Genç profesyoneller için kuluçka zamanı! Önce fikir yumurtlayıp; sonra o fikri doğurup ornitorenklere dönüşen reklamcılar için geri sayım başladı!

Modern reklamcılığın duayeni William Bill Bernbach ile evrimleşen reklamcılık, ödül kültürünü de beraberinde getirmiştir. Cannes Lions bu anlamda bir ödül viyadüğü olarak efsane işlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 50’li yıllardan bu yana Uluslararası yaratıcılığın kuvvetini ve şiddetini besleyen bir festival olarak varlığını sürdüren Cannes Lions, benzerlerinden farklı olarak fayda sağlayan işlerin görünürlüğünü parlattığı için ödül reklamcılığında ayrı bir yere sahiptir.

Avis’in sonralarda ders olarak okutulan: “Biz iki numarayız. O yüzden daha çok çalışıyoruz.’’ ilanı, dahiyane Alka-Seltzer reklamı, Margaret Thatcher zamanında seçim afişi olarak yayınlanan ve büyük ses getiren ‘’Labour isn’t working…’’ ilanı, BMW’nin ünlü yönetmenlere çektirilen kısa film serileriyle çığır açan pazarlama şaheseri ‘’The Hire’’, Ridley Scott’ın Apple için yaptığı ve sadece bir kez televizyonda gösterilmiş olmasına rağmen efsaneleşen 1984 reklamı, Phil Collins’in “In The Air Tonight’’ şarkısını hunharca çalan Cadbury’nin Goril’i, Viral alanda gerçekleşen Dove: ‘’Campaign for Real Beauty’’ reklamı ve daha niceleri…

6a00d83451b44869e200e54f31385f8833-640wi

 

563d2d88f018fb32c8edfaed

 

margaret-thatcher-fought-one-huge-battle-that-changed-the-uk-forever

Tüm bu eski, efsaneleşmiş işlerin en etkili sahnesi olan Cannes Lions, bu yıl 18-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin bu sene yaratıcılık ve ilham alanında markaları ve reklamcıları ateşleyen farklı simülasyonları var. Geçen yıl Glass Lion kategorisiyle cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken festival, bu sene bu kategorinin paralelinde gerçekleştirdiği ‘’See It Be It’’ programıyla, sektördeki kadın yaratıcıları bir araya getiriyor. Bunun dışında , Siber ve Mobil alanlarında verilen Craft ödüllere, ‘’ Digital Craft’’ kategorisi de eklenecek… Cannes Lions’ın kilometre taşı olarak kabul edilen Press ( Basın) kategorisi de “Print & Publishing Lions” adı altında, alt başlıkları ile yer alacak. “Entertainment Lions” olarak eğlence kategorisini temsil eden başlık ise “Entertainment Lions for Music” olarak ödül vermeye devam edecek.

Bu yenilikler ve değişimler içerisinde Cannes Lions’ın bu sene ki en etkili PR’ı ise; Thank You Creativity projesi… Thank You Creativity, bilim, sanat, şiir, resim, heykel, sinema, fotoğraf ve daha pek çok alanda bibliyografya görevi üstlenen yepyeni bir içerik merkezi sunuyor. www.thankyoucreativity.com sitesiyle; sektördeki kanaat önderlerinin konuşmalarından, eskiden ödül alan kampanyalara ve ilhamını günlük hayattan alan yaratıcı işlere kadar pek çok şeyi içerik akışına ve yayın akışına dahil ediyor.

 

Reklamların, hem sosyal alanda hem de markalaşma alanında itici gücü olan Cannes Lions’ın ufuk açan varlığına bir William Shakespeare sonesiyle teşekkür edelim :

” Ah! Tüm teşekkürleri, övgüyü kendine sun

Varsa, al, yazdığımda değerli gördüğünü,

Sen ki yaratıcılığa ışıklar saçıyorsun…”

 

Bir Cevap Yazın