Cannes Lions Yaratıcılık Ödülleri: İyi Olan Her Zaman Kazanır

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 16 Haziran’da başladı ve ödüller açıklanmaya devam ediyor. Festival,  22 Haziran’da sonlanacak.

Aralarında Türkiye’den de ödül alan birçok güzel iş mevcut. Türk ajanslara, tüm kategoriler açıklanınca  ayrıca değinmek gerek, bu yüzden bugün Direct Lions, PR Lions ve Radyo kategorilerinde  McCann Melbourne’ e 3 Grand Prix ödülü kazandıran Dumb Ways to Die (Aptalca Ölmenin Yolları) kampanyasından başlamak istiyorum. Kampanya, Metro Trains için hazırlanmış. Önceden bilenler ya da ödül aldıktan sonra izleyenler (benim gibi) vardır. Henüz haberi  olmayanlar aşağıdan izleyebilirler.

httpv://www.youtube.com/watch?v=IJNR2EpS0jw

Kampanyanın 3 ödül birden alması hiç şaşırtıcı değil. Özellikle PR kategorisinde aldığı ödülü sonuna kadar hak etmiş bir iş.Verilmek istenen mesajı iletme biçimi, sonuç odaklı oluşu ve istediği sonucu elde etmesi, hedef kitlesiyle iletişim kurmadaki akıllıca yol ile dört dörtlük bir çalışma.

Metro Trains McCann’e verdiği brief’te kampanya ile ulaşılmak istenen amaçları şu şekilde belirtmiş:

  • Tren yolu/çevresindeki kazaları  1 yılda 10% azaltmak
  • Tren çevresinde güvende olacağına, kendi koruyacağına dair söz almak (40,000 söz) (Bu madde başlı başına bir konu ve markanın iletişim konusundaki yeteneğinin ve hassasiyetinin kanıtı)
  • Kampanyanın farkındalığını 25% artırmak-konuşulmasını sağlamak

Ulaşılmak istenen kitle 13-25 yaş arası, yani aralığın bir kısmını çocuklar diğer kısmını genç yetişkinler oluşturuyor. Dolayısıyla yapılan işin, aralığın bir ucu tarafından çocuksu, diğer ucu tarafından sıkıcı bulunma ihtimali var. McCann bu sorunu kitlenin ortak özelliği olan otoriteyi dinlememe noktasından yola çıkarak çözmüş. Filmde ne kamu spotu gibi “Trenlere yaklaşırsanız ölürsünüz, geçen yıl kurallara uymayan binlerce kişi öldü” şeklinde ders veren ve korkutan, ne de çocukça bir üslup kullanılmış. Bunun yerine hedef kitle kendi silahıyla vurulmuş; “Her şeyi aptalca bul ya da gerçekten aptalca olanları deşifre et ve dışla”

Buradan hareketle filmde, tren çevresinde kendini korumamaktan kaynaklanan ölümün, en az tarihi geçmiş ilaç içmek, kızarmış ekmeği makineden çatal ile almak, bir kavanoz tutkalı yutmak, kendi kendine uçmayı öğretmek, av mevsiminde geyik gibi giyinmek. vb. nedenlerle ölmek kadar aptalca olduğu vurgulanmış.

Sonuç:

Kampanya ulaşmak istediği kitleden fazlasına ulaşmış, video Youtube’da 20 milyondan fazla izlenmiş ve Facebook’ta 3 milyon kez paylaşılmış. En güzeli de kazalarda bir önceki yıla göre 21% azalma tespit edilmiş.

Her popüler iş gibi bu kampanya filminin de değişik versiyonları ve farklı yorumları yapılmış. Türk versiyonunu aşağıda görebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GnNz8InH5Dg

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Müzeleri Kötülediği İçin Tepki Çeken Reklamını Yayından Kaldırdı

Markaların, sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin insanlar tarafından tercih edilmesini sağlamak amacıyla yaptıkları reklamlar her zaman beklenilen sonucu vermeyebiliyor, hatta geri tepebiliyor. Şu zamana kadar tepki çeken birçok reklamla karşılaştık. Bunun geçtiğimiz yılki örneklerine “2017’nin En Çok Tepki Çeken 10 Reklamı” başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu durumun son kurbanı ise fast food restoran zinciri McDonald’s oldu.

Desing Taxi’nin yaptığı habere göre Kanada’da yayımlanan bir McDonald’s reklamı, 5 doları yemek almak için harcamanın, müzeye gidip dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek için harcamaktan daha iyi olduğunu vurguluyordu. Reklamdaki anlatıcı, “5 dolara bir müze turu yapabilirsiniz.” diyor ve ardından müze rehberi olan bir kadın anlatıcının sözünü keserek “Dinozorlar vardı ve sonra yoktu. Tamam, öyleyse hediyelik eşya dükkanına geçin.” diyor. Daha sonra anlatıcı, izleyicilere 5 dolarlarını sandviç, patates kızartması ve içecekten oluşan değerli bir yemek için harcamalarını söylüyor.

Müze gezmenin aslında o kadar da önemli bir olay olmadığı izlenimini yaratan bu reklam, doğal olarak insanların tepkisini çekti. Kanada’nın en batısında yer alan Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir bilim müzesi olan Exploration Place’in müdürü olan Tracy Calogheros, bu reklamın kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tracy Calogheros reklamla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aslında bizim hediyelik eşya dükkanlarımızda insanları söğüşlemek için bu işin içinde olduğumuzu ve 5 dolarınızı yeni McDonald’s hamburger promosyonuna harcamanızın daha iyi olduğunu ima ediyor. dedi.

Bu yaşananların ardından McDonald’s adına konuşan Adam Grachnik isimli şirket sözcüsü ise şirket adına özür diledi ve reklamın komik olması ve hiçbir müzeye karşı kırıcı olmaması gerektiğini ifade etti. Adam Grachnik, The Canadian Press isimli haber ajansına yaptığı açıklamada, “Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz.” dedi.

Bunların yanı sıra McDonald’s Kanada, Amerikan Müzeler Birliği Başkanı Laura Lott’un reklamla ilgili olarak attığı tweet’e yanıt vererek resmi Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve şunları ifade etti:

“Herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz Laura. Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve bu reklamı derhal yayın kanallarından kaldırıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link