Dünyada araba kelimesi Almanlar ile özleşmiş diyebiliriz. Alman otomobil üreticileri reklamlarda bile “Alman Mühendisliğine” vurgu yapmadan geçemiyor. Bildiğiniz üzere “Made in Germany” yazılı ürünler tüketicilerde nasıl bir güven teşkil ediyorsa, araba sektöründe de “German Engineering” tüketicilere performansı, güvenliği ve konforu çağrıştırıyor. Bunun farkında olan Amerikan otomobil şirketi Chrysler zekice hazırlanmış bir reklam çekimiyle, otomobil sektöründeki bu algıyı yeni modeli Chrysler 200 ile kırmayı amaçlıyor.

Reklam filmi başlangıçta Almanca seslendirilip İngilizce alt yazı ile devam ediyor. Chrysler 200 modeli yolda ilerlerken arabanın dışı ve iç tasarımı gösteriliyor. Bu tanıtım esnasında Almanca “en iyi arabalar Almanya’da üretiliyor” diye üç kere tekrar ediliyor. Gerisini izleyin beğeneceksiniz…

Chrysler diğer bir reklam filminde ise, Almanya’nın meşhur limitsiz kaymak gibi otoyollarını konu alarak, Alman otomobil üreticilerine bir atıfta daha bulunuyor. İzleyin…

Japonlar üretmiş olduğu ürünler ile en azından Almanlar kadar dünyada iyi bir imaja sahip. Bu üretkenliğini otomotiv sektörüne de taşıyan Japonlar, ürettikleri kaliteli ve inovatif arabaları ile birçok tüketici için bir tercih sebebi oluyor. Hatta Japonların Toyota’sı şuanda Amerika otomobil sektöründe lider konumunda. Bunu Chrysler içerlemiş olacak ki, hazırladıkları özel bir reklam filmiyle Japonlara da sataşıyor.

Markaların bir birlerine reklam üzerinden sataşmalarına alışığız, fakat bir markanın ülkeler üzerinden birçok markaya sataşmasına pek alışık değiliz. Bu zekice düşünülmüş olan reklam filmi, Amerika’daki Wieden + Kennedy reklam ajansı tarafından hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın