Pazarlamada başarıyı etkileyen pekçok etmen olduğu tartışılmaz. Asıl başarı kriteri bu yolu nasıl ve hangi çerçevelerle çizdiğinizden geçiyor. En iyi pazarlama stratejisi, markanızın tüm noktalarına aynı oranlarda dokunabilen, farklı dijital ve çevrimdışı unsurları birleştirebilen bir noktadan geçiyor aslında.

Çevrimdışı pazarlama, özellikle yerel kanalda markanız veya şirketinizle birebir etkileşimde bulunan portföyünüz adına en etkili tercihlerin içerisinde yer alır.

Peki ya nasıl ve hangi yollarla mı?

İşte onlardan bazıları ve çevrimdışı pazarlamada kullanabileceğiniz 5 etkili yol;

1

1.Çalışanlarınıza Odaklanın

Aslında müşteriyi ön plana çıkartırken çalışanı kaybetme veya çalışanı gözardı etme davranışının Türkiye’de uygulanış şeklini hepimiz oldukça iyi biliriz. Fakat ya çalışanlarınızın sizin hakkında söyleyebilecekleri ? Birinci ağızdan bir bilginin kabulu her zaman diğerlerine oranla çok daha yüksektir. Hal böyle olunca çalışanlarının hakkında kötü düşüneler beslediği bir markadan hedef kitlenin beklediği başarı oranları da oldukça açık değişkenlik gösterebiliyor.

2

 2.Yaratıcı Kişisel Kartlar

Kartvizitlerinizin insanlar üzerinde yarattığı etkiyi hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız ‘hayır’ ise, çöp bir kağıdı bastırmanızın sebebini oldukça merak ettim açıkcası.

3

 3.Basılı Materyellere Dikkat

Özellikle basılı materyellere olan düşkünlük Türkiye’de hala yüksek oranda mevcut. Fakat geri dönüş oranlarını yine tamamıyle farklılık etmenleri oluşturur durumda. Hatta özellikle lokal işletmelerde basılı materyellerin doğrudan müşteri kanalı üzerine olan etki durumu tahmininizden çok daha yüksek. Unutmayın ki, biz hala dijital kanalın genişlik ve etkisinden bahsederken geleneksel kanalda var olan azımsanmayacak kitle de başarıyı yüksek oranda etkilemeye devam edecek.

4

4. Billboard’lara Önem Verin

Ülkemizde pek önemsenmeyen bir konu olsa da, yaratıcı billboardların ilgi üzerindeki oranları tartışılmaz bir hal içerisinde. Özellikle kalabalık kitleler arasında öne çıkmak adına en önemli araçlardan biri yaratıcı şekilde oluşturulmuş billboardlardan geçiyor.

5

 5.Gerilla Pazarlama

Aslında offline pazarlama denilince ülkemizde de dünyada da akla gelen en önemli çalışmalar hep gerilladan geçiyor. Nitekim alışılmışın dışında, beklenmedik yerlerde ve zamanlarda insanların karşısına çıkıveren çalışmalar, her zaman için ilgiyi markanın üzerine çekmeyi başarma potansiyeline sahip. Elbette potansiyelin etkileri çalışmanın durumu ve sonucu ile doğrudan ilişkili olmak koşuluyla…

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın