Cannes Lions Yaratıcılığa Teşekkür Ediyor! 0

Genç profesyoneller için kuluçka zamanı! Önce fikir yumurtlayıp; sonra o fikri doğurup ornitorenklere dönüşen reklamcılar için geri sayım başladı!

Modern reklamcılığın duayeni William Bill Bernbach ile evrimleşen reklamcılık, ödül kültürünü de beraberinde getirmiştir. Cannes Lions bu anlamda bir ödül viyadüğü olarak efsane işlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 50’li yıllardan bu yana Uluslararası yaratıcılığın kuvvetini ve şiddetini besleyen bir festival olarak varlığını sürdüren Cannes Lions, benzerlerinden farklı olarak fayda sağlayan işlerin görünürlüğünü parlattığı için ödül reklamcılığında ayrı bir yere sahiptir.

Avis’in sonralarda ders olarak okutulan: “Biz iki numarayız. O yüzden daha çok çalışıyoruz.’’ ilanı, dahiyane Alka-Seltzer reklamı, Margaret Thatcher zamanında seçim afişi olarak yayınlanan ve büyük ses getiren ‘’Labour isn’t working…’’ ilanı, BMW’nin ünlü yönetmenlere çektirilen kısa film serileriyle çığır açan pazarlama şaheseri ‘’The Hire’’, Ridley Scott’ın Apple için yaptığı ve sadece bir kez televizyonda gösterilmiş olmasına rağmen efsaneleşen 1984 reklamı, Phil Collins’in “In The Air Tonight’’ şarkısını hunharca çalan Cadbury’nin Goril’i, Viral alanda gerçekleşen Dove: ‘’Campaign for Real Beauty’’ reklamı ve daha niceleri…

6a00d83451b44869e200e54f31385f8833-640wi

 

563d2d88f018fb32c8edfaed

 

margaret-thatcher-fought-one-huge-battle-that-changed-the-uk-forever

Tüm bu eski, efsaneleşmiş işlerin en etkili sahnesi olan Cannes Lions, bu yıl 18-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin bu sene yaratıcılık ve ilham alanında markaları ve reklamcıları ateşleyen farklı simülasyonları var. Geçen yıl Glass Lion kategorisiyle cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken festival, bu sene bu kategorinin paralelinde gerçekleştirdiği ‘’See It Be It’’ programıyla, sektördeki kadın yaratıcıları bir araya getiriyor. Bunun dışında , Siber ve Mobil alanlarında verilen Craft ödüllere, ‘’ Digital Craft’’ kategorisi de eklenecek… Cannes Lions’ın kilometre taşı olarak kabul edilen Press ( Basın) kategorisi de “Print & Publishing Lions” adı altında, alt başlıkları ile yer alacak. “Entertainment Lions” olarak eğlence kategorisini temsil eden başlık ise “Entertainment Lions for Music” olarak ödül vermeye devam edecek.

Bu yenilikler ve değişimler içerisinde Cannes Lions’ın bu sene ki en etkili PR’ı ise; Thank You Creativity projesi… Thank You Creativity, bilim, sanat, şiir, resim, heykel, sinema, fotoğraf ve daha pek çok alanda bibliyografya görevi üstlenen yepyeni bir içerik merkezi sunuyor. www.thankyoucreativity.com sitesiyle; sektördeki kanaat önderlerinin konuşmalarından, eskiden ödül alan kampanyalara ve ilhamını günlük hayattan alan yaratıcı işlere kadar pek çok şeyi içerik akışına ve yayın akışına dahil ediyor.

 

Reklamların, hem sosyal alanda hem de markalaşma alanında itici gücü olan Cannes Lions’ın ufuk açan varlığına bir William Shakespeare sonesiyle teşekkür edelim :

” Ah! Tüm teşekkürleri, övgüyü kendine sun

Varsa, al, yazdığımda değerli gördüğünü,

Sen ki yaratıcılığa ışıklar saçıyorsun…”

 

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link