Chrysler Yeni Reklam Filmiyle Almanya İle Japonya’ya Sataşıyor

Dünyada araba kelimesi Almanlar ile özleşmiş diyebiliriz. Alman otomobil üreticileri reklamlarda bile “Alman Mühendisliğine” vurgu yapmadan geçemiyor. Bildiğiniz üzere “Made in Germany” yazılı ürünler tüketicilerde nasıl bir güven teşkil ediyorsa, araba sektöründe de “German Engineering” tüketicilere performansı, güvenliği ve konforu çağrıştırıyor. Bunun farkında olan Amerikan otomobil şirketi Chrysler zekice hazırlanmış bir reklam çekimiyle, otomobil sektöründeki bu algıyı yeni modeli Chrysler 200 ile kırmayı amaçlıyor.

Reklam filmi başlangıçta Almanca seslendirilip İngilizce alt yazı ile devam ediyor. Chrysler 200 modeli yolda ilerlerken arabanın dışı ve iç tasarımı gösteriliyor. Bu tanıtım esnasında Almanca “en iyi arabalar Almanya’da üretiliyor” diye üç kere tekrar ediliyor. Gerisini izleyin beğeneceksiniz…

Chrysler diğer bir reklam filminde ise, Almanya’nın meşhur limitsiz kaymak gibi otoyollarını konu alarak, Alman otomobil üreticilerine bir atıfta daha bulunuyor. İzleyin…

Japonlar üretmiş olduğu ürünler ile en azından Almanlar kadar dünyada iyi bir imaja sahip. Bu üretkenliğini otomotiv sektörüne de taşıyan Japonlar, ürettikleri kaliteli ve inovatif arabaları ile birçok tüketici için bir tercih sebebi oluyor. Hatta Japonların Toyota’sı şuanda Amerika otomobil sektöründe lider konumunda. Bunu Chrysler içerlemiş olacak ki, hazırladıkları özel bir reklam filmiyle Japonlara da sataşıyor.

Markaların bir birlerine reklam üzerinden sataşmalarına alışığız, fakat bir markanın ülkeler üzerinden birçok markaya sataşmasına pek alışık değiliz. Bu zekice düşünülmüş olan reklam filmi, Amerika’daki Wieden + Kennedy reklam ajansı tarafından hazırlanmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link