Cannes Lions Yaratıcılık Ödülleri: İyi Olan Her Zaman Kazanır 0

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 16 Haziran’da başladı ve ödüller açıklanmaya devam ediyor. Festival,  22 Haziran’da sonlanacak.

Aralarında Türkiye’den de ödül alan birçok güzel iş mevcut. Türk ajanslara, tüm kategoriler açıklanınca  ayrıca değinmek gerek, bu yüzden bugün Direct Lions, PR Lions ve Radyo kategorilerinde  McCann Melbourne’ e 3 Grand Prix ödülü kazandıran Dumb Ways to Die (Aptalca Ölmenin Yolları) kampanyasından başlamak istiyorum. Kampanya, Metro Trains için hazırlanmış. Önceden bilenler ya da ödül aldıktan sonra izleyenler (benim gibi) vardır. Henüz haberi  olmayanlar aşağıdan izleyebilirler.

httpv://www.youtube.com/watch?v=IJNR2EpS0jw

Kampanyanın 3 ödül birden alması hiç şaşırtıcı değil. Özellikle PR kategorisinde aldığı ödülü sonuna kadar hak etmiş bir iş.Verilmek istenen mesajı iletme biçimi, sonuç odaklı oluşu ve istediği sonucu elde etmesi, hedef kitlesiyle iletişim kurmadaki akıllıca yol ile dört dörtlük bir çalışma.

Metro Trains McCann’e verdiği brief’te kampanya ile ulaşılmak istenen amaçları şu şekilde belirtmiş:

 • Tren yolu/çevresindeki kazaları  1 yılda 10% azaltmak
 • Tren çevresinde güvende olacağına, kendi koruyacağına dair söz almak (40,000 söz) (Bu madde başlı başına bir konu ve markanın iletişim konusundaki yeteneğinin ve hassasiyetinin kanıtı)
 • Kampanyanın farkındalığını 25% artırmak-konuşulmasını sağlamak

Ulaşılmak istenen kitle 13-25 yaş arası, yani aralığın bir kısmını çocuklar diğer kısmını genç yetişkinler oluşturuyor. Dolayısıyla yapılan işin, aralığın bir ucu tarafından çocuksu, diğer ucu tarafından sıkıcı bulunma ihtimali var. McCann bu sorunu kitlenin ortak özelliği olan otoriteyi dinlememe noktasından yola çıkarak çözmüş. Filmde ne kamu spotu gibi “Trenlere yaklaşırsanız ölürsünüz, geçen yıl kurallara uymayan binlerce kişi öldü” şeklinde ders veren ve korkutan, ne de çocukça bir üslup kullanılmış. Bunun yerine hedef kitle kendi silahıyla vurulmuş; “Her şeyi aptalca bul ya da gerçekten aptalca olanları deşifre et ve dışla”

Buradan hareketle filmde, tren çevresinde kendini korumamaktan kaynaklanan ölümün, en az tarihi geçmiş ilaç içmek, kızarmış ekmeği makineden çatal ile almak, bir kavanoz tutkalı yutmak, kendi kendine uçmayı öğretmek, av mevsiminde geyik gibi giyinmek. vb. nedenlerle ölmek kadar aptalca olduğu vurgulanmış.

Sonuç:

Kampanya ulaşmak istediği kitleden fazlasına ulaşmış, video Youtube’da 20 milyondan fazla izlenmiş ve Facebook’ta 3 milyon kez paylaşılmış. En güzeli de kazalarda bir önceki yıla göre 21% azalma tespit edilmiş.

Her popüler iş gibi bu kampanya filminin de değişik versiyonları ve farklı yorumları yapılmış. Türk versiyonunu aşağıda görebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GnNz8InH5Dg

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesi Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 0

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link