Don Kişot ile Sanço’yu hatırlarsınız… Don Kişot yolda giderken karşısında 30 kadar yel değirmeni görür ve şöyle der; “Sanço dostum; talih bize dilediğimizden fazla gülümsüyor. Karşıdan bizim gelişimize bakan şu devler alayına bak. Onlarla savaşmak Tanrı yolunda gaza etmektir. Onların sırtlarını yere getirdiğim zaman varlarına yoklarına el koyarak zengin olacağız.

[mc4wp_form id=”44981″]

Bizim Çarşaf-İş’in hikayesi de tam olarak Don Kişot ile Sanço’yu anımsatıyor, ancak bir farkla: yel değirmenlerinin yerinde tüm Türkiye’yi yüzlerce mağaza ile kaplamış English Home ve Madame Coco var.

Çarşaf-İş Şişli’de bir küçük ev tekstili mağazası. Tıpkı Türkiye’deki küçük ölçekli binlerce ev tekstili mağazası gibi Çarşaf-İş de kendi başına ayakta kalmaya çalışan samimi bir yer. Ancak onu diğer mağazalardan ayıran şey hemen yanında türeyen English Home ve Madame Coco mağazaları ve buna karşı ürettikleri samimi tepki.

Çarşaf-İş diyor ki; “41 yıllık mağazamızı İngilizlerin, Fransızların arasında yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.” Ben de diyorum ki; “küçük bütçelerle ayakta kalmaya çalışan, fiyatı ile değil; samimiyeti ile, kalitesi ile ön plana çıkmaya gayret eden esnaflara selam olsun. Belki kazanan siz olmayacaksınız ama samimiyetinizle her zaman hatırlanacaksınız”

Bu makaleyi paylaşarak Çarşaf-İş’in duyulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Görseller: Pazarlama 3.0’dan alıntıdır.

12 YORUMLAR

 1. Bu esnafımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Yalnız yanlış anımsamıyorsam Madame Coco’ da, English Home’ da Türk iş adamlarının kurduğu ve işlettiği bir marka idi.

  Şişli’ li esnafımızı tekrar tebrik ediyorum.

 2. Yalnız hem adamları samimi görüp destek talebinde bulunup hem de don kişot gibi hayaletlere saldıran birisine benzetmek pek olmamış, çarşaf işle önce dalga geçmişsiniz sonra da “ay canım yazık kıyamam” dercesine bitirmişsiniz, bence yazınıza bi göz atarsanız belki okuyanlar “övdünüz” “sövdünüz” daha rahat anlarla. İyi günler.

 3. Halkın yabancı marka özentisi bu
  ikisi de türk iş adamı tarafından kurulmuş
  tamamen yerli ürün kumaşlar
  aksesuarların bir bölümü ithal

 4. Tamamen Çarşaf-İş’in yaptırdığı, yükselen hamasi milliyetçilik duygularını kaşımaya yönelik bir pazarlama haberi. Şöyle ki;

  English Home, Memorial Hastaneleri, A101 marketleri ve Pizza Lazza lokantalarının da sahibi durumunda olan Turgut Aydın Holding tarafından kurulmuş 100% Türk sermayeli bir şirkettir. İsminin “English Home” olması onu İngiliz şirketi yapmaz. :-) Büyük bir ticari başarıdır. English Home’un kuruluşunda yer alan, hatta şirkette belirli bir miktarda payı da bulunan İlhan Tanacı, grubun dahi çocuğudur. English Home’un belirli bir başarıya ulaşmasından sonra bir takım anlaşmazlıklar çıkmış ve İlhan Tanacı gruptan ayrılarak kendi şirketini kurmuştur. Tahmin edebileceğiniz gibi, yeni şirketinin markası Madame Coco’dur. Madame Coco da 100% Türk sermayeli bir şirkettir. İlhan Tanacı pazarlama dehasını bu markada da göstermiş ve şirket muazzam bir şekilde başarılı olmuştur.

  Şimdi, Çarşaf-İş bunları bilmez mi? Bal gibi de bilir. Ama tipik kasaba kafası böyle işte. Adam gibi çalışıp, doğru düzgün iş yapacağına, böyle kurnazlıklarla işi götürme çabası. Çarşaf-iş’ten çok alışveriş yparız, mağaza ile bir derdim yok. Ama geçen onca yıla rağmen hala niye büyüyemedikleri ortada değil mi?

  Küçük düşünen küçük insanlar her zaman kaybetmeye mahkumdur.

 5. Kalitesiz, zevksiz ve çok pahalı ürünleri yıllarca Türk Halkına pazarladılar. Serbest piyasada tutunamıyorlarsa suçu kendilerinde de arasınlar.

 6. Çarşaf – İş emektar esnaf da Madame Coco durduk yere çıkan bir marka mı ? Marka olmak için harcanan emeklerin hiç mi değeri yok ?

 7. Türkçe isimler bulmak mı zor, bir zincir kurmak sermaye işi, para yoksa pazarlama dehası olmak bir işe yaramaz. Kendi ana dilini kullanamayanlara ya da başka dillerden medet umanlara hayranlık duyamayacağım, desteklemeyeceğim de.

Bir Cevap Yazın