Çevrimdışı Pazarlamada Kullanabileceğiniz 5 Etkili Yol

Pazarlamada başarıyı etkileyen pekçok etmen olduğu tartışılmaz. Asıl başarı kriteri bu yolu nasıl ve hangi çerçevelerle çizdiğinizden geçiyor. En iyi pazarlama stratejisi, markanızın tüm noktalarına aynı oranlarda dokunabilen, farklı dijital ve çevrimdışı unsurları birleştirebilen bir noktadan geçiyor aslında.

Çevrimdışı pazarlama, özellikle yerel kanalda markanız veya şirketinizle birebir etkileşimde bulunan portföyünüz adına en etkili tercihlerin içerisinde yer alır.

Peki ya nasıl ve hangi yollarla mı?

İşte onlardan bazıları ve çevrimdışı pazarlamada kullanabileceğiniz 5 etkili yol;

1

1.Çalışanlarınıza Odaklanın

Aslında müşteriyi ön plana çıkartırken çalışanı kaybetme veya çalışanı gözardı etme davranışının Türkiye’de uygulanış şeklini hepimiz oldukça iyi biliriz. Fakat ya çalışanlarınızın sizin hakkında söyleyebilecekleri ? Birinci ağızdan bir bilginin kabulu her zaman diğerlerine oranla çok daha yüksektir. Hal böyle olunca çalışanlarının hakkında kötü düşüneler beslediği bir markadan hedef kitlenin beklediği başarı oranları da oldukça açık değişkenlik gösterebiliyor.

2

 2.Yaratıcı Kişisel Kartlar

Kartvizitlerinizin insanlar üzerinde yarattığı etkiyi hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız ‘hayır’ ise, çöp bir kağıdı bastırmanızın sebebini oldukça merak ettim açıkcası.

3

 3.Basılı Materyellere Dikkat

Özellikle basılı materyellere olan düşkünlük Türkiye’de hala yüksek oranda mevcut. Fakat geri dönüş oranlarını yine tamamıyle farklılık etmenleri oluşturur durumda. Hatta özellikle lokal işletmelerde basılı materyellerin doğrudan müşteri kanalı üzerine olan etki durumu tahmininizden çok daha yüksek. Unutmayın ki, biz hala dijital kanalın genişlik ve etkisinden bahsederken geleneksel kanalda var olan azımsanmayacak kitle de başarıyı yüksek oranda etkilemeye devam edecek.

4

4. Billboard’lara Önem Verin

Ülkemizde pek önemsenmeyen bir konu olsa da, yaratıcı billboardların ilgi üzerindeki oranları tartışılmaz bir hal içerisinde. Özellikle kalabalık kitleler arasında öne çıkmak adına en önemli araçlardan biri yaratıcı şekilde oluşturulmuş billboardlardan geçiyor.

5

 5.Gerilla Pazarlama

Aslında offline pazarlama denilince ülkemizde de dünyada da akla gelen en önemli çalışmalar hep gerilladan geçiyor. Nitekim alışılmışın dışında, beklenmedik yerlerde ve zamanlarda insanların karşısına çıkıveren çalışmalar, her zaman için ilgiyi markanın üzerine çekmeyi başarma potansiyeline sahip. Elbette potansiyelin etkileri çalışmanın durumu ve sonucu ile doğrudan ilişkili olmak koşuluyla…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link