1-copy7. GODİVA

Fiyatı: Kilosu 362 TL

Menşei Belçikadır. Hatırlatmak gerekir ki 2007 yılı sonunda Godiva, Ülker’in de sahibi olan Yıldız Holding ‘in bünyesine katılmıştır.

godiva_signature_chocolate_truffles_12pc8p3oz__28213.1385073717.1280.1280

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uludağ Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi. Çeşitli yurtdışı eğitim danışmanlıkları olan EF Educational First, United Towers gibi şirketlerde proje gönüllüsü olarak görev almaktadır. Pazarlama ve İnsan Psikolojisine karşı ilgisi var. Pazarlama ana bilim dalında akademik kariyer düşünmektedir.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link