Bukombin.com: Senin Kombinin Hangisi? 0

Giyinme, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre yalnızca vücudu dış etkenlerden korumak için karşılanması gereken fizyolojik bir ihtiyaç iken, günümüzde fizyolojik olmanın yanı sıra sosyal bir ihtiyaç halini  de aldı. Üstelik artık giyinmek de yetmiyor.İnsanlar toplumda kabul görmek ve saygınlık kazanmak için iyi giyinmek”  istiyor.Bu istek yoğun bir talebe dönüşünce, arz da haliyle aynı oranda artıyor. Demem o ki artık hepimiz iyi giyinmenin yollarını arıyoruz ve moda olan ne varsa ona ulaşmaya çalışıyoruz. Bizler bu kadar istekliyken bu fırsatın değerlendirilmemesi tabi ki düşünülemez. Varlığını ispatlamış markaları, modacıları ve e-ticaret sitelerini ayrı tutarsak her gün yeni birilerinin giyim-kuşam ve moda dünyasına merhaba dediğini söyleyebiliriz. Özellike e-ticaret sitelerinde ve moda bloglarında azımsanamayacak bir artış var.Dolayısıyla hepsinden haberdar olmak neredeyse imkansız.

Bu kalabalığın arasından sıyrılmak için hedef kitleyi bir şekilde kalbinden vurmak, daha önce karşılanmamış bir ihtiyacı karşılamak, yeni ve  mümkünse eğlenceli fikirlerle ilgi çekmek, bunu başardıktan sonra da ulaşılan kitleyi elde tutmak şart.

Geçen yıl kurulan ve son zamanlarda hepimizin ya kişisel olarak keşfettiği ya da arkadaşlarımızın birer birer Facebook sayfasını beğenmesiyle gözümüze takılan bukombin.com yukarıda saydıklarımızı gerçekleştirerek önemli bir başarı elde etti ve Facebook’ta 1 milyonu aşkın beğenme, Twitter’da ise 23.957 takipçi sayısına ulaştı.

Doğrusunu söylemek gerekirse arkadaşlarım bu siteyi beğendiğinde, Facebook’ta paylaşılan kombinlere bakarak bu kadar beğenilmesine anlam verememiştim. Yapılan kombinlerin genelinde parfüm şişeleri dahil her şey aynı renkti ve bana göre zevksiz kombinlerdi. Hatta kıyafetlerle iPhone kombinlendiğine bile şahit oldum. Bu yüzden hiç girip incelemedim. Ama erkek arkadaşlarımdan da siteyi beğenenler çıkmaya başlayınca bu popülerliğin sebebini merak ettim ve siteyi incelemeye başladım.

935412_506660126050199_666933006_n

Neden başarılı olduklarına  ve farklılaşan yanlarına dair gözlemlerim şu şekilde;

Öncelikle site bir e-ticaret sitesi değil ama çeşitli markalar, bu markaların ürünleri ve fiyatları var. Ürünü satın almak için üzerine tıkladığınızda ürün markasının kendi sitesine yönlendiriliyorsunuz. Yani bukombin.com yalnızca teşhir görevini üstlenmiş, satış kısmına karışmamış. Zaten sitenin adından da anlaşılacağı gibi burada asıl yapılan ve insanları kendine çeken  iş kombin oluşturmak. Sadece kıyafet değil ev dekorasyonu, elektronik hatta araba bile kategoriler arasında yer alıyor. Siteye üye olanlar istedikleri kategorilerden seçim yaparak kombinler oluşturuyor ve   arkadaşlarıyla paylaşıyor. Editörlerin seçtiği kombinler sitede de yayınlanıyor. Erkeklerden de oldukça ilgi olduğu rahatça söylenebilir. Özellikle Twitter sayfasında erkeklerin de katılımı hayli fazla. Sanırım herkes içindeki Cengiz Abazoğlu’nu ya da Tuvana Büyükçınar’ı dışarıya çıkaracak platform arıyordu, bukombin.com bunu farketti ve harekete geçti. Başarılı olmasının en önemli nedeni de kullanıcılara  hem eğlenecekleri, hem sanal ortamda da olsa yarattıkları bir şeyin beğenileceği hem de modayı takip edebilecekleri kapsamlı bir ortam sunması.

Yapılan kombinlerin yukarıda bahsettiğimiz gibi sitede yer alan çeşitli markaların ürünlerinden oluşması da tabi ki işin ticaret kısmı ve zekice düşünülmüş bir pazarlama stratejisi. Çünkü beğendiği kombine sahip olmak isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Bunu Facebook paylaşımlarına yapılan yorumlardan da rahatlıkla anlayabiliriz. Bu durumda bukombin.com tam olarak  olmasa bile aracı e-ticaret sitesi olarak tanımlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link