Çarşaf-İş’in Don Kişot Misali Madame Coco ve English Home’a Karşı Savaşı 12

Don Kişot ile Sanço’yu hatırlarsınız… Don Kişot yolda giderken karşısında 30 kadar yel değirmeni görür ve şöyle der; “Sanço dostum; talih bize dilediğimizden fazla gülümsüyor. Karşıdan bizim gelişimize bakan şu devler alayına bak. Onlarla savaşmak Tanrı yolunda gaza etmektir. Onların sırtlarını yere getirdiğim zaman varlarına yoklarına el koyarak zengin olacağız.

[mc4wp_form id=”44981″]

Bizim Çarşaf-İş’in hikayesi de tam olarak Don Kişot ile Sanço’yu anımsatıyor, ancak bir farkla: yel değirmenlerinin yerinde tüm Türkiye’yi yüzlerce mağaza ile kaplamış English Home ve Madame Coco var.

Çarşaf-İş Şişli’de bir küçük ev tekstili mağazası. Tıpkı Türkiye’deki küçük ölçekli binlerce ev tekstili mağazası gibi Çarşaf-İş de kendi başına ayakta kalmaya çalışan samimi bir yer. Ancak onu diğer mağazalardan ayıran şey hemen yanında türeyen English Home ve Madame Coco mağazaları ve buna karşı ürettikleri samimi tepki.

Çarşaf-İş diyor ki; “41 yıllık mağazamızı İngilizlerin, Fransızların arasında yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.” Ben de diyorum ki; “küçük bütçelerle ayakta kalmaya çalışan, fiyatı ile değil; samimiyeti ile, kalitesi ile ön plana çıkmaya gayret eden esnaflara selam olsun. Belki kazanan siz olmayacaksınız ama samimiyetinizle her zaman hatırlanacaksınız”

Bu makaleyi paylaşarak Çarşaf-İş’in duyulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Görseller: Pazarlama 3.0’dan alıntıdır.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

12 Comments

 1. Bu esnafımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Yalnız yanlış anımsamıyorsam Madame Coco’ da, English Home’ da Türk iş adamlarının kurduğu ve işlettiği bir marka idi.

  Şişli’ li esnafımızı tekrar tebrik ediyorum.

 2. Yalnız hem adamları samimi görüp destek talebinde bulunup hem de don kişot gibi hayaletlere saldıran birisine benzetmek pek olmamış, çarşaf işle önce dalga geçmişsiniz sonra da “ay canım yazık kıyamam” dercesine bitirmişsiniz, bence yazınıza bi göz atarsanız belki okuyanlar “övdünüz” “sövdünüz” daha rahat anlarla. İyi günler.

 3. Halkın yabancı marka özentisi bu
  ikisi de türk iş adamı tarafından kurulmuş
  tamamen yerli ürün kumaşlar
  aksesuarların bir bölümü ithal

 4. Tamamen Çarşaf-İş’in yaptırdığı, yükselen hamasi milliyetçilik duygularını kaşımaya yönelik bir pazarlama haberi. Şöyle ki;

  English Home, Memorial Hastaneleri, A101 marketleri ve Pizza Lazza lokantalarının da sahibi durumunda olan Turgut Aydın Holding tarafından kurulmuş 100% Türk sermayeli bir şirkettir. İsminin “English Home” olması onu İngiliz şirketi yapmaz. :-) Büyük bir ticari başarıdır. English Home’un kuruluşunda yer alan, hatta şirkette belirli bir miktarda payı da bulunan İlhan Tanacı, grubun dahi çocuğudur. English Home’un belirli bir başarıya ulaşmasından sonra bir takım anlaşmazlıklar çıkmış ve İlhan Tanacı gruptan ayrılarak kendi şirketini kurmuştur. Tahmin edebileceğiniz gibi, yeni şirketinin markası Madame Coco’dur. Madame Coco da 100% Türk sermayeli bir şirkettir. İlhan Tanacı pazarlama dehasını bu markada da göstermiş ve şirket muazzam bir şekilde başarılı olmuştur.

  Şimdi, Çarşaf-İş bunları bilmez mi? Bal gibi de bilir. Ama tipik kasaba kafası böyle işte. Adam gibi çalışıp, doğru düzgün iş yapacağına, böyle kurnazlıklarla işi götürme çabası. Çarşaf-iş’ten çok alışveriş yparız, mağaza ile bir derdim yok. Ama geçen onca yıla rağmen hala niye büyüyemedikleri ortada değil mi?

  Küçük düşünen küçük insanlar her zaman kaybetmeye mahkumdur.

  1. English home, Memorial, pizza lazza, Madame Coco. %100 Türk sermayeli şirketten bir “dahi” nin marka isimleri.

 5. Kalitesiz, zevksiz ve çok pahalı ürünleri yıllarca Türk Halkına pazarladılar. Serbest piyasada tutunamıyorlarsa suçu kendilerinde de arasınlar.

 6. Çarşaf – İş emektar esnaf da Madame Coco durduk yere çıkan bir marka mı ? Marka olmak için harcanan emeklerin hiç mi değeri yok ?

 7. Türkçe isimler bulmak mı zor, bir zincir kurmak sermaye işi, para yoksa pazarlama dehası olmak bir işe yaramaz. Kendi ana dilini kullanamayanlara ya da başka dillerden medet umanlara hayranlık duyamayacağım, desteklemeyeceğim de.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link